Samanka_1
24.02.09,15:37
prosím o radu či si musí živnostník účtujúci v JU robiť cestovné príkazy a prikladať bločky, alebo len si z nakúpených PHm podľa bločkov vypočíta priemernú spotrebu a km a odráta niečo na sukromné cesty a takto to dá do nákladov alebo si musí za každý mesiac urobiť normálne cestovný príkaz .

ďakujem
veronikasad
24.02.09,14:45
prosím o radu či si musí živnostník účtujúci v JU robiť cestovné príkazy a prikladať bločky, alebo len si z nakúpených PHm podľa bločkov vypočíta priemernú spotrebu a km a odráta niečo na sukromné cesty a takto to dá do nákladov alebo si musí za každý mesiac urobiť normálne cestovný príkaz .

ďakujem
ak nemá auto zahrnuté v obchodnom majetku, vedie knihu jázd len na cesty súvisiace s podnikaním. Uplatňuje si základnú sadzbu náhrady 5,50sk/km+spotrebu PHM /treba doložiť bloky o nákupe PHM/
Využívanie auta na podnikanie treba nahlásiť do 30 dní od začiatku využívania na DU a do konca januára nasl. roka podať daňové priznanie k dani z mot. vozidiel a zaplatiť daň z MV.
V Parlamente bol návrh zákona, ktorý zjednodušil evidenciu jázd. Neviem či to prešlo.
Samanka_1
24.02.09,15:03
prosím ťa a určite je to kniha jázd ??? lebo tá sa vraj robí ak máš auto v majetku firmy.
tuta
24.02.09,17:29
prosím ťa a určite je to kniha jázd ??? lebo tá sa vraj robí ak máš auto v majetku firmy.


Kniha jázd sa určite robí aj pri aute neevidovanom v majetku firmy.
mariannak
24.02.09,17:47
a ak je v techn. preukaze uvedená spotreba mesto, medzimesto, kombinovaná, v evidencii jázd budem uvádzať všetky spotreby, alebo ich treba vypriemerovať a uvádzať iba jednu priemernú spotrebu.
mariannak
24.02.09,17:49
ak podnikateľ kúpil auto a prihlásil ho na DI na IČO, môže sa rozhodnúť, že ho nezaradí do podnikania, t.j. že ho nebude odpisovať a že si bude robiť náhrady 5,50 + spotr.PHM?
ondrejvla
24.02.09,18:07
Samanka, musíš si písať knihu jázd, lebo si nemala ako zdokladovať, že MV bolo použité na služobné účely, prikladám ti v prílohe vzor pre výpočet náhrad za vlastné MV nezahrnuté do podnikania. Dúfam, že pomôže.
u.erika
24.02.09,18:16
Samanka, musíš si písať knihu jázd, lebo si nemala ako zdokladovať, že MV bolo použité na služobné účely, prikladám ti v prílohe vzor pre výpočet náhrad za vlastné MV nezahrnuté do podnikania. Dúfam, že pomôže.
Ďakujem Vlasta, mne pomôže, ale prosím Ťa cenu PHM ako vypočítáš. Ja mám takých, ktorý tankujú aj 10x za mesiac a cena je vždy iná
ondrejvla
24.02.09,19:55
Ďakujem Vlasta, mne pomôže, ale prosím Ťa cenu PHM ako vypočítáš. Ja mám takých, ktorý tankujú aj 10x za mesiac a cena je vždy iná

Odporúča sa spriemerovať cenu PHM, tzn. bločky z čerpania, vydeliť súhrn cien litrami, ktoré si čerpala a dostaneš cenu za l PHM. Voľakedy som tu ale videla aj link na priemernú cenu PHM, skús pohľadať.
ondrejvla
24.02.09,20:00
Aj tu je link:
http://www.natankuj.sk/?go=vyhladava...merne_ceny_tab (http://www.natankuj.sk/?go=vyhladavanie&submenu=priemerne_ceny_tab)

ale keby si chcela hľadať, je tu toho vééééééééééééľmi veľa...
ego.mc
24.02.09,20:58
Kniha jázd sa určite robí aj pri aute neevidovanom v majetku firmy.

Nesúhlasím. V takomto prípade stačí cestovný príkaz s počtom prejdených kilometrov a priložiť bločky na PHM.
ego.mc
24.02.09,21:15
Odporúča sa spriemerovať cenu PHM, tzn. bločky z čerpania, vydeliť súhrn cien litrami, ktoré si čerpala a dostaneš cenu za l PHM. Voľakedy som tu ale videla aj link na priemernú cenu PHM, skús pohľadať.


Aj tu je link:
http://www.natankuj.sk/?go=vyhladava...merne_ceny_tab (http://www.natankuj.sk/?go=vyhladavanie&submenu=priemerne_ceny_tab)

ale keby si chcela hľadať, je tu toho vééééééééééééľmi veľa...
Obávam sa, že to neplatí už od 1.1.2008. Každé tankovanie treba doložiť bločkami.
mariannak
27.02.09,17:30
prosím....


ak podnikateľ kúpil auto a prihlásil ho na DI na IČO, môže sa rozhodnúť, že ho nezaradí do podnikania, t.j. že ho nebude odpisovať a že si bude robiť náhrady 5,50 + spotr.PHM?
mariannak
27.02.09,21:23
posúvam ..
ondrejvla
27.02.09,21:38
prosím....

A prečo ho potom dal zapísať na IČO a DIČ firmy? Odporúčam, ako ho vo firme nechce evidovať ako majetok a kúpil ho z vlastných financií a nie zo živnosti, nech ho dá na Polícii - DI prepísať na seba, hoci aj cez kúpnu zmluvu. Inak si nemôže uznávať náhrady, lebo k zúčtovaniu náhrad treba priložiť aj fotokópiu
TP.