migelovci
26.02.09,10:52
Dobry den, chcem sa opytat co mozem mat z toho, ked sa mi stalo, ze prechodom na novy rok 2008 mi v programe neumyselne prehodilo u jednej zamestankyne ze sa jej cely rok nezrazala dan, nevsimla som si to, a ani jej zamestnavatel si to nevsimol. Ona tiez nepovedala ze by si vsimla ze ma vyssi plat a nema tam dan. V rocnom zuctovani som na to prisla a vysiel jej nedoplatok, ktory jej budem strhavat postupne do konca tohto roka. Mozem z toho nieco mat, keby isla napr. na danovy urad? Dakujem
veronikasad
26.02.09,09:55
Dobry den, chcem sa opytat co mozem mat z toho, ked sa mi stalo, ze prechodom na novy rok 2008 mi v programe neumyselne prehodilo u jednej zamestankyne ze sa jej cely rok nezrazala dan, nevsimla som si to, a ani jej zamestnavatel si to nevsimol. Ona tiez nepovedala ze by si vsimla ze ma vyssi plat a nema tam dan. V rocnom zuctovani som na to prisla a vysiel jej nedoplatok, ktory jej budem strhavat postupne do konca tohto roka. Mozem z toho nieco mat, keby isla napr. na danovy urad? Dakujem
čo znamená, že sa jej nezrážala daň ? Má dvoch zamestnávatelov a aj u Vás ste jej uplatnili odpoč. položku ?
Tweety
26.02.09,09:56
Dobry den, chcem sa opytat co mozem mat z toho, ked sa mi stalo, ze prechodom na novy rok 2008 mi v programe neumyselne prehodilo u jednej zamestankyne ze sa jej cely rok nezrazala dan, nevsimla som si to, a ani jej zamestnavatel si to nevsimol. Ona tiez nepovedala ze by si vsimla ze ma vyssi plat a nema tam dan. V rocnom zuctovani som na to prisla a vysiel jej nedoplatok, ktory jej budem strhavat postupne do konca tohto roka. Mozem z toho nieco mat, keby isla napr. na danovy urad? Dakujem
Daň musíte DÚ zaplatiť, a zamestnankyňa ju musí do konca roka vyrovnať.
migelovci
26.02.09,09:58
ma jedneho zamestnavatela. Je na predcasnom dochodku. Ale nejakou chybou programu jej to dan nezrazalo vobec. Nechapem ako sa to mohlo stat, ale stalo sa. Teraz jej celu dan zratalo a musi ju vratit. A vyrovnam jej ju do konca rok. Ale mozem z toho ja nieco mat? Lebo sa mi vyhraza ze to len tak nenecha.
Tweety
26.02.09,10:01
ma jedneho zamestnavatela. Je na predcasnom dochodku. Ale nejakou chybou programu jej to dan nezrazalo vobec. Nechapem ako sa to mohlo stat, ale stalo sa. Teraz jej celu dan zratalo a musi ju vratit. A vyrovnam jej ju do konca rok. Ale mozem z toho ja nieco mat? Lebo sa mi vyhraza ze to len tak nenecha.
A prečo to nechala počas celého roka tak? Ak dostávala príjem, ktorý podliehal dani, a ona neplatila preddavky na daň, teraz musí ten rozdiel medzi NČ a daňovou povinnosťou vrátiť. Bohužiaľ, iná cesta nie je.
veronikasad
26.02.09,10:02
ma jedneho zamestnavatela. Je na predcasnom dochodku. Ale nejakou chybou programu jej to dan nezrazalo vobec. Nechapem ako sa to mohlo stat, ale stalo sa. Teraz jej celu dan zratalo a musi ju vratit. A vyrovnam jej ju do konca rok. Ale mozem z toho ja nieco mat? Lebo sa mi vyhraza ze to len tak nenecha.
Čiže si jej uplatnila NČZD, na ktorú nemá nárok. Na to je práve RZD - vyjde jej nedoplatok, ktorý musí uhradiť. /aj keď to bola "technická" chyba zamestnávateľa/
Čo z toho môžeš mať ty ? Penále za neskorú úhradu dane na DU - penále do 500 sk /prepoč. na € sa nevyrubujú.
