zaneta222
26.02.09,07:17
Ahojte, chcem sa opýtať či môžem živnostníkovi, ktorý má v živnostenskom liste napísané : poskytovanie služby vedenie cudzieho motorového vozidla, uplatniť paušálne výdavky, lebo on si tam okrem odvodou a telefónu nemá dať ktoré výdavky.
Vopred ďakujem.
Žaneta
Zoltán Kovács
26.02.09,06:33
Ahojte, chcem sa opýtať či môžem živnostníkovi, ktorý má v živnostenskom liste napísané : poskytovanie služby vedenie cudzieho motorového vozidla, uplatniť paušálne výdavky, lebo on si tam okrem odvodou a telefónu nemá dať ktoré výdavky.
Vopred ďakujem.
Žaneta

Áno 40%.
zaneta222
26.02.09,08:22
Dakujem velmi pekne
Maxinka
27.02.09,14:11
Prosím Vás, v roku 2007,2008 SZČo kúpila 2 autá na leasing na podnikanie-autodoprava.V roku 2007 aj 2008 ale robila paušálne výdavky - to znamená, že nemusela odpisovať dané autá??V roku 2008 už ale nebude mať paušálne výdavky ale robí JÚ - musí to nejako spätne doodpisovať a s leasingom??Ďakujem
erika_H
28.02.09,07:07
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať účtovníkov,ktorí majú skúsenosť s evidenciou a daň.priznaním daňovníkov s paušálnymi výdavkami.
Uvádzate si do evidencie odberat.faktúr aj faktúru za december 2008,ktorá bola vystavená až v r.2009??
Ďakujem pekne
katarina4
28.02.09,09:06
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať účtovníkov,ktorí majú skúsenosť s evidenciou a daň.priznaním daňovníkov s paušálnymi výdavkami.
Uvádzate si do evidencie odberat.faktúr aj faktúru za december 2008,ktorá bola vystavená až v r.2009??
Ďakujem pekne
nie, podstatné je kedy bola zaplatená a predpokladám, že zaplatená bola až v roku 2009
erika_H
28.02.09,11:16
nie, podstatné je kedy bola zaplatená a predpokladám, že zaplatená bola až v roku 2009

áno,zaplatená bola až v r.2009..
ja viem,že zdaňujem iba príjmy r.2008,ale evidenciu odberateľských faktúr si viesť musím,aj nezaplatených v r.2008,preto rozmýšlam nad tou decembrovou faktúrou vystavenou v januári..
veronikasad
28.02.09,11:30
áno,zaplatená bola až v r.2009..
ja viem,že zdaňujem iba príjmy r.2008,ale evidenciu odberateľských faktúr si viesť musím,aj nezaplatených v r.2008,preto rozmýšlam nad tou decembrovou faktúrou vystavenou v januári..
Ide o dodaný tovar alebo poskytnutú službu ?
lydia.novotna
28.02.09,11:50
Ja by som tam tu fakturu vystavenu v r. 2009 urcite nezahrnula...
Maurícius
28.02.09,12:29
Chcela by som sa tiez opytat na podobnu a mozno rovnaku otazku.Na poslednu chvilu mi jeden pán doniesol spravit papiere za celý rok.pol roka bol zamestnaný a druhy pol rok zivnostnik.Či mu mám spraviť jednod.učtov. alebo paušal.výdavky.V živnostenskom má:Dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov,Prípravné práce k realizácii stavby.Výdavky sú tiež len odvod zdravotná a príjmy faktúry.
Ďakujem
marjankaj
28.02.09,12:46
Prosím Vás, v roku 2007,2008 SZČo kúpila 2 autá na leasing na podnikanie-autodoprava.V roku 2007 aj 2008 ale robila paušálne výdavky - to znamená, že nemusela odpisovať dané autá??V roku 2008 už ale nebude mať paušálne výdavky ale robí JÚ - musí to nejako spätne doodpisovať a s leasingom??Ďakujem

Pri leasingu sa daňové odpisy neprerušujú. Ak mal paušálne výdavky, potom o tie odpisy v danom roku prišiel (teda ich mal zahrnuté v tom paušáli).

