carpenter
26.02.09,12:46
Dobry den Poradaci!
Moze mi prosim niekto poradit, ako si mam vymáhať najomne od bývalej manzelky, ktora uziva nas spolocny byt po rozvode od r.2002? Obaja sme spolupodielovými vlastníkmi bytu.
Dakujem!
Chobot
26.02.09,12:50
Dobry den Poradaci!
Moze mi prosim niekto poradit, ako si mam vymáhať najomne od bývalej manzelky, ktora uziva nas spolocny byt po rozvode od r.2002? Obaja sme spolupodielovými vlastníkmi bytu.
Dakujem!

Pri rozvode ste sa dohodli, že ti bude platiť nájomné? Ak nie, nemáš čo vymáhať.

Ak nie si spokojný s rozdelením BSM (že síce vlastníš, ale neužívaš byt), musíš dať návrh na súd o vysporiadanie podielového spoluvlastníctva, kde uvedieš, čo chceš - či vyplatenie z bytu, alebo nájomné od manželky za užívanie tvojho bytu. Ak to súd odsúhlasí (napr. to nájomné) potom si ho môžeš od ex-manželky vymáhať.
Mária27
26.02.09,14:47
Pravdepodobne ti ide o výdavky za bývanie, nie nájom. Ak neplatí elektriku, vodu, kúreniei do fondu a iné, môžeš si žiadať polovicu výdavkov.
carpenter
26.02.09,18:35
Pravnik mi povedal,ze mam narok na vyplatenie priemerneho /v nasom meste/ najomneho 3 roky dozadu.
Mária27
26.02.09,19:52
Píšeš, že ste spolupodielovými vlastníkmi - čo to znamená? Máte byt v bezpodielovom vlastníctve manželov, alebo ste spoluvlastníkmi s určitými podielmi na nehnuteľnosti?
V každom prípade ak má nárok na byt tak ako ty, nemá dôvod platiť ti nájomné.
carpenter
27.02.09,15:57
Mame byt v bezpodielovom spoluvlastnictve, ale ja v nom nebyvam.
Mária27
28.02.09,06:46
Do rozdelenia BSM si povinný uhrádzať polovicu nákladov na byt. Alebo ti to ona odpustí za "nájom".
carpenter
28.02.09,18:56
Opravujem, mame byt v podielovom spoluvlastnictve.
Mária27
28.02.09,21:06
Nájomné môžeš žiadať, len ak máte uzatvorenú platnú nájomnú zmluvu. Bez nej by to mohlo byť užívanie bez právneho dôvodu, teda bezdôvodné obohatenie nevlastníka, alebo aj vlastníka ak by ti nedovolil využívať nehnuteľnosť.

Ale keď ste podieloví spoluvlastníci, máš len ideálnu polovicu bytu, teda nie presne určené miesta. Si spoluvlastníkom celej nehnuteľnosti, môžeš ju využívať. Manželka je tiež spoluvlastníčkou celej nehnuteľnosti s ideálnym podielom 1/2. Býva tam teda oprávnene. O tvoju polovicu sa stará, lebo si ju opustil.

Mohla by ti dať nejakú odplatu. Radím ti ale vysporiadať si čím skôr podielové spoluvlastníctvo. Nemyslím si, že by si získal nájomné.
02Michaela
02.03.09,14:42
Určite od nej nedostaneš ani korunu. Ja tiež bývam v byte, kde sme s bývalým podielový vlastníci. Bolo mi povedané, že tiež (ako spoluvlastník) by sa mal podielať na nájme (elektrina, fond opráv, daň z nehnuteľnosti...) a poviem Ti, dva roky platím nájom, nedal mi ani korunu a do bytu si chodí kedy chce. Potešujúca správa, že sa sním chcem v najbližšej možnej dobe podielovo vysporiadať, čiže odkúpiť jeho podiel.