lila7
24.02.09,19:25
Ahojte poraďáci,

touto cestou si vás dovoľujem požiadať o radu, príp. možno ste aj Vy niečo podobné zažili. Manželova ex pravidelne žiada o zvýšenie výživného, samozrejme jej je vždy vyhovené. Najnovšie si vymyslela, že bude nezamestnaná a už sa mu vyhrážala, že bude platiť aj jej. Podľa toho, čo som si zisťovala, má naozaj na to nárok a dokonca i v prípade, ak je dieťa plnoleté. Viete mi poradiť, ako sa to dá legálne obísť, príp. aj znížiť výživné? Paradox všetkého je, že nikoho nezaujíma, že i my máme deti, výdavky na domácnosť, že napr. ja som si na moje štúdium musela požičať peniaze od známych atď. a keďže do manželovho príjmu sa započítava i môj príjem, z toho vyplýva, že ja vlastne robím preto, aby som sa jej ja podieľala na platení jej rôznych výdavkov a výhodách. Tieto neustále kroky z jej strany sú podľa mňa účelové, nakoľko si myslím, že sa tým snaží rozdeliť naše manželstvo. Môže napr. manžel požiadať súd o určenie otcovstva, ak je už dieťa dospelé?

Ak môžte, poraďte. Vopred Vám ďakujem. Som už zúfalá.
ivka70
24.02.09,18:49
Vedela si, ze si beries muza s minulostou, tak si s tym mohla pocitat.

Poziadat sud o urcenie otcovstva pre dospele dieta moze, ale nic to nezmeni, dokonca si to zaplati rovnako ako individualne testy DNA, otcom by prest byt jedine ak by to zistil do 3 rokov od urcenia otcovstva - co pri dospelom dietati uz davno preslo.

To o ucelovosti krokov ex je potrebne povedat na sude, mat po ruke argumenty, nie iba pocit, ze vam niekto ublizuje.

Ex raz nejake zavazky ma a musi si byt vedomy toho, ze ich musi plnit.
Andyke
24.02.09,18:56
Pokiaľ to plnoleté dieťa sa sústavne pripravuje na budúce povolanie štúdiom tak má nárok na výživné. Myslím, že by bolo neetické požidať súd o určenie otcovstva, keď to dieťa je plnoleté a doteraz uznával , že je jeho.

Na výživné bývalej manželky:
zo Zákona o rodine:
§ 72

(1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

Asi Ťa nepoteším mojím názorom, že pokiaľ bývalá manželka žiada o zvýšenie výživného, vždy sú určené pre to dieťa , takže nemyslím si, že by zbohatla na Váš úkor. Totiž to gro vo výchove zostalo na nej. Keby si bola na opačnej strane barikády vedela by si to asi lepšie pochopiť.
Ale možno sa vyjadria aj iní Poraďáci.
silviamb
24.02.09,20:34
Pokiaľ to plnoleté dieťa sa sústavne pripravuje na budúce povolanie štúdiom tak má nárok na výživné. Myslím, že by bolo neetické požidať súd o určenie otcovstva, keď to dieťa je plnoleté a doteraz uznával , že je jeho.

Na výživné bývalej manželky:
zo Zákona o rodine:
§ 72

(1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

Asi Ťa nepoteším mojím názorom, že pokiaľ bývalá manželka žiada o zvýšenie výživného, vždy sú určené pre to dieťa , takže nemyslím si, že by zbohatla na Váš úkor. Totiž to gro vo výchove zostalo na nej. Keby si bola na opačnej strane barikády vedela by si to asi lepšie pochopiť.
Ale možno sa vyjadria aj iní Poraďáci.

