pata17
24.02.09,11:53
Dobry den,
mohol by mi prosim niekto poradit ohladom hranic stavby od susednych pozemkov. My mame pozemok siroky 12,2 m, takze ked chceme stavat dom aspon 8m siroky, tak nam ostavaju len 4m. Viem, ze minimalne hranice maju byt myslim 2m z jednej a 5m z druhej strany?? Pre nas by bolo najlepsie mat z jednej strany kde nebudu okna 1m a z druhej strany 3m. Bude to mozne ak budeme mat suhlasy susedov alebo nam to stavebny urad nepovoli?
Dakujem
jojkoz
24.02.09,11:04
Pokial mate povolenia od susedov tak problem nieje.
jun2006
24.02.09,11:33
Dobry den,
mohol by mi prosim niekto poradit ohladom hranic stavby od susednych pozemkov. My mame pozemok siroky 12,2 m, takze ked chceme stavat dom aspon 8m siroky, tak nam ostavaju len 4m. Viem, ze minimalne hranice maju byt myslim 2m z jednej a 5m z druhej strany?? Pre nas by bolo najlepsie mat z jednej strany kde nebudu okna 1m a z druhej strany 3m. Bude to mozne ak budeme mat suhlasy susedov alebo nam to stavebny urad nepovoli?
Dakujem

Treba sa dohodnt so susedom. Ak nesuhlasi - maly pasik pozemku pozdlz hranice predas niekomu znamemu - ten sa tak stane tvojim susedom a teda ucastnikom stavebnho konania - a samozrejme, da ti svoj suhlas.:---
deli.
24.02.09,14:15
zalezi tiez, ci su na fasadach smerom k susedom okna obytnych miestnosti a tiez, ako dalko stoji sused od hranice pozemku.
Miloš Mičega - CIMOM TN
24.02.09,19:03
Dobry den,
mohol by mi prosim niekto poradit ohladom hranic stavby od susednych pozemkov. My mame pozemok siroky 12,2 m, takze ked chceme stavat dom aspon 8m siroky, tak nam ostavaju len 4m. Viem, ze minimalne hranice maju byt myslim 2m z jednej a 5m z druhej strany?? Pre nas by bolo najlepsie mat z jednej strany kde nebudu okna 1m a z druhej strany 3m. Bude to mozne ak budeme mat suhlasy susedov alebo nam to stavebny urad nepovoli?
Dakujem

Ak váš pozemok nie je riešení, resp. pre dané územie nie je spracovaný a schválený územný plán zóny, tak vzdialenosti 2 a 5 m od hranice pozemku sú irelevantné (mimochodom neviem odkiaľ sú tieto čísla, nikde v zákonných normách neexistujú).

Ak je územný plán zóny, tak sa musia rešpektovať vzdialenosti, resp. osadenie stavieb podľa tohoto plánu.

Ak nie je spracovaný, tak stavba sa umiestňuje podľa § 6 vyhl. č. 532/2002. Stavbu RD možno umiestniť aj vo vzdialenosti 2 m, ak nie sú smerok k susednému pozemku okná z obytných miestností.

Pri umiestňovaní stavby na pozemku treba vychádzať z toho, že rovnosť práv vlastníkov nehnuteľností musí byť zachovaná. Tzn., že vlastník susedného pozemku musí mať možnosť umiestniť stavbu na svoj pozemok za obdobných podmienok. Ak ja mám 2 m, tak aj on môže mať 2 m, ale nesmie mať okná z obytných miestností (ani jeden).

Ak sú okná z obyt. miestností, tak nesmie byť stavba umiestnená, ak na vedľajšom pozemku ešte nie je stavba (je nezastavaný) menej ako 3,5 m. Tzn. ja 3,5 m a sused 3,5 m. Spolu 7 m, ako hovorí § 6 vyhl.

UPOZORŇUJEM na dodatok v mojom príspevku č. 3 - link. . (mimo iného aj mojich pred diskutujúcich.

