Fany
23.06.05,13:03
Čo je pre firmu lepšie? Podnikateľ má zvyšných 500.000. Dať ich do svojej s.r.o. ako dar (účet 413, 427 ?) alebo zvýšiť základné imanie (411)? On ich už naspäť nebude chcieť, takže ako pôžička to nebude.

Ako to potom bude s rezervným fondom (421) ?

Ďakujem všetkým za odpoveď.
Johanka
23.06.05,11:50
On je z Marsu?
ondrejvla
23.06.05,12:13
Čo je pre firmu lepšie? Podnikateľ má zvyšných 500.000. Dať ich do svojej s.r.o. ako dar (účet 413, 427 ?) alebo zvýšiť základné imanie (411)? On ich už naspäť nebude chcieť, takže ako pôžička to nebude.

Ako to potom bude s rezervným fondom (421) ?

Ďakujem všetkým za odpoveď.
Odporúčam nasledovne : MD 221,alebo 211/A/ D 413, ak to dáš na 411 ZIM, budeš musieť urobiť zmenu aj v OR. S rezervným fondom to nemá nič spoločné, ten tvoríš zo zisku, alebo podľa Spoloč.zmluvy( príp.notárskej zápisnice). Odtiaľ to budeš môcť použiť na rôzne účely podľa postupov účtovania.
durisovad
23.06.05,12:17
Takyto pripad som este nezazila a uz uctujem dobre dlho. Ale stotoznujem sa s p. Vlastou, co sa tyka uctovania.
ondrejvla
23.06.05,12:19
Takyto pripad som este nezazila a uz uctujem dobre dlho. Ale stotoznujem sa s p. Vlastou, co sa tyka uctovania.
Možno chce firmu použiť ako práčku?! Ja som už zažila všeličo!!!!!!!!!!!!
durisovad
23.06.05,12:22
Nie je to tam okate? Ja keby som mala takyto balik, tak by som ho skor preprala v pozemkoch.
ondrejvla
23.06.05,12:30
Jaj, my by sme to inak, lenže my ich nemáme. A tie čo máme sú riadne zdanené! Ale nerozvíjajme tému niekam inam,( aby niekomu tento príspevok nezasmrdel!) viem že sa to robí bežne, tak odporúčam tento postup.
ondrejvla
23.06.05,12:54
Ak chce podnikateľ, aby firma lepšie vyzerala navonok, tak zvýšenie ZI nie je až taký administratívny problém (Valné zhromaždenie - schválenie dodatku k spoločenskej zmluve, predloženie úplného znenia do zbierky listín a zahlásenie zmeny ZI asi za 1500,00 Sk na OR).
Pri poskytovaní výpisu z OR, alebo pri nahliadnutí do neho potom dobre vyzerá, ak má firma vyššie imanie ako štandardných 200 tis. Sk.
Avo, ja viem, že to nie je žiaden problém ani to nie je finančne náročné, ale riešila som tento prípad, tiež som navrhovala zvýšiť ZIM, ale bolo mi povedané - že chce ručiť len do výšky....!
Tak som sklapla uši a nechala ho, jak je mu libo!
Fany
24.06.05,11:18
Tak čo mu mám teda doporučiť. Radšej zvýšiť ZI? Čo znamená že nechce ručiť vyšším vkladom? On tie peniaze naozaj chce do firmy dať.
ondrejvla
24.06.05,12:17
Tak čo mu mám teda doporučiť. Radšej zvýšiť ZI? Čo znamená že nechce ručiť vyšším vkladom? On tie peniaze naozaj chce do firmy dať.
Najčistejšie je dať ich do ZIM, zápisnica z VZ, zmena v OR. Že nechce ručiť vyšším vkladom - spoločníci ručia za svoje záväzky len do výšky svojho vkladu!!!
No a takí, ktorí už vopred vedia, že narobia dlhov, nielen z dodávat.vzťahov, ale aj voči štátu a poisťovniam a v prípade krachu firmy budú ručiť len do výšky svojho vkladu.
Fany
29.06.05,11:33
Ručenie spoločníka "len do výšky nesplateného vkladu" znamená, že keď ten vklad skutočne zaplatí do pokladne, tak potom vlastne už neručí ničím. Ibaže o tie peniaze v prípade predaja firmy... príde.
IvkaH
29.06.05,11:53
Nastúpila som do firmy v tomto roku. Spoločník našej firmy vlani tiež dal do firmy peniaze, dal ich ako dar a zaúčtované sú na 413. Po prečítaní uvedených príspevkov chcem šéfovi navrhnúť presun na 411 - ZI. Samozrejme aj s následným nahl. na OR... Je takéto preúčtovanie vôbec možné? Ide vlastne o zmenu daru na zvýšenie ZI. Pri dare má spísanú zmluvu o poskytnutí finančného daru firme.

