jelalim
26.02.09,12:15
Potrebujem vyvrtat dieru, jedno z rieseni je vyvrtat dieru cca 1cm do ramu plastoveho okna. Je to dobry napad? Alebo mam radsej vrtat do steny?
Moze sa ram alebo nieco poskodit? Mate s tym niekto skusenost?

Vdaka za odpoved...
Milan.Žiška
26.02.09,11:41
Vŕtať do plastového okna nie je najlepšie riešene, ale ak nie je iná možnosť, tak potom OK ale dobre oštriť / utesniť tmelom pred osadením skrutky.
Poškodiť by si nemal nič, pokiaľ sa netrafíš do kovania ( na to pozor - ale v ráme je skoro všetko kovanie vidieť).
Doporučujem použiť kvalitné skrutky ( nerez by bol dobrý ).
kero64
26.02.09,15:35
Ja by som to okno radšej nechal tak a vrtal by som do steny. Robím s plastami a viem, čo môže narobiť narušenie štruktúry. A pokiaľ ide o rám okna, mala by v ňom byť ocelová výstuž. Odhadujem, že potrebuješ otvor pre anténny kábel. Ak už nie inak, okná bývajú utesnované pur penou, tak ak si trúfaš, skús otvor navrtať tam. Rozhodne to bude menej škody, ako prevrtané okno.
jelalim
26.02.09,21:16
ano, nie je to dierna na skrutku, ale je to diera "durch" na kabel.
jelalim
27.02.09,07:36
Moznost vrtat do steny tu je tiez, ale dom je zatepleny a sam neviem co je vacsie zlo.
everel
27.02.09,07:50
Vŕtaj zvnútra tesne vdľa okna ako vraví Kero64 až po koniec okna. potom tesne vedľa okna z vonku naruš polystyrén asi 2x2 cm / býva obyčajne hrubý len 2 cm/ a máš to. Dieru potom zatri flexi kleberom a probližnou omietkou. Určite v okolí budú robiť fasádu , tak si za lyžičku vypýtaj. Ak aj nebude tá istá farba na špalete okna to nikto neuvidí.
Milan.Žiška
27.02.09,09:54
Vŕtaj zvnútra tesne vdľa okna ako vraví Kero64 až po koniec okna. potom tesne vedľa okna z vonku naruš polystyrén asi 2x2 cm / býva obyčajne hrubý len 2 cm/ a máš to. Dieru potom zatri flexi kleberom a probližnou omietkou. Určite v okolí budú robiť fasádu , tak si za lyžičku vypýtaj. Ak aj nebude tá istá farba na špalete okna to nikto neuvidí.

Ak robili zateplenie mysliaci ludia, tak má špalety v bielom prevedení. Potom je jednoduché porušné miesto zatesniť bielym tmelom ( silikón alebo MS polymér). Nebolo by dobré ak by ti po kábli tiekla voda dnu. Možno by pomohol aj spád vŕtania smerom von ( ale ten tmel to istí).:)
Dajú sa urobiť dva vrty jeden z vnútra v najlepšom mieste a detto z vonku a pomocou drôtu prevliecť kábel ( je to náročnejšie ale ide to).

Veľa zdaru pri preťahovaní kábla.:D:D:D
220870
27.02.09,19:39
Ak viete z akého profilu sú vyrobené vaše okná tak na nete nie je problém zisťiť kde sa nachádza oceľová výztuž rámu okna.Podľa mňa je najlepšie miesto na kábel pod parapetmi.Malo by sa to dať prepichnúť oceľovou tyčou( roxorom).Vŕať dieri do okna je tá posledná možnosť.Omietka sa dá opraviť ,okno nie.
ROBIN111
27.02.09,20:58
Moznost vrtat do steny tu je tiez, ale dom je zatepleny a sam neviem co je vacsie zlo.
Ja by som prevŕtal rám. Veď napokon, jeden zo štandardných spôsobov montáže okien je ten, že sa do rámu vyvŕta niekoľko dier (napr.: panelákové okno 2100x1600 ich má cca 15) a pripevní sa o ostenie skrutkami. Takže jednou dierou (navyše) nič nepokazíš.
jelalim
27.02.09,21:27
...Podľa mňa je najlepšie miesto na kábel pod parapetmi.Malo by sa to dať prepichnúť oceľovou tyčou( roxorom)....

Ide o okno bez parapiet - balkonove dvere a su az po zem.
elkibo
28.02.09,07:14
No ked uz potrebujes vrtat dieru na kabel tak jedine do skla. Existuju specialne vrtaky na sklo s ktorymi hravo urobis dieru do skla. Ale vrtaj opatrne aby si nepraskol sklo. Potom tam daj gumove prechodky aby sa nepredral kabel. Tie kupis v elektrikarskom obchode. Takze ked ste si toto precitaly mnohy ste sa chytali za hlavy, ale som vas dostal. Ale je to ako vtip. Toto doma neskusajte. Ako rada to znelo dost na urovni.

