Vladimír Ozimý
26.02.09,09:55
ahojte kamaráti,

po dlhej dobe aj píšem otázku lebo som sa nikden nedopracoval k odpovedi ani na vyšších inštitúciach ako to je pri devízových účtoch (poprípade valutová pokladne) k takémuto príkladu

A) spoločnosť prijala na devízový účet sumu 10 000 USD pri kurze 20 Sk - evidovala sumu v SKK 200 000
B) následne o mesiac zaplatila záväzok 20 000 USD pri kurze 21 - t.j. v SKK 210 000

do konca roka už nenastal pohyb na účte. Na devízovom účte evidujem 0 dolárov ale v SKK evidujem sumu -10 000 sk. Postupy účtovania hovoria že mám prepočítať hodnotu devíz na účte ku dňu zostavenia účtovnej závierky. Čo s tou sumou - 10 000 Skk ak viem že hodnota má byť 0. Ja som doteraz bol v tom že je to môj kurzový rozdiel ale to čo sa mi dostalo s DRSR a od daňového úradu mi úplne poprelo moje logické úvahy...a hlavne z ich strany absolútne neviem kde oni žijú ...no neviem.

Takže sa pýtam čo s tou sumou 10000 Sk. Je to kurzový rozdiel o ktorom sa účtuje v peňažnom denníku alebo ako?
ekopo
26.02.09,09:06
najskôr: nemohol prijať 10.000,- a zaplatiť 20.000,- :rolleyes: . Jedine že by mal už doláriky skôr na účte. Ale nie o tom je zadanie.
Roziel v SKK vysporiadať cez uzávierkové operácie - čiže ide o kurzový rozdiel účtovaný v PD. Spôsob vysporiadania záleží od programu. Ak je v dolároch nula, musí byť jednoznačne vysporiadaný SKK rozdiel.
Robil by som to takto.
Vladimír Ozimý
26.02.09,09:16
najskôr: nemohol prijať 10.000,- a zaplatiť 20.000,- :rolleyes: . Jedine že by mal už doláriky skôr na účte. Ale nie o tom je zadanie.
Roziel v SKK vysporiadať cez uzávierkové operácie - čiže ide o kurzový rozdiel účtovaný v PD. Spôsob vysporiadania záleží od programu. Ak je v dolároch nula, musí byť jednoznačne vysporiadaný SKK rozdiel.
Robil by som to takto.

jasnéé EKOPO máš pravdu príjem bol tiež 20 000 USD hehe...ja len že mi ide o to že síce mám v USD napr. na účte 0 ale v SKK vykazujem -10 000. Takže ak ja som vykazoval počas roku devízový účet mal by som zobrať konečný stav ktorý je 0 a ak mám v SKK -10 000 sk malo by ísť jednoznačne o kurzový rozdiel. Odpovede ktorej sa mi dostalo na DRSR mi prišlo až zle že vôbec mi môžu takú odpoveď dať keby radšej nič nehovorila...ona totiž nechápala ani to že ako mi môže vzniknúť v SKK mínus ak mám na konci obdobia stav v cudzej mene 0. No tak som to zavesil :)
ekopo
26.02.09,09:26
Máš písomnú odpoveď? Ak ano, zaves ju sem. Jaj, nemáš..... Ale k odpovedi. Ak by si aj mal nejaký zostatok na dolárovom účte, tak ho musíš prepočítať k 31.12. aktuálnym kurzom a rozdiel zaúčtovať do PD ako kurzový rozdiel. Teraz máš maličkú výhodu v tom, že zostatok na účte je 0, teda aj v SKK musí byť 0.
ekopo
26.02.09,09:31
Tu máš podložené, čo som písal o účtovaní.
Je to z postupov účtovania pre JU § 21 platné do 31.12.2008
potom platí niečo podobné ale v €

