jonatanko
25.02.09,18:57
neviem kam presne zaradit moju otazku, ale skusim tu . Moze zamestnavatel presuvat nadcasove hodiny do dalsich mesiacov a potom nariadit cerpanie nahradneho volna ?
mzdarka renca
25.02.09,18:16
neviem kam presne zaradit moju otazku, ale skusim tu . Moze zamestnavatel presuvat nadcasove hodiny do dalsich mesiacov a potom nariadit cerpanie nahradneho volna ?

môže sa zamestnávateľ dohodnúť so zamestnancom na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas.


§ 121
Mzda za prácu nadčas


(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno
kero64
25.02.09,18:23
Myslím, že to záleží od dohody. My máme tzv. banku, kde máme 32hodín a v prípade nedostatku práce alebo inej absencie čerpáme odtiaľ a peniaze máme, ako by sme boli v práci. To, čo odrobíme navyše, to nám normálne preplatí, ako nadčas. A aj z tých 32 hodín v banke, máme preplatený nadčasový príplatok. Takto sa to zložito vysvetľuje, ale keby si to chcel podrobnejšie, napíš a môžeme si o tom napísať viac.
jonatanko
25.02.09,18:35
Dakujem za odpoved. Takze musi byt dohoda medzi zamestnancom a zamestnavatelom. Ak nie je mal by klasicky nadcas zaplatit !
kero64
25.02.09,18:51
Asi áno, ale neber to ako istotu. Tam by ti vedel poradiť skôr podnikový právnik alebo niekto, kto sa v tom vyzná. Ja som s našim systémom spokojný.