Ak daň do konca roka neuhradí, treba nedoplatok nahlásiť na daňový úrad
migelovci
26.02.09,10:03
No vsak to - to som vysvetlovala aj ja jej. Neviem preco to tak nechala. Ona si to cely rok nevsimala a bola rada ze ma viac penazi a nepovedala ani slovo. A ja som si to pri tolkych ludoch nemala ako vsimnut.. ze tam ma o par korun viac.
Tweety
26.02.09,10:05
No vsak to - to som vysvetlovala aj ja jej. Neviem preco to tak nechala. Ona si to cely rok nevsimala a bola rada ze ma viac penazi a nepovedala ani slovo. A ja som si to pri tolkych ludoch nemala ako vsimnut.. ze tam ma o par korun viac.
Ale dalo sa to ustriehnuť, už len pri jednoduchej veci, ako je výplatná páska.
migelovci
26.02.09,10:06
aha takze mozem mat penale za to ze som jej nestrhavala preddavky na dan mesacne.
veronikasad
26.02.09,10:06
No vsak to - to som vysvetlovala aj ja jej. Neviem preco to tak nechala. Ona si to cely rok nevsimala a bola rada ze ma viac penazi a nepovedala ani slovo. A ja som si to pri tolkych ludoch nemala ako vsimnut.. ze tam ma o par korun viac.
Nerieš teraz či si to všimla alebo nevšimla. Jednoducho je tam nedoplatok dane, ktorý musí do konca roka uhradiť daňovník = zamestnanec. Prípadné penále znášaš ty, určite to nebude veľa.
migelovci
26.02.09,10:09
hej, je vela moznosti ako sa to mohlo zistit, pasky kontroluje personalistka, jednoducho sa stalo ze si to nevsimol nikto z nas a ona sa teraz vyhraza. Ale zaplatit to zaplati - ina moznost ani nie je.
migelovci
26.02.09,10:10
dakujem za rady a info co ma moze cakat :)
Tweety
26.02.09,10:10
hej, je vela moznosti ako sa to mohlo zistit, pasky kontroluje personalistka, jednoducho sa stalo ze si to nevsimol nikto z nas a ona sa teraz vyhraza. Ale zaplatit to zaplati - ina moznost ani nie je.
Ona na tom počas roku iba získala, tak nemá dôvod na vyhrážky.
veronikasad
26.02.09,10:11
hej, je vela moznosti ako sa to mohlo zistit, pasky kontroluje personalistka, jednoducho sa stalo ze si to nevsimol nikto z nas a ona sa teraz vyhraza. Ale zaplatit to zaplati - ina moznost ani nie je.
čím sa vám vyhráža ?
migelovci
26.02.09,10:12
Presne, nema dovod na vyhrazky, lebo cely rok na tom ziskavala. Vyhraza sa ze ona si to preveri u znamych a ze to nenecha iba tak a posunie to dalej.
Tweety
26.02.09,10:15
Presne, nema dovod na vyhrazky, lebo cely rok na tom ziskavala. Vyhraza sa ze ona si to preveri u znamych a ze to nenecha iba tak a posunie to dalej.
Nechaj ju, nech si to preverí, zistí len to, že daň musí vrátiť. :)
veronikasad
26.02.09,10:16
Presne, nema dovod na vyhrazky, lebo cely rok na tom ziskavala. Vyhraza sa ze ona si to preveri u znamych a ze to nenecha iba tak a posunie to dalej.
Žiadosť o RZD podala v termíne sama alebo to bola tvoja "iniciatíva"?
Lebo ak by sama nepodala žiadosť o RZD, vydáš jej potvrdenie o zdan.mzde a sama si musí podať do 31.3.09 DP a zaplatiť daň - bez ohľadu na chybu zamestnávateľa.
Takže možno si jej podala "prst" a stiahla ti "celú ruku" - čo sa týka termínu na uhradenie nedoplatku cez zamestnávatela na tom len získa.
Paula
26.02.09,10:21
Ale nejakou chybou programu jej to dan nezrazalo vobec.