(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4.
atka4
26.02.09,09:35
jasnéé EKOPO máš pravdu príjem bol tiež 20 000 USD hehe...ja len že mi ide o to že síce mám v USD napr. na účte 0 ale v SKK vykazujem -10 000. Takže ak ja som vykazoval počas roku devízový účet mal by som zobrať konečný stav ktorý je 0 a ak mám v SKK -10 000 sk malo by ísť jednoznačne o kurzový rozdiel. Odpovede ktorej sa mi dostalo na DRSR mi prišlo až zle že vôbec mi môžu takú odpoveď dať keby radšej nič nehovorila...ona totiž nechápala ani to že ako mi môže vzniknúť v SKK mínus ak mám na konci obdobia stav v cudzej mene 0. No tak som to zavesil :)
A čo za odpoveď si dostal z DRSR? Predpokladám, že to bol len telefonický hovor a pravdepodobne s fundovanou osôbkou...:o(

Postupy účtovania JÚ
§ 21
Cudzia mena
(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4.
§ 4 ods. 4.
(4) Kurzové rozdiely podľa § 21 ods. 2 sa účtujú v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií podľa
a) odseku 6 písm. e) piateho bodu, ak ide o kurzovú stratu,
b) odseku 6 písm. d) tretieho bodu, ak ide o kurzový zisk
-odsek 6 písm. e) bod 5 =
do
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
5. prevádzkovú réžiu,
- odsek 6 písm. d) bod 3 =
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
3. ostatné príjmy,
Vladimír Ozimý
26.02.09,09:35
Tu máš podložené, čo som písal o účtovaní.
Je to z postupov účtovania pre JU § 21 platné do 31.12.2008
potom platí niečo podobné ale v €

(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4.

o tomto ja dobre viem Ekopo...problém je v tom že DRSR si to vysvetluje že toto ustanovenie sa aplikuje len v takom prípade ak mám k 31.12. nejaký zostatok...nie nula...toto som sa im snažil vysvetliť...
atka4
26.02.09,09:36
Tu máš podložené, čo som písal o účtovaní.
Je to z postupov účtovania pre JU § 21 platné do 31.12.2008
potom platí niečo podobné ale v €

(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4.
súhlas, ja som asi súčasne s tebou len trošku "vyfarbila":)
atka4
26.02.09,09:42
o tomto ja dobre viem Ekopo...problém je v tom že DRSR si to vysvetluje že toto ustanovenie sa aplikuje len v takom prípade ak mám k 31.12. nejaký zostatok...nie nula...toto som sa im snažil vysvetliť...
Podľa mňa,
1. Ale veď aj nula je zostatok
2. ak mám zostatok 0 v CM, tak logicky táto 0 v CM nemôže mať nejakú hodnotu v Skk.
3. 0 v CM = 0 v Skk
(Tu nepochybujem o Tvojich schopnostiach, ale o kompetentnosti poradcu z DÚ. Myslím, že oporu v zákone nemá, ak áno, robíme to celé roky nesprávne?
Apropó, účtujem aj zmenáreň, a občas sa stane že je k 31.12. niektorá CM na nule, tak samozrejme účtujem KR, buď ako POZD-ost. príjem, alebo ako VOZD-prev. réžia. Mám predsa povinnosť v súlade s postupmi účtovania....).Mimochodom sme už aj mali Daň. kontrolu a pri týchto KR sa vôbec nepozastavovali.
Podnikateľ predsa nebude kvôli tomu vkladať napr. 1 USD na účet, aby mal zostatok kladný a "mohol" k nemu vyčísliť KR?
Vladimír Ozimý
26.02.09,09:44
dobre ďakujem ja som rád že ste mi potvrdili moje stanovisko pretože som si myslel že žijem asi na inej planéte a čítam iné zákony...dík moc...majte sa krásne
Vladimír Ozimý
26.02.09,09:45
Podľa mňa,
1. Ale veď aj nula je zostatok
2. ak mám zostatok 0 v CM, tak logicky táto 0 v CM nemôže mať nejakú hodnotu v Skk.
3. 0 v CM = 0 v Skk
(Tu nepochybujem o Tvojich schopnostiach, ale o kompetentnosti poradcu z DÚ. Myslím, že oporu v zákone nemá, ak áno, robíme to celé roky nesprávne?
Apropó, účtujem aj zmenáreň, a občas sa stane že je k 31.12. niektorá CM na nule, tak samozrejme účtujem KR, buď ako POZD-ost. príjem, alebo ako VOZD-prev. réžia. Mám predsa povinnosť v súlade s postupmi účtovania....).

