dada75
24.02.09,14:04
Chceme zrušiť Organizačnú zložku (OZ) zahraničnej osoby, ktorá na Slovensku nemá žiadny nehnuteľný majetok ani autá. Zriaďovateľom OZ je firma pochádzajúca z ČR, ktorá svoju činnosť na území ČR neruší. OZ má len jednu zamestnankyňu a to vedúcu organizačnej zložky, ktorá nastupuje na materskú dovolenku, pracovnú zmluvu má podpísanú s materskou firmou v ČR ale všetky odvody na Soc. poisť. a VšZP boli odvádzané na území SR. Prosím o radu ako postupovať pri zrušení OZ. Ako dlho môže trvať celý proces až po výmaz z obchodného registra (OR)? Ako je to s ukončením funkcie vedúceho organizačnej zložky, kedy zaniká? Musím požiadať zamestnávateľa o výmaz z OR ako vedúcej OZ z dôvodu nástupu na materskú dovolenku alebo sa to robí automaticky s nástupom na materkú?
Vopred ďakujem za všetky odpovede.
matuma
24.10.09,14:00
Táto otázka ma zaujala, pretože robím účtovníctvo organizačnej zložke zahraničnej osoby a teraz sa zahraničná osoba rozhodla organ. zložku zrušiť. No a ja ako účtovníčka mám problém, nakoľko v odbornej literatúre sa mi nič neporadilo nájsť. Dada 75 podarilo sa Vám niečo zistiť? Hľadala som tu na Porade, ale väčšinou som našla len otázky a žiadne odpovede. Ocením každú radu, prípadne link na tému, kde by som sa niečo dozvedieť. Ďakujem.
Economic
24.10.09,17:46
Tým, že tá pracovníčka odchádza na MD, končí OZ úplne svoju činnosť na Slovensku ? Ak áno, tak sa obávam, že musí podľa Obchod. zákonníka dôjsť k výmazu, no najprv pravdepodobne by mala prebehnúť likvidácia. Likvidácia sa vyžaduje v prípade, keď nedochádza k splynutiu alebo zlúčeniu. NO tento proces je dlhodobejší, keďže len lehota na prihlásenie pohľadávok veriteľmi oznámená v OV je 90 dní... a ostatok je príprava na likvidáciu a samotná likvidácia. Inak aj za výmaz OZ sa platí poplatok ani pri jej zápise, t.j. štandard 331,50 Eur, resp. pri elektronickom podaní 50% z toho. Jedine ak po likvidácii preukázateľne nezostane žiadny majetok, tak sa neplatí.
zalobaba
25.10.09,06:54
Tým, že tá pracovníčka odchádza na MD, končí OZ úplne svoju činnosť na Slovensku ? Ak áno, tak sa obávam, že musí podľa Obchod. zákonníka dôjsť k výmazu, no najprv pravdepodobne by mala prebehnúť likvidácia. Likvidácia sa vyžaduje v prípade, keď nedochádza k splynutiu alebo zlúčeniu. NO tento proces je dlhodobejší, keďže len lehota na prihlásenie pohľadávok veriteľmi oznámená v OV je 90 dní... a ostatok je príprava na likvidáciu a samotná likvidácia. Inak aj za výmaz OZ sa platí poplatok ani pri jej zápise, t.j. štandard 331,50 Eur, resp. pri elektronickom podaní 50% z toho. Jedine ak po likvidácii preukázateľne nezostane žiadny majetok, tak sa neplatí.

NEMÁŠ PRAVDU. Pri výmaze organizačnej zložky nie je potrebná likvidácia.
Economic
26.10.09,16:12
NEMÁŠ PRAVDU. Pri výmaze organizačnej zložky nie je potrebná likvidácia.

Ak OZ nemá žiadny majetok, ani záväzky, dokladá rozhodnutie zahraničnej osoby + súhlas správcu dane s výmazom. Otázka na začiatku nebola dostatočná a jednoznačná, pretože nebolo uvedené, či OZ má alebo záväzky a pohľadávky. A to je dôležité pre posúdenie celej problematiky.
Firma určite vyvíjala nejakú činnosť a je málo pravdepodobné, že zo svojej činnosti nevznikli pohľadávky, záväzky, či iný majetok a v tomto prípade sa to bez likvidácie nezaobíde.
mi_ke
26.10.09,18:22
Tým, že tá pracovníčka odchádza na MD, končí OZ úplne svoju činnosť na Slovensku ? Ak áno, tak sa obávam, že musí podľa Obchod. zákonníka dôjsť k výmazu, no najprv pravdepodobne by mala prebehnúť likvidácia. Likvidácia sa vyžaduje v prípade, keď nedochádza k splynutiu alebo zlúčeniu. NO tento proces je dlhodobejší, keďže len lehota na prihlásenie pohľadávok veriteľmi oznámená v OV je 90 dní... a ostatok je príprava na likvidáciu a samotná likvidácia. Inak aj za výmaz OZ sa platí poplatok ani pri jej zápise, t.j. štandard 331,50 Eur, resp. pri elektronickom podaní 50% z toho. Jedine ak po likvidácii preukázateľne nezostane žiadny majetok, tak sa neplatí.

