Anairda
25.02.09,09:41
Prosím Vás, na aký účet dávate DPH zo zahraničných bločkov za tankovanie. Do spotreby to asi nejde. Neviem to nikde nájsť.
Ďakujem.
babi2
25.02.09,08:46
Prosím Vás, na aký účet dávate DPH zo zahraničných bločkov za tankovanie. Do spotreby to asi nejde. Neviem to nikde nájsť.
Ďakujem.
Celé to dáš do nákladov aj s DPH
lubenaj
05.01.10,11:07
Dobrý,

podnikateľ platiteľ DPH nakúpil cez internet od firmy z Nemecka tonery na faktúre, ktorá bola zaplatená vopred
1. nemá pečiatku a podpis - tak neviem či môžem zaúčtovať
2. má vyčíslenú DPH 0,00

pomôže mi niekto so zaúčtovaním (pravdepodobne celá suma do nákladov) predovšetkym z pohľadu DPH je nutné ju uvádzať v niektorom riadku DP k DPH

dakujem
lubena
IvoM
05.01.10,12:43
1.- podpis a pečiatka nie je povinná na faktúre ani u nás /§71 ZoDPH/

2.- ak ste uviedli Vaše IČ-DPH tak potom ide o nadobudnutie tovaru v tuzemsku /§11 ZoDPH/ a dodávateľ Vám fakturoval DPH 0 a teda musíte spraviť samozdanenie.
lubenaj
05.01.10,13:31
dakujem za rýchlu odpoved krajanovi, podnikatel uviedol IČ pre DPH nevadi ze druha strana neuviedla IC pre DPHvo faktúre a neviem ci je aj platitelom DPH ide o firmu Epson ani na nete som nenasla v kontaktoch ale asi to uz moc komplikujem.dakujem
lubena
lubenaj
18.01.10,18:43
Prosim o pomoc uz si neviem s tým rady, ide teda o tu istu faktúru za nákup tonera z Nemecka kde na fa je vyčíslená DPH O, sme PO platiteľom DPH. Neviem či mam spraviť samozdanenie, pretože ide o nákup tonera,ktorý je na spotrebu teda nebude sa predávať dalej. Počula som že to nie je samozdanenie, že je to malý výdavok, vraj je stanovená určitá hranica na oslobodenie len neviem či sa týka nás
Rozalka
18.01.10,18:52
Možno predávajúci nie je platiteľom dane.
Na faktúre by mala byť veta podobná našej (odkaz na § 42 alebo 43, odkaz na článok 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že dodanie tovaru je oslobodené od dane) - potom by sa vzťahovalo "samozdanenie".
lubenaj
19.01.10,10:14
Dakujem za odpoved

mám tam napísané

Oslobodenie od dane:dodávka v rámci EÚ (článok 28 šiestej smernice Rady ES, § 6a USTG

