MAISI
25.02.09,12:20
SZČO je dobrovoľne reg. za plátcu DPH k 24.11.2008 z titulu predaja zásob jednej s.r.o., ktorá je plátcom DPH /inak nechceli odkúpiť zásoby,aby si mohli uplatniť odpočet dane zo zásob/
SZČO chce svoju činnosť zrušiť, nakoľko už je v HPP a nebude podnikať.
Je to možné z hľadiska DPH, alebo musí byť teraz rok registrovaný za plátcu DPH. Nechcel by už platiť odvody do soc.poit. a ZP. Dá sa to nejako vyriešiť.
Napr. nejaká žiadosť na DÚ.
Ďakujem za odpoveď.
m.hladka
25.02.09,15:42
Ak zruši živnosť, tak by sa mal odhlásiť zo všetkých inštitúcii - DU, ŽU, SP a ZP.
veronikasad
25.02.09,15:50
Ak zruši živnosť, tak by sa mal odhlásiť zo všetkých inštitúcii - DU, ŽU, SP a ZP.
Pred zrušením živ.oprávnenia na živ.úrade je potrebné požiadať daňový úrad o stanovenie posledného zdaňovacieho obdobia platitela DPH.
MAISI
26.02.09,14:46
Ďakujem za informácie.
linko1
26.02.09,16:45
Ak zruši živnosť, tak by sa mal odhlásiť zo všetkých inštitúcii - DU, ŽU, SP a ZP.


momentálne stačí oznámiť na živnostenskom úrade zrušenie a ten to oznámi Du aj ZP, do SP treba íst len vtedy ak bol živnostník na Sp prihlásený,
takže netreba chodiť všade
veronikasad
26.02.09,16:50
momentálne stačí oznámiť na živnostenskom úrade zrušenie a ten to oznámi Du aj ZP, do SP treba íst len vtedy ak bol živnostník na Sp prihlásený,
takže netreba chodiť všade
nemám s tým osobnú skúsenosť, ale dobrovolnú registráciu DPH asi nie. Veď treba požiadať DU o stanovenie posledného zdaňovacieho obdobia.
MAISI
04.03.09,10:42
Bola som to zisťovať na DU a bolo mi povedané, že zrušením živnosti všetko končí aj registrácia DPH. Treba priniesť doklad o zrušení živnosti a oni určia posledné zdaň. obdobie.
Zita5
04.03.09,10:48
Plátca DPH nepožiada o stanovenie posledného zdaňovacieho obdobia , ale DU určí .....

Zrušenie registrácie
§ 81

(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.

(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

(7) Ak platiteľ odpočítal daň pomerne podľa § 50 alebo vykonal úpravu odpočítanej dane podľa § 54, zohľadní tieto skutočnosti pri výpočte dane z majetku podľa odseku 6. Pri výpočte dane podľa odseku 6 sa použije sadzba dane platná v čase vzniku daňovej povinnosti.
mirhu
05.08.09,13:04
Plátca DPH nepožiada o stanovenie posledného zdaňovacieho obdobia , ale DU určí .....

Zrušenie registrácie
§ 81

(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.

(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

(7) Ak platiteľ odpočítal daň pomerne podľa § 50 alebo vykonal úpravu odpočítanej dane podľa § 54, zohľadní tieto skutočnosti pri výpočte dane z majetku podľa odseku 6. Pri výpočte dane podľa odseku 6 sa použije sadzba dane platná v čase vzniku daňovej povinnosti.
SZČO- kvartalny platca DPH, určil DÚ koniec registrácie k 30.9.2009, čiže aké kroky v súvislosti so zrušením reg. urobíme?
-inventúra
-a ako potom s tým zaplatením DPH zo zásob?


diky moc
macula
06.08.09,07:34
SZČO- kvartalny platca DPH, určil DÚ koniec registrácie k 30.9.2009, čiže aké kroky v súvislosti so zrušením reg. urobíme?
-inventúra
-a ako potom s tým zaplatením DPH zo zásob?


diky moc

Podľa inventúry zistíte stav na sklade k 30.9.2009 a DPH z týchto zásob zaplatíte DÚ v štvrtročnom daňovom priznaní.
grammatika
31.08.09,12:02
Ahojte, prosím Vás,ak je sro dobrovoľne mesačným platcom a chce sa stať štvrťročným, kedy môže požiadať o zmenu?
veronikasad
31.08.09,12:06
Ahojte, prosím Vás,ak je sro dobrovoľne mesačným platcom a chce sa stať štvrťročným, kedy môže požiadať o zmenu?

Pozri § 77 Zákona o DPH.

§ 77
Zdaňovacie obdobie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)



(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
grammatika
31.08.09,12:13
Ďakujem veľmi pekne
nYcol
07.09.09,07:52
Dobry den prajem.

