kabatik
25.02.09,08:28
Ó beda. Štát ide platiť nezamestnaným, ktorí idú podnikať. Ako by sme nemali dosť fušerov. Teraz dajú živnosť už každému. Aby si zákazník vždy najal detektíva. Už dnes sú "podnikatelia" ktorí vôbec nevedia čo robia.
A čo teraz?
Príklady:
- živnostník zalial vetrací otvor v dvojkomorovom komíne betónom, lebo si myslel, že to je na stuženie.
- Majster sadrokartónu mi tvrdil, že parozábrana je na to, aby čo najskôr odišla para z domu cez izoláciu a škridľu.
- vodár urobil prívod vody ku krbu s plastu. A to aj v mieste vnútorného krbového priestoru.
- majstri tesári dali kombidosku s polystyrénom von / ich názor: veď polystyrén by na betóne nedržal/
- majster pri murovaní priečky s pórobetónu sa ma spýtal: o akých kotvách to hovoríte? Najlepšie je zasekať.
- kúrenár pri osádzaní zásobníka vody do podkrovia mi tvrdil, že tlak na 1 cm2 je rovnaký či tam stojim ja ,alebo tank
A nakoniec superperlička:
Fasádnici nezohnali 8 cm polystyrén, tak dali 5cm a naň lepili 3 cm.

Takto by som mohol pokračovať do aleluja. Zákazník si ich vybral, lebo boli lacní.
Teraz sa počet takýchto pseudomajstrov strojnásobí. Buďte v strehu!
Zitulda
25.02.09,07:50
Ahojky kabátik.
To myslíš zo srandy?! Takéto neodbornosti ako môžu byť urobené živnostníkmi??? Pre založenie živnosti nepotrebujú mať osvedčenie o odbornosti?! :rolleyes::confused::mad:
balunka
25.02.09,07:53
bohužiaľ je to niekedy pravda,aj keď to na prvý pohľad vyzerá ako sranda
duves
25.02.09,08:36
Ahojky kabátik.
To myslíš zo srandy?! Takéto neodbornosti ako môžu byť urobené živnostníkmi??? Pre založenie živnosti nepotrebujú mať osvedčenie o odbornosti?! :rolleyes::confused::mad:
Podla mna nestačí živnosť, mali by byť nejake komory živnostickych odbornosti, ktore by im vydavali kvalitativne certifikaty. Od nich by sa mohli odvíjať ich nároky, kolko si chcu zapýtať. Inak povedane, kto ma na to aby zaplatil extra triedu jeho vec, a tiež ak niekto da robiť prerabku kupelne fušerovi, tak musi ratat, že budu problemy po čase.
arizona
25.02.09,09:10
Myslím, že toto nie sú živnostníci,ale iba lacné prac. sily ,ktorých zamestnávajú firmy , ktoré sú lakomé zaplatiť kvalitných odborníkov, kt. veci rozumejú a chcú adekvátny plat.
Preto veľa skúsených remeselníkov začalo robiť na živnosť, lebo ich znalosti im málokto zaplatil.

Živnostník, kt. sa musí uživiť svojou prácou a robí sám na seba by si takéto fušeriny nemohol dovoliť.

Ale chyba je aj v nás, ľuďoch...keď hľadáme majstra na niečo, málokto si pýta nejaké referencie, či ukážky jeho práce.
Čo nás zaujíma, je jedine, kto to urobí najlacnejšie. Niekedy to vyjde, niekedy nie. Vtedy si uvedomíme, že sme urobili chybu a hľadáme "naozaj odborníka", ktorému sme ochotný zaplatiť hocičo, len aby opravil niečo po fušéroch...
veronikasad
25.02.09,09:20
Zabudli ste ešte na účtovníkov - fušerov, ktorí tiež dostali dotáciu z UP na tento predmet podnikania po absolvovaní niekolkotýždňového kurzu.
Videla som už zopár takých účtovníctiev a DP...
Nešťastie pre živnostníka, ktorý zverí svoje účtovníctvo do rúk "odborníka" bez akejkoľvek znalosti účtovných a daňových zákonov.
jun2006
25.02.09,10:06
Ahojky kabátik.
To myslíš zo srandy?! Takéto neodbornosti ako môžu byť urobené živnostníkmi??? Pre založenie živnosti nepotrebujú mať osvedčenie o odbornosti?! :rolleyes::confused::mad:


Preboha, kde zijes? Skus si dat nieco postavit a 90% "odbornikov", ktorych najdes budu takito typkovia...