mimotemyMas pravdu, ze barikada ma dve strany a prave preto by som sa nestavala do pozicie sudcu. Nevieme vsak, aka je vyska vyzivneho, aky je prijem otca, jeho aktualnej manzelky, ich pomery, ... V mojom okoli su pripady, ked "druhe" manzelky maju velmi zaujimavy prijem a v tomto pripade im to je da sa povedat na skodu, lebo svojou sikovnostou vlastne robia aj na niekoho ineho. Je pravda, ze ked si clovek berie niekoho so zavazkami, vie o tom dopredu a nemalo by ho na tom nic prekvapovat. Kazdy si ma niest zodpovednost za svoje ciny, len niekedy poziadavky a vynachadzavost "ex" nepoznaju hranic. Nestavala by som vsetky "ex" do pozicie obeti a ich manzelov za "nevdacnikov", pretoze kolko ludi, tolko zivotnych situacii. Tymto sa nechcem dotknut ziadnej zivotom skusanej "ex", ani nadrziavat "chrapunom", len uz som dnes na tuto temu precitala vela clankov a mam pocit, ze tu chyba "opozicia".
lila7
25.02.09,11:58
Ahojte,

už som písala svoju reakciu na Vaše príspevky, ale nezobrazuje sa mi to, takže to asi neprešlo. Vážim si všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom reagovali. Andyke najskôr Ti chcem poďakovať za radu. To, ako nakladá ex s peniazmi z výživného neviem, nežijem s ňou. Viem len, že z jej strany sa o nejakú výchovu nejedná a to nie je len môj názor, je to názor cudzích ľudí, ktorí túto osobu poznajú. Andyke, možno ma vnímaš ako osobu, ktorá hučí do muža, aby žiadne výživné neplatil, že mu robím scény... Mne je ľúto, že vždy na to doplatíme iba my a ak si niekedy pocítila pocit bezmocnosti, to prežívam ja, pretože jednoducho si nemôžem pomôcť, nikoho nezaujímame my, naše výdavky... Kedysi by som sa zamýšľala a dokonca by som to aj považovala za neetické žiadať určenie otcovstva u x-ročného dieťaťa, ale v našom prípade ex presiahla pohár manželovej trpezlivosti. Alebo si myslíš, že má platiť dieťa = prostriedok na získanie peňazí, resp. spôsob, ako neustále znepríjemňovať exmužovi život? Ivka 70, je pravdou, že som si zobrala muža s minulosťou, ale tiež som verila v spravodlivosť, čo už dnes nie je pravdou. Silviamb, ďakujem, že sa niekto pokúsil pozrieť na vec aj z opačnej strany. Pocit bezmocnosti je to, čo som chcela povedať mojim príspevkom.
marco04
25.02.09,12:30
Mám podobný problém z bývalou manželkou môjho muža, za desať rokov pracovala asi len 2 roky a to len na 4hod.denne, lebo chuderka vychovávala dieťa. Ja som mala dvoch synoch z prvého manželstva a chodila som na 6 ráno do práce, ale ona nemohla. Ked prišlo zvýšenie výživného tak sa bral len jej stav a jej potreby, a samozrejme manželov plat a môj. Máme akýsi zvrátený pohľad na spravodlivosť. Podotýkam, že manžel chcel syna do svojej opatery,vtedy nám bolo povedané, že má vytvorené vyhovujúce podmienky pri matke. Zakaždým ked príde papier o zvýšenie rátam koľko ešte rokov budeme platiť.To nie je ani lakomosť ani to,že by som nedopriala druhým, ale to že ja dokážem pri 4 deťoch chodiť do práce, do školy, muž stále v práci chodí na mesiac preč a ona v kuse nezamestnaná.Ozaj mám dojem, že to robíme len pre ňu, aby ona mala z toho výhody. Dokonca vykričila na súde, že sme zdedili dom, a že preto by sme mali platiť viac,podotýkam dedičtvo z mojej strany. Takže chápem tú beznádej.