Za vymaz sa neplati ziadny poplatok!
matuma
27.10.09,05:07
Kedy treba podať daňové priznanie? 3 mesiace od výmazu alebo 1 mesiac?
Economic
28.10.09,15:06
Za vymaz sa neplati ziadny poplatok!


Súhlasím s Tebou. Ja som si totiž teraz v praxi reálne preverovala, že pri novelizovaní sadzobníka súdnych poplatkov im akosi vypadlo odtiaľ slovíčko " a výmaz" a preto naozaj teraz výmaz akejkoľvek zapísanej osoby z OR je už bez poplatku. Toto určite uvíta veľa subjektov podľa mňa, resp. by to mohli využiť. Ja totiž výmazov robím veľmi málo, a na posledy to bolo ešte za platnosti súdnych poplatkoch pred spomínanou novelou. :)
andreaS
08.08.11,10:57
mam jednu firmu, kt. sa na mna obratila za ucelom zrusenia ich organizacnej zlozky... a ja nemam zdania kde cerpat informacie... ci to zvladnem sama alebo je lepsie poslat firmu niekde inde ...

viete mi niekto presne popisat postup? Co v pripade ze pohladavky/zavazky z obchodneho styku nema ale ma zavazok voci veducemu organizacnej zlozky... spolocnikom je britska spolocnost, kt. majitelom je tento veduci... co sa udeje s touto britskou spolocnostou nemam zdania... ci ju zrusia tiez... ale firma uz nevykonava cinnost a nema dovod pokracovat v podnikani...

prosim o pomoc, dost mi to suri :(
andreaS
08.08.11,12:24
posuvam...
Economic
09.08.11,04:34
posuvam...

Keď už nieje žiadna rada, skús niečo zistiť na informačnom oddelení na okresnom súde. Tak ako materská spoločnosť rozhodla o založení OZ, musí rozhodnúť aj o jej zrušení. Opravte ma ak sa mýlim.
andreaS
09.08.11,05:53
Da sa zistit odpoved osobne na sude? Alebo vyuzit ich stranku a zadat otazku a pockat kym mejlom pride odpoved?

Nemam zdania, ci mi vobec odpovedia na takyto dotaz. Pisala by som vo svojom mene a zrejme len zo zaujmu...
matuma
09.08.11,12:30
No v podstate je to podobné ako keď sa likviduje spoločnosť. Ak som správne pochopila, tak spoločník britskej spoločnosti je zároveň aj vedúcim organ.zložky na Slovensku. V tom prípade je vlastne záväzok organ. složky zároveň aj záväzok britskej spoločnosti. Spôsob vysporiadania záväzku závisí hlavne od toho, čo chce vedúci. Môže mu to vyplatiť britská spoločnosť ale ak nemá peniaze, tak to môže skončiť tak, že záväzok nebude vyplatený.
andreaS
09.08.11,14:41
tak som dostala odpoved:

K zruseniu org. zlozky je nutné tlacivo www.orsr.sk (http://www.orsr.sk/), rozhodnutuie zakladatela o zrusení oz, súhlas správcu dane, úctovna závierka...
Blizsie informácie v zákone 513/1991 o obchodnom registri, prípadne u advokáta.
--

Ako neviem co k tomu povedat... netusim do akej miery mi maju dat informaciu ale aby som sa obratila na advokata je podla mna zvlastna odpoved... slobodny pristup k informaciam... ale zaplatte si advokata :D ... len ma to prekvapilo... mozno mate iny nazor a ja zmenim ten moj ;) ale z odpovede mam zvlastny pocit.
andreaS
09.08.11,17:54
tak som si dala vyhladat ten odporuceny zakon... hm... a 513/1991 je obchodny zakonnik... a o obchodnom registri je 530/2003 ... takze som dostala velmi odbornu radu :D
Economic
10.08.11,04:53
tak som si dala vyhladat ten odporuceny zakon... hm... a 513/1991 je obchodny zakonnik... a o obchodnom registri je 530/2003 ... takze som dostala velmi odbornu radu :D

