pipera
24.02.09,22:31
pekny vecer..prestudovala som celu poradu a neviem si dat rady, preto vas skusenejsich prosim o pomoc..:(
firma dostala fa z ciech za tovar, este v r. 2008...na zaklade prepoctu som uskutocnila samozdanenie, vystavila prijemku tovaru na sklad..avsak, na fa bolo uvedene skonto v pripade platby do 31.1..a na moje nestastie, platba sa uskutocnila do stanoveneho datumu a tak mam problem :)..a sice s prijemkou, co urobit, nakolko je vystavena este podla povodnej sumy faktury..dobropis ku skontu mam az s datumom 2.2.2009..dakujem vopred
azla
25.02.09,05:36
Na základe § 22 postupov účtovania v PU

(6) Súčasťou ocenenia zásob sú zľavy z ceny. Zľava z ceny poskytnutá k už predaným alebo spotrebovaným zásobám sa účtuje ako zníženie nákladov na predané alebo spotrebované zásoby. Za zľavu z ceny sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu ako je prijatý tovar, výrobok alebo služba, ktorý sa účtuje podľa § 33 ods. 4 alebo podľa § 78 ods. 4.

Ak sa nedá opraviť príjemka, ...
a ak sú zásoby predané, naúčtuješ na 504.

Ak to nie je ešte predané naúčtuj napr. na cenové odchýlky (132xx). Tie by sa mali na konci roku rozpustiť v pomere k predanému tovaru (alebo spôsobom určeným vo vp. predpise.)
pipera
25.02.09,13:03
nie su predane, vsetko mi ostalo na sklade..takze k 31.12.08 v povodnom oceneni,a az v r. 2009 datumom, kedy sa uplatnilo skonto a obdrzal dobropis, to upravim cez cenovu odchylku?

ono prijemku este mozem upravit, rok nemam uzavrety, ale neviem, ci si to mozem dovolit z titulu, ze to bola skutocnost zistena po 31.12...a teda aj zavazok povodny upravim az v 2009tom..

dakujem :)
junior78
23.03.12,08:26
Ahojte
Vedeli by ste poradiť? Firma vystavila FA v decembri 2011 a má zmluvu s odberateľom o úhradách so skontom. Fa boli uhradené 01/2012. Môžem v roku 2011 uplatniť daňovo skontá k uvedeným faktúram alebo až v 2012?

Dakujem
Katarína Cigánová
23.03.12,08:46
Ahojte
Vedeli by ste poradiť? Firma vystavila FA v decembri 2011 a má zmluvu s odberateľom o úhradách so skontom. Fa boli uhradené 01/2012. Môžem v roku 2011 uplatniť daňovo skontá k uvedeným faktúram alebo až v 2012?

Dakujem
Jedná sa zrejme o skonto za skoru uhradu faktury .
Ak ano - o takomto skonte by som učtovala až momentom uhradenia : nakolko pri dodaní tovaru ešte nevieš , či bude , alebo nebude dodržaná podmienka skoršej úhrady . Na uplatnenie skonta - či už u dodavatela , alebo odberatela by mali písomne dohodnuté podmienky .
junior78
23.03.12,08:51
Len či neúčtovať o časovom rozlíšení.