emily
24.06.05,08:49
Viem, že o konateľoch tu už bolo veľa popísané a verte, že som to aj čítala do noci.
Ide mi o to : konateľ potrebuje z s.r.o. peniaze hneď. Je tam jediným spoločníkom a zároveň poniká aj ako FO a platí zdravotné poistenie. Zamestnaný nie je.
Sú dve možnosti:1. bude si brať zálohy a ja to budem dávať na 355, a potom mu to vyučtujem zo zisku bez odvodov a zdanenia. Fi bude mať určite zisk.
2. Alebo si sám so sebou podpíše zmluvu s odmenou o výkone funkcie konateľa, ktorú zdaním a odvediem do ZP 10% ako firma a 4% z odmeny.

Uvažujem dobre? Čo je správnejšie?
emily
24.06.05,07:14
možno to nie je celkom v správnej téme, ale týka sa to rôznych oblastí.
S21
24.06.05,07:23
Milka, my sme to niekdy dávno robili tak, že konateľ dostal zálohu, evidovalo sa to ako záloha a potom sa to vyúčtovalo, napríklad cestovnými náhradami za PHM.
emily
24.06.05,07:26
Milka, my sme to niekdy dávno robili tak, že konateľ dostal zálohu, evidovalo sa to ako záloha a potom sa to vyúčtovalo, napríklad cestovnými náhradami za PHM.
PHM neúčtuje...nemá auto
McMarti
24.06.05,07:27
Emili ja by som robila tu jednotku
anto
24.06.05,07:30
Ak firma predpokladá zisk, bolo by pre neho výhodne tieto peniaze zúčtovať na konci roka zo zisku, kde neplatí už nič. Ak nemá zisk,alebo lepšie povedané nechce mať, tak potom pre účely pracovno-právne sa konateľ považuje za pracovníka firmy a jeho príjem je príjmom zo závislej činnosti, potom by som mu tieto preddavky prehnal cez mzdy a odviedol všetky odvody. Ako tu bolo spomínané, tiež je riešenie, že si bude písať cesťáky, že cestoval napríklad autobusom, keďže nemá auto.
emily
24.06.05,07:44
Anton z odmeny konateľa sa predsa odvody do SP nerobia. Robí to na základe zmluvy a nie je to závislá činnosť. Aspoň tak som sa v mnohých príspevkoch dočítala.
Denda
24.06.05,08:02
Viem, že o konateľoch tu už bolo veľa popísané a verte, že som to aj čítala do noci.
Ide mi o to : konateľ potrebuje z s.r.o. peniaze hneď. Je tam jediným spoločníkom a zároveň poniká aj ako FO a platí zdravotné poistenie. Zamestnaný nie je.
Sú dve možnosti:1. bude si brať zálohy a ja to budem dávať na 355, a potom mu to vyučtujem zo zisku bez odvodov a zdanenia. Fi bude mať určite zisk.
2. Alebo si sám so sebou podpíše zmluvu s odmenou o výkone funkcie konateľa, ktorú zdaním a odvediem do ZP 10% ako firma a 4% z odmeny.

Uvažujem dobre? Čo je správnejšie?V bode 2 si si našla riešenie. Do zdravotnej poisťovni neodvádzaš nič, iba zdaníš.
Urob to, čo najskôr, lebo toto sa má novelou o ZP zmeniť.
emily
24.06.05,08:08
V bode 2 si si našla riešenie. Do zdravotnej poisťovni neodvádzaš nič, iba zdaníš.
Urob to, čo najskôr, lebo toto sa má novelou o ZP zmeniť.
Do ZP neodvádzam prečo? Pretože je poistený z iného dôvodu, ako FO.
accad
24.06.05,08:10
V prípade poskytovania záloh chcem upozorniť, že v smernici k vedeniu pokladnice by malo byť ošetrené aj poskytovanie záloh a ich časové zúčtovanie. Takže je dobré v takejto smernici určiť v určitých prípadoch také časové obdobie, aby v prípade daňovej kontroly vám nevytkli porušenie vnútropodnikovej smernice z titulu nedodržania termínov zúčtovania poskytnutých záloh.
Denda
24.06.05,08:11
Do ZP neodvádzam prečo? Pretože je poistený z iného dôvodu, ako FO.Pozri tému zdravotné poistenie konateľa.
jamajka
24.06.05,08:31
Emily, podľa bodu 1.) ako píšeš sa mi to zdá najlepšie vyriešené.
Denda
24.06.05,08:40
Emily, podľa bodu 1.) ako píšeš sa mi to zdá najlepšie vyriešené.Nemáš na základe čoho mu vyplácať preddavky. Môžu to daniari v priebehu roka posúdiť ako závislú činnosť.
jamajka
24.06.05,08:52
Nemáš na základe čoho mu vyplácať preddavky. Môžu to daniari v priebehu roka posúdiť ako závislú činnosť.
No, to máš pravdu, potom to jedine neúčtovať na zálohy a viesť si niekde bokom evidenciu. Záleží od toho, aké vysoké tie sumy sú.
Denda
24.06.05,08:59
No, to máš pravdu, potom to jedine neúčtovať na zálohy a viesť si niekde bokom evidenciu. Záleží od toho, aké vysoké tie sumy sú.V spoločnosti kde je spoločník a zároveň konatel v jednej osobe a ešte k tomu sám, neodporúčam vyplácať žiadne peniaze len tak. Ak chce peniaze brať v priebehu roka má tieto možnosti a dopady:
1. zamestnanec - všetko platí
2. odmena za výkon funkcie konateľa - jedno z riešení - najčastejšie používané - konatelia sú s týmto spokojní,
Alebo ako spoločník si počkať na vyplatenie podielov v roku 2006 za rok 2005.
emily
24.06.05,11:18
Ďakujem všetkým za príspevky :)
kozmar
26.06.05,09:14
A daniari to tak aj posudzujú, nemôžeš poskytnúť preddavky na prípadné podiely
zo zisku! Je to v rozpore so zákonom o dani z príjmu. Ak nemá zmluvu ako
zamestnanec, tak len zrazíš daň 19 %. Iba že by tie zálohy zúčtoval ako napr.
cestovné. Ale je to na hrane.
Jana Motyčková
26.06.05,16:33
Viem, že o konateľoch tu už bolo veľa popísané a verte, že som to aj čítala do noci.
Ide mi o to : konateľ potrebuje z s.r.o. peniaze hneď. Je tam jediným spoločníkom a zároveň poniká aj ako FO a platí zdravotné poistenie. Zamestnaný nie je.
Sú dve možnosti:1. bude si brať zálohy a ja to budem dávať na 355, a potom mu to vyučtujem zo zisku bez odvodov a zdanenia. Fi bude mať určite zisk.
2. Alebo si sám so sebou podpíše zmluvu s odmenou o výkone funkcie konateľa, ktorú zdaním a odvediem do ZP 10% ako firma a 4% z odmeny.

