Dadulla
25.02.09,15:01
Dobry...

chcem sa spýtať, či niekto vie ako nainštalovať DRUPAL (program na spracovanie web stránky) a tiež či to ja ako "laik" zvladnem. Program bol prílohou odbornej literatúry....

dakujem
Fero11
25.02.09,14:50
Takze co je drupal uz asi vies, ak nie tak citaj http://www.drupal.cz/o-systemu-drupal co sa tyka stahnutia, prekladu, alebo manualu na instalaciu viz http://www.drupal.cz/ke-stazeni (ale zrejme to uz asi mas).
V tom archive kde mas vsetky subory, tak mas aj subor INSTALL.txt ak nevies anglicky a nahodou nevies co je to ISS, apache, php, mysql atd.... tak radsej si to nechaj nainstalovat, nejakym odbornikom
Dadulla
25.02.09,16:38
no - dakujem a ešte otázku - ked to budem mať nainštalované tak na "správu" webu potrebujem mať nejake špeciálne IT vzdelanie alebo aspon zaklady programovania? mám to ako úlohu v práci no nič o tom neviem. Nenašla som na nete či je dostupne školenie.

Za odpoved dakujem
domenico.office
25.02.09,16:40
Dobry...

chcem sa spýtať, či niekto vie ako nainštalovať DRUPAL (program na spracovanie web stránky) a tiež či to ja ako "laik" zvladnem. Program bol prílohou odbornej literatúry....

dakujem
Neviem, či redakčný systém Drupal je vhodný pre užívateľa s charakteristikou "laik". Slovo nainštalovať nie je príznačný, pretože systém pracuje v spolupráci s webovým serverom. Nepoznám tento systém a z charakteristiky samotného Drupalu sa jedná o jednoduchú administráciu stránok, blogov...atď, ale myslím si že je to nástroj pre užívateľov veci znalých.
Fero11
25.02.09,17:51
no - dakujem a ešte otázku - ked to budem mať nainštalované tak na "správu" webu potrebujem mať nejake špeciálne IT vzdelanie alebo aspon zaklady programovania? mám to ako úlohu v práci no nič o tom neviem. Nenašla som na nete či je dostupne školenie.

Za odpoved dakujem
Myslim, ze nemusis ma na to IT vzdelanie. asi ani na to skolenie nebude, nemalo by to byt nic zlozite, pokial su splnene poziadavky na instalaciu a chod systemu, tak to trva par sek. myslim instalacia a administracia, by tiez nemal byt problem.
domenico.office
25.02.09,18:27
Pozrel som si to detailnejšie a dodám: Držím palce Dadulla !
Fero11
25.02.09,19:41
Tak nedalo mi to a nainstaloval som si to na localhoste (konkretne xampp 1.4.13), trvalo mi to sice asi 10-15 min ale to bol len ten problem, ze neviem dobre anglicky. na konci som dostal len hlasku, ze v php nefunguje funkcia mail, inak to fachci 100%ne.
Robit v administracii je uz asi banalita
divamys
10.03.09,09:03
Zdravim,

chcel by som doplnit info na danu temu.

V prvom rade, Drupal urcite nie je jednoduchy system, a ak ste IT laikom a chcete len jednoduchu stranku, Drupal vhodny nieje. Skor by som odporucil wordpress, pripadne zaplatit za vytvorenie webu niekomu, co sa Drupalom zaobera (uz ich je zopar aj na Slovensku).

Drupal poskytuje mnozstvo funkcionality a vdaka svojej architekture sa jeho funkcionalita da velmi dobre rozsirovat a prisposobovat. Toto vsak je na druhej strane vyvazene jeho komplexnostou, a hoci jeho instalacia a vytvorenie prvych par stranok je jednoduche, dalsie upravy a konfiguracia systemu moze byt bolestiva.

Ak sa vsak chcete venovat tvorbe webovych stranok aj v buducnosti, v tom pripade investovat cas do zvladnutia Drupalu sa urcite oplati.
Fero11
10.03.09,10:14
Podla mna by to nemalo byt az take zlozite, ved je to len klikacka (mozno sem tam napisat nejaky script).
Ale samozrejme IT laik sa musi naucit aspon zaklady apache, php, mysql ako to vsetko funguje atd.... inak v tom bude robit, ale nebude vediet co :)