alo
23.06.05,21:32
Prajem dobrý deň a prosím o radu:
Zamestnanec ukončil pracovný pomer k 30.4.2005. Dodatočne sme zistili, že mal zostatok 15 dní starej dovolenky. Chceme mu ju preplatiť, ale neviem, či okrem preddavku na daň z príjmu FO podlieha táto platba i ostatným odvodom (soc. poist, zdrav. poist.). Ďakujem.
Maňaska
24.06.05,04:02
Ak zamestnanec ukončil pracovný pomer, z príjmu za nevyčerpanú dovolenku treba odviesť preddavok na daň z príjmov. Odvody do zdravotnej poisťovne a socialnej poisťovne netreba odvádzať.

Pekný deň
Jana Motyčková
24.06.05,04:42
Pri zdaňovaní si treba dať pozor na uplatňovanie odpočítateľnej položky - podľa toho, či si ukončila platnosť Vyhlásenia k dani alebo nie. Inak súhlasím s Maňaskou.
JanaF
24.06.05,04:46
Ak zamestnanec ukončil pracovný pomer, z príjmu za nevyčerpanú dovolenku treba odviesť preddavok na daň z príjmov. Odvody do zdravotnej poisťovne a socialnej poisťovne netreba odvádzať.

Pekný deňManaska poradis mi, kde to najdem, ze sa neodvadzaju odvody do SP a ZP z nevycerpanej dovolenky? Berie sa to ako jednorazova odmena? Mozes mi napisat §? Dakujem
Oci
24.06.05,04:47
Ak zamestnanec ukončil pracovný pomer, z príjmu za nevyčerpanú dovolenku treba odviesť preddavok na daň z príjmov. Odvody do zdravotnej poisťovne a socialnej poisťovne netreba odvádzať.

Pekný deň
Nesúhlasím, treba i odvody do poisťovní.
janaGT
24.06.05,05:01
Nesúhlasím, treba i odvody do poisťovní.Raz tu v rámci happy hour p. Mihál uverejnil príspevok týkajúci sa práve náhrad mzdy za nevyčerpanú dovolenku. Nemám ho stiahnutý na PC, mám ho len vytlačený a hovorí sa tam - opkrem iného:" náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku sa nezapočítava do VZ na zdravotné poistenie a sociálne poistenie."
endrju
24.06.05,06:19
Manaska poradis mi, kde to najdem, ze sa neodvadzaju odvody do SP a ZP z nevycerpanej dovolenky? Berie sa to ako jednorazova odmena? Mozes mi napisat §? Dakujem Nie som Maňaska, ale o odpoveď sa pokúsim.;)

SP
§138 ods (2) zákona 461/2003:
(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa ... plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru

ZP
§13 ods (4) písmeno j) zákona 580/2004:
(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
...
j) plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru

:p
bea
24.06.05,06:42
Nesúhlasím, treba i odvody do poisťovní.Ak máš záujem prečítať si prečo sa neplatí , odporúčam prečítať si blog p. Mihála v SME : http://mihal.blog.sme.sk/c/13226/Odvody.html
Maňaska
24.06.05,06:56
Díky za pomoc :-)
Oci
24.06.05,09:13
Nie som Maňaska, ale o odpoveď sa pokúsim.;)

SP
§138 ods (2) zákona 461/2003:
(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa ... plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru

ZP
§13 ods (4) písmeno j) zákona 580/2004:
(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
...
j) plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru

:pA je to ozaj plnenie po skončení pracovného pomeru? Je to vyplácané v poslednej výplate, keď pracovný pomer ešte trval.
V spomínaných zákonoch sa hovorí, že do vymeriavacích základov sa zahŕňa náhrada za dovolenku na zotavenie. Ani v jednom z nich sa nedefinuje pojem vyčerpaná, alebo nevyčerpaná dovolenka, iba dovolenka na zotavenie. Nemám v úmysle dávať poisťovňam to čo netreba, len to čo vyžaduje schválený zákon.
Magma
24.06.05,09:18
Ak sa to platí v poslednej mzde, sú z toho riadne odvody poistného do SP i ZP... ale veď aprílová mzda už mala byť vyplatená, dokonca aj májová...
bea
24.06.05,10:49
Pozrite si diskusiu na Porade:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9546&page=2&pp=10&highlight=preplaten%E1+dovolenka