Mna by skor zaujimalo preco sa prevrtavaju plastove ramy ked sa maju uchytit do steny? Mne keby tak ma niekto uchytit okno tak ho rovno poslem domov. Ved vlastne ram okna tvori niekolko komor, ktore tym ze su v rohoch pospajane resp. pozvarane tak tvoria vakum. A tym ze sa prevrta jedna z tychto komor tak sa narusi to vakum a je ta komora vlastne zbytocna lebo co najlepsie nevedie chlad alebo teplo je vakum. Ved na uchytenie okien sa dodavaju take pozinkovane kovove pasiky, ktore sa uchytavaju na vonkajsiu hranu plastoveho ramu. Tym ze ma okno prikl. 6 vakuovych komor a jedna sa prevrta tak vznikne iba 5 vak komor plus jedna prevrtana. To je ako s vakuovym sklom. Vykryva rozdiel vonkajsich a vnutornych teplot pokial je neposkodene. Akonahle sa praskne alebo poskodi sa vrstva, tmel ktory spaja tieto platne tak sa zacne rosit.
Mam pocit ze montaznici si prevrtanim ramu ulahcuju pracu, tym ze potom nemusia tieto kovove pasiky pracne zapucovavat do omietky. Ak sa mylim presvedcte ma o opaku. :cool:
ROBIN111
28.02.09,11:38
Ak sa mylim presvedcte ma o opaku. :cool:Skúsim ;)

Osadzovanie okien pomocou rámových skrutiek je jedným zo štandardných spôsobov uchytávania. Tento spôsob (vrátane ďalších) je schválený celoslovenskou Smernicou pre montáž okien, ktorá má za úlohu oboznámiť laickú aj odbornú verejnosť s technologickými postupmi, návodmi a radami pre správne osadzovanie okien. Ak by bol záujem si ju prečítať: www.slovenergookno.sk (http://www.slovenergookno.sk) v ľavom menu klik na Značka Slovokno a vybrať Smernica na zabudovanie

V okennom ráme, resp. jeho komorách nie je vákuum. Je tam vzduch. Všimni si, ako sú uchytené kovania resp. okenné krídlo o rám. Skrutkami. Poprevŕtané komory máš už vlastne z výroby, takže vákuum nie.:cool:
otázka
28.02.09,12:06
Je už síce neskoro, lebo problém je na svete. Mne ten kábel prevliekli okolo rámu keď nahadzovali plastové okno a potom to utesnili penou.
elkibo
28.02.09,12:49
Skúsim ;)

Osadzovanie okien pomocou rámových skrutiek je jedným zo štandardných spôsobov uchytávania. Tento spôsob (vrátane ďalších) je schválený celoslovenskou Smernicou pre montáž okien, ktorá má za úlohu oboznámiť laickú aj odbornú verejnosť s technologickými postupmi, návodmi a radami pre správne osadzovanie okien. Ak by bol záujem si ju prečítať: www.slovenergookno.sk (http://www.slovenergookno.sk) v ľavom menu klik na Značka Slovokno a vybrať Smernica na zabudovanie

V okennom ráme, resp. jeho komorách nie je vákuum. Je tam vzduch. Všimni si, ako sú uchytené kovania resp. okenné krídlo o rám. Skrutkami. Poprevŕtané komory máš už vlastne z výroby, takže vákuum nie.:cool:

Velmi pekne dakujem za fundovanu odpoved a este viac za ten link. Moj laicky nazor bol vyvrateny. Este raz dakujem.
brumteles
28.02.09,16:35
No ked uz potrebujes vrtat dieru na kabel tak jedine do skla. Existuju specialne vrtaky na sklo s ktorymi hravo urobis dieru do skla. Ale vrtaj opatrne aby si nepraskol sklo. Potom tam daj gumove prechodky aby sa nepredral kabel. Tie kupis v elektrikarskom obchode. Takze ked ste si toto precitaly mnohy ste sa chytali za hlavy, ale som vas dostal. Ale je to ako vtip. Toto doma neskusajte. Ako rada to znelo dost na urovni.
Este si zabudol potom vypumpovat vzduch a naplnit inertnym plynom - to doma kazdy hravo zvladne :D.