Napokon - cio chces od cloveka, co v najlepsom pripade skoncil 3rocny ucnak a nema absolutne zaujem nielen o pracu, ale ani o akekolvek novinky, resp. vylepsenia sto rokov starych technologii...:(
kabatik
25.02.09,11:36
Ahojky kabátik.
To myslíš zo srandy?! Takéto neodbornosti ako môžu byť urobené živnostníkmi??? Pre založenie živnosti nepotrebujú mať osvedčenie o odbornosti?! :rolleyes::confused::mad:
Pozri si zoznam voľných živností a garantujem Ti že skolabuješ.
Filip Glasa
25.02.09,11:41
že by to vo viazaných živnostiach ale aj v s.r.o. a a.s. vyzeralo lepšie nemôžem povedať. Neexistuje administratívne riešenie skvalitnenia služieb podnikateľov.
kabatik
25.02.09,11:45
Len tak námatkovo som vybral voľné živnosti:

vykonávanie ochrany rastlín a drevín

postreky, nátery, výrezy nežiaducich vetiev .
údenie mäsových a hydinových výrobkov, syrových výrobkov, rybacích výrobkov,

spracovanie a konzervovanie ovocia a zeleniny:

výroba ovocných a zeleninových štiav,
konzervovanie ovocia, zeleniny,
výroba džemov, marmelád, lekvárov, výživ, stolového želé, pretlakov, kečupov,
výroba koncentrátov z ovocia a zeleniny, sirupov,
výroba produktov zo sóje
výroba nealkoholických nápojov

vykonávanie zváracích prác:
elektrickým oblúkom, plameňom, bodovým a*švovým zváraním, zváranie CO2, paličské práce,
businessman
25.02.09,11:48
priznam sa, ze po precitani prispevkov v tejto teme som sa celkom pobavil. Prispevok od "jun2006" myslim najlepsie vystihuje postoj tych "akozemajstrov" :)) Je len smutne, ze to v tejto nasej bananovej republike tolerujeme. Potom z toho vyplyva len jedna vec, ktora brzdi cele podnikanie na Slovensku - hladat dobreho majstra po znamosti. No napokon, co u nas funguje inak???
Don133
25.02.09,11:50
snad bude mat kriza aspon tu pozitivny prinos a nedostatkom prace sa niekam stratia pseudomajstri:)))
businessman
25.02.09,11:50
Len tak námatkovo som vybral voľné živnosti:

vykonávanie ochrany rastlín a drevín

postreky, nátery, výrezy nežiaducich vetiev .
údenie mäsových a hydinových výrobkov, syrových výrobkov, rybacích výrobkov,

spracovanie a konzervovanie ovocia a zeleniny:

výroba ovocných a zeleninových štiav,
konzervovanie ovocia, zeleniny,
výroba džemov, marmelád, lekvárov, výživ, stolového želé, pretlakov, kečupov,
výroba koncentrátov z ovocia a zeleniny, sirupov,
výroba produktov zo sóje
výroba nealkoholických nápojov


toto je vazne sen, neudrzal som pri pohlade na toto zavrete usta...:eek:
m.hladka
25.02.09,11:51
Práveže štát kašle na to, či budú živnostníci odborníci, tu ide o to, aby boli ľudia "akože" zamestnaní, nasľubujú im dotácie a starajte sa o seba. Štát sa už postaral. A potom to tak vyzerá.
Lenže tí, čo naletia na to, že majú možnosť využiť štátnu dotáciu, vôbec nechápu do čoho idu a preto ich ľutujem.
kabatik
25.02.09,11:52
Toto je perlička

výroba motorových vozidiel:

osobné automobily, obytné automobily, motorové vozidlá na nákladnú dopravu, výroba autobusov, trolejbusov, zájazdových autokarov, výroba snežných skútrov, golfových vozíkov, obojživelných vozidiel, výroba požiarnických vozidiel, vozidiel na zametanie ulíc, putovných knižníc, pancierových vozidiel, nákladných vozidiel na miešanie betónu, motokár, pretekárskych aut, výroba podvozkov pre motorové vozidla, hasičské autá, odťahové vozidlá, zametačské vozy,


-zhotovovanie atypických zabezpečovacích konštrukcií na stavbe pre zaistenie bezpečnosti práce
Bastian
25.02.09,11:55
Podla mna nestačí živnosť, mali by byť nejake komory živnostickych odbornosti, ktore by im vydavali kvalitativne certifikaty. Od nich by sa mohli odvíjať ich nároky, kolko si chcu zapýtať. Inak povedane, kto ma na to aby zaplatil extra triedu jeho vec, a tiež ak niekto da robiť prerabku kupelne fušerovi, tak musi ratat, že budu problemy po čase.
Čo sa týka tých fušerov, určite je ich dosť. Ale si nemyslím, že to vyriešia nejaký komory. Kvalitu nezabezpečí nič na 100% - ani ISO. Takéto firmy (ľudia) musia padnúť na hubu, aby potom urobili so sebou niečo. Ľudia musia byť trocha tvrdší k takýmto... Mám pocit, že práve vďaka tejto kríze sa pár vecí zmení.