Nič v zlom, len niekedy aj dobre myslená rada, ale nepravdivá spraví viac zla ako zle myslená rada, ale pravdivá.

http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html



CIMOM
r.galovic
25.02.09,07:35
Zo všetkým v podstate súhlasím. Upozorňujem však, že odstupová vzialenosť 2m od spoločnej vlastníckej hranice platí iba pre rodinné domy, nie pre ostatné stavby, teda pojem "stavba" sa musí osadiť 2 m odhranice pozemku je nesprávny. Iné druhy stavieb, prístrešky, garáže a pod. je možné osadzovať aj na hranice pozemnkov. Samozrejme 2m neplatia ani pre iné druhy objektov, ako sú napr. obchodné domy, administratívne budovy, priemyselné stavby ... atď.
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.02.09,10:59
Zo všetkým v podstate súhlasím. Upozorňujem však, že odstupová vzialenosť 2m od spoločnej vlastníckej hranice platí iba pre rodinné domy, nie pre ostatné stavby, teda pojem "stavba" sa musí osadiť 2 m odhranice pozemku je nesprávny. Iné druhy stavieb, prístrešky, garáže a pod. je možné osadzovať aj na hranice pozemnkov. Samozrejme 2m neplatia ani pre iné druhy objektov, ako sú napr. obchodné domy, administratívne budovy, priemyselné stavby ... atď.

Ja som vo svojom príspevku uviedol RD. Za súhlas s ostatným ďakujem, ale ak to je myslené na všetky príspevky, tak súhlas nie je na mieste.

V príspevku, nebudem citovať koho ( nie je to podstatné ) je uvedené, že odpredať pás pozemku niekomu, susedný pozemok tým pádom už nie je susedný a je to OK.

Tak toto je pekná bl... Neexistuje.
§ 59 písm. b) stavebného zákona - doporučujem pozrieť


CIMOM
pata17
25.02.09,12:09
Dakujem za odpovede, ale som stale zmetena z tych hranic RD. Problem je ten, ze v dedine sa bude stavat nova ulica, kt. vznikne zo zahrad. My mame v jednej z tychto zahrad pozemok. My ale nechceme cakat kym sa vsetci vlastnici dohodnu a kedy ta ulica bude zrealizovana. Chceme si dom v zahrade postavit uz teraz. Tento pozemok je vedeny ako orna poda v mimozastavanom uzemi obce, ale obec nam vydala povolenie na funcne vyuzitie pozemku teda, ze tam mozeme stavat dom. Chceme si objednat projekt domu a nevieme ake hranice mame dodrzat. Ked volam na Stav.urad, pani ma stale odbije, ze tam nemozeme stavat a ze tie hranice zavisia od urbanistickej studie alebo co. To musime cakat mozno 3 roky kym sa veci pohnu a bude tam nova ulica? Ja si nemozem postavit dom v zahrade?
Prosim pomozte mi lebo som uz z toho zufala.Dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.02.09,18:09
Tento pozemok je vedeny ako orna poda v mimozastavanom uzemi obce, ale obec nam vydala povolenie na funcne vyuzitie pozemku teda, ze tam mozeme stavat dom.

Čo to je to povolenie na ..... ?



Tu som uviedol postup, ako možno dosiahnuť zmenu v UPD - príspevok č. 72.

http://www.porada.sk/t101034-p8-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html


CIMOM
sarasara
25.02.09,18:21
Chcem pristaviť garáž k domu, ktorá by bola na hranici pozemku. Vedľa má sused dvor široký asi 5 metrov. Ak budem mať súhlas susedov, dostanem povolenie na stavbu ?
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.02.09,19:00
Chcem pristaviť garáž k domu, ktorá by bola na hranici pozemku. Vedľa má sused dvor široký asi 5 metrov. Ak budem mať súhlas susedov, dostanem povolenie na stavbu ?

Ak sa jedná o prístavbu, tak platia rovnaké pravidlá, ako pri RD.
Iné by bolo, ak by sa jednalo o samostatne stojacu garáž. Samostatne stojaca garáž môže byť aj na hranici púozemkov, ak nebude tieniť okná z obytných miestností susednej stavby.

Ak budem mať súhlas susedov, dostanem povolenie na stavbu ? Netreba súhlas susedov, už som to viackrát písal.

