Stašek
24.02.09,19:09
Firma si ide zobrať do prenájmu nákladné motorové vozidlo od s.r.o.-čky, ktorá ho nevyužíva. (Predať ho nechce). Ako to mám účtovať?
1. Cestnú daň, zákonnú poistku má platiť vlastník, alebo nájomca?
2. Ako účtovať nájomné? Je to aj s DPH?
3. Môže si dať nájomca PHM do nákladov?
Ďakujem.
Rozalaia
24.02.09,20:33
Zrejme bude uzavreta nejaka zmluva o najme vozidla.
1. dan z motorovych vozidiel plati ten, kto vozidlo vyuziva na podnikanie - ja to tipujem na najomcu, zakonnu poistku by mal platit vlastnik vozidla (v zmluve o najme vozidla by malo byt uvedene, ze vlastnik ju riadne zaplati / zaplatil)
2. najomne uctovat normalne na 518 (v PU), alebo do prevadzkovej rezie (JU), ak je prenajimatel platca DPH, bude to fakturovat aj s DPH
3. ano, najomca si moze davat PHM do nakladov (pozor, danovo uznane len po prepocte priemerna spotreba podla TP* pocet najazdenych km/100 * cena PHL, cize len "do normy")
ekonella
25.02.09,03:33
Ak je vozidlo zaradené v majetku firmy daň z MV by mal zaplatiť
vlastník vozidla.
Stašek
25.02.09,07:14
Ďakujem. Takže faktúra bude s DPH. Ale ako to je s tou Daňou za motorové vozidlá? Kto ju platí?
Erika-ežka
25.02.09,07:17
Ďakujem. Takže faktúra bude s DPH. Ale ako to je s tou Daňou za motorové vozidlá? Kto ju platí?
Asi najdôležitejšie je ako je to napísané v zmluve, ale aj tá s.r.o.-čka keďže ho prenajíma, tak má z neho príjem ...
Ja som to vyriešila tak, že som do zmluvy napísala, že daň z MV uhradí vlastník vozidla (čo sa premietne do ceny nájmu) ...
Na DÚ mi povedali, že je smerodajná zmluva :cool: