frogoo
26.02.09,08:24
Ahojte,

prosím vás vedel by mi niekto z vás poradiť či budem mať nárok na materský príspevok, pokiaľ som u terajšieho zamestnávateľa od septembra 08, ale celý november som maródovala a teraz som na PN opäť kvôli komplikáciám v tehotenstve. Nástup na materskú dovolenku by mal byť 17.07.09. Predtým som pracovala dva roky vkuse u iného zamestnávateľam, ale medzi tým ako som nastúpila do novej práce som bola 2 týždne dobrovoľne nezamestnaná.
takže teraz neviem či sa mi ráta tých 270 dní za posledné dva roky ktoré som mala mať platené nemocenské aj u zamestnávateľa predtým /aj keď som bola tie 2 týždne nezamestnaná/ alebo len u terajšieho zamestnávateľa? Ak áno ráta sa do tohoto obdobia aj PN???

Moc pekne vám ďakujem, ja už mám z toho pekný miž-maž :-)
Mária27
26.02.09,14:57
Pokiaľ si zamestnaná, PN sa ráta do poistenia.
Nezamestnanosť sa ti ráta len vtedy, ak si bola v evidencii nezamestnaných, alebo ak si bola dobrovoľne nemocensky poistená.
ajobs
26.02.09,23:22
Pokiaľ si zamestnaná, PN sa ráta do poistenia.
Nezamestnanosť sa ti ráta len vtedy, ak si bola v evidencii nezamestnaných, alebo ak si bola dobrovoľne nemocensky poistená.


S hrubo vyznačeným textom nesúhlasím. Evidovanie nezamestnanej osoby na ÚP nie je dôvodom na započítanie tejto doby do akéhokoľvek typu sociálneho poistenia, teda ani nemocenského. Počas tejto doby akurát štát platí za evidovaného nezamestnaného zdravotné poistenie.
Mária27
27.02.09,09:21
Je pravdou, že štát neplatí nemocenské počas nezamestnanosti.
Do 270 dní sa ti počítajú obe zamestnania, lebo ako zamestnanec si nemocensky poistená.
Zák.461/2003

§ 14
Osobný rozsah nemocenského poistenia
(1) Povinne nemocensky poistení sú
a) zamestnanec, ktorý vykonáva prácu na území Slovenskej republiky alebo mimo územia Slovenskej republiky počas obdobia určeného zamestnávateľom, ak medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak,


Podmienky nároku na materské
§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
frogoo
27.02.09,11:53
Ďakujem vám všetkým veľmi pekne ;)