CIMOM
liduska
26.02.09,12:04
Majiteľ pozemku , ktorý sa nachádza medzi zastavanými domami sa rozhodol vymurovať si na pozemku chatku cca 5,5 x 5 m. Ako treba postupovať. Môže sa to brať ako drobná stavba? Môže sa chatka umiestniť cca 60 cm od hranice pozemku nakoľko sa jedná o 9,20 m široký pozemok? Je potrebný súhlas susedov? Vďaka.
sarasara
26.02.09,15:36
Ak sa jedná o prístavbu, tak platia rovnaké pravidlá, ako pri RD.
Iné by bolo, ak by sa jednalo o samostatne stojacu garáž. Samostatne stojaca garáž môže byť aj na hranici púozemkov, ak nebude tieniť okná z obytných miestností susednej stavby.

Ak budem mať súhlas susedov, dostanem povolenie na stavbu ? Netreba súhlas susedov, už som to viackrát písal.

CIMOM

Ďakujem za odpoveď Bohužiaľ, ak nemôžeme pristaviť, nemôžeme garáž stavať vôbec. Niet miesta.
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.02.09,21:01
Ďakujem za odpoveď Bohužiaľ, ak nemôžeme pristaviť, nemôžeme garáž stavať vôbec. Niet miesta.


TROCHU UPRESNÍM :

Prístavba, neznamená, že keď je stavba "nalepená" na druhej, tak je to prístavba.


§ 139b ods. 5) SZ
Zmeny dokončených stavieb sú

b) prístavby, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou,


Zjednodušene, prístavbou sa zväčšuje doterajší pôdorys stavby a súčasne prístavba musí byť prevádzakovo spojená s doterajšou stavbou.

Ak "pristavím" garáž vedľa RD, ale nebudem ju mať prepojenú napr. dverami s jestvujúcim RD, ale bude mať samostatný vstup, aj keď bude "nalepená" k RD, tak sa nejedná o prístavbu.

CIMOM
sarasara
26.02.09,23:12
Oh, veľmi pekne ďakujem. Jedny dvere a aký veľký rozdiel.
deli.
27.02.09,06:44
Ak "pristavím" garáž vedľa RD, ale nebudem ju mať prepojenú napr. dverami s jestvujúcim RD, ale bude mať samostatný vstup, aj keď bude "nalepená" k RD, tak sa nejedná o prístavbu.

CIMOM

A potom sa tato garaz posudzuje ako co? Ako novostavba? Cize potom garaz,nemoze byt na hranici?
r.galovic
27.02.09,09:37
Ak je garáž pristavená na kontakt s existujúcim rodinným domom a nie je prevádzkovo spojená s týmto RD, napr. dverami, tak môže stáť aj na hranici pozemku, ak sú dodržané požiadavky na min. času preslnenia obytných miestností susedného RD, ak sa tam nejaký nachádza.
deli.
27.02.09,09:47
Ak sa jedná o prístavbu, tak platia rovnaké pravidlá, ako pri RD.
Iné by bolo, ak by sa jednalo o samostatne stojacu garáž. Samostatne stojaca garáž môže byť aj na hranici púozemkov, ak nebude tieniť okná z obytných miestností susednej stavby.


CIMOM

aha, tak takto je to . naozaj, taky rozdiel len jednymi dverami?
Miloš Mičega - CIMOM TN
27.02.09,17:18
Majiteľ pozemku , ktorý sa nachádza medzi zastavanými domami sa rozhodol vymurovať si na pozemku chatku cca 5,5 x 5 m. Ako treba postupovať. Môže sa to brať ako drobná stavba? Môže sa chatka umiestniť cca 60 cm od hranice pozemku nakoľko sa jedná o 9,20 m široký pozemok? Je potrebný súhlas susedov? Vďaka.


