adriana011
25.02.09,11:17
Som v 8 mesiaci tehotenstva a mam jeden velky zubny kaz. Lekarka mi odporucila urobit vypln zuba - dole amalgam a nan potom bielu plombu. Je amalgam v tehotenstve bezpecny?
buganka
26.02.09,09:34
Ja mam dve deti a v prvom tehotenstve som dostala jednu a v druhom dokonca tri amalganove plomby a nemala som žiadny problem ani ja ani deti. Myslim ze nebezpecny je hlavne rontgen - tri roky som bola tehotna alebo som kojila a zubarka mi ho odmietla urobit hoci ma dlhodobo bolel naoko zdravy zub. Potom som vymenila zubara a ten ho rozvrtal, samozrejme bol pokazeny. Pripadne sa skus poradit so svojim gynekologom.
Chobot
26.02.09,11:14
Som v 8 mesiaci tehotenstva a mam jeden velky zubny kaz. Lekarka mi odporucila urobit vypln zuba - dole amalgam a nan potom bielu plombu. Je amalgam v tehotenstve bezpecny?

Roky rokúce sa plombovalo a amalgánovými plombami a nikto na to nezomrel. Neviem prečo teraz zrazu robia z toho amalgámu takého strašiaka...:rolleyes:. Nie je to o nič nebezpečnejšie, ako prechádzka po meste, kde je človek vystavený výfukovým plynom z áut.

Ale asi viem, prečo sa robí panika okolo tých plomb - tí, čo poukazujú na ich závadnosť zároveň doporučujú biele keramické plomby, ktoré sú drahšie. Môj zubár stále doporučuje na zadné zuby (ktoré pri "úsmeve" nevidno) amalgámové plomby, lebo zabraňujú tvorbe kazu a bile (pod ktorými sa skôr vytvorí kaz - nepôsobia protikazotvorne) dáva len na viditeľné miesta.

A zuby počas tehotenstva nezanedbávaj, lebo vtedy má telo nedostatok vápnika a zuby sú náchylnejšie na kazy. A kľudne si nechaj spraviť tú amalgámovú plombu.