tinnnka
25.02.09,07:30
Dobrý deň,
prosím Vás o radu: SZČO prerušil živnosť napr. k 30.9.2008 ale ešte v septembri nakupoval tovar teda mu ostali zásoby. Musí ich zdaniť lebo prerušil živnosť?
ego.mc
25.02.09,06:48
Áno, musí.
§ 18 17 odsek 8 a 9 ZODP
Zita5
25.02.09,06:50
Zákon o dani z príjmu
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a)účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i)

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
tinnnka
25.02.09,07:13
ďakujem za radu, takže ak som správne pochopila : prerušil živnosť k 30.9 ale do 31. 3.09 ju neobnoví, teda neobnoví podnikanie do lehoty na podanie daňového priznania. To znamená, že zásoby musí zdaniť? Prosím opravte ma ak som si to zle vysvetlila.
Zita5
25.02.09,07:24
ďakujem za radu, takže ak som správne pochopila : prerušil živnosť k 30.9 ale do 31. 3.09 ju neobnoví, teda neobnoví podnikanie do lehoty na podanie daňového priznania. To znamená, že zásoby musí zdaniť? Prosím opravte ma ak som si to zle vysvetlila.

Áno .
Salvia
16.04.09,12:52
Áno .

Dobrý deň. Som presne v takej istej situácii, zásob mám ešte dosť a keď o rok - dva znovu obnovím živnosť , tak by som tie zásoby chcela predať . Týmto pádom ich vlastne zdaním dva krát, však ? 1.krát pre prerušení živnosti a druhý krát v prijímoch o 2 roky.