K definovaniu drobnej stavby som umiestnil odpoveď na svojej téme.

http://www.porada.sk/t101034-p8-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html#post966349

PS : skôr to najdem pri obdobnej otázke.
CIMOM
buganka
03.03.09,07:15
Dakujem za odpovede, ale som stale zmetena z tych hranic RD. Problem je ten, ze v dedine sa bude stavat nova ulica, kt. vznikne zo zahrad. My mame v jednej z tychto zahrad pozemok. My ale nechceme cakat kym sa vsetci vlastnici dohodnu a kedy ta ulica bude zrealizovana. Chceme si dom v zahrade postavit uz teraz. Tento pozemok je vedeny ako orna poda v mimozastavanom uzemi obce, ale obec nam vydala povolenie na funcne vyuzitie pozemku teda, ze tam mozeme stavat dom. Chceme si objednat projekt domu a nevieme ake hranice mame dodrzat. Ked volam na Stav.urad, pani ma stale odbije, ze tam nemozeme stavat a ze tie hranice zavisia od urbanistickej studie alebo co. To musime cakat mozno 3 roky kym sa veci pohnu a bude tam nova ulica? Ja si nemozem postavit dom v zahrade?
Prosim pomozte mi lebo som uz z toho zufala.Dakujem
Ahoj,
my mame podobny problem pozemok ma 12m a dom bude mat 7,5m. A uzemie rovnake. Ako prvy krok sme boli za starostom, ten nam povedal dat stranu bez okien na hranicu pozemku, sused s tym suhlasil. Z druhej strany nam zostalo teda 4,5 m na toho suseda sa neda nakontaktovat ani obec to nevie v telefonnom zozname nie su a postu nepreberaju, takze stav. urad povazoval neprebratu postu za dorucenu a po prejdeni casu na vyjadrenie uz cakame na dorucenie stav. povolenia.
Co som tym chcela povedat, najprv je dobre ist za starostom al. na stavebny urad, aby ti povedali ako umiestnit dom, potom sa spytat susedov a nakoniec riesit v projekte osadenie domu.
jun2006
03.03.09,17:15
Ak váš pozemok nie je riešení, resp. pre dané územie nie je spracovaný a schválený územný plán zóny, tak vzdialenosti 2 a 5 m od hranice pozemku sú irelevantné (mimochodom neviem odkiaľ sú tieto čísla, nikde v zákonných normách neexistujú).

Ak je územný plán zóny, tak sa musia rešpektovať vzdialenosti, resp. osadenie stavieb podľa tohoto plánu.

Ak nie je spracovaný, tak stavba sa umiestňuje podľa § 6 vyhl. č. 532/2002. Stavbu RD možno umiestniť aj vo vzdialenosti 2 m, ak nie sú smerok k susednému pozemku okná z obytných miestností.

Pri umiestňovaní stavby na pozemku treba vychádzať z toho, že rovnosť práv vlastníkov nehnuteľností musí byť zachovaná. Tzn., že vlastník susedného pozemku musí mať možnosť umiestniť stavbu na svoj pozemok za obdobných podmienok. Ak ja mám 2 m, tak aj on môže mať 2 m, ale nesmie mať okná z obytných miestností (ani jeden).

Ak sú okná z obyt. miestností, tak nesmie byť stavba umiestnená, ak na vedľajšom pozemku ešte nie je stavba (je nezastavaný) menej ako 3,5 m. Tzn. ja 3,5 m a sused 3,5 m. Spolu 7 m, ako hovorí § 6 vyhl.

UPOZORŇUJEM na dodatok v mojom príspevku č. 3 - link. . (mimo iného aj mojich pred diskutujúcich.

Nič v zlom, len niekedy aj dobre myslená rada, ale nepravdivá spraví viac zla ako zle myslená rada, ale pravdivá.

http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html



CIMOM


CIMOM:
asi som mimo, lebo prisamvacku, dobre nerozumiem...
Resp. chapem to takto:

1. pokial v lokalite existuje uzemny plan - mozno RD osadit na pozemok len v sulade s uzemnym planom
2. ak plan neexistuje, je mozne osadit RD na pozemok aj priamo na hranicu pozemku, pricom vsak k susedovi nesmie byt ziadne okno z obytnej miestnosti (teda napr. z kupelne, spajze moze)
3. v oboch pripadoch nie je nutny suhlas suseda so sposobom osadenia na pozemok

pochopil som to spravne?:confused::confused::confused:
Miloš Mičega - CIMOM TN
03.03.09,17:32
CIMOM:
asi som mimo, lebo prisamvacku, dobre nerozumiem...
Resp. chapem to takto:

