bekina
24.02.09,19:10
kto mi vie poradit kde v občianskom zákonníku mám hladat v akej vzdialenosti sa majú vysádzat dreviny od spoločného oplotenia so susedom...
arizona
24.02.09,18:44
Neviem ti povedať "číslo zákonu"...
-ale dnes pri kúpe stromčekov nie je problém sa informovať aké veľké budú asi v dospelosti
- treba ich sadiť tak, aby ste mali voľný prístup na strihanie a ošetrovanie
-aby v dospelosti nepresahovali k susedom cez plot
-aby svojimi konármi neničili plot, či strechu susedov
-väčšie stromy sa neodporúča sadiť v blízkosti budov, lebo môžu koreňmi spôsobiť praskanie a poškodzovanie budovy(korene môžu byť oveľa širšie ako samotná koruna)
-je vhodné sadiť hlavne väčšie stromy tak, aby v budúcnosti netienili susedov (môže dôjsť k nezhodám, že sa im znehodnocuje majetok a apod.)

Dúfam, že ti to aspoň takto pomôže:)
anzi369
02.03.09,09:16
§ 127 OZ - jedine tu je riesenie co sa tyka drevín; inak pokial viem, nikde nie je stanovene - ani v specialnom zakone ani vseobecnom pravnom predpise v akej vzdialenosti od susedneho pozemku sa ma vysadzat; pokial je vysadba na vlastnom pozemku, moze to byt aj na hranici; v prípade ze casom strom alebo kry vyrastu, sused ma pravo v pripade ze ho obtazuje najlepsie dohodou so susedom poziadat o odstranenie, pripadne vo vhodnej dobe(stanovenej vyhlaskou - vo vegetacnom obdobi vacsie konare ako priemer 5 cm) odborne odstranit konare a korene, ktore presahuju na jeho pozemok; v pripade sporu moze rozhodnut jedine sud na zaklade posudku
kero64
02.03.09,14:41
Ak chcete vysádzať stromy, mali by ste vedieť, aké veľké si ch chcete nechať narásť. Myslím, že veľkosť stromov sa dá ovplyvniť strihaním. Podľa toho ich vysaďte. Všetko ostatné je výstižne opísané v predchádzajúcich príspevkoch.