charonme
25.02.09,15:36
V poslednych dnoch som bol nemilo prekvapeny sposobom, akym banky pocitaju mesacne uroky. Pouziva sa asi takyto nejaky vzorec: [suma]*[urok]*[pocet dni]/360 pripadne na nejakych forach som este videl [suma]*[urok]/12

Tym z vas, ktori na strednej skole na matematike davali pozor, je asi jasne, co je na tom zle. Pre ostatnych: v takychto vzorcoch cislo "[urok]", s ktorym takymto sposobom narabame, nie je skutocnym rocnym urokom, ale to vychadza ine cislo (samozrejme nevyhodnejsie pre zakaznika).
Liptáčik
25.02.09,14:41
Ja to viem tak, že mesačné úroky sa nepočítajú x 31 dní za január, ale počítajú sa za každý deň samostatne. To znamená, že za prvý januárový deň bude úrok najvyšší a za posledný jauárový deň najnižší. Nepočíta sa to aritmetickým priemerom.

Ale ak mám pravdu povedať, ešte ma nenapadlo prepočítavať po banke úroky. Spolieham sa na to, že postupujú v rámci zákona a na tieto údaje majú kontrolu.
charonme
25.02.09,14:55
postupujú v rámci zákona a na tieto údaje majú kontrolu. Podla mna skor postupuju v ramci drobnych pismeniek v nezrozumitelnych zmluvach ktore im podpisujeme. V roznych bankach (a na roznych uctoch) to zrejme pocitaju rozne, mne konkretne na jednom konkretnom ucte pocitaju [urok]*[pocet dni]/360 a tvaria sa ze [urok] je rocny ("p.a.") urok, ale matematicky to nie je rocny urok.
fefe30
06.03.09,08:14
Tiež si na hypotéke počítam aktuálnu úrokovú sadzbu každý mesiac, a tiež sa mi to každý mesiac mení.

Deklarovanú úrokovú sadzbu mám 4,91%. Ale sadzba mi kolíše každý mesiac raz viac, raz menej. A to od 4,58 % do 5,56 %. Ale častejšie je vyššia ako deklarovaná v zmluve.

No nič s tým asi neurobíme. Banka je boss a mi iba otroci pracujúci na banku.
charonme
06.03.09,08:20
veru, veru... ako si sa dopracoval k tym cislam 4,58 a 5,56? nezabudol si zapocitat svoju splatku?
Braňo
06.03.09,08:26
Ja som sa tiež divil nedávno, že prečo rok v bankách trvá 360 dní, ale riaditeľka pobočky ma utvrdila, že to tak majú nastavené a nejde to zmeniť.
zlatica76
06.03.09,08:39
Tak mna kupodivu 360 dnovy rok neprekvapil, lebo toto sme sa ucili este na strednej skole.

Banky pouzivaju 360 dnovy rok aby kazdy mesiac mal 30 dni. Potom maju urcite zjednodusenie pocitania - myslim, ze toto vymsleli v case, ked PC neboli rozsirene a na pocitanie urokov a pouzivali urokove tabulky. Aj ked v dobe PC to uz prakticky nema opodstatnenie - takze je to prezitok, ktoreho sa banky nechcu vzdat.
fefe30
06.03.09,10:28
veru, veru... ako si sa dopracoval k tym cislam 4,58 a 5,56? nezabudol si zapocitat svoju splatku?
Neviem o akom započítaní si písal. Ale podľa uvedeného vzorca, iba prenesieš matematicky úrokovú sadzbu na ľavú stranu rovnice a vypočítaš si úrokovú sadzbu každej splátky. Pretože v každej splátke más časť úroky a časť istinu. Od mesačnej splátky odpočítaš splátku istiny, dostaneš výšku úroku v mesiaci.
Dosadíš do upravenej rovnice a más aktuálny úrokovú splátku pre tú danú splátku.

Ale aj tak Ti to je k ničomu, len zistíš, že v zmluve máš niečo a splácaš úplne inú o niečo vyššiu úrokovú sadzbu. :-)
Chobot
06.03.09,10:46
V poslednych dnoch som bol nemilo prekvapeny sposobom, akym banky pocitaju mesacne uroky. Pouziva sa asi takyto nejaky vzorec: [suma]*[urok]*[pocet dni]/360 pripadne na nejakych forach som este videl [suma]*[urok]/12

Tym z vas, ktori na strednej skole na matematike davali pozor, je asi jasne, co je na tom zle. Pre ostatnych: v takychto vzorcoch cislo "[urok]", s ktorym takymto sposobom narabame, nie je skutocnym rocnym urokom, ale to vychadza ine cislo (samozrejme nevyhodnejsie pre zakaznika).

Nepočítajú zle, v celej EU je takto nastavená menová politika. Ide o to, že existujú rôzne úrokové bázy, napr. 30/360, aktuálna/360, 365/365, aktuálna/365, ... (viac na Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Day_count_convention#Actual.2F360))

Pri rôznych produktoch sa používa rôzna báza, pre úverové produkty je jednotne dohodnutá báza aktuál/360. Úroky sa akumulujú na dennej báze a sú pripisované rôznou periodicitou, napr. mesačne (úvery), kvartálne (napr. stav. úver), polročne či ročne (ako pri ktorom produkte). Nie je až tak ťažké skontrolovať si správnosť pripísaných úrokov, len treba pri výpočte zohľadniť každý jeden pohyb na účte a počítať úroky za každý deň a spočítať ich len na konci úrokového obdobia.
JankaO
06.03.09,11:13
V poslednych dnoch som bol nemilo prekvapeny sposobom, akym banky pocitaju mesacne uroky. Pouziva sa asi takyto nejaky vzorec: [suma]*[urok]*[pocet dni]/360 pripadne na nejakych forach som este videl [suma]*[urok]/12

Tym z vas, ktori na strednej skole na matematike davali pozor, je asi jasne, co je na tom zle. Pre ostatnych: v takychto vzorcoch cislo "[urok]", s ktorym takymto sposobom narabame, nie je skutocnym rocnym urokom, ale to vychadza ine cislo (samozrejme nevyhodnejsie pre zakaznika).

Záleží od veľa vecí:
1. či používajú jednoduché alebo zložené úročenie
2. akú metódu obdobia použijú (360, 365 dní rok - anglická, francúzska...) p.a.
3. či je použitý úrok denný, mesačný....
charonme
10.03.09,08:20
Nepočítajú zle, v celej EU je takto nastavená menová politika To, ze to tak robia vsetci neznamena, ze je to spravne.

Záleží od veľa vecí... Vsetky tieto metody su nespravne.

Ak vam povedia, ze rocny urok je U a za D dni vam zo sumy S vypocitaju ine uroky ako S*((1+U)^(D/pocet_dni_v_danom_roku)-1) tak ich vypocet je zly alebo klamu o tom, ze U je rocny urok bez ohladu na ich pouzitu metodu.

Ked uz chcu pouzivat ine vzorce ako tie, ktore su matematicky spravne, tak nech potom netvrdia, ze nimi pouzite cislo "urok" je "rocny urok" a tiez by bolo fer keby tie svoje vzorce zverejnili.
130rs
10.03.09,08:25
mne sa uz stalo v jednej banke, ze mi na TU urocili raz 360 a taz 365 dni a nic s tym nespravime