Eklu
24.02.09,15:25
Ak chchem rozdeliť príjem z prenájmu medzi manželov musia byť obaja registrovaný na DÚ /pridelené DIČ/, alebo stačí ak majú bezpodielové manželstvo? Musí byť zmluva napísaná na na obidvoch?
ďakujem
ingak
24.02.09,14:51
V nejakom inom príspevku som tu čítala, že sa boli pýtať na DU. Odpoveď bola, že sa musia zaregistrovať obaja. Bol tam názor, že záleži od výšky dane, či sa "oplatí" radšej zaplatiť pokutu za nezaregistrovanie. Podľa mňa by aj zmluva mala byť na oboch. Uvidime ako sa vyjadria ostatní.
veronikasad
24.02.09,14:55
Ak chchem rozdeliť príjem z prenájmu medzi manželov musia byť obaja registrovaný na DÚ /pridelené DIČ/, alebo stačí ak majú bezpodielové manželstvo? Musí byť zmluva napísaná na na obidvoch?
ďakujem
Podľa mojich informácii z DU, ak je nájomná zmluva na obidvoch manželov, musia sa registrovať obidvaja. Kto bude zdaňovať príjem - záleží na vzájomnej dohode manželov, príjem si môžu aj rozdeliť
Eklu
24.02.09,16:20
Takže podĺa týchto názorov ak je zmluva len na jedného z manželov, ktorý je registrovaný na DÚ /druhý z manželov nemá registráciu/ nemôžem na druhého rozdeliť príjem z nájmu?
veronikasad
24.02.09,16:22
Takže podĺa týchto názorov ak je zmluva len na jedného z manželov, ktorý je registrovaný na DÚ /druhý z manželov nemá registráciu/ nemôžem na druhého rozdeliť príjem z nájmu?
Môžeš rozdeliť. Keby bola zmluva na oboch, musia sa registrovať obidvaja.
Eklu
25.02.09,10:00
Dostala som informáciu, že zmluva nemusí byť na obidvoch ak je BZM, takže môžem uplatniť aj časť nájmu na manželku. Ak nie je registrovaná riskujem len to. Neviete aká je za to pokuta? Či sa mi to oplatí?
Čo vy na to poraďáci
Zita5
25.02.09,10:20
Dostala som informáciu, že zmluva nemusí byť na obidvoch ak je BZM, takže môžem uplatniť aj časť nájmu na manželku. Ak nie je registrovaná riskujem len to. Neviete aká je za to pokuta? Či sa mi to oplatí?
Čo vy na to poraďáci

Tu Vám jasne odpovedala poraďáčka , že môžete príjem a výdaj rozdeliť na manželov .
http://www.porada.sk/962392-post5.html

Registráciu vykonal daňovník , ktorý bol účastníkom zmluvného dojednania t.j. Zmluvy o nájme .Podľa toho ste sa aj registrovali . Nakoľko však je to majetok vo Vašom BSM , tak si príjem a výdaj delíte na polovicu , pokiaľ sa s manželkou nedohodnete inak .
Marek312
15.03.12,11:09
Moja otazka je nasledovna:

Mam prijem ako zamestnanec + prijem z prenajmu bytu, ktory som kupil este pred uzavretim manzelstva a v katastri som jediny vlastnik bytu, Na moje meno je danovim uradom vydane DIC, nakolko byt prenajimam oficialne na zmluvu, kde som uvedeny iba JA ako prenajimatel...

Manzelka bola cely rok 2011 na materskej dovolenke a nema ziadne ine prijmi.

Manzelstvo je uzavrete bezpodielove, spominany byt sme zatial niak zmluvne neriesili.

A teraz sa dostavam k otazke, nakolko zijeme spolu v jednej domacnosti a sme manzelia, je mozne aby som uplatnil urcitu cast s prenajmu ako prijem aj na manzelku, alebo by to bolo mozne az v pripade, ak by som jej darovacou zmluvou daroval polovicu prenajimaneho bytu a doplnil ju na zmluvu o prenajme a ona by poziadala o registracne DIC

Dakujem
Mila123
15.03.12,11:10
za rok 2011 ?
Marek312
15.03.12,11:24
Ano Danove priznanie FO-B za rok 2011, ide hlavne o tu skutocnost ze byt bol nadobudnuti pred manzelstvom v roku 2008 a manzelstvo bolo v roku 2009...
Mila123
15.03.12,11:27
je mi to jasné,. ale chceš darovať byt, vybaviť DIč manželke...obávam sa iba za tento rok to stíhaš, ale aj tak nie celý.....

ak sa jedná o sumu 500 € , podľa § 9 ZDP manželka nemá nárok na ňu, nevlastní byt....
a je jedno či ona zdaní či ty...od 01 01 2011 je novelizácia ZDP, kde príjem je charakterizovaný ako pasívny, t.j. z neho sa nedá uplatniť nčzd......

t.j. zdaň si prenájom u seba, a manželku si uplatni ako odpoč- položku .....§ 11 ZDP
Marek312
15.03.12,11:44
Dakujem, myslel som si ze je to takto, ale aspon som si teraz na isto...

ano islo iba o tych 500 Eur na manzelku, takto ich mozem uplatnit iba na seba za rok 2011

jj... zdanim si to u seba cele, nakolko po tej novelizacii od 1.1.2011 kedze sa neda uplatnit nčzd na prenajom, tak moj prijem z pracovneho pomeru je tak nizky, ze som este pod hranicou A na ten prenajom sa to uz nevztahuje takze tam to musim tak ci tak zdanit nehladiac na nčzd :( VEDIA AKO NAPLNIT ROZPOCET...
katka s.
25.03.12,09:36
Dobrý deň. SZČO, ktorý okrem svojho podnikania prenajíma byt vyšla po zmene zákona v r. 2011 vysoká daň. Jeho mnaželka, taktiež SZČO má nízky príjem. Môžu si príjem z prenájmu rozdeliť? Musí mať manželka nejakú ohlasovaciu povinnosť na prenájom bytu ak už má pridelené DIČ na svoj predmet podnikania, aby si mohla ten príjem z prenájmu priznať? Neviem už ako im tú daň ponížiť. Ďakujem.
Katy a R
25.03.12,09:47
Dobrý deň. SZČO, ktorý okrem svojho podnikania prenajíma byt vyšla po zmene zákona v r. 2011 vysoká daň. Jeho mnaželka, taktiež SZČO má nízky príjem. Môžu si príjem z prenájmu rozdeliť? Musí mať manželka nejakú ohlasovaciu povinnosť na prenájom bytu ak už má pridelené DIČ na svoj predmet podnikania, aby si mohla ten príjem z prenájmu priznať? Neviem už ako im tú daň ponížiť. Ďakujem.
mala to manželka oznámiť DU !!! - ak budú prenajímať aj ďalej, nech tak aj urobí.
Môžu si rozdeliť príjmy aj teraz, v tomto DP - len za nesplnenie reg. povinnosti (oznamovacej) môže dostať manželka pokutu - ale či naozaj budú dávať (a koľko:confused:) ...
katka s.
25.03.12,10:41
Ďakujem,zvážime pre a proti a rýchlo ich pošlem na DÚ.