aughostino
24.02.09,15:08
Robim do skoly podnikatelsky plan a zastavil som sa pri financnom plane

1. Rad by som vedel podla coho sa vypocitava DPH, ktore podnikatelia platia na zaciatku roka (v prvy rok predpokladam ze ho platit nebude treba).
veronikasad
24.02.09,14:33
Robim do skoly podnikatelsky plan a zastavil som sa pri financnom plane

1. Rad by som vedel podla coho sa vypocitava DPH, ktore podnikatelia platia na zaciatku roka (v prvy rok predpokladam ze ho platit nebude treba).
zrejme to máš trochu popletené, začínajúci podnikatel DPH neplatí, len ak sa prihlási ako dobrovolný plátca.
Do 31.3. nasl. roka sa podáva daňové priznanie k dani z príjmu.
Do podnikatelského plánu sa skôr dávajú odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Práve od odvodov do soc. poisťovne je začínajúci podnikatel oslobodený, začína platiť až od 1.7. nasl. kal. roka, aj to len za predpokladu, že jeho príjem za predch. kal. rok - vrátane vyčerpanej dotácie, presiahol 12-násobok min, mzdy.
aughostino
24.02.09,16:15
a ked som si zvolil predmet podnikania z ktoreho je hned jasne ze budem platcom DPH? co v tom pripade?
veronikasad
24.02.09,16:17
a ked som si zvolil predmet podnikania z ktoreho je hned jasne ze budem platcom DPH? co v tom pripade?
zo žiadneho predmetu podnikania nie je jasne, že budeš hneď platcom DPH. Musíš požiadať o dobrovolnú registráciu na DU. Povinným plátcom sa staneš až po prekročení obratu 35000€ za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov /môžeš tento obrat samozrejme dosiahnúť aj za jeden mesiac/