lila7
25.02.09,13:51
Marco04, skutočne prežívate niečo veľmi podobné. U nás bol už aj taký argument na zvýšenie, že keď budeme mať ďalšie dieťa, resp. deti, to už manžel nebude platiť? a naozaj mám pocit, že nikoho nezaujímajú naše pomery, dokonca ani to, že my sme viacčlenná rodina. Ak manžel zarobí viac, prvé, čo nás napadne je, že zase bude viac platiť. Naozaj mám pocit, že sa neoplatí robiť. Len nie každý má na to povahu a to je aj náš problém. Marco04, asi nám nezostáva nič iné, iba sa prizerať, ako sa na našej drine niekto neustále priživuje. Môžem si poplakať, pretože mi je to naozaj ľúto, ale to je asi tak všetko, žiaľ. Prajem Vám pekný deň.
marco04
25.02.09,14:25
LILA7 aj Vám pekný deň, a viete ako sa hovorí: Pán Boh má truhlicu na každú opicu. Verím, že sa im to vráti aj s úrokmi. My sme si tiež už preskákali všeličo, aj sme sa hádali,a presne keď je nejaké zvýšenie platu, tak čakáme kedy zas bude pýtať viac, možno to je dôvod stále znepríjemňovať život, my máme takú expertku, že za 10 rokov si nezaložila účet a ja každý mesiac musím na poštu.
natalakovac.
25.02.09,15:08
Viem si predstavit ako sa citite lebo mam podobny problem,ale tu je o ex ktora nerobi vobec,dieta/je dospely ktore samzaraba/,a chce vyzivne na samu seba..Kolko rokov sa prispieva?
marco04
26.02.09,05:56
Nie som si istá ale do 25 rokov a pokiaľ študuje tak pokiaľ nedoštuduje.
bobiku
26.02.09,06:03
aj ja súhlasím s tým názorom, že veľmi veľa žien má pocit, že ex manžel je nejaká dojná krava. moj manžel miluje svoje deti s prvého manželstva a roky poctivo a načas platí, ale jeho ex nikdy nie je dosť. Ked ju vyliali z práce, tak si odstupne neodožila, ale išla ajs dcerou na Rhodos. ved prečo by odkladala, ved z mojho muža vytiahne peniaze. Ja sama mám deti tiež z prvého manželstva a tak sa viem vžiť do jej pozície, ale niektoré ženy sú naozaj bez dna. Nikdy som na manžela nerobila nátlak aby neplatil a doteraz väčšinou vyhovieme jej manierom. Akurát je smutné, že do toho boja o peniaze zapojila aj dospelé deti a tie pod jej tlakom veľmi málo komunikujú so svojim otcom. Mna osobne viac mrzí strata kontaktov môjho muža s detmi ako peniaze. a tak naozaj nechápem ako mnohé ženy radšej štvú svoje deti proti otcom, len aby získali čo najviac penazi. Takže súhlasím ani mnohé ženy nie sú žiadne nevyniatka. Aj ked som presvedčená, že tých žien je predsa len menej ako prešpekulovaných otcov - neplatičov.
lila7
26.02.09,16:46
Natalakovač -reakcia na Váš príspevok. Ak som si pozorne prečítala príspevok Andyke a jej citáciu zo zákona o rodine, vyplýva mi z toho, že na ex existuje tiež výživné (bezohľadu na vek dieťaťa - teda aj keď je plnoleté) a to na dobu najdlhšie 5 rokov, príp. dlhšie... (posledná časť citácie zákona). Vie niekto povedať ako to vlastne je?
Andyke
26.02.09,20:43
Nie som právnička, takže laicky: v odôvodnených prípadoch môže súd predĺžiť výživné na bývalého manžela/ku t.j. dotyčná strana sa stará o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom alebo má sama dlhodobo zlý zdravotný stav, ktorý vyžaduje sústavnú opateru. (v týchto prípadoch je jasné, že nemôže sa zamestnať)