1. pokial v lokalite existuje uzemny plan - mozno RD osadit na pozemok len v sulade s uzemnym planom
2. ak plan neexistuje, je mozne osadit RD na pozemok aj priamo na hranicu pozemku, pricom vsak k susedovi nesmie byt ziadne okno z obytnej miestnosti (teda napr. z kupelne, spajze moze)
3. v oboch pripadoch nie je nutny suhlas suseda so sposobom osadenia na pozemok

pochopil som to spravne?:confused::confused::confused:

K bodom
1. Územný plán zóny, nie územný plán. Plán zóny je podrobnejší a môže riešiť umiestnenia stavieb konkrétne na jednotlyvých pozemkoch. Napr. pri úzkych pozemkoch je podľa plánu zóny umiestnený RD vždy na hranici pozemku tak, aby mohol každý postaviť svoj RD. (RD na hranici, medzera; Ďalší pozemok RD na hranici, medzera; Ďalší pozemok RD na hranici, medzera; ....)

2. Nesprávne pochopené, treba si prečítať ešte raz môj príspevok.

3. Správne, súhlas suseda nie je potrebný.

Určite aj k tejto otázke viac na téme :
http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html



CIMOM
jun2006
03.03.09,18:10
K bodom
1. Územný plán zóny, nie územný plán. Plán zóny je podrobnejší a môže riešiť umiestnenia stavieb konkrétne na jednotlyvých pozemkoch. Napr. pri úzkych pozemkoch je podľa plánu zóny umiestnený RD vždy na hranici pozemku tak, aby mohol každý postaviť svoj RD. (RD na hranici, medzera; Ďalší pozemok RD na hranici, medzera; Ďalší pozemok RD na hranici, medzera; ....)

2. Nesprávne pochopené, treba si prečítať ešte raz môj príspevok.

3. Správne, súhlas suseda nie je potrebný.

Určite aj k tejto otázke viac na téme :
http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html



CIMOM

CIMOM:

ocenujem, ze sa tu venujes pomoci ludom
ja som doposial sice nieco staval - ale nebol som pri vybavovani papierov, len pri samotnej realizacii, resp. osobne som staval iba na zakladoch stareho baraku a tam som povolenia s nikym neriesil .-)) (hanbim sa za to),

ale aspon raz by som chcel nieco spravit legalne, preto pekne prosim:

mozes mi polopatysticky priblizit ten bod 2? Dnes som mal tazky den :)

Zatial si idem prejst tie ostatne prispevky
Miloš Mičega - CIMOM TN
03.03.09,19:13
CIMOM:

ocenujem, ze sa tu venujes pomoci ludom
ja som doposial sice nieco staval - ale nebol som pri vybavovani papierov, len pri samotnej realizacii, resp. osobne som staval iba na zakladoch stareho baraku a tam som povolenia s nikym neriesil .-)) (hanbim sa za to),

ale aspon raz by som chcel nieco spravit legalne, preto pekne prosim:

mozes mi polopatysticky priblizit ten bod 2? Dnes som mal tazky den :)

Zatial si idem prejst tie ostatne prispevky


Ak nie je spracovaný územný plán, teda ani územný plán zóny, nemožno s umiestnením stavby RD na hranici pozemku ani uvažovať, platia vzdialenosti v § 6 vyhl. 532/2002. Min. 2 m od hranice pozemku za podmienky, že nie je na RD od suseda žiadne okno z obytnej miestnosti.

Poz. : Mnou spomínaný územný plán zóny môže v stiesnených pomeroch na pozemkoch riešiť aj iné umiestnenie. To je to, že napr. stavba RD môže byť na hranici pozemku, ale zároveň rieši aj umiestnenie stavieb na susedných pozemkoch, resp. celé dané územie.

Dúfam, že to stačí.

