Monika C.
25.02.09,20:11
Ahojte poradáci prosím Vás nemáte skúsenosti či SZČO môže dať ročne do výdavkov napr. po 1 kuse napr. nohavice, sako, šaty a topánky ako reprezentačné ide hlavne o činnosti : sprostredkovanie napr. AVON, poisťovne, Zepter atď. a čo hovoríte na nákup minerálok napr. cez prezentácie svojich tovarov . Ide o jednoduché účtovníctvo . Ďakujem.
Braňo
25.02.09,19:24
V prípade týchto typov živností to považujem za náklady súvisiace s udržaním a zabezpečením príjmov.
abel
25.02.09,19:41
Braňo, toto je jedna z mála odpovedí, kedy s tebou nesúhlasím. Myslíš, že niekde v zákone je taká výnimka, že Avon lady musí chodiť k zákazníkom na úrovni a teda dať si kostýmček do nákladov, a napr. účtovníčka môže účtovať aj doma v pyžame a tá si oblečenie do nákladov dať nemôže? Ak to nie je jednoznačne firemné oblečenie, ja by som to do nákladov určite nedávala.
Zita5
25.02.09,19:54
Monika C.
25.02.09,20:14
Ďakujem poradáci všetkým ale rozhodla som si ich vybrať radšej tam nedávam aj keď klienti natom trvajú. A minerálky na tých prezentáciách čo vy nato?
Braňo
25.02.09,20:15
Zákon nikde nehovorí, že či si ho môže dať do nákladov. Podstatné je, či si obháji, že ho používa v súvislosti s podnikaním. Myslím, že treba rozlíšiť pracovné oblečenie človeka, ktorý sa stretáva s klientami a človeka, ktorý hádže štrk do miešačky. Zákon hovorí, že daňovo uznateľný je výdavok, ktorý súvisí s udržaním a zabzpečením príjmov. Myslím, že človek, ktorý je krajšie oblečený má lepšie možnosti si zabezpečiť a dosiahnuť príjmy ako ušmudlaná nevzhľadná dáma v nátačkach. Zároveň Ťa zákon neobmedzuje, že nemôžeš považovať ako SZČO oblek ako svoje pracovné oblečenie.
Zita5
25.02.09,20:16
Ďakujem poradáci všetkým ale rozhodla som si ich vybrať radšej tam nedávam aj keď klienti natom trvajú. A minerálky na tých prezentáciách čo vy nato?


Minerálka a napr. aj káva ....VNZD.
Zita5
25.02.09,20:19
Zákon nikde nehovorí, že či si ho môže dať do nákladov. Podstatné je, či si obháji, že ho používa v súvislosti s podnikaním. Myslím, že treba rozlíšiť pracovné oblečenie človeka, ktorý sa stretáva s klientami a človeka, ktorý hádže štrk do miešačky. Zákon hovorí, že daňovo uznateľný je výdavok, ktorý súvisí s udržaním a zabzpečením príjmov. Myslím, že človek, ktorý je krajšie oblečený má lepšie možnosti si zabezpečiť a dosiahnuť príjmy ako ušmudlaná nevzhľadná dáma v nátačkach. Zároveň Ťa zákon neobmedzuje, že nemôžeš považovať ako SZČO oblek ako svoje pracovné oblečenie.
:rolleyes:
Monika C.
25.02.09,20:19
Ďakujem Zita za odpoveď . Tak títo budú mať hlavu v smútku mám dve Avonky a dvoch Zepterákov.
Zita5
25.02.09,20:21
Ďakujem Zita za odpoveď . Tak títo budú mať hlavu v smútku mám dve Avonky a dvoch Zepterákov.

Monika , robíš účtovníctvo , máš svojich klientov . Ak prídu ku Tebe a ponúkneš ich minerálkou , dávaš si ju do výdavkov ? Alebo ich ponúkneš kávou , dávaš si ju do výdavkov ?

Tak im to treba vysvetliť .
ondrejvla
25.02.09,20:22
Zákon nikde nehovorí, že či si ho môže dať do nákladov. Podstatné je, či si obháji, že ho používa v súvislosti s podnikaním. Myslím, že treba rozlíšiť pracovné oblečenie človeka, ktorý sa stretáva s klientami a človeka, ktorý hádže štrk do miešačky. Zákon hovorí, že daňovo uznateľný je výdavok, ktorý súvisí s udržaním a zabzpečením príjmov. Myslím, že človek, ktorý je krajšie oblečený má lepšie možnosti si zabezpečiť a dosiahnuť príjmy ako ušmudlaná nevzhľadná dáma v nátačkach. Zároveň Ťa zákon neobmedzuje, že nemôžeš považovať ako SZČO oblek ako svoje pracovné
oblečenie.

Braňo v jednej veci si dovolím s tebou nesúhlasiť a síce - človeka, ktorý hádže štrk do miešačky - pracovné oblečenie ide do nákladov, aj obuv, aj pracovné rukavice. Samozrejme, že ak dokážeš zdôvodniť daňovákom, že si taký alebo onaký odev potreboval ako reprezentant firmy, alebo ak máš tam svoje logo, vtedy nie je problém. A zvlášť pri umeleckých činnostiach, kde kostým ( či už šaša, alebo dámy ) je pracovným odevom, vtedy je považovaný za výdaj OZD.
Monika C.
25.02.09,20:24
Máš pravdu vždy ich ponúknem a nikdy v nákladoch neboli premňa je to samozrejmé. Perfektná odpoveď. Ale vidím, že som nahodila tému na dlhšiu debatu. :)
Paula
25.02.09,20:25
Zákon nikde nehovorí, že či si ho môže dať do nákladov. Podstatné je, či si obháji, že ho používa v súvislosti s podnikaním.
.


Toto si s dovolením požičiam.
Celé je to o tom, že účtovník môže len poradiť....ale nech sa na neho raz pán podnikateľ nevyhovára pri daň. kontrole slovami "on /ona povdal/a, že to môžem dať do VOZD". A preto volím cestu, aby na takýto doklad podnikateľ napísal, že si to žiada do VOZD zaúčtovať.A aby svoj výrok nezabudol aj podpísať.
Monika C.
25.02.09,20:31
Ďakujem poradáci za odpovede - vidím, že nie som sama pri počítači