V auguste som si otvorila yivnost a chcem sa dobrovolne stat platcom DPH. Dan. urad to vsak nenormalne zdrzuje. Ze vraj musim mat najprv nejaky dovod na to aby som chcela byt platcom DPH... ze potrebuju aby som im predlozila nejake faktury, moje prijmy, ... lenze problem je v tom ... > zivnost sa tyka kupy tovaru za ucelom predaja. tovar budem nakupovat a predavat prostrednictvom internetu.. idem si otvorit vlastnu stranku.. a moj dodavatel pozaduje aby som bola platcom DPH.. inak ma nezaregistruje ako svojho odberatela... tak aku fakturu im mam preboha dat ked momentalne nic nerobim.. len cakam na IC DPH aby som to konecne mohla rozbehnut.. podla zakona dan. uraad je povinny vystavit mi ident. cislo do 30 dni od podania ziadosti,,, nic sa tam nepise ohladom toho ze musim mat nejake podklady na to ze chcem byt DOBROVOLNE platcom !!!

prosim o pomoc... suuurne
nYcol
07.09.09,08:08
PROSIM VAS ak mi vie niekto poradit ako postupovat nech mi odpise, dakujem :mee::mee:
veronikasad
07.09.09,08:14
Dobry den prajem.

V auguste som si otvorila yivnost a chcem sa dobrovolne stat platcom DPH. Dan. urad to vsak nenormalne zdrzuje. Ze vraj musim mat najprv nejaky dovod na to aby som chcela byt platcom DPH... ze potrebuju aby som im predlozila nejake faktury, moje prijmy, ... lenze problem je v tom ... > zivnost sa tyka kupy tovaru za ucelom predaja. tovar budem nakupovat a predavat prostrednictvom internetu.. idem si otvorit vlastnu stranku.. a moj dodavatel pozaduje aby som bola platcom DPH.. inak ma nezaregistruje ako svojho odberatela... tak aku fakturu im mam preboha dat ked momentalne nic nerobim.. len cakam na IC DPH aby som to konecne mohla rozbehnut.. podla zakona dan. uraad je povinny vystavit mi ident. cislo do 30 dni od podania ziadosti,,, nic sa tam nepise ohladom toho ze musim mat nejake podklady na to ze chcem byt DOBROVOLNE platcom !!!

prosim o pomoc... suuurne
kedy si požiadala o registráciu dobr.platitela DPH ? Doklady (zmluvy, faktúry) od teba žiadali písomne ?

Pozri § 4 Zákona o DPH

4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.


(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.


Zrejme ti neostáva nič iné, len čakať 30 dní
Jana Acsová
07.09.09,17:04
a moj dodavatel pozaduje aby som bola platcom DPH.. inak ma nezaregistruje ako svojho odberatela...Odporúčam Vám dokladovať práve predmetnú zmluvu s odberateľom. DÚ môže požadovať preukázanie, že ste, alebo sa stanete zdaniteľnou osobou. Predpokladám, že práve o to ide. Odporúčam Vašu žiadosť podporiť predmetnou zmluvou (ak nie je tak ju vypracovať) a argumentáciou k žiadúcej registrácii z dôvodu perspektívnych obchodných vzťahov.

P.S.:
Vzhľadom k obchodu, ktorý uvádzate by však možno bolo na zváženie, či byť alebo nie platiteľom dane. Možno by na začiatku práveže bolo vhodné, keby ste platiteľom neboli. Ak odberateľ nemá osobitné dôvody, odporúčam skonzultovať aj túto možnosť. Byť platiteľom máte čas, najmä ak Vašou cieľovou skupinou budú občania v SR. Zvážte ...
Jana Acsová
07.09.09,17:07
(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu ...
Pomohla som si vybranou citáciou a podčiarkujem, to, čo podľa môjho názoru v tejto chvíli skúma DÚ. Či ste alebo budete zdaniteľnou osobou, t.j. skúma naplnenie ustanovenia § 2 ZDPH. Preto môže dôjsť k prieťahom a odporúčam vyššie uvedené.
nYcol
08.09.09,14:31
Odporúčam Vám dokladovať práve predmetnú zmluvu s odberateľom. DÚ môže požadovať preukázanie, že ste, alebo sa stanete zdaniteľnou osobou. Predpokladám, že práve o to ide. Odporúčam Vašu žiadosť podporiť predmetnou zmluvou (ak nie je tak ju vypracovať) a argumentáciou k žiadúcej registrácii z dôvodu perspektívnych obchodných vzťahov.