Akurát dnes som počul, že sa bude prepúšťať na istých miestach, kde sedí veľa podobných odborníkov... A zrazu sa zistí, koľko zbytočných pracovníkov bolo platených.
kabatik
25.02.09,11:58
A podpísalo sa pod to ministerstvo.

Potom si zavolajte firmu na zábradlie. Príde kuchár naštartuje CO2 a zvarí Vám bezpečnostné zábradlie. všetko to mate Tu.
http://www.civil.gov.sk/p09/p09-05.shtm

Nemám nič proti voľným živnostiam, ale neskúmať výrobcov potravín či sa tomu aspoň trochu rozumejú, tak to je sila.
Bastian
25.02.09,12:04
Práveže štát kašle na to, či budú živnostníci odborníci, tu ide o to, aby boli ľudia "akože" zamestnaní, nasľubujú im dotácie a starajte sa o seba.
To sa musí na trhu samé vykrištalizovať. Tí, čo neponúknu kvalitu padnú na riť... Je to na ľuďoch, koľko šmejdu budú ochotní tolerovať.


Štát sa už postaral. A potom to tak vyzerá.
Lenže tí, čo naletia na to, že majú možnosť využiť štátnu dotáciu, vôbec nechápu do čoho idu a preto ich ľutujem.
Ono to bude mať určite efekt. Určite to ľuďom dá viac, ako keby zostali závislí na štáte (či už v štátnej sfére alebo na úrade práce). Ľudia skočia do vody a budú sa musieť naučiť sami plávať.
kabatik
25.02.09,12:10
snad bude mat kriza aspon tu pozitivny prinos a nedostatkom prace sa niekam stratia pseudomajstri:)))
Mám obavy, že to bude mať opačný efekt. Ty ako odborník vieš aku má cenu Tvoja kvalitná práca. Ale príde takýto típek a začne robiť tvoju prácu za polovičnú cenu.
To sú majstri typu: Každý si ma zavolá len raz a je mi to jedno.
Zoltán Kovács
25.02.09,12:13
Mám obavy, že to bude mať opačný efekt. Ty ako odborník vieš aku má cenu Tvoja kvalitná práca. Ale príde takýto típek a začne robiť tvoju prácu za polovičnú cenu.
To sú majstri typu: Každý si ma zavolá len raz a je mi to jedno.

V našom obore (účtovníctvo) to cítiť odvtedy ako vedenie účtovníctva sa stalo voľnou živnosťou.
Kika69
25.02.09,12:14
Preboha, kde zijes? Skus si dat nieco postavit a 90% "odbornikov", ktorych najdes budu takito typkovia...

Napokon - cio chces od cloveka, co v najlepsom pripade skoncil 3rocny ucnak a nema absolutne zaujem nielen o pracu, ale ani o akekolvek novinky, resp. vylepsenia sto rokov starych technologii...:(

K tomuto som si spomenula na jeden vlaňajší zážitok pri výmene strešnej krytiny na rodinnom dome u svokry, manželovi sa nepáčila práca "odborníkov" (mimochodom, boli dvaja a neskôr sme sa dozvedeli, že šéfujúci je vyučeným pekárom :eek:), manžel na nich dozeral a kritizoval (musím dodať, že manžel robí v stavebnej firme predajcu, absolvoval zopár Bramac školení, časť strechy vymieňal sám so švagrom, takže mal aj praktické skúsenosti). Na manželovu kritiku a pripomienky "živnostník-odborník" reagoval slovami, že vraj čo chceme, on to takto robí už 100 rokov a nikto zatiaľ nereklamoval.:eek: Nehovriac o tom, že výmena strešnej krytiny nie je práve najlacnejší špás a nakoniec to vezmú manžel aj so švagrom do svojich rúk a na jar plánujú strechu prerobiť.
Zita5
25.02.09,12:17
Práveže štát kašle na to, či budú živnostníci odborníci, tu ide o to, aby boli ľudia "akože" zamestnaní, nasľubujú im dotácie a starajte sa o seba. Štát sa už postaral. A potom to tak vyzerá.
Lenže tí, čo naletia na to, že majú možnosť využiť štátnu dotáciu, vôbec nechápu do čoho idu a preto ich ľutujem.

