NOVA40
25.02.09,14:01
Ahojte poraďáci. Môžete mi prosím pomôcť so súčastným stavom legislatívy, čo sa týka zamestnávania čechov u nás?
Ak firma v SR zamestná na TPP českého občana, ktorý tu nemá ani prechodný pobyt a bude sem dochádzať, sú nejaké obmedzenia, alebo povinnosti, ktoré by mal zamestnávateľ alebo zamestnanec splniť, okrem prihlásenia do zdravotnej poisťovne?
Musí sa takýto zamestnanec prihlásiť samostatne do sociálky a pridelia mu miesto r.č. identifikačné číslo? Ak tu nemá prechodný pobyt, má nárok na odpočítateľnú (nezdaniteľnú časť) položku a daňový bonus? Musí sa takýto zamestnanec hlásiť na Úrade práce, alebo snáď na polícii? Privítam všetko, čo vás ohľadom tejto problematiky napadne a na čo som sa nespýtala. Vopred ďakujem za všetky reakcie, námety, rady a postrehy z praxe!
rems
25.02.09,14:05
Ano, já mám s tímto osobní zkušenost. Jsem občanka ČR, denně přejíždím hranici do SR a tím pádem jsem tzv. "pendler". Firma se mnou uzavřela pracovní smlouvu na základě které bylo toto oznámeno pracovnímu úřadu -mají na to vlastní formulář-tzv.Informační kartu, kterou zaměstnavatel vyplní a odešle ji na krajský úřad práce. Úřad práce ji potvrdí a pošle zpět zaměstnavateli. Poté si zaměstnanec s pracovní smlouvou zajde na pobočku zdravotní pojišťovny, kde se domluví na vyřízení příslušné zdravotní kartičky. V případě pendlera mu pojišťovna nejdříve vystaví příslušný formulář, který slouží jako doklad příslušné české pojišťovně k registraci (zaměstnanec musí s tímto formulářem navštívit svoji českou pojišťovnu-která si ho zaregistruje jako zvláštního pojištěnce, který sice platí odvody v zahraničí, má ovšem právo na plnou zdravotní péči v zemi svého bydliště). Poté už je všechno jako v případě zaměstnávání slovenského občana, tzn. přihlášky ze strany zaměstnavatele na pojišťovny, a všechny ostatní náležitosti potřebné k zaměstnávání občanů SR.... Snad Vám to nějak pomůže. Ještě dodám, že zdravotní péče je plně hrazena v obou zemích, tj. jak v ČR, tak v Sk. Toto platí pouze za podmínky, že má zaměstnanec středisko trvalých zájmů v ČR (bydliště v jiné zemi EU) a pracoviště v SR, tj. přejíždí hranici EU za účelem závislé činnosti.
rems
25.02.09,14:11
Ještě dodám, že nárok na odpočítateľnú (nezdaniteľnú časť) položku má v případě podepsání "vyhlásenia" - jako každý zaměstnanec, daňový bonus ne (rodina by zde musela mít nahlášený pobyt). V případě pendlerů si daňové přiznání stejně musí daňovník vypořádávat ještě v místě svého bydliště (střediska zájmů), takže případné slevy na rodinu se nárokují v DP doma v ČR.
NOVA40
26.02.09,08:33
Neskonalá vďaka za tak vyčerpávajúcu informáciu! Dostala som od Vás nezaplatiteľnú radu a pomoc, ktorá mi ušetrila množstvo času so zisťovaním týchto skutočností. Ešte raz, veľmi pekne ďakujem!
Marta
rems
26.02.09,15:53
Není opravdu zač, sama zde čerpám nezaplatitelné rady a pořád se něco nového učím. Jsem ráda, že taky můžu být někdy prospěšná... :)