a ešte prosím v ktorých riadkoch výkazu by sa mi to malo odraziť
je to v riadku 7, 8 a ešte. Alebo sa mýlim.
Rozalka
19.01.10,18:59
R. 7 a r. 8 odanenie a v r. 21 odpočítanie (ak bolo zakúpené na účely zdaniteľných plnení)
lubenaj
19.01.10,19:24
dakujem z odpoved najskôr som si myslela ze neni platcom DPH ale overila som si na stranke DU a je takze strasne moc dik
Ester plus
18.02.11,07:16
Máme doklady z krajín EU za rok 2010 napr. za nákup PHM, kde sme si neuplatňovali nárok na vrátenie alebo faktúry za školenia, kde bolo miesto dodania v krajine EU a je tam vyčíslená DPH. Neuplatnili sme si nárok na vrátenie tejto DPH. Je možné túto DPH zaúčtovať do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane?
Tweety
18.02.11,07:20
Máme doklady z krajín EU za rok 2010 napr. za nákup PHM, kde sme si neuplatňovali nárok na vrátenie alebo faktúry za školenia, kde bolo miesto dodania v krajine EU a je tam vyčíslená DPH. Neuplatnili sme si nárok na vrátenie tejto DPH. Je možné túto DPH zaúčtovať do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane?
Nie, nie je to možné, ak ste si neuplatnili nárok na odpočet, daň v tomto prípade bude VNZD. Ešte tie nákupy PHM cez PD je možné zahrnúť do VOZD, mali ste ich prepočítať kurzom a zahrnúť do ceny PHM.
Ester plus
18.02.11,07:48
Z daňového riaditeľstva som dostala informáciu že ešte v roku 2010 to nebola povinnosť žiadať o vrátenie DPH tak ako to platí od 1.1.2011, takže túto DPH je možné považovať za daňový náklad.
Tweety
18.02.11,12:46
Z daňového riaditeľstva som dostala informáciu že ešte v roku 2010 to nebola povinnosť žiadať o vrátenie DPH tak ako to platí od 1.1.2011, takže túto DPH je možné považovať za daňový náklad.
Lenže u faktúr bolo potrebné samozdaňovať, a to ste robili? Ak nie, musíte podať DDP.
Anna B
19.02.11,12:28
Máte vyjadrenie z daň riaditeľstva že od 1.1.2011 nie je možné
zahrnúch DPH z bločkov/nafta,mýto/ do VOZD? Môžete ho prosím
pripojiť alebo aspoň uviesť zákon ktorý nám to neumožňuje? Resp.
ktorý nám prikazuje DPH z bločkov z EU nárokovať?
Džudi
22.06.11,07:34
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako v roku 2011 účtujete DPH z PHM zaplatenú v zahraničí ? V roku 2010 mohla ísť na nakladový účet napr. 501 , ale v 2011 už nie je daňovým nákladom ak ju nežiadam. Mám oba prípady aj žiadam cez SHELL a aj v hotovosti čo občas zaplatia zamestnanci to nebudem žiadať . Ak žiadam môžem ju účtovať rovno na 501, alebo na 548 daňovú ? Ktorú nebudem žiadať je jasné na 548 nedaňovú . Ďakujem za Vaše názory.
Lubo44
22.06.11,07:45
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako v roku 2011 účtujete DPH z PHM zaplatenú v zahraničí ? V roku 2010 mohla ísť na nakladový účet napr. 501 , ale v 2011 už nie je daňovým nákladom ak ju nežiadam. Mám oba prípady aj žiadam cez SHELL a aj v hotovosti čo občas zaplatia zamestnanci to nebudem žiadať . Ak žiadam môžem ju účtovať rovno na 501, alebo na 548 daňovú ? Ktorú nebudem žiadať je jasné na 548 nedaňovú . Ďakujem za Vaše názory.
Treba sledovať aj to, či máte nárok na požiadanie, teda či je DPH v minimálnej výške ako stanovuje zákon v danej krajine. Ak je táto suma prekročená a vy aj napriek tomu nebudete žiadať o vrátenie, tak je to nedaňový náklad. Ja by som ho účtoval na 501AE, s tým, že daný účet by bol vedený ako nedaňový a vysporiadal by sa v daňovom priznaní ako pripočítateľná položka k základu dane. Ak budete žiadať o vrátenie, tak to môžete kludne účtovať ako daňový výdavok na 501 a keď Vám DPH vrátia tak to zaúčtujete do výnosov na 648AE.
Žabinka
22.06.11,07:53
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako v roku 2011 účtujete DPH z PHM zaplatenú v zahraničí ? V roku 2010 mohla ísť na nakladový účet napr. 501 , ale v 2011 už nie je daňovým nákladom ak ju nežiadam. Mám oba prípady aj žiadam cez SHELL a aj v hotovosti čo občas zaplatia zamestnanci to nebudem žiadať . Ak žiadam môžem ju účtovať rovno na 501, alebo na 548 daňovú ? Ktorú nebudem žiadať je jasné na 548 nedaňovú . Ďakujem za Vaše názory.
http://www.porada.sk/t161492-uctovanie-zahr-dph-r-2010-a-2011-a.html
Džudi
22.06.11,08:57
Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Mne je milšie to účtovanie DPH podľa jednotlivých krajín na 548 , ale vidím, že viacerí nevieme či 501 alebo 548. Daňový dopad bude rovnaký ak bude dobrá analytika na daňové a nedaňové. Zatiaľ nechám 548 a snáď ku koncu roka sa rozhýbu aj na MF. Pekný deň všetkým .