Dodatočne som prečítala ostatné reakcie na túto tému, vidím, že zadávateľke otázky som neulahodila. V podstate odpoveď som dala ako nezainteresovaná osoba.
Deťom patrí výživné? Patrí. A po dovŕšení plnoletosti žiadať o určenie otcovstva? Uhradené výživné Vám už nikto nevráti, nie je na to právny nárok.
To dospelé dieťa niekedy aj doštuduje. Verím, že Vám chýbajú tie peniaze, ale želám veľa trpezlivosti a skús získať nadhľad nad touto situáciou. Myslím si, že stále si v lepšej pozícii ako keby si bola žiadateľka o výživné Ty a druhá strana Ti nechcela nič dať.
Buď rada, že máš kompletnú rodinu a žijete pekne. Držím Vám palce, aby Vám to dlho vydržalo a tešte sa z každodenných radostí života, však máte pekné chvíľky neúrekom.
ajuska29
27.02.09,10:56
Dobry den,ja mam jedno dieta ma 17 mesiacov,som rozvedena ,ex manzel mi plati 100 eur,nakolko mi to financne nevychaza,idem sa zamestnat.Ex sa to uz dopocul a odkazal mi ze ked idem uz pracovat ,budem mat vacsi prijem,ze poziada o znizenie vyzivneho.No je to normalne? Vsak tie peniaze dava nie mne ,ale svojej dcere. Takze asi tolko,co je zase moja skusenost s ex......
aidalen
27.02.09,11:04
Skusenosti s ex - neplati 6ty rok vyzivne a ked sa pytam, kedy zacne, tak na mna krici, ze by som stale len peniaze chcela, ze ze aj on musi z niecoho so zenou zit.
Na syna od svojho odchodu neplati ani cent. Nekupuje darceky na vianoce, sviatky, nevola ako sa ma....
Nema majetok, casto nepracuje - niet mu co zobrat...

Co by ste radili v takomto pripade???
Asi je viac zien, co nemaju vyzivne ako zien co vyzivne zneuzivaju...
02Michaela
02.03.09,14:55
Viem si predstavit ako sa citite lebo mam podobny problem,ale tu je o ex ktora nerobi vobec,dieta/je dospely ktore samzaraba/,a chce vyzivne na samu seba..Kolko rokov sa prispieva?

Bývalá manželka môže žiadať o výživné rozvedeného manžela len do 5 rokov od rozvodu.
bobiku
02.03.09,19:15
Bývalá manželka môže žiadať o výživné rozvedeného manžela len do 5 rokov od rozvodu.
a ešte navyše musí svoju žiadosť aj zdôvodniť. U nás to neplatí ako v niektorých iných krajinách, že automaticky sa platí výživné aj ex manželke.
lila7
03.03.09,15:54
02Michaela a Bobiku - ďakujem za Vaše reakcie, konečne niečo pozitívne. Mohli by ste mi, prosím Vás, presne napísať, kde to nájdem v zákone?

Ak by som zhrnula všetky príspevky, každý si obhajuje svoju pravdu.
janyna
03.03.09,16:21
kazdy ma na vec iny nazor, hlavne zalezi od uhla pohladu.. ja som sa rozviedla pred 9 rokmi.. vtedy manzel poberal podporu v nezamestnanosti a z tej mu bola pocitana vyska vyzivneho ktoru plati dodnes.. po 7 a pol roku som poziadala o zvysenie vyzivneho (podla zakona som mohla ziadat kazde 3 roky) rok a pol si moju ziadost pohadzuju sudy.. manzel pravidelne meska aj s tou malou sumou.. tentoraz som 5 mes. nevidela ani korunu.. podla zakona o rodine ma dieta pravo na zivotnu uroven oboch rodicov.. to ze sa dvaja rozvedu, neznamena ze poslanim smiesnej sumy sa problem vyriesi.. som si ista, ze suma ktoru zvycajne muz po rozvode plati na dieta je len zlomok skutocnej sumy potrebnej na zabezpecenie potrieb dietata.. zodpovednost by mali niest obaja rodicia.. nie len jeden
02Michaela
04.03.09,05:51
02Michaela a Bobiku - ďakujem za Vaše reakcie, konečne niečo pozitívne. Mohli by ste mi, prosím Vás, presne napísať, kde to nájdem v zákone?

Ak by som zhrnula všetky príspevky, každý si obhajuje svoju pravdu.


