apo
24.02.09,18:02
Pozdravujem Poraďákov, Pohoďákov.

Chcem sa opýtať. Ako si ceníte databázu pre program Pohoda pre prípad, že ukončíte spoluprácu ako externý účtovník a Vaše služby budú nahradené zamestnancom.

Váš bývalý klient si kúpi softvér Pohoda a počíta s tým, že odovzdáte databázu, aby ich pracovníčka mohla pokračovať.

Čo je ešte zaujímavejšie je to, že očakávajú že ešte 4 mesiace budem robiť externe aby ich nová pracovníčka mohla od mája pokračovať, dokonca som im už poslal aj balíček s počiatočnými stavmi pre rok 2009.

Jedná sa o ozaj veľké účtovníctvo, s 20-timi lízingami. V roku 2008 som mal vyhotovených 750 interných dokladov.

Ďakujem za názory.

apo
Stefan2005
24.02.09,17:38
... veľmi, veľmi zaujímavá otázka. Bez znalosti zmluvy s klientom sa však na ňu ťažko odpovedá (preto treba napr. pri zmluvách pamäť aj na podchytenie podobných situácií).
Ako bývalému užívateľovi Bookkeeper uvediem podobný prípad - zo stovky databáz len také tri - trvale.dbf , zp. dbf a odb.dbf - keď tieto boli naplnené niekoľko stovkami zápisov (trvalých platieb, dlhodobého majetku, dod-odb.), tak ich spustením si prakticky mal hotové gro účtovníctva cez interné doklady...
apo
24.02.09,18:12
Bez ohľadu na zmluvu.

Chcem vedieť názor, či mám odovzdať databázy od roku 2006. Za rok 2009 už neriešim, lebo mi je defacto ukradli tým spôsobom, že dve hodiny po odoslaní balíčka na pobočku mi oznámíli skutočnosť, že budeme spolupracovať už iba 4 mesiace.

Chcem vedieť či sa užívatelia Pohody domnievajú, že v samotnej databáze Pohody je kus know-how účtovníka.

apo
joki
25.02.09,05:46
Ak si účtoval na programe s tvojou licenciou, je to tvoje duševné vlastníctvo, databáza je tvoja. Ty si povinný uzavreť účtovný rok, vytlačiť podklady, inventarizáciu a "šmitec". Mal si zaplatené služby za učtovníctvo, program je tvoj pracovný prostriedok. V zmluve s firmou by si musel mať výslovne napísané, že aj databáza je majetkom firmy. Hlavne sa nedať.
great.zv
25.02.09,06:01
Bez ohľadu na zmluvu.

Chcem vedieť názor, či mám odovzdať databázy od roku 2006. Za rok 2009 už neriešim, lebo mi je defacto ukradli tým spôsobom, že dve hodiny po odoslaní balíčka na pobočku mi oznámíli skutočnosť, že budeme spolupracovať už iba 4 mesiace.

Chcem vedieť či sa užívatelia Pohody domnievajú, že v samotnej databáze Pohody je kus know how (alebo knov how) účtovníka.

apo

môj názor? ...po dvoch hodinách obdržania balíčka ukončenie spolupráce? .....ako podraz.....
Dáša_
25.02.09,06:16
Staru databázu by som nedávala.

Teda, nikdy som nedala nikomu starú databázu - majú všetko, čo treba. A to stačí.
Martin Mocko
25.02.09,07:01
Určite je to tvoje vlastníctvo. Zákazníkovi musia stačiť výstupy v papierovej alebo elektronickej forme, ktoré potrebuje pri daňovej kontrole. Ale kompletnú databázu by som nikomu nedával.
robin1
25.02.09,07:22
Súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami - a vzhľadom na to, akým spôsobom od teba "vymámili" databázu 2009, by som sa ani nazamýšľala nad tým, či im to dať alebo nedať. Iba ak - áno, je to tvoje know-how, a za to sa platí, takže poriadne vysoká suma. Na kalkulácie si väčší odborník práve ty.
Zita5
25.02.09,07:28
apo , držím Ti palce a nedaj zlomiť .;) Ja si myslím , že to je už len čistá špekulácia . Ešte dobre , že nežiadajú , aby si im zaučil novú účtovníčku .
Martin Mocko
25.02.09,07:35
Inak...za takéto jednanie si zaslúžia trošku "odpoveď" z tvojej strany. Určite si tie 4 mesiace nechaj zaplatiť dopredu...a možno by som zvažoval aj o inej cene.
apo
25.02.09,09:10
Ďakujem, za podporu a prejavené názory.
Potreboval som mať istotu v tom, že nie som citlivejší na výsledok svojej práce ako je zdravé.

No a odoslanie balíčka to je vyslovený tunel, teda podfuk a preto sa staviam do pozície, kompromis nebude jednoduchý.

apo
Kája.
25.02.09,09:29
Držím ti palce a nedaj sa. V tvojej databáze nie sú predsa len údaje, ale presne vypracovaný systém vedenia účtovníctva (leasingy, splátkové kalendáre ......................) a preto ak to chcú nech si to pekne zaplatia. Vytvoriť si systém na účtovanie je podľa môjho názoru "základ vedenia účtovníctva".
atka4
26.02.09,10:56
Ďakujem, za podporu a prejavené názory.
Potreboval som mať istotu v tom, že nie som citlivejší na výsledok svojej práce ako je zdravé.

No a odoslanie balíčka to je vyslovený tunel, teda podfuk a preto sa staviam do pozície, kompromis nebude jednoduchý.

apo
Držím palce, apo
myslím, že kto robí účto poctivo, večné samoštúdium, hľadanie, vypracovavánie systému aj tak takmer nikdy nezahrbie túto mravenčiu prácu do ceny....veď kto uverí, že si o polnoci na nete, nie pre zábavu, ale pre prácu....
Byť citlivý na svoju prácu môže byť len človek, ktorý naozaj pracuje a jeho výsledky sú rukolapné (aj keď niekedy práce u účtovníka aj nie - hodiny štúdia a premýšľania a nachádzania nejlepších variant...)

A z takého "obabrania" musí byť človek naozaj smutný....
Držím palce ešte raz....;)
Klára2
27.02.09,08:12
Alobo, keď databázu za predošlé roky chcú, nech si ju od Teba kúpia!!!
judy
11.03.09,19:18
rozmyslala som ako si dopadol s tou databazou a ci by bola realna cena napr. 25 - 35 % z hodnoty spracovaneho uctovnictva za jednotlive roky.
judy
apo
11.03.09,19:26
Ja im databázu nevnucujem. Počkám až príde účtovníčka, ktorá v Pohode nerobila a zistí ako by jej pomohla barlička v podobe databázy z predchádzajúceho roka.

Ak barličku bude potrebovať tak cena bude 12x rozdiel medzi mojou cenníkovou cenou pre rok 2009, ktorú som si pripravil podľa objemu údajov z roka 2008 a cenou za ktorú som robil počas roka 2008. Budem rozmýšľať že rok 2008 dostanú iba za podmienky, že si kúpia všetky databázy od roka 2006 vo dvoch firmách. Ak sa to podarí tak si polepším, ale nebudem hamižný.

apo