croner
24.02.09,19:40
Ahojte,
takže rovno k veci. Ako programátor som sa pred asi 5 rokmi odsťahoval do ČR (zahraničia) za prácou. Tam som sa po príchode zamestnal na hlavný pracovný pomer. Asi po roku som sa rozhodol vybaviť si živnostenský list aby som mohol podnikat a programovať popri zamestnaní aj pre vlastných klientov.

Skúsenosti s podnikaním, konkrétne s administrativou som nemal skoro žiadne, tak som naivne veril známim ktorý mi tvrdili že sociálne a zdravotné poistenie nemusím platit, keďže mi ho platí zamestnávateľ. No po čase som zistil že aj keď som dlžníkom v sociálnej poisťovni, tak som to začal splácať. Keďže v EU môže mať človek len jedno povinné zdravotné poistenie, tak som počítal s tým že nebude žiaden problém.

Po 5 rokoch v ČR som sa vrátil domov kde som sa dozvedel ďalšiu novinu, že som zdravotnej poisťovni dlžný za celú dobu pobytu a práce v ČR = 5 rokov, povinné zdravotné poistenie ako živnostník.

Dnes som si na porada.sk našiel pre mňa ako programátora výhodnejšiu alternatívu a to je zrušenie živnosti a pracovanie len na základe autorského zákona.

Preto sa chcem spýtať či tu neexistuje nejaká možnosť zbavenia sa dlhu zo ZP?

Prechádzal som si dnes pozorne zákony o zdravotnom, sociálnom poistení, žívnostenský zákon ako aj autorský zákon a hlavne porada.sk, a napadla ma nasledujúca možnosť.

Ak by som dokázal ZP zdokladovať to že všetky príjmy vychádzali z autorského zákona (programy, weby, systémy, databáze ...) ktoré som povačšinou robil na zmluvu o diele, či za tieto príjmy ako autor som vôbec povinný platiť poistné ZP na Slovensku, ktora odomňa ťahá peniaze len z dôvodu že mám živnosť.

Viete mi niekto vysvetlit nejaku logiku toho ze zivnostni/clovek si ma platit zdravotne poistenie v krajine, v ktorej realne nezije. V CR Vas na slovensku zdravotnu karticku osetrili len v akutnych pripadoch, v ktorych osetrili aj tych ktory poistenie nemali vobec(Ukrajina ...). Takze ked ste dostali chripku, zapal priedusiek ... tak ste to mohli prechodit alebo 700km ist pre lieky. Zodpovednost za casom vytvorenu chronicku chorobu by asi za Vas v tom pripade mala brat Slovenska republika. Alebo uz ked by som mal mat 2 zdravotne poistenia, budem mat aj 2x take kvalitne sluzby, lieky, starostlivost?