Ved ti to presne napísali. Rozhodnutie o zrušení, súhlas správcu dane, účtovná závierka ku dňu výmazu. Čo ti viac ešte treba ?
andreaS
10.08.11,05:23
tie tri bodky za tym ma pletu... vyzera to, ze ma byt toho viac... ale ked tak rozmyslam, tak na zivnostenskom ked vedia zapisat spolocnosti, tak by mali vediet nasmerovat, co treba k ich vymazu ;) vyskusam aj tuto cestu...

a ked nie, tak podam navrh na vymaz tak ako mi odpovedali z okresneho sudu a uvidime... v poplatkoch som nenasla sumu za vymaz spolocnosti, tak by to malo byt bezplatne... tak urobim bezplatny pokus ;) :D v najhorsom ma vyzvu na doplnenie... :)
Economic
10.08.11,15:42
tie tri bodky za tym ma pletu... vyzera to, ze ma byt toho viac... ale ked tak rozmyslam, tak na zivnostenskom ked vedia zapisat spolocnosti, tak by mali vediet nasmerovat, co treba k ich vymazu ;) vyskusam aj tuto cestu...

a ked nie, tak podam navrh na vymaz tak ako mi odpovedali z okresneho sudu a uvidime... v poplatkoch som nenasla sumu za vymaz spolocnosti, tak by to malo byt bezplatne... tak urobim bezplatny pokus ;) :D v najhorsom ma vyzvu na doplnenie... :)

Najlepší spôsob : POKUS - OMYL. SP za výmaz sa neplatí.
múza
12.12.11,10:31
Potrebujem zrušiť organizačnú zložku vie mi niekto poradiť/napísať konkrétny postu bez dohadov. Ďakujem súri mi to.
alušik
01.02.12,06:32
Chcela by som sa opýtať, ak sa už teda niekto - možno práve Aďka, prelúskal cez zrušenie organizačnej zložky, či by vedel poradiť. Mne sa dostala firma-organizačná zložka, ktorá už vymazaná je k 9.12.2011. Chcú však dotiahnuť účtovnú závierku a posledné daňové priznanie. Priznám sa, že keď tak čítam, nie som z tohoto všetkého nejako v obraze. Aďke odpísali, že je potrebné doložiť účtovnú závierku, avšak pri výmaze na OR od tej mojej organizačnej zložky žiadnu účtovnú závierku nechceli, len priložený súhlas daňového úradu s výmazom. Ja však teraz neviem, čo s tým účtovne. Jasné, že zaúčtujem všetky pohyby na účte - len bankové poplatky, ale tento účet napríklad do dnešného dňa zrušený nie je. Čo s tým teda v účtovníctve?
Závierku označím ako mimoriadnu a DP som povinná podať do 31.3.2012, chápem to správne?
Economic
01.02.12,13:19
Chcela by som sa opýtať, ak sa už teda niekto - možno práve Aďka, prelúskal cez zrušenie organizačnej zložky, či by vedel poradiť. Mne sa dostala firma-organizačná zložka, ktorá už vymazaná je k 9.12.2011. Chcú však dotiahnuť účtovnú závierku a posledné daňové priznanie. Priznám sa, že keď tak čítam, nie som z tohoto všetkého nejako v obraze. Aďke odpísali, že je potrebné doložiť účtovnú závierku, avšak pri výmaze na OR od tej mojej organizačnej zložky žiadnu účtovnú závierku nechceli, len priložený súhlas daňového úradu s výmazom. Ja však teraz neviem, čo s tým účtovne. Jasné, že zaúčtujem všetky pohyby na účte - len bankové poplatky, ale tento účet napríklad do dnešného dňa zrušený nie je. Čo s tým teda v účtovníctve?
Závierku označím ako mimoriadnu a DP som povinná podať do 31.3.2012, chápem to správne?