Mna by skor zaujimalo preco sa prevrtavaju plastove ramy ked sa maju uchytit do steny? Mne keby tak ma niekto uchytit okno tak ho rovno poslem domov. Ved vlastne ram okna tvori niekolko komor, ktore tym ze su v rohoch pospajane resp. pozvarane tak tvoria vakum. A tym ze sa prevrta jedna z tychto komor tak sa narusi to vakum a je ta komora vlastne zbytocna lebo co najlepsie nevedie chlad alebo teplo je vakum. Ved na uchytenie okien sa dodavaju take pozinkovane kovove pasiky, ktore sa uchytavaju na vonkajsiu hranu plastoveho ramu. Tym ze ma okno prikl. 6 vakuovych komor a jedna sa prevrta tak vznikne iba 5 vak komor plus jedna prevrtana. To je ako s vakuovym sklom. Vykryva rozdiel vonkajsich a vnutornych teplot pokial je neposkodene. Akonahle sa praskne alebo poskodi sa vrstva, tmel ktory spaja tieto platne tak sa zacne rosit.
Ze je v tych komorach vakuum, tak to by som vazne pochyboval - ako dlho by asi to vakuum vydrzalo ked je to z plastu? Aj keby si tie spoje urobil super vzduchotesne tak vypary z toho plastu by to zaplnili zachvilu. Bude tam vzduch. Ale aj tak suhlasim ze by sa komory nemali narusovat - vzduch tiez izoluje, ale musi sa co najviac zabranit jeho prudeniu - preto je viac komor a maju byt uzavrete.

Doplnene: Pardon, tato reakcia prisla trochu neskoro, ROBIN111 to medzitym vysvetlil
kero64
01.03.09,16:59
V ráme nieje vákuum, ale rozhodne by som montážnikov, ktorí by mi chceli vrtať do rámu zahnal. Na rám sa prichytávajú montážne plechy a tie sa priskrutkovávajú do steny. Možno sa robia otvory do drevených rámov, ale do plastových nie. Načo by robili vzduchové komory, keby ich chceli rozvrtať? Ak by chceli otvory do rámu, výrobca by ich tam určite urobil.
elkibo
01.03.09,18:01
V ráme nieje vákuum, ale rozhodne by som montážnikov, ktorí by mi chceli vrtať do rámu zahnal. Na rám sa prichytávajú montážne plechy a tie sa priskrutkovávajú do steny. Možno sa robia otvory do drevených rámov, ale do plastových nie. Načo by robili vzduchové komory, keby ich chceli rozvrtať? Ak by chceli otvory do rámu, výrobca by ich tam určite urobil.


Hmmm ved presne som o tomto vravel len som nevedel ze tam nie je vakuum. Ale prestuduj si tu stranku, ktora je o nieco vyssie. Ked to pise vyrobca, tak... Ale tiez by som si do ramu nedal vrtat. Ved su tam tie plechy. Vidim ze nazory sa roznia.
ROBIN111
01.03.09,21:08
V ráme nieje vákuum, ale rozhodne by som montážnikov, ktorí by mi chceli vrtať do rámu zahnal. Na rám sa prichytávajú montážne plechy a tie sa priskrutkovávajú do steny. Možno sa robia otvory do drevených rámov, ale do plastových nie. Načo by robili vzduchové komory, keby ich chceli rozvrtať? Ak by chceli otvory do rámu, výrobca by ich tam určite urobil.
Výrobca otvory nebude robiť dopredu, pretože sú situácie, kedy okno nie je možné pripevniť takýmto spôsobom. Napríklad pri sendvičovej skladbe stien.

Vyvŕtaním otvoru pre skrutku sa prevŕta len jedna komora. Tá, v ktorej je výstužný profil. A po priskrutkovaní by sa mal otvor zasilikonovať a na hlavičku skrutky sa nasúva plastová krytka. Takže komora plní svoju funkciu ďalej.
Inak, montáž pomocou skrutiek je výhodné napríklad v prípade riešenia škáry medzi rámom a ostením pomocou tesniacich pások, kedy by kotvy týmto páskam prekážali.
mackos
02.03.09,18:55
pod kazdym plast.oknom by mal byt podkladovy profil takze by som vrtal pod parapetou
copy
04.11.14,19:49
neviem čo by malo byť také hrozné na prevŕtaní rámu okna. Tá diera okolo kábla sa predsa utesní tmelom.
halenacka
04.11.14,20:32
A mackos si to fakt mohol utesniť hneď po prevŕtaní

NIE ako ty : po 4 a pol roku :D :D :D
xirob
06.11.14,08:38
Ja by som to riešil určite vŕtaním cez spojovaciu škáru okna a steny, ako sa tu už hovorilo je jednoduchšie prevŕtať pur penu a potom zatreť, ako mať problémy so zlým utesnením v ráme okna.
Čo sa týka stykovacieho detailu prevŕtavaním rámu. Áno, tento detail je schválený a bežne sa zvykne používať, ale jeho použitie treba vopred zvážiť nakoľko takýto spoj nedostatočne oddilatuje okno od konštrukcie, v ktorej je osadené, a keďže konštrukcia okna nie je navrhnutá tak, aby prenášala deformácie plášťa, nie je tento detail najvhodnejší. Častejšie sa používa styk okna s plášťom cez oceľové kotvy.