Pri prečítaní hrubo vyznačeného ma napadlo , ako si môj syn v roku 2003 vybavoval živnostenský list . A to mal ukončenú Strednú polygrafickú školu s maturitou .
Chceli sme dať do živnostenského listu - Polygrafická výroba,podľa vtedy platných znení zákona .

Síce odbornosť k tomu mal , ale nemohli sme , nakoľko nespĺňal 3 roky praxe !!!!

Tak sa pýtam pracovníčky , čo tam teda môžeme dať ?:confused: Prax nemá ako preukázať , jedine z miesta kde praxoval .......
Nebudem Vám písať okolo toho , čo bolo .
Nakoniec sme sa dohodli nasledovne , záver nech si spraví každý sám ....bolo to presne to, čo potreboval lenže v "ružovom" .K dolu uvedeným činnostiam jeho Maturitné vysvedčenie ani nepotreboval , mohol si ho strčiť za klobúk v tom momente . :rolleyes:

V živnostenskom liste má uvedené :

Tlač novín, časopisov a tlačív
Viazanie a konečná úprava kníh

Vydavateľská činnosť
Vydávanie časopisov a periodických publikácií

Podnikateľské poradenstvo v oblasti polygrafie
r_d_h
25.02.09,12:35
na kazdom je ktoreho zivnostnika si na danu pracu vyberie lenze vela ludi si mysli ze lacne je dobre alebo drahe je kvalitne u nas je trend kvantita ide nad kvalitu pricom sa kupuju veci made in china alebo PRC (people`s republic of china) co je to iste. na kazdom zakaznikovi je zistit si o danom zivnostnikovi (jeho know-how) ci sa v danom fachu rozumie a nie potom riesit ze zle spravil robotu a ak nie je spokojny zakaznik tak sa moze obratit na stat a obchodnu inspekciu vo veciach ochrany spotrebitela
arizona
25.02.09,12:43
Videli ste už zhorený dom od zle urobenej obstavby krb. vložky, alebo krb. vložku zaliatu betónom po výbuchu?:eek::confused:
...tiež chcel niekto ušetriť a zavolal si suseda "lacného majstra", alebo si to urobil sám, lebo na tom nemôže byť nič zložité...:rolleyes:

