emarosl
27.02.09,07:56
Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť? Občan (nepodnikateľ - zamestnanec) dostane darom peniaze od matky. Nedohodnú sa na účele použitia tohto daru. Občan si uloží darované peniaze na bankový účet. O pol roka si založí živnosť a na nákup majetku, ktorý zaradí do živnosti, použije práve tieto darované peniaze, ktoré mal na účte v banke.

Neviete mi, prosím Vás pekne, poradiť, či sa jedná o dar, ktorý je potrebné zdaniť daňou z príjmov fyzických osôb? V § 3 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov sa píše, že predmetom dane nie je dar okrem daru poskytnutého v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6.

Otázkou je, či musí tento občan tento dar zdaniť (tzn. neplatí pre neho výnimka uvedená v § 3 ods. 2 zákona o dani z príjmov), keďže o pol roka použil darované peniaze na nákup majetku do živnosti.

Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť, aký je Váš názor?

Vopred ďakujem pekne!
Vladimír Ozimý
27.02.09,07:40
Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť? Občan (nepodnikateľ - zamestnanec) dostane darom peniaze od matky. Nedohodnú sa na účele použitia tohto daru. Občan si uloží darované peniaze na bankový účet. O pol roka si založí živnosť a na nákup majetku, ktorý zaradí do živnosti, použije práve tieto darované peniaze, ktoré mal na účte v banke.

Neviete mi, prosím Vás pekne, poradiť, či sa jedná o dar, ktorý je potrebné zdaniť daňou z príjmov fyzických osôb? V § 3 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov sa píše, že predmetom dane nie je dar okrem daru poskytnutého v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6.

Otázkou je, či musí tento občan tento dar zdaniť (tzn. neplatí pre neho výnimka uvedená v § 3 ods. 2 zákona o dani z príjmov), keďže o pol roka použil darované peniaze na nákup majetku do živnosti.

Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť, aký je Váš názor?

Vopred ďakujem pekne!

osobne si myslím že toto nie je predmetom dane...pretože v čase prijatia daru nešlo o poskytnutie daru na výkon podnikateľskej činnosti. Základnou podmienkou aby sme hovorili o zdaniteľnom príjme je aj jeho vecnosť...a ta nebola dodržaná pretože dar nebol poskytnutý na účely podnikania.... to že ste ich nakoniec použili na podnikanie je už druhoradé
emarosl
27.02.09,12:40
Aj ja si myslím to isté. Ale účtovníčka tvrdí, že by sa to dalo pochopiť ako dar poskytnutý V SÚVISLOSTI s podnikaním a v takomto prípade by už bol tento dar predmetom dane z príjmov...

Neviete mi poradiť, či zákon vysvetľuje, čo je to "v súvislosti..."?
skaspa
27.02.09,12:53
Aj ja si myslím to isté. Ale účtovníčka tvrdí, že by sa to dalo pochopiť ako dar poskytnutý V SÚVISLOSTI s podnikaním a v takomto prípade by už bol tento dar predmetom dane z príjmov...


Neviete mi poradiť, či zákon vysvetľuje, čo je to "v súvislosti..."?
ak peniaze dostal ako syn, nie je to predmetom dane; ak peniaze dostal ako podnikateľ je to predmetom dane; píšeš, že v čase daru nemal živnosť, čiže dar dostal ako syn (dar nemohol ani ako podnikateľ prijať, lebo ním nebol); to ako "syn" naloží s peňažnými prostriedkami daňový úrad nemusí zaujímať, čo do spôsobu ich využitia a zdanenia