petkor
24.02.09,18:40
Dobrý deň, potrebujem poradiť.
Daňovníčka, ktorá má príjem zo ZČ, ďalej má príjem ako autorské honoráre, aj za preklady, scenáre a pod. Chce si uplatňovať skutočné výdavky. Z jeden firmy má ale potvrdenie za autorský honorár, kde jej bola zrazená daň zrážkou podľa §43 ods.2 písm.h). Daň zrážkou bola vypočítaná tak, že z btto príjmu boli odpočítané 40% paušálne výdavky a zo zvyšných 60% bola odvedená 19% daň zrážkou (podľa zákona o DzP). Musí si toto potvrdenie dávať do daňového priznania, keďže daň je tam už vysporiadaná zrážkou? Ak nie, nevadí, že tu uplatnila 40% paušálne výdavky, ale z ostatných príjmov si bude uplatňovať skutočné výdavky?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
mzdarka renca
24.02.09,18:04
Dobrý deň, potrebujem poradiť.
Daňovníčka, ktorá má príjem zo ZČ, ďalej má príjem ako autorské honoráre, aj za preklady, scenáre a pod. Chce si uplatňovať skutočné výdavky musí si viesť JÚ. Z jeden firmy má ale potvrdenie za autorský honorár, kde jej bola zrazená daň zrážkou podľa §43 ods.2 písm.h). Daň zrážkou bola vypočítaná tak, že z btto príjmu boli odpočítané 40% paušálne výdavky a zo zvyšných 60% bola odvedená 19% daň zrážkou (podľa zákona o DzP). Musí si toto potvrdenie dávať do daňového priznania, keďže daň je tam už vysporiadaná zrážkou? Ak nie, nevadí, že tu uplatnila 40% paušálne výdavky, ale z ostatných príjmov si bude uplatňovať skutočné výdavky?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Kľudne jej tento príjem zaúčtuj a preddavok na daň alebo jej časť (podľa výšky výdavkov) jej vrátia.
petkor
24.02.09,19:33
No mne skôr išlo o to, či to musí započítať do DP, lebo potom bude musieť z toho uhradiť aj zdravotné poistenie v RZZP. Takže ona to tam dávať nechce, ak sa nebude musieť.
mzdarka renca
24.02.09,19:50
No mne skôr išlo o to, či to musí započítať do DP, lebo potom bude musieť z toho uhradiť aj zdravotné poistenie v RZZP. Takže ona to tam dávať nechce, ak sa nebude musieť.

veď sa pri RZZP dáva základ dane a nie príjem bez výdavkov.
petkor
24.02.09,20:13
To je síce pravda, ale keď ona bude mať aj s týmto príjmom podstatne vyšší základ dane, aj keď daň zrážkou si dá ako uhradené preddavky. Takže daň z toho platiť nemusí, ale ZP áno, čo by bola dosť veľká suma.
mzdarka renca
24.02.09,20:45
To je síce pravda, ale keď ona bude mať aj s týmto príjmom podstatne vyšší základ dane, aj keď daň zrážkou si dá ako uhradené preddavky. Takže daň z toho platiť nemusí, ale ZP áno, čo by bola dosť veľká suma.

Autorské honoráre sú u fyzických osôb všeobecne príjmom z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Do daňového priznania sa povinne uvádzajú len tie, ktoré neboli zdanené zrážkou dane.
Zrážkou dane mali byť pred výplatou zdanené: príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecké výkony.

Takto zdanené príjmy sú daňovo vyrovnané. Do daňového priznania sa môžu uviesť dobrovoľne, čo má význam len v prípade celkových nízkych príjmov, keď si daňovník chce uplatniť na nezdaniteľné časti základu dane s cieľom vrátenia zrazenej dane. Ostatné autorské honoráre – napríklad za umelecké výkony, napísanie knižky, prednášky či odmeny za použitie diela – sa musia uviesť do daňového priznania.

