annie13
26.02.09,15:34
Vybavujem si živnosť - chcem opravovať šijacie stroje pre niektoré odevné prevádzky. Nie je to však nič záväzné- teda predstavujem si to tak, že keď ma zavolajú, prídem, čiže na objednávku, nie nejako na stálo.
Na úrade mi však teraz tvrdia, že na toto potrebujem nájomnú zmluvu - čím by mi vlastne prevádzka akosi potvrdila, že tam môžem pracovať resp. pohybovať sa po jej priestoroch. Nejako sa mi to však nezdá. Poraďte, prosím, potrebujem to alebo nie? Ak nie ako sa mám na úrade ohradiť resp. čo mám uviesť do podnikateľského zámeru ako miesto vykonávania činnosti?
Je to súrne (na úrad idem už zajtra).
:confused: :mee:
siva
28.02.09,07:13
a nedalo by si uviesť tvoje bydlisko ako miesto podnikania?
Zita5
28.02.09,07:24
Ak by ste si sám zriadili prevádzku na opravu šijacích strojov ...tak ste povinný predkladať Zmluvu o nájme čiže oprávnenie používať nehnuteľnosť v znení Živnostenského zákona

§ 46
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-4-2008-a.html#hore)

(1) Fyzická osoba

a) preukáže pri ohlasovacej remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti odbornú spôsobilosť alebo odbornú spôsobilosť jej zodpovedného zástupcu,
b) preukáže oprávnenie užívať nehnuteľnosť, ktorú uviedla ako miesto podnikania, ak adresa miesta podnikania je odlišná od miesta bydliska; u zahraničnej osoby oprávnenie užívať nehnuteľnosť, ktorú uviedla ako miesto činnosti podniku zahraničnej osoby alebo miesto činnosti organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby,
c) pripojí vyhlásenie zodpovedného zástupcu o skutočnostiach podľa § 11 ods. 4 a o tom, že nemá súdom alebo správnym orgánom uložený zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti,
d) pripojí súhlas zodpovedného zástupcu s ustanovením do funkcie,
e) pripojí vyhlásenie o skutočnostiach podľa § 5 ods. 2, § 8 ods. 1, 2 a 5.

P.S. Ak by ste si prevádzku zriadili doma , tak preukazujete list vlastníctva .To je čo sa týka živnostenského úradu.
mskbb
13.03.09,13:06
Ak dovolíte, využijem túto tému na moju otázku.

Kamarát robí opravára šijacích strojov a nie sme si istý či si môže paušálne odpočítať 60%, lebo v zozname remeselných živností nieje konkrétne uvedená oprava šijacích strojov.

Vedeli by ste nám poradiť?

Vopred ďakujeme.