martin2023
25.02.09,20:38
Dobry den. Mam problem, ktory je ciastocne popisany aj v jednej z tem. Temu som si prestudoval, napriek tomu by som sa rad opytal - overil si svoj nazor, nemam vela casu.
Vlastnim budovu, ktora je obklopena cudzou parcelou. Dokonca nemam oficialne ani pristup k nej, nakolko na cudzej parcele nie je zriadene vecne bremeno prava prechodu, aj ked su tam vybetonovane chodniky - pozostatok statneho "socializmu" z neskorych 90´s.
Teraz by som ju chcel zateplit, opravit fasadu a vymenit okna. Podal som ziadost o vydanie stavebneho povolenia, ale majitel pristupovej parcely podal namietku, ze nie je vysporiadany pristup k nehnutelnosti a tiez priestory-plocha, kde budu uskladnene materialy potrebne k rekonstrukcii. Stavebny urad ma vyzval, aby som doplnil suhlasne stanovisko od tohto majitela na vyuzitie okolitej parcely (parcela je okolo celej mojej nehnutelnosti). Pekne povedane, ale majitel parcely ma novodobo vydiera - suhlas nechce udelit, len predat - za premrstenu cenu a zbytocne vela pozemku okolo. Rad by som kupil, ale cena je zavratna, pricom sa jedna o cca 2500-4700 m2 plochy okolo budovy (viem si predstavit vyuzitie 1500m2), kde sa neda ani nic postavit, cez cast vedie cesta k inym nehnutelnostiam a v zemi su ulozene takmer vsetky vedenia ake existuju. Hrozi mi zastavenie stavebneho konania, rozmyslam o urcovacej zalobe, ale narazil som na toto forum a v jednej teme je pekne rozpisane, ake pravomoci ma stavebny urad. Myslite si, ze je SU opravneny podla § 135 SZ prikazat vlastnikovi okolitej parcely aby mi umoznil rekonstrukciu spristupnenim jeho pozemku? Po zatepleni mu z jeho pozemku nebude chybat ani 1m stvorcovy, takze o nic nepride, a vzdy mozeme diskutovat o predaji - za rozumnejsich podmienok. Mam vyzvat na konci lehoty na doplnenie udajov Stavebny urad aby vo veci rozhodol podla § 135 alebo by to mal urobit sam od seba? Da sa proti takemu rozhodnutiu SU odvolat?
Bojim sa ze sudnou cestou by som si vztahy so sucasnym majitelom natrvalo zabetonoval, aj ked by som dosiahol ciastocne svoje. Ten pozemok (1500m2) sa totiz v buducnosti da vyuzit v kombinacii s mojou budovou, takze zaujem o neho z mojej strany tu bude stale.