Ďakujem!
Fany
06.07.05,16:50
Ak sa firma predá, spoločník zo svojho vkladu platí nejakú daň, resp. dáva to niekde do daň.priznania? Myslím ten základný vklad napr.100 tis., alebo aj 500tis.
ondrejvla
06.07.05,16:53
Ak sa firma predá, spoločník zo svojho vkladu platí nejakú daň, resp. dáva to niekde do daň.priznania? Myslím ten základný vklad napr.100 tis., alebo aj 500tis.
Vklad spoločníka nie je predmetom dane. On tie peniaze do spoločnosti vkladal už raz zdanené. ( teda, pokiaľ ich nepral...:confused: )
Danaska
07.07.05,16:02
Ahojky, len sa vám trošku pripletiem do konverzácie.-)))

Potrebujeme do firmy peňažnú injekciu od materskej spoločnosti. Otázka je, čo pre nás z daňového hladiska výhodnejšie. Navýšenie základného imania alebo poskytnutie úveru .

Ak nám navýšia základné imanie, bude to mať aj nejaký iný dopad okrem administratívnych výdavkov navyše/ obch. reg./, myslím tým nejaké daňové odvody / daň z príjmu, atď .


A to isté by som chcela vedieť i ohladne poskytnutia úveru matkou.

diki D.
Zuzka
07.07.05,16:09
Ak navýšite ZI, tak nie.
Ak vám poskytnú úver, vtedy to má dopad na daň z príjmu, pretože budete platiť aj nejaké úroky a a tie sú daňovo uznané, takže budete mať nižší HV.
Danaska
07.07.05,16:18
Ďakujem Zuzi za odpoveď,

ešte....
v Polsku pri zvýšení základného imania alebo poskytnutí úveru, musí spol. odviesť nejakú dań vo výške 2 %, takéto čosi sa nás netýka???

D.
Zuzka
07.07.05,16:21
U nás nie. Nepočula som nič také.
Jozef
29.06.06,12:46
Prosim vas, nasa materska firma sidli v cechach a my mame voci nej neuhradene faktury za tovar.

Auditor mi doporuci prehnat to cez 353/419 a 321/353, ale teraz prisiel na to, ze to nie je dobre riesenie, nakolko by sa to zvysenie ZI muselo menit aj v obchodnom registri.

Bolo by mozne tieto faktury preuctovat na ucet 413 ako vlozenie nepenazneho vkladu - 321/413. Je to takto mozne?
A este mi poradil, aby som rozhodnutie jedineho spolocnika formuloval ako dar a podmienil ho niecim. To koli tomu, aby som v pripade potreby mohol tento zapis zrusit a dostat to do takeho stavu ako bol pred tym. Nemate niekto nejaky vzor takeho vlozenia nepenazneho vkladu ako daru?


Vdaka za odpoved
Fany
17.05.07,08:20
Samozrejme, dokonca aj priame preúčtovanie z kapitálových fondov (doporučila by som aj priame ošetrenie dokumentácie k pôvodne naúčtovanému účtu 413 v duchu tohto príspevku t.j. že už pri vložení sa uvažovalo s možným zvýšením ZI.).
Ak zvýši základné imanie prevodom z účtu 413, kde je suma 200 tis. a sú dvaja spoločníci, môže sa to urobiť tak, že sa zvýši výška vkladu každého spoločníka o polovicu tejto sumy, teda o 100 tis. na každého alebo ako vlastne to bude zapísané v obchodnom registri? Má sa potom teda toto rozhodnúť na valnom zhromaždení a na základe zápisnice o tom, že sa týmto zvýši vklad spoločníkov, žiadať urobiť zápis v obch.registri?
Fany
08.06.07,11:31
Môže sa teda na valnom zhromaždení rozhodnúť, že už vytvorený kapitálový fond na 413-ke sa presunie na zvýšenie základného imania v pomere spoločníkov 1:1? Znamená to teda, že sa každému (z dvoch) spoločníkovi zvýši vklad, hoci v tomto momente vlastne nič nevkladal? Bol to vlastne dar spoločníka v minulosti, zaúčtovaný na 413-ke. Ak budú obaja spoločníci (manželia) s týmto súhlasiť, môže sa to takto dať zapísať aj do OR?
Ako potom bude vyzerať zaúčtovanie? Prípadne, ako to formulovať v návrhu na zápis do OR, alebo v zápisnici? Vie niekto poradiť?