Ak je konkrétna otázka, tak poprosím ju uviesť na mnou založenú stránku. Potom sa mi lepšie orientuje v príspevkoch , ktoré som už napísal. Dík.

http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html

CIMOM
jun2006
03.03.09,19:36
ano, sefe. Rozumiem a dakujem!
lucinkaa
17.03.09,08:13
Ahoj,
potrebovala by som poradiť v tejto veci:

sused stavá dom od plotu má hranicu dodržanú smerom do záhrady má okno zo spálne na ktoré si pýtal od nás povolenie- dali sme mu. Ibaže včera sme zistili, že začal robiť nadstavbu a bude tam mať dve okná, na ktoré nedostal od nás povolenie. A ešte tie okná nemal ani v projektovej dokumentácii (pretože ju menil 3x a dal ju iba stavbárovi, ktorý mu vykonáva stavbu), nemal túto zmenu danú ani na obecnom úrade, nemal to ob. úradom odsúhlasené. Bolo mi povedané, že môže mať okná bez môjho súhlasu, pretože sú domy od seba 18m a neráta sa do toho záhrada, a že si bral štátnu pomoc a preto nemohol stavať vrch. A že teraz si túto zmenu mohol urobiť bez schválenia obcou? Nezdá sa Vám to nejaké divné????? No, ale hlavne mi ide o to či môže mať okná bez nášho súhlasu do záhrady, či je to tak s tými 18m medzi domami. Dík za skorú odpoveď.
jun2006
17.03.09,13:29
Hm, prepac, ale nechapem preco sa rozculujes.. Stavia na svojom? Stavia. Tak co ta je do toho, ako si to stavia?
chandler
17.03.09,13:57
ako daleko ma dom od vasho pozemku?
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.03.09,16:39
Ahoj,
potrebovala by som poradiť v tejto veci:

sused stavá dom od plotu má hranicu dodržanú smerom do záhrady má okno zo spálne na ktoré si pýtal od nás povolenie- dali sme mu. Ibaže včera sme zistili, že začal robiť nadstavbu a bude tam mať dve okná, na ktoré nedostal od nás povolenie. A ešte tie okná nemal ani v projektovej dokumentácii (pretože ju menil 3x a dal ju iba stavbárovi, ktorý mu vykonáva stavbu), nemal túto zmenu danú ani na obecnom úrade, nemal to ob. úradom odsúhlasené. Bolo mi povedané, že môže mať okná bez môjho súhlasu, pretože sú domy od seba 18m a neráta sa do toho záhrada, a že si bral štátnu pomoc a preto nemohol stavať vrch. A že teraz si túto zmenu mohol urobiť bez schválenia obcou? Nezdá sa Vám to nejaké divné????? No, ale hlavne mi ide o to či môže mať okná bez nášho súhlasu do záhrady, či je to tak s tými 18m medzi domami. Dík za skorú odpoveď.

Vašu otázku som to jednoducho vysvetlil v príspevku č. 5 v tejto réme.
Viac je toho aj na linku http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html v napr. príspevku 3 a tuším 32, 79 a 92.


CIMOM
lucinkaa
18.03.09,06:57
Jun2006, neviem čo do toho pcháš nos, keď nevieš poradiť. Aj keď stavia na svojom pozemku tak sa ma to dotýka, som jeho sused. Ak Tebe bude niekto stavať pod nosom, tak sa budeš do toho starať. Takže budem rada, keď sa do toho nebudeš ozývať. Iba ak mi dáš super radu.

Cimom, ďakujem za odpoveď.
radokar
24.08.09,09:23
A čo prístavba k domu, ktorý je už teraz postavený 120 cm od susedného pozemku. Umiestnenie prístavby k inej strane domu nie je možne, el. vedenie, cesta a tak.
Vlado.s
24.08.09,10:21
V príspevku, nebudem citovať koho ( nie je to podstatné ) je uvedené, že odpredať pás pozemku niekomu, susedný pozemok tým pádom už nie je susedný a je to OK.

Tak toto je pekná bl... Neexistuje.
§ 59 písm. b) stavebného zákona - doporučujem pozrieť


CIMOM

Zdravím CIMON, nemyslím, že máš pravdu. Nie je to blbosť. Len asi ti ušla informácia, lebo aj v citáte je podávaš inak ako bola v skutočnosti myslená.

Išlo o to, že mám pozemok a suseda s ktorým sa neviem dohodnúť. Tak trebárs 1m široký pás svojho pozemku predám svojmu známemu a teda sa mojím novým susedom stane môj známy, ktorý už nebude robiť problémy. Teda tým pádom môj pôvodný sused neprajník už nie je účastníkom konania, ale stal sa ním môj známy a teda je problém poriešený.

Alebo azda takýto predaj obmedzuje nejaký zákon?