Preto ma dodnes dvíhajú zo stoličky príspevky od totálnych amatérov, ktorí si myslia, že im stačí prečítať pár riadkov v odpovedi a už to nejako zvládnu...
Keď niekomu odporučíte nech si radšej nájde odborníka, ešte je urazený.Veď načo platiť:confused:
Link radšej nedávam, je tu takých otázok dosť:mee:
martina0203
25.02.09,14:11
Tak je to veru. Ako príklad Vám nato poviem len toto : traja páni sa stretnú v šenku a vedú rozhovor - ja mám doma lopatu, ja mám doma fúrik a ja kladivo. Uvážia, že im to stačí, štát to umožňuje a tak to potom dopadá. Tí, ktorí prácu vykonávajú poctivo, potom obdržia telefón, že potrebujú opraviť po predchádzajúcich robotníkoch. A najhoršie je na tom to, že idú s cenami neuveriteľne dolu. Môj priateľ už dlho podniká so strojovými omietkami a poviem Vám, že s takýmito prípadmi sa stretáva často, dokonca aj s takými, ktorí majú drzosť zobrať zálohu a viac ich niet...
Zitulda
25.02.09,19:01
Som naozaj radaže po mojom príspevku sa nakoniec rozvinula pekná debata. V mojom prvom príspevku som sa nechcela vyjadrovať obšírnejšie. Myslela som, že moji smailíkovia hovoria za moje pocity od údivu až po totálnu zlosť.
Jun 2006 odpovedám nielen Tebe, ale aj iným žijem v štáte, kde odborníci udeľujúci živnosti asi nie sú odborníci, alebo skôr sú nezodpovední ľudia, ktorým na kvalitne odvedenej práce nezáleží. A mnohí "tzv.živnostníci vševedkovia-truhlíkovia"-ako ich ja volám majú kvalitu na háku, hlavné je pre nich obabrať a zarobiť a čo je najotrasnejšie, nehanbia sa za nekvalitu a neprofesialitu. Ja som už na dôchodku stavebný projektant-priemyslovák. Počas 40 ročnej práce aj na stavbách ako autorský dozor som sa stretla s obyčajným robotníkom, čo mal svoju prácu rád, robil iba kvalitne a bol na ňu hrdý.Boli aj iný-s titulmi ktorým nevadila krivo vymurovaná priečka(vraj sa to vyrovná omietkou). Keď som si plná zlosti vypýtala od róma-odborníka "pucku"-(stavari vedia, že aký je to nástroj) a z celej sily s dvadsiatimi kilami som v tej priečke urobila tri veľké diery dívali sa trojpísmenkoví páni (to ja som nazvala takých pánov s titulom ING) na mňa nielen s údivom (ako som si to dovolila), ale aj zlostne. Bola hádka, krik ale aj tak som stavebný denník za tie urobené e práce podpísala až po znovu vymurovaní priečky. My stredoškoláci sme museli urobiť skúšky odbornej spôsobilosti dokladovať aj projektami vo všetkých typoch stavieb, ktoré chceme projektovať a tak sme mohli dostať okruhlú pečiatku odborne spôsobilý technik vo výstavbe. Pre projektovanie (my stredoškoláci) ak sme chceli mať živnosť sme museli opakovať procedúru a dokonca za rôzne druhy stavieb zaplatiť za každú po 5000.- SK a potom nám dali nové okrúhle pečiatky spôsobilosti ako odborne spôsobilý inžinier vo výstavbe. Tak to som ja a tu žijem vieééééš?!!! :-))))
Pacino
25.02.09,20:25
No ja mam zasa takú skúsenosť,robil som v zahraničnej firme na výrobu ložísk. Ja ako vyučený čalunník som svoju prácu robil lepšie ako vyučený priemyslovák, oni (teda česť výnimkam) sa vyvyšovali že my sme len taký "odpad" že nie sme vyučení a berieme taký istý plat, ale po čase zaučenia...možem povedať že som odviedol 100% prácu oproti vyučenému. Preto si hovorím: kto chce spraví hocičo a nemusí byť vyučený a takého škoda pri lopate.;) Mám aj takú skúsenosť že chalanovi sa na ZDŠ nechcelo učiť tak 5x prepadol kým ju absolvoval. Teraz: chalan šikovný, má chalupku, autičko a spokojnú manželku.....prečo? Čo chytil do ruky, to sa pomaly samo spravilo :--- a som rád že ho poznám. A nepotrebuje ani živnosť a ľudia o ňom vedia široko-ďaleko.:)
Bastian
25.02.09,21:03
No ja mam zasa takú skúsenosť,robil som v zahraničnej firme na výrobu ložísk. Ja ako vyučený čalunník som svoju prácu robil lepšie ako vyučený priemyslovák, oni (teda česť výnimkam) sa vyvyšovali že my sme len taký "odpad" že nie sme vyučení a berieme taký istý plat, ale po čase zaučenia...možem povedať že som odviedol 100% prácu oproti vyučenému. Preto si hovorím: kto chce spraví hocičo a nemusí byť vyučený a takého škoda pri lopate.;) Mám aj takú skúsenosť že chalanovi sa na ZDŠ nechcelo učiť tak 5x prepadol kým ju absolvoval. Teraz: chalan šikovný, má chalupku, autičko a spokojnú manželku.....prečo? Čo chytil do ruky, to sa pomaly samo spravilo :--- a som rád že ho poznám. A nepotrebuje ani živnosť a ľudia o ňom vedia široko-ďaleko.:)
Takých je veľa všade. Aj tu.
Sú ľudia, čo iné nevedia len sa oháňať papierikmi... Patrím medzi tých, čo sa bez nich v živote zaobišli;).
Rosch
26.02.09,10:05
Ó beda. Štát ide platiť nezamestnaným, ktorí idú podnikať. Ako by sme nemali dosť fušerov. Teraz dajú živnosť už každému. Aby si zákazník vždy najal detektíva. Už dnes sú "podnikatelia" ktorí vôbec nevedia čo robia.
A čo teraz?
Príklady:
- živnostník zalial vetrací otvor v dvojkomorovom komíne betónom, lebo si myslel, že to je na stuženie.
- Majster sadrokartónu mi tvrdil, že parozábrana je na to, aby čo najskôr odišla para z domu cez izoláciu a škridľu.
- vodár urobil prívod vody ku krbu s plastu. A to aj v mieste vnútorného krbového priestoru.
- majstri tesári dali kombidosku s polystyrénom von / ich názor: veď polystyrén by na betóne nedržal/
- majster pri murovaní priečky s pórobetónu sa ma spýtal: o akých kotvách to hovoríte? Najlepšie je zasekať.
- kúrenár pri osádzaní zásobníka vody do podkrovia mi tvrdil, že tlak na 1 cm2 je rovnaký či tam stojim ja ,alebo tank
A nakoniec superperlička:
Fasádnici nezohnali 8 cm polystyrén, tak dali 5cm a naň lepili 3 cm.

