Martina1
08.07.04,20:12
Naša spoločnosť prenajala prevádzku v ktorej pracujú naši zamestnanci (zmluvne práca našich ludí podchytená nie je), ich mzdu chceme vyúčtovať nájomcovi. Fakturovať s dph, alebo bez - refundácia mzdy? Jedná sa o zdaniteľné plnenie?
Luckasari
08.07.04,21:49
ak ide o docasne pridelenie zamestnanca, tak si myslim, ze ide o zdanitelny obchod, a ze by som to asi fakturovala s DPH
Veva
09.07.04,14:25
§ 58 ZP - Dočasné pridelenie . odst.1 dohoda o dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe ( ďalej len uživateľský zamestnávateľ ) .
teda za 1) dohoda o pridelení ..........
2) dohodnutá cena práce - môže byť aj vyššia ako v PZ
3) potom fakturovať s DPH ,
mali by o tom byť oboznámení aj vaši zamestnanci , nielen ústne ale písomne
teda § 58 ZP
slavo
12.04.05,10:48
Čo v takom prípade, ak potrebujem prefakturovať dovolenku?
Zamestnanec prešiel z firmy A do firmy B k 1.4.05, firmy sa dohodli, že nárok zamestnanca na alikvotnu časť dovolenky za 1.Q.05 prechádza do firmy B,
a tá by ju mala vyfakturovať firme A.
Podľa mňa by to malo byť bez DPH, alebo nie?
Libi
13.04.05,07:38
prefakturácia miezd by mala byť bez DPH. Ja fakturujem bez DPH.
AltaKE
14.04.05,07:39
myslím, že by to v tomto prípade malo byť bez DPH - podľa mňa tu nejde o zdaniteľný obchod....... alebo žeby som sa mýlila???
michaela25
15.08.05,16:31
Ako to bude teda s tou DPH, veď v zmluve nemusí byť dohodnuté len prefaktúrovanie miezd, ale aj prirážka alebo nejaký paušál a potom to bude ako keby moja tržba za nejakú službu, a tam už musím dať DPH
azalka
15.08.05,16:41
V našej firme som sa s prefakturáciou miezd nestretla, iba s prefakturáciou iných nákladov, či už našich interných (napr. výroba propagačných materiálov) alebo od tretej osoby (nájom, plyn, telefon...) - všetko to bolo bez nejakej našej prirážky.
Myslím si, že prefakturácia miezd by mala byť s DPH, hoci tam nie je dohodnutá žiadna marža, len fakturácia skutočných nákladov. Podľa mňa v takomto prípade nehrá rolu, či sú to mzdy alebo iné náklady, jednoducho ste poskytli odberateľovi služby takéhoto typu.
Jana Acsová
15.08.05,16:52
Dávam do pozornosti tieto skutočnosti:

- máte zmluvne upravené "požičanie" zamestnancov striktne podľa Zákonníka práce a splnené všetky podmienky z toho vyplývajúce? Zmluva musí mať presný názov, znenie a odvolávky na Zákonník práce. Mzdu vypláca pôvodný zamestnávateľ atď., atď. ...
- ak áno, aj tak môže byť problematická obhajoba fakturácie bez DPH - daniari to nemajú radi, aj keď môj názor je, že ak sa postupuje presne podľa Zákonníka práce, situácia sa rieši dočasne a nie dlhodobo, nepridá sa nič navyše iba mzdové nároky zamestnancov, nejedná sa o poskytnutie služby.
Stretla som sa však s výkladmi, ktoré tlačia do posudzovania tohto postupu ako poskytnutej služby.