Ak je firma už vymazaná z OR, tak by som účtovnú závierku urobila ku dňu výmazu. Účtovne by som bankový účet zaúčtovala tak, ako keby sa všetky peniaze odtiaľ vybrali... nech je na banke nula.... Možno niekomu ničo vyplatiť /napríklad za účtovníctvo/, vynulovala by som pokladňu. Toto by som podala do 3 mesiacov od výmazu spoločnosti.
alušik
07.02.12,08:08
Za účtovníctvo nemám komu a čo vyplatiť, pretože žiadnu faktúru nemám a ani nemím ako získať. Ak to chápem správne, tak by som akože mala mať nulovú súvahu? Základné imanie táto zložka nemala, keďže išlo len o organizačnú zložku zahraničnej osoby a je mi to nanajvýš zvláštne, aby som sa tvárila, že zostatok na účte je 0, keď ku dňu výmazu nulový nie je? Myslela som si, že môžem zostatky účtov uzatvoriť k tomu dňu výmazu z OR, aj keď budú vykazovať nejaké stavy. Naozaj tomu vôbec nerozumiem. Ak nie je akým spôsobom možné "vynulovať pokladňu", pretože nemám žiadnu možnosť komu a čo vyplatiť, tak mi pripadá čudné, dať do účtovníctva napríklad manko, aby som sa toho zostatku "zbavila".
Economic
07.02.12,16:50
Za účtovníctvo nemám komu a čo vyplatiť, pretože žiadnu faktúru nemám a ani nemím ako získať. Ak to chápem správne, tak by som akože mala mať nulovú súvahu? Základné imanie táto zložka nemala, keďže išlo len o organizačnú zložku zahraničnej osoby a je mi to nanajvýš zvláštne, aby som sa tvárila, že zostatok na účte je 0, keď ku dňu výmazu nulový nie je? Myslela som si, že môžem zostatky účtov uzatvoriť k tomu dňu výmazu z OR, aj keď budú vykazovať nejaké stavy. Naozaj tomu vôbec nerozumiem. Ak nie je akým spôsobom možné "vynulovať pokladňu", pretože nemám žiadnu možnosť komu a čo vyplatiť, tak mi pripadá čudné, dať do účtovníctva napríklad manko, aby som sa toho zostatku "zbavila".

Tak tam účtovne nechaj všetko tak ako bolo, však OZ je už vymazaná, ak si dobre pamätám ?
lucien7
26.06.12,13:24
taktiez mam pripad rusenia organizacnej zlozky, v uctovnictve mi vsak ostal zavazok OZ voci svojej spolocnosti( v zmysle uctovania OZ mam ten zavazok v uctovníctve OZ aj v uctovnictve spolocnosti), co s tým ako to vysporiadat?
DP treba podat do 3 mesiacov od zrusenia OZ alebo od výmazu?

dakujem za odpovede
lucien7
27.06.12,06:11
prosím poradte
Economic
27.06.12,10:54
taktiez mam pripad rusenia organizacnej zlozky, v uctovnictve mi vsak ostal zavazok OZ voci svojej spolocnosti( v zmysle uctovania OZ mam ten zavazok v uctovníctve OZ aj v uctovnictve spolocnosti), co s tým ako to vysporiadat?
DP treba podat do 3 mesiacov od zrusenia OZ alebo od výmazu?

dakujem za odpovede

od výmazu
svetlik
26.07.12,05:08
tak som dostala odpoved:

K zruseniu org. zlozky je nutné tlacivo www.orsr.sk (http://www.orsr.sk/), rozhodnutuie zakladatela o zrusení oz, súhlas správcu dane, úctovna závierka...
Blizsie informácie v zákone 513/1991 o obchodnom registri, prípadne u advokáta.
--

Ako neviem co k tomu povedat... netusim do akej miery mi maju dat informaciu ale aby som sa obratila na advokata je podla mna zvlastna odpoved... slobodny pristup k informaciam... ale zaplatte si advokata :D ... len ma to prekvapilo... mozno mate iny nazor a ja zmenim ten moj ;) ale z odpovede mam zvlastny pocit.

Preco uctovna zavierka? zakon o obchodnom registri nic take nepredpisuje. Alebo .... ?
andreaS
26.07.12,10:17
svetlik: netusim... ale az teraz nastal cas, kedy idem podavat navrh na vymaz a konatel tej spolocnosti bol na OR pytat sa, co k tomu treba, tak prisiel s tym, ze tlacivo na vymaz (samozrejme), rozhodnutie zakladatela o zruseni org.zl. a suhlas spravcu dane s vymazom. Jedine, co mu povedali bolo, aby bolo podane uz danove priznanie (bolo to v termine odlozenych priznani a aj mali odklad), lebo ze si to ORSR pred vymazom este overuje na DU. Takze podam aktualne info, ked tento vymaz poslem.
Economic
26.07.12,13:15
svetlik: netusim... ale az teraz nastal cas, kedy idem podavat navrh na vymaz a konatel tej spolocnosti bol na OR pytat sa, co k tomu treba, tak prisiel s tym, ze tlacivo na vymaz (samozrejme), rozhodnutie zakladatela o zruseni org.zl. a suhlas spravcu dane s vymazom. Jedine, co mu povedali bolo, aby bolo podane uz danove priznanie (bolo to v termine odlozenych priznani a aj mali odklad), lebo ze si to ORSR pred vymazom este overuje na DU. Takze podam aktualne info, ked tento vymaz poslem.

OZ nezastupuje konateľ.