toto je môj názor...len som si ho chcel utvrdiť lebo ak dve štátne inštitúcie sú mimo tak som trochu zostal zaskočený...ale treba si stáť za svojim...dík
Minna
27.10.09,07:26
Práve riešim problém ako "sa zbaviť" kurzového rozdielu, ktorý vznikol pri úhrade došlej faktúry, ale nie je mi to úplne jasné - môžete mi prosím niekto potvrdiť alebo opraviť nasledovný postup, či to chápem správne? :
1. vystavím si interný doklad na sumu kurz.rozdielu
2. tento ID pripnem ku došlej faktúre a zaúčtujem ho len v knihe záväzkov ako úhradu faktúry - tým mám faktúru vyrovnanú
3. do peňažného denníka neúčtujem vôbec nič, čo sa týka tohto kurz.rozdielu
Čiže ak to správne chápem, ten kurzový rozdiel mi "len tak" zmizne vo faktúrach a vôbec mi neovplyvní základ dane??

Ďakujem ak sa nájde niekto kto poradí.
ZuzanaP
27.10.09,08:08
Práve riešim problém ako "sa zbaviť" kurzového rozdielu, ktorý vznikol pri úhrade došlej faktúry, ale nie je mi to úplne jasné - môžete mi prosím niekto potvrdiť alebo opraviť nasledovný postup, či to chápem správne? :
1. vystavím si interný doklad na sumu kurz.rozdielu
2. tento ID pripnem ku došlej faktúre a zaúčtujem ho len v knihe záväzkov ako úhradu faktúry - tým mám faktúru vyrovnanú
3. do peňažného denníka neúčtujem vôbec nič, čo sa týka tohto kurz.rozdielu
Čiže ak to správne chápem, ten kurzový rozdiel mi "len tak" zmizne vo faktúrach a vôbec mi neovplyvní základ dane??

Ďakujem ak sa nájde niekto kto poradí.


kurzový rozdiel účtujem len v evidencii záväzkov, nie cez ID
Danielam
01.04.12,00:11
Prosím o radu, na bankovom účte v CZK nepovolený mínus -12,48 mám účtovať aj v takomto prípade o kurzovom rozdiele? vyzerá to takto:
NBS zostatok na účte: -12,48 / 25,787CZK = -0,48 €
Stav v účtovníctve: -0,50 €
Kurzový rozdiel : 0,02 kurzový zisk???
Išla som na to takto, že banke mám vrátiť len 0,48 € a ja mám 0,50€
Je to dobré?? lebo tie znamienka ma tam úplne domotali...
Danielam
01.04.12,06:36
Prosím o radu, na bankovom účte v CZK nepovolený mínus -12,48 mám účtovať aj v takomto prípade o kurzovom rozdiele? vyzerá to takto:
NBS zostatok na účte: -12,48 / 25,787CZK = -0,48 €
Stav v účtovníctve: -0,50 €
Kurzový rozdiel : 0,02 kurzový zisk???
Išla som na to takto, že banke mám vrátiť len 0,48 € a ja mám 0,50€
Je to dobré?? lebo tie znamienka ma tam úplne domotali...
Nikto sa neskúsite na to mrknúť?
ego.mc
01.04.12,06:54
Myslím, že to je dobre. :)
Danielam
01.04.12,08:05
ďakujem :)