Povedala by som, že nielen chybou programu . A možno je v tom program celkom nevinne.
migelovci
26.02.09,10:23
Ziadost si podala sama, este dokonca v januari, co ostatni urobili az vo februari. Takze mas pravdu, ziska tym.
migelovci
26.02.09,10:29
Povedala by som, že nielen chybou programu . A možno je v tom program celkom nevinne.

nechapem
Paula
26.02.09,12:00
Už nie raz a nielen v rámci miezd bolo povedané : Neúčtuje program, ale účtovník. Takže je na mieste aj kontrola účtov, resp. výpočtov. :)
mzdarka renca
26.02.09,12:17
Program mi vypočíta len to, čo mu ako mzdárka zadám. Ak tam nahrám zlé údaje, tak aj mzda nie je v poriadku. Mzdárka je zodpovedná za výpočet a nie program. Ak ti program zle počíta, si povinná na tento fakt upozorniť dodávateľa programu na výpočet miezd.

Ale stalo sa mi, že si ľudia myslia, že program všetko vypočíta sám a mzdárka nemá veľa roboty. Môj názor je, že program je len obdoba "kalkulačky".
Paula
26.02.09,12:28
Mzdárka je zodpovedná za výpočet a nie program.



K tomuto konštatovaniu sa dopracujú poniekorí mzdári/mzdárky od kontroly zo SP, keď sa oháňajú vetou "ale program mi tak vyrátal". Kontrolóri sa s takýmito perličkami často stretávajú. Viete si predstaviť kontrolu za 10 rokov, koľko chýb sa nakumuluje?
Tweety
26.02.09,12:31
K tomuto konštatovaniu sa dopracujú poniekorí mzdári/mzdárky od kontroly zo SP, keď sa oháňajú vetou "ale program mi tak vyrátal". Kontrolóri sa s takýmito perličkami často stretávajú. Viete si predstaviť kontrolu za 10 rokov, koľko chýb sa nakumuluje?
Napadlo ma len tak mimotemy Ja nič, ja muzikant.
Barbara
26.02.09,12:34
písala si, že je na predčasnom dôchodku. a má priznaný dôchodok od 1.1.2008 ? lebo keby mala priznaný len od 2.1.2008, alebo behom roka, tak ešte na rok 2008 má nárok na nezdaň. čiastku a nebol by nedoplatok.
mzdarka renca
26.02.09,12:35
K tomuto konštatovaniu sa dopracujú poniekorí mzdári/mzdárky od kontroly zo SP, keď sa oháňajú vetou "ale program mi tak vyrátal". Kontrolóri sa s takýmito perličkami často stretávajú. Viete si predstaviť kontrolu za 10 rokov, koľko chýb sa nakumuluje?

Zaklopen na drevo, ale kontroly zo SP mi dopadli dobre. Takto môže dopadnúť niekto, kto sa spolieha len na program a nekontroľuje ho.
Hepi
26.02.09,12:52
Nebola náhodou táto chyba spôsobená tým, že dotyčná zamestnankyňa nebola vedená ako pracujúca dôchodkyňa? Lebo ja keď nedám do kmeňových údajov, že zamestnávam dôchodkyňu, tak má odpočítateľnú položku a vtedy by vznikol pri ročnom zúčtovaní dosť veľký nedoplatok.
mzdarka renca
26.02.09,13:19
Nebola náhodou táto chyba spôsobená tým, že dotyčná zamestnankyňa nebola vedená ako pracujúca dôchodkyňa? Lebo ja keď nedám do kmeňových údajov, že zamestnávam dôchodkyňu, tak má odpočítateľnú položku a vtedy by vznikol pri ročnom zúčtovaní dosť veľký nedoplatok.

do softu nahrávaš, či je zamestnanec dôchodca a zvlášť nárok na OP. Veď ak zamestnancovi bol priznaný dôchodok napr. 3.1.09, tak mu skontroluješ, či sú v poriadku odvody do SP. Nárok na OP má po celý rok 2009, aj keď je dôchodca z vyššie uvedeného dôvodu.
Hepi
27.02.09,07:59
V poriadku, možno u teba je to tak, ale ja keď by som dôchodcovi nenahodila, že je dôchodca, tak mi vyjde mzda s OP a tým pádom je to zlé. Ja to mám ošetrené iba takto, nenahadzujem zvlášť to, že je dôchodca a zvlášť OP.
mzdarka renca
27.02.09,08:17
V poriadku, možno u teba je to tak, ale ja keď by som dôchodcovi nenahodila, že je dôchodca, tak mi vyjde mzda s OP a tým pádom je to zlé nie je, ak sa stane dôchodcom behom roku, t.j. po 1.1., napísala som ti v predchádzajúcom príspevku príklad. Ja to mám ošetrené iba takto, nenahadzujem zvlášť to, že je dôchodca a zvlášť OP mala by si.

odpoveď v texte
Hepi
27.02.09,08:35
Nechcem nijako dokazovať svoju pravdu, ale skrátka môj program pracuje tak, ako som napísala v predchádzahúcom príspevku. Ak by zamestnanec aj počas roka začal poberať dôchodok a pracoval by ďalej, musím len do kmeňových údajov zadať, že je dôchodca a tým pádom nemá OP. Ty máš asi iný program.
mzdarka renca
27.02.09,08:47
Nechcem nijako dokazovať svoju pravdu, ale skrátka môj program pracuje tak, ako som napísala v predchádzahúcom príspevku. Ak by zamestnanec aj počas roka začal poberať dôchodok a pracoval by ďalej, musím len do kmeňových údajov zadať, že je dôchodca a tým pádom nemá OP. Ty máš asi iný program.

ale daňovník - dôchodca má nárok na OP, ak má podpísané a vypísané vyhlásenie na daný rok. Za výpočet miezd sme zodpovedné my, mzdárky a nie program. Mala by si na túto skutočnosť upozorniť svojho dodávateľa softu.
Hepi
27.02.09,10:37
To myslíš vtedy, keď sa stane dôchodcom počas roka? Pri ročnom zúčtovaní mu vznikne pekný preplatok, takže zamestnanec bude určite spokojný. Ale, teraz to myslím vážne, možno má môj program svoje chyby, ale mne to takto vyhovuje, s týmto zatiaľ neboli žiadne problémy. Maj sa pekne.