Black
26.02.09,10:40
V zmysle zákona o uctovnictve sa v knihe závazkov eviduju aj zavazky do SP a ZP.Chcem sa opytat na zaklade akeho uctovneho dokladu evidujem zavazok do ZP a SP pre SZČO. U zamestnanca by to mal byt asi mzdovy list ale SZCO mzdovy list nemá. Taktiez kedy vznika dan povinnost?

Vdaka :)
99Bejka
26.02.09,09:48
Zamestnanec ma podklad pre záväzok mzdový list a SZČO no v podstate je to daňové priznanie resp.výpis z DP na sociálku a Ročné zúčt.na zdravotnú . A asi myslíš odvodovú povinnosť Odvody za zamestnancov sú splatné v deň vyplatenia miezd ,daň z príjmu zo záv.činnosti do 5 dní . A pre SZČo vždy do 8. dňa nasl.mesiaca .
Vladimír Ozimý
26.02.09,09:49
no uvediete to do knihy záväzkov na základe int dokladu...skrátka je to záväzok a za december platíte po zadu takže by to malo byť v záväzkoch pri účtovnej závierke...(v praxi sa to veľakrát ale neuvádza)
Black
26.02.09,09:56
Zamestnanec ma podklad pre záväzok mzdový list a SZČO no v podstate je to daňové priznanie resp.výpis z DP na sociálku a Ročné zúčt.na zdravotnú . A asi myslíš odvodovú povinnosť Odvody za zamestnancov sú splatné v deň vyplatenia miezd ,daň z príjmu zo záv.činnosti do 5 dní . A pre SZČo vždy do 8. dňa nasl.mesiaca .

O splatnosti by som vedel to mi problem nerobi, ale aky mam dat v programe datum vzniku zavazku a kedy dany doklad dosiel, resp. kedy bol vystaveny? O zavazku by sa totizto malo uctovat vtedy ked vznikne a v podstate ja viem o tom aku vysku odvodov budem mat uz po spracovani DP.
atka4
26.02.09,09:59
no uvediete to do knihy záväzkov na základe int dokladu...skrátka je to záväzok a za december platíte po zadu takže by to malo byť v záväzkoch pri účtovnej závierke...(v praxi sa to veľakrát ale neuvádza)
Osobne to robím tak, že po spracovaní DP pre FO, pripravím aj doklad Výpis z DP pre SP (na zadnej strane vypočítam, koľko bude platiť od 01.07. a na základe toho v novom roku zaúčtujem záväzky do 31.12. voči SP. (aby boli správne uvedené vo výkaze o maj. a záv.) 1.1 zaúčtujem ďalších 6 záväzkov do 30.06. .
V prípade, že je VZ nižší, ako "nová" min. mzda, tento predpis upravím. Tak máme prehľad u SZČO čo kedy ako má zaplatiť a ako zaplatil.

Pri ZP to zaúčtuvávam po podaní RZ ZP obdobne.

Je možné to zaúčtuvávať aj mesačne, podľa zvyklostí...a interných predpisov (ktorá má každý SZČO vypracované :mee:.
K tejto verzii by som sa priklonila v tom prípade, keby SZČO mienil prerušiť alebo zrušiť podnikanie, aby som nemazala záväzky....ak je ale predpoklad, že bude v činnosti pokračovať, nie je dôvod nezaúčtovať predpis poistného na celých 12 mesiacov vopred, tak ako napr. splátkový kalendár pri leasingu a podobne.
atka4
26.02.09,10:02
O splatnosti by som vedel to mi problem nerobi, ale aky mam dat v programe datum vzniku zavazku a kedy dany doklad dosiel, resp. kedy bol vystaveny? O zavazku by sa totizto malo uctovat vtedy ked vznikne a v podstate ja viem o tom aku vysku odvodov budem mat uz po spracovani DP.
Účtujem to s dátumom 01.07., lebo do 30.06. platil preddavky "po starom". od júla platí podľa posledného DP FO, preto to účtujem s týmto dátumom.
Vladimír Ozimý
26.02.09,10:40
Osobne to robím tak, že po spracovaní DP pre FO, pripravím aj doklad Výpis z DP pre SP (na zadnej strane vypočítam, koľko bude platiť od 01.07. a na základe toho v novom roku zaúčtujem záväzky do 31.12. voči SP. (aby boli správne uvedené vo výkaze o maj. a záv.) 1.1 zaúčtujem ďalších 6 záväzkov do 30.06. .
V prípade, že je VZ nižší, ako "nová" min. mzda, tento predpis upravím. Tak máme prehľad u SZČO čo kedy ako má zaplatiť a ako zaplatil.