Uvažujem dobre? Čo je správnejšie?
Ad 1. Kedysi ma tu ktosi poučil, že nemožno vyplácať zálohu na podiely zo zisku. Ak sa dobre pamätám, tak ten zákaz je v obchodnom zákonníku. Al § neviem. Takže ak záloha, tak na iný účel.
Ad 2. Do 1.9. (ak bude prijatá novela zákona o ZP) je možné mu vyplácať odmenu konateľa, je ako konateľ považovaný za SZČO, čiže z tejto odmeny nestrháva "zamestnávateľ" 4% ani neodvádza 10%. Keďže si platí preddavky na ZP ako SZČO, z odmeny konateľa nemusí platiť preddavky na ZP. Po 1.9. v mesiaci, kedy bude mať odmenu konateľa budeš postupovať tak ako píšeš.
emily
26.06.05,16:48
OK Jana....zálohu som nemyslela na podiely, ale všeobecne. Asi sa pustím tou druhou možnosťou. Ale ako sa to robí prakticky? Len urobím predpis a vyplatím cez účet alebo pokladňu?
Čo okrem zmluvy k tomu potrebujem?
Ešte som to nerobila
Jana Motyčková
26.06.05,17:21
Tiež s tým nemám praktické skúsenosti, tak radšej nech poradia iní.
Denda
27.06.05,07:12
OK Jana....zálohu som nemyslela na podiely, ale všeobecne. Asi sa pustím tou druhou možnosťou. Ale ako sa to robí prakticky? Len urobím predpis a vyplatím cez účet alebo pokladňu?
Čo okrem zmluvy k tomu potrebujem?
Ešte som to nerobilaNeviem čo potrebuješ vedieť?
emily
27.06.05,12:47
Neviem čo potrebuješ vedieť?
Potrebujem vedieť akým spôsobom to v praxi urobiť. Mám zmluvu s konateľom o výkone funkcie konateľa napr. na 10 000,-, odvediem 19% DÚ a zvyšok mu vyplatím. Ale ako to urobím v účtovníctve? cez mzdy? alebo len urobím predpis?
Denda
27.06.05,12:54
Potrebujem vedieť akým spôsobom to v praxi urobiť. Mám zmluvu s konateľom o výkone funkcie konateľa napr. na 10 000,-, odvediem 19% DÚ a zvyšok mu vyplatím. Ale ako to urobím v účtovníctve? cez mzdy? alebo len urobím predpis?Ja si to robím cez mzdy. Vystavujem mu potom klasické potvrdenie o zdaniteľnej mzde a po novele ZP aj o odvodenom poistnom. Je to prehľadnejšie.
Predpis si robím cez ID podľa zostáv z mzdového programu.
emily
27.06.05,13:05
Ja si to robím cez mzdy. Vystavujem mu potom klasické potvrdenie o zdaniteľnej mzde a po novele ZP aj o odvodenom poistnom. Je to prehľadnejšie.
Predpis si robím cez ID podľa zostáv z mzdového programu.
Som zvedavá ako to môj mzdový soft urobí? Dúfam, že to zvládne:D
Ďakujem Denda. :)
Denda
27.06.05,13:19
Som zvedavá ako to môj mzdový soft urobí? Dúfam, že to zvládne:D
Ďakujem Denda. :)Pozri ešte tému: konateľ-odvody-zúčtovanie/ príspevky 11,12,13,14/.