Takto by som mohol pokračovať do aleluja. Zákazník si ich vybral, lebo boli lacní.
Teraz sa počet takýchto pseudomajstrov strojnásobí. Buďte v strehu!


Hmm - čo dodať k tomuto? Len asi toľko, že prečo nás teda nechránite proti takýmto "pseudomajstrom" konkrétnymi menami resp. názvami firiem za každou Vašou odrážkou? Ak nie je kritika adresná, tak sa to mne osobne javí ako výplod niečej mysle... teda tým nechcem povedať, že na našom trhu to čo ste napísali neexistuje.

Ja osobne mám skúsenosť, že živnostník ktorý pracuje "sám za seba" - teda nie je vo firme na živnosť, odvádza kvalitnú prácu a ručí si za ňu! Inak by ďalšiu prácu nezohnal keby nemal svoje dobré "meno". Živnostníka si totiž navzájom doporučujú spokojní zákazníci!
Tí živnostníci, ktorí pracujú pod zástirkou rôznych stavebných firiem - to je kapitola sama o sebe!
kabatik
26.02.09,10:41
Aj toto je výplod niečej mysle?
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=33743&stc=1&d=1235648286

Aj toto?

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=33744&stc=1&d=1235648286

Takto osadila firma okná a zateplila. Okná si zameriavali sami.
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=33745&stc=1&d=1235648286


Majiteľa presvedčili, že sa to inak nedalo urobiť a tak im zaplatil. Ani ja nie som dokonalý. Každý robí chyby, ale musia byť hranice.
kabatik
26.02.09,10:53
Aby to nevypadalo, že sú u nás len samí fušeri. Samozrejme, že sú majstri s veľkým M. Dobrý majster keď sa pomýli, tak to hneď napraví a nehanbí sa za to, že musí zložiť napr. 2 m2 obkladu a podobne. Poznám veľa dobrých majstrov v rôznych oboroch.
Rosch
26.02.09,10:56
Aj toto je výplod niečej mysle?
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=33743&stc=1&d=1235648286

Aj toto?

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=33744&stc=1&d=1235648286

Takto osadila firma okná a zateplila. Okná si zameriavali sami.
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=33745&stc=1&d=1235648286


Majiteľa presvedčili, že sa to inak nedalo urobiť a tak im zaplatil. Ani ja nie som dokonalý. Každý robí chyby, ale musia byť hranice.


No tak to sú rukolapné dôkazy práce "firmy" - nie živnostníka!

