danuska1
26.02.09,17:35
Ahoj vsetci skusam sa dopatrat ako to je Manzel dostal od rodicov byt nie je vsak o tom spisana ziadna zmluva Byt dostali rodicia a v case ked bolo mozne odkupit do osobneho vlastnictva vzhladom k tomu ze medzitym postavili rod dom zapisali ako clena bytoveho druzstva syna tj mojho manzela a tak nasledne po odkupeni presiel byt do jeho vlastnictva avsak po 10rokoch sa manzelov otec rozhodol ze syn ma byt napisat spat na rodicov kedze ma priatelku a hodla sa od rodiny odstahovat existuje neaka pravna cesta akou by mohol manzel o byt prist?? Manzelova matka nesuhlasi s prepisom bytu na rodicov vzhladom k tomu ze predpoklada ze si tam privedie priatelku Dakujem za rady ci skusenosti
Mária27
26.02.09,16:55
Rodičia manželovi nedarovali byt ale členstvo v družstve s právom nájmu družstevného bytu. O tom musí byť zmluva na družstve, lebo by členstvo na mažela nenapísali. Nezáleží na tom, či bol prevod urobený bezplatne alebo členstvo predané.

Družstvo mohlo byt previesť len na člena-nájomcu bytu, ktorým bol manžel. Keďže byt nebol manželovi darovaný, nemôžu ho rodičia žiadať späť ako vrátenie daru.

Otec možno bude tvrdiť, že dal maželovi peniaze na byt, manžel to však môže poprieť (alebo ho vyplatiť). V žiadnom prípade nemôže otec žiadať byt.
arizona
26.02.09,16:57
Mohla by si objasniť vetu..."dostal byt,ale nie je o tom napísaná zmluva"...?
Kto je napísaný ako vlastník bytu? Kto ho odkúpil? Syn, alebo rodičia ?...
danuska1
26.02.09,17:20
byt odkupil ako prvy vlastnik manzel ale len preto ze rodicia uz v tom case mali postaveni dom a on ako prvorodeny mal vtedy 18 tak sa rozhodli napisat to na neho ale nikde nie je zmluva zapis ze mu daruju byt proste preslo z byt druzstva do vlastnictva manzela manzelov otec teraz tvrdi ze ho len na neho napisali a tak ze teraz ho ma napisat spat na rodicov a dokonca aj ked mama nesuhlasi vraj staci len jeho podpis kedze byt dostali vtedy z jeho prace no fakt neviem zariadovali sme si to od zaciatku ked sme sa brali povedal manzelovi ze byt mame ale aby sme nezabudli ze ma dve sestry ked sme chceli vyplatit tak povedal ze nic sa vyplacat nebude ze sestry si podelia dom a teraz toto neviem co mame robit aj sestry sa teraz ozyvaju ze sa snazime otca osklbat som zufala
sarasara
26.02.09,23:27
Netráp sa. Byt vám zobrať nikto nemôže. Manžel bol členom družstva, jemu byt odpredali. Sestry by sa mali dohodnúť s vami. lebo keby otec dostal byt naspäť, ľahko by oň mohol prísť, keďže má priateľku. Stáva sa všeličo. Jednoznačne odmietnite odovzdať byt komukoľvek, je váš a tak nech to zostane.
Mária27
27.02.09,08:50
A otec zistí, že frajerka nie sú len radosti, ale aj starosti.
kaco11
29.09.09,08:21
Nic v zlom,ale toto si tu uz riesila a dostala si odpoved. Nezadavaj duplicity prosim.
danuska1
29.09.09,08:26
:(nechcela som duplicity ale neviem najst tu prvu temu a dat pokracovanie mam na mysli ze dochadza k vyhrazkam ale neva ved ak porada nie je na poradenie skusim sa poradit niekde inde nie kazdy je taky skuseny s pocitacom:(
kaco11
29.09.09,08:42
Neurazaj sa. Ja som len upozornila. Vyhraza sa kto a ako? Rodicia ze vystahuju najomcov? Nemozu. Trestne oznamenie. Sestra nedovoli ist do bytu? Ako fyzicky brani? Musi ist o fyzicke napadnutie trestne oznamenie. Pokial rodicia volaju najomcom tak zaluju najomcovia. Zmenila a utajila by som si cislo. Otazka je ako dlho to najomca vydrzi. Vstupit do bytu nemozu so suhlasom majitela alebo najomcu-ustavne pravo. Akurat vyvijaju psychicky natlak aby vas zlomili. Nemozu nic. A ano porada je na poradenie ale ma svoje pravidla
Chobot
29.09.09,08:48
Ahojte uz som sa raz pytala ale...Manzel dostal od rodicov 3 izbovy byt 12 rokov dozadu formou prevedenia clenskych prav u byt druzstva na neho kedze ako jediny z 3 surodencov mal 18r a vzapeti ho od byt druzstva odkupili cena bytu bola po odpocitani statneho prispevku.... 40 000SK Ked sme sa brali manzel bol 4 r vlastnikom bytu a jeho rodicia mi slavnostne oznamili ze synovi dali byt a tak sa mame kam vratit ked sa rozhodneme vratit na SK a mamka dodala ze ale aby nezabudol ze ma 2 sestrya tie bude treba vyplatit Ocino ale razne zamieol vyplacanie ze predsa maju este velky dom a dievcata sa podelia tak aby nepocital ze z domu nieco dostane Kedze sme stale v zahranici byt prenajimame po 6 r sa nam podarilo najst seriozneho najomcu ktori plati najom na cas Vzdy ked boli nedoplatky museli sme platit my lebo rodicia nikdy nemali peniaze aj ocino si zvykol vybrat z uctu aj do minusu nie len zisk z prenajmu a tak sme zas platili Teraz sa rozhodol od rodiny odist nasiel sio priatelku a ziada od syna by byt prepisal spat na rodicov aby mal on kde byvat Sestry sa tiez postavili na stranu otca kt pracuje ako sofer medzinarodnej kam dopravy a tak tlacia na mojho manzela aby byt vratil rodicom Mama vsak nesuhlasi s prepisom aby byt ostal detom a ked sa otec chce rozviest nech si zije s panickou v jej byte Dochadza to az tak daleko ze sa nam vyhrazaju ze to budu riest inak, volaju nasim najomcom a kazu im sa vystahovat zakazuju mne vstup do bytu jedna zo sestier zije v spolocnej domacnosti s priatelom ktory ma pochybnu minulost aj momentalne ksefty rozneho pochybneho charakteru Co s tym????

