frantishek
26.02.09,23:43
Ahojte vsetci.
Potreboval by som poradit. Zakladam zivnost a sidlo firmy budem mat v byte na priatelkinej trvalej adrese, teda byt je vo vlastnictve jej otca. Na zalozenie zivnosti mi teda bude stacit suhlas vlastnika nehnutelnosti (priatelkinho otca), ze tam mozem prevadzat podnikatelsku cinnost. Ak mu za tento podnajom budem platit (napriklad 3000 sk/mesiac), mozem si tento podnajom ratat do nakladov, kedze tam mam sidlo firmy? A ak ano ako to vydokladujem?
A tiez on, musi koli tomu podavat danove priznanie, ak je normalne zamestnany?
Este len zacinam a v uctovnictve nemam moc jasno.
A este jedna otazka. Kupil som si auto, ktore som koli jednoduchsiemu prepisu napisal na priatelku. Teda v konecnom dosledku je ona majitelom, co mame aj v papieroch. Ak ho chcem pouzivat na podnikanie a ratat si naklady za benzin a opotrebovanie (nestane sa majetkom firmy) mozem ho bezproblemov pouzivat, alebo budem potrebovat nejaky dalsi papier, kedze niesom jeho majitelom? Treba nejaku dalsiu zmluvu, alebo ho budem musiet prepisat na seba, alebo ho mozem kludne pouzivat ako keby som bol jeho majitelom? Pripadne co by bolo pre mna najlepsie?
V tomto nemam jasno, a uz ma cas tlaci, preto sa obraciam sem o pomoc a vysvetlenie.
Dakujem za pochopenie i odpoved.
Marianna01
27.02.09,08:47
Ahojte vsetci.
Potreboval by som poradit. Zakladam zivnost a sidlo firmy budem mat v byte na priatelkinej trvalej adrese, teda byt je vo vlastnictve jej otca. Na zalozenie zivnosti mi teda bude stacit suhlas vlastnika nehnutelnosti (priatelkinho otca), ze tam mozem prevadzat podnikatelsku cinnost. Ak mu za tento podnajom budem platit (napriklad 3000 sk/mesiac), mozem si tento podnajom ratat do nakladov, kedze tam mam sidlo firmy? A ak ano ako to vydokladujem? Do nákladov si môžeš dať nájomné, na základe nájomnej zmluvy medzi priateľkiným otcom a Tebou.
A tiez on, musi koli tomu podavat danove priznanie, ak je normalne zamestnany? Ak prekročí zákonom určenú hranicu príjmu z nájmu nenuteľností, potom áno, bude tieto príjmy priznávať v daňovom priznaní.
Este len zacinam a v uctovnictve nemam moc jasno.
A este jedna otazka. Kupil som si auto, ktore som koli jednoduchsiemu prepisu napisal na priatelku. Teda v konecnom dosledku je ona majitelom, co mame aj v papieroch. Ak ho chcem pouzivat na podnikanie a ratat si naklady za benzin a opotrebovanie (nestane sa majetkom firmy) mozem ho bezproblemov pouzivat, alebo budem potrebovat nejaky dalsi papier, kedze niesom jeho majitelom? Treba nejaku dalsiu zmluvu, alebo ho budem musiet prepisat na seba, alebo ho mozem kludne pouzivat ako keby som bol jeho majitelom? Pripadne co by bolo pre mna najlepsie? Odpoveď hľadaj v poradách, minimálne stokrát rozdiskutovaná téma.
V tomto nemam jasno, a uz ma cas tlaci, preto sa obraciam sem o pomoc a vysvetlenie.
Dakujem za pochopenie i odpoved.

Odpovede v texte červeným
frantishek
27.02.09,09:27
Dakujem za odpoved.