P.S.:
Vzhľadom k obchodu, ktorý uvádzate by však možno bolo na zváženie, či byť alebo nie platiteľom dane. Možno by na začiatku práveže bolo vhodné, keby ste platiteľom neboli. Ak odberateľ nemá osobitné dôvody, odporúčam skonzultovať aj túto možnosť. Byť platiteľom máte čas, najmä ak Vašou cieľovou skupinou budú občania v SR. Zvážte ...
Chcela by som sa este spytat jednu vec.. preco by pre mna ako podnikatela nie je vyhodne byt platcom DPH.. ved budem nakupovat a pradavat tovar/// vacsinou sa jedna o oblecenie a modne doplnky/// dodavatel je z Nemecka, asi preto pozaduje registraciu.
ale vazne nerozumiem preco je pre mna nevyhodne byt platcom.. prosim ak by vas to neobtazovalo o objasnenie... dakujem :)
nYcol
08.09.09,14:49
kedy si požiadala o registráciu dobr.platitela DPH ? Doklady (zmluvy, faktúry) od teba žiadali písomne ?

Pozri § 4 Zákona o DPH

4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.


(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.


Zrejme ti neostáva nič iné, len čakať 30 dní
problem je v tom ze mi to chceli zamietnut... o com som este nepocula ze sa vobec da :D ... no ale uz je to v poriadku.. platcom budem... len ma este zaujima ako tu padol nazor ze si to mam premysliet.. preco?
veronikasad
08.09.09,14:58
Velmi zjednodušene :

Ak budeš plátcom DPH - 19 % z tvojho rabatu odvedieš štátu. Ak nebudeš plátcom zostane ti celý rabat ako tvoj zisk.

Pokial sú konečnými zákazníkmi občania, nie firmy, ktoré si chcú uplatniť odpočet DPH, je pre živnostníka výhodnejšie zostať neplátcom DPH do doby, kým nedosiahne zákonom stanovený obrat.
Jana Acsová
09.09.09,04:36
Tak ako uvádza veronikasad vyššie.

A ... podstata je v tom, že občania nie sú platiteľmi DPH. Všeobecne teda platí s platiteľom platiteľ a s neplatiteľom môže byť aj neplatiteľ. Takto sa to v závere reťazca optimalizuje. Ak je konečným užívateľom produktov neplatiteľ, nemusí byť pre cenovú optimalizáciu nevyhnutne predposledný článok v reťazci platiteľ.
nYcol
09.09.09,07:47
Jasne rozumiem.. avsak predpokladam ze okrem toho ze budem mat aj ine naklady okrem nakupu tovaru... to znamena ze nie z celeho svojho rabatu budem odvadzat DPH.. ako som spominala otvaram si E/ shop.. a uz tu budu naklady dost vysoke.. realizator je tiez platcom DPH .. takze bude sa aj to dat uplatnit.... takze pri plateni DPH nepredpokladam velke sumy...
Ale mate pravdu, ze nie je nutne a v mojom pripade vyhodnejsie sa stat neplatcom.. ale ako som spominala .. moj dodavatel to VYZADUJE :( .. no nejako si to uz zariadim aj ako platca DPH :)

dakujem za odpovede :)

pekny den prajem
marcelaStanakova
16.09.09,07:43
Potrebovala by som radu, zakladame novu SRO, budeme nakupovať tovar z členských štátov EU, a potom následne tento tovar predávať tu na slovensku vyplatí sa nám registrovať ako platci DPH?
adabirk
16.09.09,11:02
-stačilo Vám v žiadosti o registráciu pre DPH uviesť, že budete nakupovať tovar od dodávateľa z iného členského štátu, ktorý od Vás požaduje registráciu na DPH - podľa môjho názoru by DÚ nerobil prieťahy pri registrácii (samozrejme podložiť svoje tvrdenia nejakými dokumentami),
- uvažovať o tom, či sa zaregistrovať alebo nie nemá zmysel, keď dodávateľ od Vás uvedenú registráciu vyžaduje,
- čo sa týka neplatiteľov DPH - netreba pri nákupoch z EÚ zabúdať na § 7 zákona o DPH (hranica nadobúdaného tovaru je nízka 13941,45 EUR) - a tu nárok na odpočítanie dane nevzniká.
Timka1
12.04.11,07:57
v Zákone o DPH čítam § 81 Zrušenie registrácie

(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

klient sa registroval pre platiteľa DPH od 01.10.2010 dobrovoľne, chce ukončiť registráciu do jedného roka od registrácie, platí to aj pre dobrovoľných, že môže požiadať o zrušenie najskôr po uplynutí jedného roka alebo len pre povinných platiteľov? nie som si istá, ešte jedna info - jeho obrat nedosiahol uvedenú sumu

ďakujem za usmernenie
KEJKA
12.04.11,08:07
ak sa raz zaregistruje, tak na zrušenie musí splniť podmienku 12 mesiacov.
Timka1
12.04.11,08:14
ďakujem pekne Kejka
MAISI
12.04.11,14:34
Platí to aj pre dobrovolných platiteľoch DPH. Po roku môžeš zažiadať o ukončenie. DÚ ti stanoví posledný termín na zdanenie DPH.