Platí pritom všeobecné pravidlo, že daňové priznanie za rok 2008 je povinný podať každý, kto mal zdaniteľné príjmy vyššie ako 49 248 Sk. Pri výpočte čiastkového základu dane z týchto príjmov možno uplatniť buď paušálne výdavky vo výške 40 % a preukázateľne zaplatené povinné poistné, alebo skutočné preukázateľné výdavky, ktoré sú naviazané na vedenie účtovníctva.“
danielaz
24.02.09,20:47
A môže sa spoločnosť s príjemcom honoráru v zmluve dohodnúť, že mu nebude zrážať daň?
mzdarka renca
24.02.09,20:53
A môže sa spoločnosť s príjemcom honoráru v zmluve dohodnúť, že mu nebude zrážať daň?

asi áno, nakoľko mi prinášajú autorské honoráre aj zo zrazenou zrážkovou daňou, aj bez zrazenej dane.

Aj mňa by to celkom zaujímalo.
petkor
24.02.09,21:07
Brutto prijem bol okolo 300 tis., čo bolo zrazené zrážkovou daňou. Takže ZP by vyšla dosť veľká čiastka. Okrem toho má ešte ďalšie príjmy, ktoré neboli zdanené, takže na tie si chce uplatniť skutočné výdavky. Ja si tiež myslím, že keď boli nejaké príjmy ošetrené zrážkovou daňou (takže aj odpočítané 40% paušálne výdavky), už ich vôbec neberie do úvahy, akoby ich vôbec nedostala. Takže prizná iba tie príjmy, z ktorých nebola zrazená zrážková daň a z tých si môže odpočítať skutočné výdavky.
Inak ja som si túto problematiku zisťovala raz na školení, a vraj keď sa nejedná o umelecký výkon, tak sme povinní ako firma, ktorá vypláca takýto honorár, tento zdaniť. Ak sa jedná o umelecký výkon, tak sa to zdaniť nesmie. Tiež som si myslela, že sa dá dohodnúť s autorom, ale vraj nie. Ale napr. keď sme mali vo firme daňovú kontrolu, tak sa čudovali, ako to, že sme zrážali túto daň. Ale nevytkli to. Ja som si ale pevne stála za svojim, že to zraziť musím podľa zákona. Ale písomne to nemám od nikoho :-(
mzdarka renca
24.02.09,21:18
Brutto prijem bol okolo 300 tis., čo bolo zrazené zrážkovou daňou. Takže ZP by vyšla dosť veľká čiastka. Okrem toho má ešte ďalšie príjmy, ktoré neboli zdanené, takže na tie si chce uplatniť skutočné výdavky. Ja si tiež myslím, že keď boli nejaké príjmy ošetrené zrážkovou daňou (takže aj odpočítané 40% paušálne výdavky), už ich vôbec neberie do úvahy, akoby ich vôbec nedostala. Takže prizná iba tie príjmy, z ktorých nebola zrazená zrážková daň a z tých si môže odpočítať skutočné výdavky.
Inak ja som si túto problematiku zisťovala raz na školení, a vraj keď sa nejedná o umelecký výkon, tak sme povinní ako firma, ktorá vypláca takýto honorár, tento zdaniť. Ak sa jedná o umelecký výkon, tak sa to zdaniť nesmie. Tiež som si myslela, že sa dá dohodnúť s autorom, ale vraj nie. Ale napr. keď sme mali vo firme daňovú kontrolu, tak sa čudovali, ako to, že sme zrážali túto daň. Ale nevytkli to. Ja som si ale pevne stála za svojim, že to zraziť musím podľa zákona. Ale písomne to nemám od nikoho :-(

Len sa mi zdá, že zákon o zdravotnom poistení hovorí, že poistné sa platí z príjmov podliehajúcich dani z príjmov. Teraz sa mi už nechce hrabať sa v zákone 580/2004 o zdravotnom poistení, ale ak sa dovtedy, niekto nevyjadrí, tak sa zajtra na to pozriem ako je to v tomto prípade. Už si to presne nepamätám z min. roku.
petkor
24.02.09,21:28
ZP sa platí z toho, čo je v DP. Keď zaviedli RZZP, tak som ten prvý rok podávala dodatočné DP a "vyhadzovala" som odtiaľ príjmy zdanené zrážkovou daňou, pretože ZP, čo mali doplatiť, bolo vyššie ako daň, ktorú im vrátili. Mňa by to nikdy nenapadlo, ale poradil mi to p. Mihál, takže určite to tak bude.