No neviem, či Ti to pomôže, ale ja to zvyknem hodiť na googli, tak že zadám základné slová a ono to nájde viac výsledkov a potom si vyberám, alebo skús na JASPI web, tam sú plné znenia zákonov a poprípade sa ešte na to skúsim pozrieť a dám Ti vedieť.
02Michaela
04.03.09,05:52
02Michaela
04.03.09,05:53
02Michaela
04.03.09,06:02
Už som našla. Je to zákon o rodine. Zák. č. 36/2005 Z.z.
§ 71,72,73

a v § 72 ods. 3 sa píše do 5 rokov.
Skús prečítať, dozvieš sa viac a aj to, čo ťa zaujíma

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/
lila7
05.03.09,13:47
o2Michaela,

ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc.
aaklaudia
08.03.09,19:06
Ahojte,
rada by som sa zapojila do tejto diskusie, ale s trosku inym problemom. S mojim druhom /uz byvalym/ mame 7 mesacneho syna. Som momentalne na rodicovskom prispevku. Kym som nesla na matersku, som celkom slusne zarabala, okolo 1000eur/mesiac netto. Dokazala som uzivit seba, moju dceru z prveho manzelstva a aj hypoteku. Kedze moj druh prislubil, ze po nastupe na rod. prispevok bude platit naklady na domacnost, stravu a pod., ako sa to vlastne robi, kedze on zaraba, spociatku to aj robil. Ale stala sa taka vec, ze nase parnerstvo sa rozpadlo a ja som ostala na rod. prispevku s dvoma detmi a hypotekou. Podotykam, moj expriatel podnika a 1000euro dokaze mesacne"nahrabat". Je mozne vysudit vyzivne na dieta a jeho matku /byvalu druzku, ked sme nemali napr. rovnake trvale bydliska/, ak je to mozne na byvalu manzelku?

Budem rada, ak mi niekto poradi. Dakujem velmi pekne.
Pekny vecer, Klaudia
Obo
10.04.09,20:49
Chcel by som sa spitat co je normalne vyzivne. Aka suma sa bezne plati na jedno neplnolete dieta napr. do 10 rokov.
mzdarka renca
10.04.09,20:56
Chcel by som sa spitat co je normalne vyzivne. Aka suma sa bezne plati na jedno neplnolete dieta napr. do 10 rokov.

To je individuálne a záleží aj od výšky príjmu platiteľa výživného, osobných potrieb dieťaťa, zdravotného stavu a pod..

Minimálne výživné je 30% zo životného minima, t.j. 53,68€. 178,92€ - životné minimum. Každý rok od 1.7. sa výška ŽM mení.


tu ti prikladám link

http://www.vop.gov.sk/vyzivne-1
kyblik
11.04.09,11:38
Ahojte,
rada by som sa zapojila do tejto diskusie, ale s trosku inym problemom. S mojim druhom /uz byvalym/ mame 7 mesacneho syna. Som momentalne na rodicovskom prispevku. Kym som nesla na matersku, som celkom slusne zarabala, okolo 1000eur/mesiac netto. Dokazala som uzivit seba, moju dceru z prveho manzelstva a aj hypoteku. Kedze moj druh prislubil, ze po nastupe na rod. prispevok bude platit naklady na domacnost, stravu a pod., ako sa to vlastne robi, kedze on zaraba, spociatku to aj robil. Ale stala sa taka vec, ze nase parnerstvo sa rozpadlo a ja som ostala na rod. prispevku s dvoma detmi a hypotekou. Podotykam, moj expriatel podnika a 1000euro dokaze mesacne"nahrabat". Je mozne vysudit vyzivne na dieta a jeho matku /byvalu druzku, ked sme nemali napr. rovnake trvale bydliska/, ak je to mozne na byvalu manzelku?

Budem rada, ak mi niekto poradi. Dakujem velmi pekne.
Pekny vecer, Klaudia

Pozri prispevok č. 21. Ak Ti bude este nieco nejasne napis...