Ja som svojím príspevkom nikoho nechcel uraziť a ani som sa nechcel nikoho zastávať. Chcel som tým povedať len toľko, že existujú aj nástroje, ako takýchto nepoctivcom "vyradiť" z možnosti robiť nekvalitnú prácu. Pri takomto elementárnom nedodržaní technológie montáže okien a parapetných dosiek, by malo byť jednoznačne napísané kde to bolo, ktorá firma resp. remeselník to spôsobil a malo to byť oznámené príslušnej komore živnostníkov ako aj živnostenskému úradu. Oznámené myslím nie anonymne ale presne adresne a doporučene a žiadať nápravu! Pokiaľ to takto nebudú ľudia uplarňovať - nepoctiví "majstri" budú v presile!
Pacino
26.02.09,12:49
Akoze nechcem zhadzovať slovač, to by som si nikdy nedovolil....len sa hovorí že ryba smrdí od hlavy. Nechcem do toho ťahať politiku...ale v podstate to je nápad naších "múdrych hláv" tam zhora. Ak si dobre pamätám tak, neviem či sa dobre vyjadrim, našu najsilnejšiu stranu v podstate obmedzili v EP kvôli ideologii inej strany. A čo urobila naša vrchnosť?...v podstate si ich nevšímala, a robila si svoje tak či tak. Po čase ich prijali,lebo nemali inú možnosť.Tak isto to je aj s "tiežživnostníkmi -odborníkmi"....oni podľa vzoru , taktiež si nevšímajú a po čase ich spoločnosť aj keď s rezervou ale príjme....Neviem či pochopíte čo som chcel tým povedať...ale dúfam že áno.
Stefan2005
26.02.09,13:41
... história sa opakuje :):
"Podľa cisárskeho nariadenia z roku 1857 sa odobrala cechom právomoc vydávať živnostenské oprávnenia, mal to v kompetencii magistrát spolu s Obchodnou a priemyselnou komorou. Cisárskym patentom sa uzákonil v celej rakúskej ríši od r. 1860 nový živnostenský poriadok. Tým sa zrušilo cechové zriadenie a remeselníci sa mali združovať do remeselníckych spolkov. Podľa tohto patentu mohli remeselníci zamestnávať aj nekvalifikovaných robotníkov a voľne obchodovať so svojimi výrobkami, remeselnú a obchodnú činnosť mohli vykonávať aj ženy. Proti týmto novinkám, ktoré obmedzovali právomoc cechov, sa remeselníci bránili a bojovali za jej rozšírenie. Bez výsledku. Patent poškodzoval remeselnú výrobu a umožnil rozvoj priemyselnej výroby a obchodu, ktoré dodávali na trh lacné priemyselné výrobky z Rakúska v uhorských mestách."
citátované z http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=10.2.2006/14414KV
Don133
26.02.09,15:56
Noooo...pekne priklady zrucnosti, viem si predstavit tie vycitave pohlady , ked si skritizoval ich pracu a rozmyslal, ci zaplatis....Napada ma, ze ked toto povazovali za dobre odvedenu pracu a nic netreba dokoncit...ked mas s nimi zmluvu, by som to dal na ich naklady odstranit inej firme....a snad by sa poucili...
wegamizi
26.02.09,16:23
My vyuzivame " sikovnosti " roznych " tiez " zivnostnikov odkedy mame rodinny dom, cca 15 rokov. Mozem ale konstatovat, ci je drahy, alebo lacny, este sme nenantrafili na 100% pracu, vzdy boli dorabky, alebo prerabky. Naposledy, asi pred 14-timi dnami nam prerabali kupelnu, vcera boli uz treti krat dokoncovat nedorobky ( malickost - tiekla nam voda zo sprch. kuta do pivnice ). Uz ma to moc nebavi, ked pocujem slovo "majster", mam z toho hruzu. CEST VYNIMKAM!;)
flagi1
27.02.09,07:00
vážení, ale veď pseudoodborníkov sme tu mali odkedy si adam myslel, že jablko je už zrelé..chcem tým povedať, že vždy tu boli, s dotáciou, alebo bez, vždy tu boli snahy o investície na trhu, kde vôbec nešlo o čistý ľudský rozmer podnikania...môžete to nazvať akokoľvek, pranie peňazí, mrle v zadku, z núdze cnosť, čo len chcete....ale nikdy tu neboli také mediálne prostriedky na edukáciu zákazníkov, ako sú teraz, myslím, že to nebude až také horúce..
everel
27.02.09,07:30
Sú to stávkokazi. Pokazia ceny na trhu, minú peniaze z dotácie a za dva roky sú v sociálnej sieti zase. My si ich z našich daní zaplatíme a ešte nám uškodia. Ja sa trápim ako živnostník už 20 rokov a teraz mi zákazník oznámi:
Prepáčte, ale Janko Oškvarok mi to sľúbil o 25% lacnejšie". Môžeme byť síce rovnakí odborníci ,ale on má už ročný zárobok z mojich daní v kešeni a kadejaké úľavy. a hlavne vie, že musí vydržať na trhu len 2 roky. Chvíľu budeme vzdorovovať a potom musíme ísť s cenou dolu. Je toto zdravá konkurencia?
Čo takto zákon: Kto chce robiť poslanca za polovičný plat dostane dotáciu 10.000 eur.
arizona
27.02.09,07:45
Tie rekvalifikačné kurzy pre nezamestnaných nebol zlý nápad. Ale zase sa niečo bezhlavo vymyslelo a nedomyslelo. Zarobia na tom akurát tí, ktoré tieto kurzy robia a sporostredkovávajú.
Stačí aby sa v nejakom meste zatvorila nejaká firma a hneď šičkám,ktoré celý život iné nerobili ,núkajú kurzy,aby sa z nich za pár týždńov stali kaderníčky,účtovníčky , zo stolárov zvárači, počítačoví géniovia a pod. :rolleyes:Veľa ľudí si robí tieto kurzy viac menej z donútenia,lebo by inak prišli o príspevky , alebo z vidiny,ktoré im niekto vtlka do hlavy,ako si ľahšie nájdu zamestnie.
Tie kurzy by mali vtedy efekt, keby boli pružnejšie a nezamestnaným by ponúkli možnosť rozšíriť si možnosti v tom čo vedia robiť. Mali by ponúkať v prvom rade možnosť,aby sa nezamestnaní zdokonalili,alebo osamostanili v tom,čo vedia robiť,v čom sú dobrí.
Uvediem na príklade: V našom meste dlhodobo prepúšťajú krajčírky z odevných závodov.Sú nešťastné a dlhodobo nezamestnané,lebo iné robiť nevedia. Pritom ostatní ľudia často vyhodia oblečenie kvôli pokazenému zipsu,či inej maličkosti, lebo zohnať krajčírku je umenie. Nebolo by lepšie pomôcť týmto ženám, aby svoju zručnosť využívali napr. doma a šili,či opravovali na zakázku? Naučiť ich prispôsobiť sa šiť niečo iné,čo je práve žiadané,podporiť ich v začiatkoch aj finančne a pod.?
NIE! U nás to funguje takto:Tento rok dostali úrady dotácie na kurzy aranžérstva a kaderníctva, príp. práca na PC.Takže si milé nezamestnané môžete vybrať:eek: Väčšina si urobí "hocijaký" kurz, len aby ukázali ochotu...a sú nadalej doma nezamestnané, lebo ich ťažko niekto zamestná...
Ďaľší rok majú nárok na ďaľší kurz. Takže zase čakajú z čoho si vybrať.Tentoraz úrady práce ponúkajú tieto kurzy:zváračský, účtovnícky...:D:mee::rolleyes:


