ivetakli
24.06.05,06:45
Ahojte,

prosím Vás poraďte mi ako mám zaúčtovať v podvojnom účtovníctve dodatočné DP. Mám dodatočné za minulý rok a vznikol mi nadmerný odpočet. Pri povinnosti viem, že je to 538/343, ale ako to mám zaúčtovať pri nadmernom odpočte? Ď.
JanaF
24.06.05,07:00
Ja by som to zauctovala na 688 ako mimoriadny vynos, ale dufam, ze to este niekto potvrdi.
bendži
12.07.05,10:25
mám problém, obávam sa že väčší než si sama poriadne uvedomujem... a potrebujem rady...

:confused:

ide o DPH... Dorábam staré resty a kontrolujem ešte od r. 2003 čo mi nechala predchodkyňa a opravujem svoje začiatočnícke chyby z roku 2004 a výsledkom sú dodatočné daňové priznania za posledný kvartál 2003 a celý rok 2004. No a čo som zistila, že mi v poslednom kvartáli 2003 nechala nadmerný odpočet, ktorý ale nebol uplatnený. A tu niekde začínajú moje problémy, či otázky...

1. za každý kvartál je dodatočné daňové priznanie. Viem že teraz sa dodatočné priznanie vypisuje spôsobom, že ho vypíšem úplne celé tak ako má byť a len dolu je kolonka, kde uvediem rozdiel oproti pôvodnému priznaniu. Ale nie som si istá, či týmto spôsobom môžem vypísať všetky dodatočné za všetky tie obdobia, t.j. od roku 2003, alebo to bola až zmena pri novom zákone od 1.5.2004...

2. môžem si v dodatočnom priznaní za 1. a následne i 2. kvartál uplatniť ten nadmerný odpočet??? prešla som si zákony, v starom bola podmienka uplatniť si nadmerný odpočet do 12 mesiacov, čiže to by znamenalo, že je to pasé, lenže v aktuálne platnom zákone už táto podmienka nie je, tak neviem. Len pevne verím, že si ho môžem ešte uplatniť aj spätne, je tam nejakých 80 tis (cca). Tento odpočet mi vychádza, že ho neodpíšem celý v 1. kvartáli, a potom druhý kvartál je opäť komplikovaný, vďaka zmene zákona sa tam dávali dve daňové, pričom v apríli mi opäť vznikol odpočet, kým za máj a jún daňová strata....

takže som z toho momentálne úplný magor :confused:

prosím prosím viete mi pomôcť dostať sa z tejto kaše čo najlepšie von???

ĎAKUJEM
bendži
12.07.05,11:18
nikto mi neviete poradiť??? :confused:
viktoria
12.07.05,11:28
Monika, asi ťa nepoteším:

1. čo sa týka dodatočných priznaní do 30.4.2004: § 85 odsek 6) na odpočítanie dane, ktorá sa vyťahuje na zdaniteľné plnenie uskutočnené do 30.4.2004 vrátane sa vzťahuje starý zakon, ktorý ale obmedzil uplatnenie nadmerného odpočtu z dod. priznania do 12 mesiacov.
2. čo sa týka dodatočných priznaní od 1.5.2004 upravuje ich zákon o správe daní a poplatkov: §39, ktorý obmedzí znížiť základ dane v prípade skutočností, ktoré boli predmetom daňovej kontroly.
3. na dodatočné priznania na DPH sa používajú pôvodné tlačivá prislušného obdobia.
Mirka-test
12.07.05,14:29
Nezávidím ti, ak podáš tie dodatočné ako píšeš, teda z odpočtom 80 tis.Sk tak ťa asi čoskoro navštívia daňový kontrolóri. Takže by si sa mala pripraviť. Držím palce.
bendži
12.07.05,14:47
so skorou navstevou danovnikov v podstate ratam, no ako vidim z prispevku vyssie, tak ten odpocet si uz uplatnit nemozem