maxipc
26.02.09,12:36
Prajem dobrý deň. Kúpila som si MS3, predtým MRP PU. Založila som firmu, zadala počiatočné stavy. Ale kde mám zaevidovať faktúry neuhradené z minulých rokov? Do záväzkov a pohladaviek, aby som ich mohla toho roku uhradiť?

Ďakujem. Oxana
Peterika
26.02.09,23:11
Prajem dobrý deň. Kúpila som si MS3, predtým MRP PU. Založila som firmu, zadala počiatočné stavy. Ale kde mám zaevidovať faktúry neuhradené z minulých rokov? Do záväzkov a pohladaviek, aby som ich mohla toho roku uhradiť?

Ďakujem. Oxana


Musíš si otvoriť rok predtým , ktorý ideš účtovať napr. účtuješ r 2009tak si otvoríš aj rok 2008 tam si vystavíš DF a OF /ak sú niektoré faktúry čiastkovo hradené tak v zostatkovej cene úhrady alebo v celkovej cene a spravíš na ne i pokladničný výdaj tú čiastkovú úhradu - pre lepšiu evidenciu, aby si vedela koľko bola celková suma faktúry / Otvoríš rok 2009 ale tam nič neúčtuj, ani počiatočné stavy.
Vykonáš denomináciu agendy a uzávierku a pekne budeš mať neuhradené OF a DF v roku predchádzajúcom/ už prepočítané na €, nahodíš počiatočné stavy samozrejme do r. 2009 a účtuješ.

Pri uhrádzaní pokladňou, bankou klikneš na variabilný symbol / tri bodky/ a dole si prepneš rok napr. 2008 a tam nájdeš tie neuhradené závazky a pohľadávky. / Tie neuhradené faktúry ak sú aj s predchádzajúcich účtovných období môžeš nahodiť v tom jednom roku napr. 2008 , program sa ťa spýta či naozaj chceš dátum na faktúre aj keď nespadá do účt. roku uložiť, tak len odlikni áno. /
Atreides
27.02.09,07:22
Rovnako je mozne do minuleho roku (2008) rovno nahrat neuhradene faktury uz prepocitane na €. Potom nebude potrebne nic denominovat, iba vykonat prevod salda.
maxipc
27.02.09,09:09
Ďakujem za odpoveď, ste milé, že ste reflektovali. Už som si to našla v príručke k programu MS3. Prajem pekný deň.
Oxana.
datusa
28.02.09,10:39
v ktorej časti príručky si to našla? Tiež riešim tento istý problé
maxipc
04.03.09,09:09
Pre datusa:
známa mi požičiala knihu, ktorú má k MS3, taku modrú, a na strane 128- počiatočný stav salda dole je upozornenie.
Do založeného roku 2008 som nahádzala všetky staré DF,OF, ale som prepočítala na euro. Aj DPH povinosť cez ID,... potom som dala v uzávierkových operáciách prevod salda, pokladňu a BU som nahodila cez nástroje(hore na lište) zoznamy,bankové učty a pokladnice tiež v eurách, denomináciu som nerobila