Myslím, že by bolo lepšie urobiť zo stolára odbornejšieho stolára, zo šičky lepšiu krajčírku ,nie tak ako sa to robí doteraz,z krajčírov stolárov,zo stolárov účtovníkov,zo predavačov zváračov...
TinkiDinki
27.02.09,10:27
Ja sa prikladám k názoru, že odborníka s človeka nerobí iba papier.

Tiež podnikám v inom odbore ako mám papier. (Domnievam sa že dosť úspešne).
Pri predstave na "odborníkov" s papiermi sa mi
hneď vybavia naši lekári...
Aj tam sú extrémi. Od total retal až po klobúk dolu.
Ale VŠETCI musia mať papier.
A VŠETCI majú vysoké ceny. Len človek nevie s kým má tu česť.
Výsledný efekt - katastrófa. V zdravotníctve niet peňazí.
Každý kto je vybavený papierom za 2min. vyšetrenie pýta 500-tisíc.
Najlepšia je tá predplatená vstupenka do ambulancie.
Šíri sa to ako vírus, už je to všade, do ambulancie sa bez predplatného už nedostaneš.

Zrovna teraz ide v médiách na pretras koľko je nadbytočných lekární.

No keby sa niekto postaral aj o nadbytočné megamarkety...
A nadbytočné automobilky s celého sveta...
duves
28.02.09,10:07
„Len preboha nech to štát nerieši rozdávaním, lebo nedostanú tí, čo vedia robiť, ale tí, čo si to vedia vykričať,“
http://www.etrend.sk/relax/cestovanie/drahi-slovaci-je-u-vas-draho/159866.html
jaros5
28.02.09,10:52
Názov témy mi zvýšil tlak ...
Nehádzal by som všetkých do jedného vreca ...

To, že ide podnikať nezamestnaný je v poriadku, pritvrdil by som len kritériá na odbornosť pri schvaľovaní príspevku na podnikanie od UPSVaR ...
kabatik
01.03.09,17:00
Názov témy mi zvýšil tlak ...
Nehádzal by som všetkých do jedného vreca ...

To, že ide podnikať nezamestnaný je v poriadku, pritvrdil by som len kritériá na odbornosť pri schvaľovaní príspevku na podnikanie od UPSVaR ...

Ja som živnostník už 18 rokov. Kto mi dá dotáciu za to , že sa štát nemusí o mňa starať. Zaťaženie na živnostníkov je neúnosné. Do júna robím na štát a potom na seba. Štátny úradníci to potom pekne rozhajdákajú. Nechcem aby to vyznelo, ako rasizmus, ale čo myslíte, ktorá vrstva ide teraz podnikať? A polovica ich má ZŤP. Keď je niekto nezamestnaný nech dostane podporu. to je v poriadku. Ale takto otvoria dvere špekulantom a tí ani živnosť nebudú prevádzkovať, len zhrábnu dotáciu. A ostaní to zeužijú na zníženie cien za služby. Veľmi malá časť ide do toho aby sa uchytila na trhu. To zase dvíha tlak mne. Nikto nikoho nehádže do jednoho vreca. Asi si nečítal všetky príspevky, ale len nadpis.
PS: Kôň , ktorý ťahá toho treba biť.
Zoltán Kovács
01.03.09,17:03
PS: Kôň , ktorý ťahá toho treba biť.


Keby len biť, ale aj 7x zodrať z kože.