Pri ZP to zaúčtuvávam po podaní RZ ZP obdobne.

Je možné to zaúčtuvávať aj mesačne, podľa zvyklostí...a interných predpisov (ktorá má každý SZČO vypracované :mee:.
K tejto verzii by som sa priklonila v tom prípade, keby SZČO mienil prerušiť alebo zrušiť podnikanie, aby som nemazala záväzky....ak je ale predpoklad, že bude v činnosti pokračovať, nie je dôvod nezaúčtovať predpis poistného na celých 12 mesiacov vopred, tak ako napr. splátkový kalendár pri leasingu a podobne.

ja som v tomto uplne uvoľnený a nevidím v tom problém ani tak ako píšete...ale ak by som šiel do detailov nie je to správne, pretože v záväzkoch vykazujete aj hodnotu budúceho účtovného obdobia, t.j. záväzok ktorý ešte nevznikol...nikdy nemôžte vedieť či dôjde k skončeniu alebo nie...
Black
26.02.09,10:50
ja som v tomto uplne uvoľnený a nevidím v tom problém ani tak ako píšete...ale ak by som šiel do detailov nie je to správne, pretože v záväzkoch vykazujete aj hodnotu budúceho účtovného obdobia, t.j. záväzok ktorý ešte nevznikol...nikdy nemôžte vedieť či dôjde k skončeniu alebo nie...

Cize napr. hned 1.7.2008 dat do zavazkov vsetkych 12 mesiacov pre zaplatenie do ZP? az do 30.6.2009? cez 1 ID?

Alebo vzdy ku koncu mesiaca zaevidovat zavazok k danemu mesiacu. (to by sa musel na kazdy mesiac robit asi nový ID, vsak?)
atka4
26.02.09,11:01
ja zaúčtuvávam cez ostatné záväzky každý mesiac osobitne, t.j. vždy s dátumom zápisu 01.07., dátum plnenia a účt. prípadu dávam 1. deň mesiaca a splatnosť 08. nasl. mesiaca. t.j. spolu mám 12 zápisov - záväzkov pre SP a 12 zápisov - záväzkov pre ZP. Ak nepočítam RZZP.
(len u menších SZČO-mám jedného - niekdy platí z VZ riadne vyššieho ako min. mzda, niekedy len z min VZ, tak zaúčtujem podľa toho len záväzky do konca roka a k 1.1. do 30.06. ďalšie - podľa min. mzdy a jeho VZ.)
atka4
26.02.09,11:08
ja som v tomto uplne uvoľnený a nevidím v tom problém ani tak ako píšete...ale ak by som šiel do detailov nie je to správne, pretože v záväzkoch vykazujete aj hodnotu budúceho účtovného obdobia, t.j. záväzok ktorý ešte nevznikol...nikdy nemôžte vedieť či dôjde k skončeniu alebo nie...
Súhlas, ale nejaké predpoklady a vízie má každý SZČO a ekonóm o nich vie (teda aspoň by mal). Preto hodvorím o variante 12-tich zápisov v prípade, že sa nič neudeje.....Ak
predsa len dôjde k ukončeniu a lebo prerušeniu podnikania, záväzok riadnym účtovným zápisom stornujem, aby sedel stav záväzkov s min. účt. obdobím....a bolo preukazné, prečo došlo k stornovaniu = prerušenie, zrušenie živnosti, iné okolnosti....
Taká istá situácia predsa nastáva práve aj pri leasingoch, úveroch, kedy je splatnosť dlhšia ako do 31.12. prísl. roka a záväzky zaúčtujeme všetky....a môže prísť k čomukoľvek.....môj názor a teda moja technika účtovania. (zrejme tým, že viac robím PÚ, tak sa k tejto verzii prikláňam aj v pravidlách JÚ, teda predpis-úhrada)