Nevadí, že si nenašla pôvodnú tému, ja som ti ich spojil.

K tvojmu problému - je veľmi otázne, čo svokrovci darovali tvojmu manželovi. Teda vieme, že darovali členstvo v družstve spolu s právom nájmu bytu. Tento byt si manžel odkúpil od družstva za 40 tisíc.

Pokiaľ ide o právnu stránku veci, tak jednoznačným majiteľom bytu je tvoj manžel (nepostrehol som, či ho odkúpil od družstva v čase keď ste boli manželia alebo predtým - potom by si aj ty mohla byť vlastníkom). Svokrovci po právnej stránke nemajú žiadne právo žiadať vrátiť byt alebo si na neho robiť nárok.

Po stránke morálnej je to už diskutabilné. Vieme, ako to bolo s družstevnými bytmi - vlastniť družstevný byt (aj keď v podstate išlo o prenájom) bola obrovská výhra. AK to berieme tak, že svokrovci vlastnili družstevný byt a ten mal byť rozdeleným medzi 3 deti, tak tvoj manžel bol značne zvýhodnený tým, že ten byt bol napísaný na neho - uvádzaš, že jeho súrodenci boli v tom čase neplnoletí.

Podstatné teraz je, či svokrovci ten prepis členstva mysleli len ako formálne, alebo skutočne mu to darovali. Ak mu to darovali, tak nie je čo riešiť. Ak to mysleli tak, že len to napíšu na jeho meno, ale v budúcnosti to bude treba vysporiadať, tak tu môže vzniknúť rozpor názorov, čo aj vznikol.

Ak sa ale neozvali vtedy, keď manžel byt odkúpil od družstva za tých 40 tisíc - teda nikto neprispel na kúpu do os. vlastníctva, tak predpokladám, že s tým všetci súhlasili a nemal nikto záujem o spoločné odkúpenie. Preto fakt, že sa ozývajú až teraz, je ako chodiť s krížom po funuse. Niečo chcú dosiahnuť (riešiť svoje súčasné problémy) odvolávajúc sa na minulosť.

Asi by som na vašom mieste rázne oznámil tomu svokrovi, že byt vám bol darovaný, vy ste si ho odkúpili a je váš. Nemá právo volať nájomníkom a obťažovať ich. Nájomníkom by som na stretnutí povedal o čo ide a ubezpečil ich, že byt je váš a nech sa so svokrom ani nebavia. Verím, že to pochopia.

Niekto sa môže ozvať, že to má aj druhú stránku. Svokor vám dal vtedy družstevný byt a teraz, keď potrebuje pomoc, tak sa mu obraciate chrbtom. Ale nevidím do rodinných vzťahov, preto vás za toto nemôžem odsudzovať. Ale nejakú pomoc, alebo návrh na kompromis by ste mohli navrhnúť.