Sú tam uverejnené aj stanoviská SP a Ministerstva zdravotníctva k tejto problematike. Z nich vyplýva, že odvody z preplatenej dovolenky pri skončení pracovného pomeru sa neodvádzajú.
Kimáková
24.06.05,12:55
A je to ozaj plnenie po skončení pracovného pomeru? Je to vyplácané v poslednej výplate, keď pracovný pomer ešte trval.
V spomínaných zákonoch sa hovorí, že do vymeriavacích základov sa zahŕňa náhrada za dovolenku na zotavenie. Ani v jednom z nich sa nedefinuje pojem vyčerpaná, alebo nevyčerpaná dovolenka, iba dovolenka na zotavenie. Nemám v úmysle dávať poisťovňam to čo netreba, len to čo vyžaduje schválený zákon.Podla mojho nazoru: Ak nevycerpanu dovolenku vyplácate v poslednom mesiaci (co by ste mali) tak odvody by som určite platila, lebo sa jedná o mesiac v ktorom je pracovnik v PP.

Otázka na zaciatku temy ale bola, ze nevycerpanu dovolenku zabudli preplatit v poslednom mesiaci a budu ju preplacat az nasledujuci mesiac, kedy uz pracovnik nie je v PP. Vtedy by som aplikovala vetu, ze sa jedná o plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru. A teda v mesiac, kedy uz pracovnik nie je v PP, by som odvody neplatila.

POZOR : predstavte si situáciu, ze zamestnanec je cely mesiac na PN (napr. do 30.4.2005) a končí 30.4.2005 pracovný pomer. Taktiež mu vo vyplate za april preplacam nevycerpanu dovolenku. Vtedy by som odvody do SP platit nemala, lebo zamestnanec je na PN a je vo vylučiteľnej dobe (neplatí odvody). Ale do ZP odvody samozrejme platím.
Susan
29.11.05,11:19
A je to ozaj plnenie po skončení pracovného pomeru? Je to vyplácané v poslednej výplate, keď pracovný pomer ešte trval.
V spomínaných zákonoch sa hovorí, že do vymeriavacích základov sa zahŕňa náhrada za dovolenku na zotavenie. Ani v jednom z nich sa nedefinuje pojem vyčerpaná, alebo nevyčerpaná dovolenka, iba dovolenka na zotavenie. Nemám v úmysle dávať poisťovňam to čo netreba, len to čo vyžaduje schválený zákon.

Priklanam sa k Tvojej odpovedi, nakolko v § 13 odst. 4 pism. j/ zakona o zdrav.poisteni je uvedene:
"plnenia poskytnute zamestnavatelom po skonceni prac.pomeru....." Co si pod pojmom =plnenia= vysvetli zdravotna poistovna a co my, to mozu byt rozdielne nazory. Ked zamestnanec odchadza, tak v poslednej vyplate sa mu zahrna aj preplatenie nevycerpanej dovolenky. Radsej urobim odvody aj z preplatenej nevycerpanej dovolenky.
eviketa
06.12.05,07:42
[quote=Kimáková]
Otázka na zaciatku temy ale bola, ze nevycerpanu dovolenku zabudli preplatit v poslednom mesiaci a budu ju preplacat az nasledujuci mesiac, kedy uz pracovnik nie je v PP. Vtedy by som aplikovala vetu, ze sa jedná o plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru. A teda v mesiac, kedy uz pracovnik nie je v PP, by som odvody neplatila.

Takže tu je priestor na špekuláciu ? "zabudnem" preplatiť a vyhnem sa plateniu odvodov ?
tonkat
06.12.05,08:53
Podobný problém: Učiteľ zamestnaný na určitý čas - 10 mesiacov. od 01.09. - 30.06. Takto opakovane už tretí rok. Ak si nevyčerpal dovolenku počas tých 10. mesiacov ani mu ju nepreplatili v poslednej výplate, teraz má znovu PZ a požiada o preplatenie dovolenky z predchádzajúcej PZ - bude to s odvodmi aleb o bez?
endrju
11.12.05,09:37
Podobný problém: Učiteľ zamestnaný na určitý čas - 10 mesiacov. od 01.09. - 30.06. Takto opakovane už tretí rok. Ak si nevyčerpal dovolenku počas tých 10. mesiacov ani mu ju nepreplatili v poslednej výplate, teraz má znovu PZ a požiada o preplatenie dovolenky z predchádzajúcej PZ - bude to s odvodmi aleb o bez?

Hm, prekvapuje ma ako si niektorí nechajú ukrajovať zo svojich práv. :( Nevyčerpaná dovolenka z predchádzajúcich pracovných pomerov mala byť preplatená pri ich ukončení.

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky z predchádzajúceho pracovného pomeru určite nemá nič spoločné so súčasným pracovným pomerom.
Ohľadom odvodov treba pozrieť predchádzajúce príspevky. Najmä príspevky č. 13 - 15. :)