P.S. Doplňujem: Pri paušálnych výdavkoch sa daňové odpisy neprerušujú. §22 ods. 9
otázka
28.02.09,12:51
Chcela by som sa tiez opytat na podobnu a mozno rovnaku otazku.Na poslednu chvilu mi jeden pán doniesol spravit papiere za celý rok.pol roka bol zamestnaný a druhy pol rok zivnostnik.Či mu mám spraviť jednod.učtov. alebo paušal.výdavky.V živnostenskom má:Dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov,Prípravné práce k realizácii stavby.Výdavky sú tiež len odvod zdravotná a príjmy faktúry.
Ďakujem
Ja by som spravila paušálne výdaje, keďže sú to voľné živnosti, 40%.
otázka
28.02.09,12:54
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať účtovníkov,ktorí majú skúsenosť s evidenciou a daň.priznaním daňovníkov s paušálnymi výdavkami.
Uvádzate si do evidencie odberat.faktúr aj faktúru za december 2008,ktorá bola vystavená až v r.2009??
Ďakujem pekne
Tiež by som dala do r.2009, nakoľko si uplatňuje paušálne výdaje nie je platcom DPH, takže dátum by ho nemal zaujímať.
Maurícius
28.02.09,13:11
A ešte by som chcela s tým pomocť,lebo som sa s paušalnymi vydavk.ešte nestretla a neviem aký teda typ daňového/B?/ a ako sa tie výdavky vypočítajú a kde sa to píše v daňovom.Proste nejako po lopate vysvetliť ak bude niekto taký dobrý.Veľmi by ste mi pomohli.Myslela som,že to bude len jednoduch.učovníctvo,ale keď je to takto?!
otázka
28.02.09,13:29
A ešte by som chcela s tým pomocť,lebo som sa s paušalnymi vydavk.ešte nestretla a neviem aký teda typ daňového/B?/ a ako sa tie výdavky vypočítajú a kde sa to píše v daňovom.Proste nejako po lopate vysvetliť ak bude niekto taký dobrý.Veľmi by ste mi pomohli.Myslela som,že to bude len jednoduch.učovníctvo,ale keď je to takto?!
Do účta potebuješ vystavené faktúry, ak boli vyplatené cez účet, tak výpisy z účtov, inak PPD a VPD. Čo sa týka odvodov tak doklady o úhrade ( šeky alebo výpisy z účtov ). Urobíš evidenciu pohľadávok ( faktúr ), spáruješ úhrady s PPD alebo výpismi. Ak boli na výpisoch vyplatené úroky tie sa tiež zahrnú do príjmu k 31.12.2008. Spravíš evidenciu odvodov od mesiaca kedy začal podnikať tiež spáruješ úhrady. Potom vytlačíš evidenciu pohľadávok = vystavené faktúry ( aj neuhradené ), potom evidenciu príjmov = uhradené vystavené faktúry+úroky, ďalej evidenciu odvodov a ak sú zásoby tak aj stav zásob ku ktorej pripneš inventúru z 31.12.2008. Neviem v akom softe robíš, ja v ALFE preto si ešte vytlačím prehľad príjmov a výdavkov,výdavky = 40% z príjmu + zaplatené odvody, to nakoniec. Čo sa týka DP, tak typ B ako pri JÚ, vyplňaš tab.č.1 a r.2,9, a 11. Vo výdavkoch je 40% z príjmov+odvody. Pod tab.sú 2 okníčka, to prvé odškrtneš a vedľa číslom napíšeš výšku odvodov. Pokračuješ ďalej, nezabudni na Výpis z DP pre Sociálnu poisťovňu.
Maurícius
28.02.09,13:45
Veľmi ďakujem.Ani neviete ako veľmi ste mi pomohli a skrášlili vikend.Aj Vám prajem krásny víkend.Ešte raz veľká vďaka.
Maurícius
28.02.09,13:50
Ešte k tým úrokom.On má účet,ale svoj súkromný,kde mu chodili platby z faktúr.platí si ztadiaľ stavebné,životky.Platia úroky aj pre tento typ výpisu,keď nie je podnikateľský?
otázka
28.02.09,13:56
Podľa mňa áno, lebo tie úroky mu vytvorili vlastne príjmy za Fa.
erika_H
01.03.09,15:37
Ide o dodaný tovar alebo poskytnutú službu ?

ide o poskytnutú službu za 12/2008 (faktúra vystavená v januári 2009)