Ešte som tento prípad neobhajovalahttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif.
Jana Acsová
15.08.05,16:55
V našej firme som sa s prefakturáciou miezd nestretla, iba s prefakturáciou iných nákladov, či už našich interných (napr. výroba propagačných materiálov) alebo od tretej osoby (nájom, plyn, telefon...) - všetko to bolo bez nejakej našej prirážky.
S týmto sa nedá plne stotožniť fakturácia v zmysle "zmluvy o dočasnom pridelení zamestnancov na výkon práce k inému zamestnávateľovi" podľa § 58 Zákonníka práce.
Jana Acsová
15.08.05,17:01
Naša spoločnosť prenajala prevádzku v ktorej pracujú naši zamestnanci (zmluvne práca našich ludí podchytená nie je), ich mzdu chceme vyúčtovať nájomcovi. Fakturovať s dph, alebo bez - refundácia mzdy? Jedná sa o zdaniteľné plnenie?A ak ste prenajali prevádzku... znamená, že ste dali prevádzku do prenájmu?
Možno by bolo vhodné ešte uviesť - aké sú dôvody dočasného pridelenia zamestnancov a ďalšie zámery vzľadom na skutočnosti, ktoré som uvádzala v predchádzajúcich pripomienkach, nakoľko vaši zamestnanci ostali pracovať v "pôvodne vašej prevádzke".
michaela25
15.08.05,17:06
Ďakujem za odpovede.Takže v podstate radšej fakturovať s DPH.
Jana Acsová
15.08.05,17:07
Ďakujem za odpovede.Takže v podstate radšej fakturovať s DPH.Ak máš v predmete činnosti služby, ktoré by boli predmetom fakturácie.
azalka
15.08.05,17:12
S týmto sa nedá plne stotožniť fakturácia v zmysle "zmluvy o dočasnom pridelení zamestnancov na výkon práce k inému zamestnávateľovi" podľa § 58 Zákonníka práce.
Myslíš, že je nutné v takomto prípade mať zmluvu o dočasnom pridelení...? Veď nikde nie je napísané, že to musí byť zmluva o dočasnom pridelení . Ak áno, prečo a kde alebo čím to je určené?
michaela25
15.08.05,17:13
To znamená, že by som musela mať niečo také ako personálne agentúry, inak nemôžem fakturovať inej firme dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce u iného zamestnávateľa, vôbec netuším čo by to malo byť
Jana Acsová
16.08.05,10:36
Myslíš, že je nutné v takomto prípade mať zmluvu o dočasnom pridelení...? Veď nikde nie je napísané, že to musí byť zmluva o dočasnom pridelení . Ak áno, prečo a kde alebo čím to je určené?Zadaj konkrétnu otázku. Odpovedať na niečo neurčité nemá význam, aby sme sa nedoplietli.
Jana Acsová
16.08.05,10:37
To znamená, že by som musela mať niečo také ako personálne agentúry, inak nemôžem fakturovať inej firme dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce u iného zamestnávateľa, vôbec netuším čo by to malo byťČo robia zamestnanci pre iného zamestnávateľa?
azalka
16.08.05,17:20
Zadaj konkrétnu otázku. Odpovedať na niečo neurčité nemá význam, aby sme sa nedoplietli.
Mojou otázkou (resp. otázkami) som myslela na to, či je nutné mať zmluvu o dočasnom pridelení... v takomto prípade, aký popisuje Martina1. Vieš, či nepostačuje zmluva o nájme prevádzky + výkon služieb (napr. šnurovanie topánok - to mi len teraz v rýchlosti napadlo), pričom bude fakturované nájom + dohodnuté služby - je otázne, či refakturácia mzdových nákladov alebo ako tržby za služby.
Tak, znovu som sa zamotala, ale snáď prídete na to čo som týmto celým myslela. Teda, že je tu aj iná možnosť ako zmluva o dočasnom pridelení.
;) :confused:
Jana Acsová
16.08.05,17:28
Mojou otázkou (resp. otázkami) som myslela na to, či je nutné mať zmluvu o dočasnom pridelení... v takomto prípade, aký popisuje Martina1. Vieš, či nepostačuje zmluva o nájme prevádzky + výkon služieb (napr. šnurovanie topánok - to mi len teraz v rýchlosti napadlo), pričom bude fakturované nájom + dohodnuté služby - je otázne, či refakturácia mzdových nákladov alebo ako tržby za služby.
Tak, znovu som sa zamotala, ale snáď prídete na to čo som týmto celým myslela. Teda, že je tu aj iná možnosť ako zmluva o dočasnom pridelení.
;) :confused:Neodpoviem úplne uspokojivo, upozorním na zásádaný rozdiel, ktorý vidím vo fakturácii a v predmete zmluvy:
- pri uzatvorení zmluvy o dočasnom pridelení ma ako "starého" zamestnávateľa nezaujíma (pri fakturácii), akú prácu pridelí iný zamestnávateľ mojim zamestnancom. Musia byť síce splnené kvalifikačné predpoklady a ostatné podmienky napr. zodpovednosť, práva a povinnosti (rieši ich spomínaný § 58 ZP),
- pri uzatvorení inej obchodnej zmluvy túto uzatvorím na konkrétnu službu, konrétny predmet plnenia (ktorý okrem iného vieme zaklasifikovať).

A Martina1 podľa môjho názoru zatiaľ nemá vyriešenú otázku, ako a čo fakturovať.
Jana Acsová
18.08.05,15:09
V § 15 ods. 8 písm. e) Zákona o DPH sa uvádza v časti týkajúcej sa miesta dodania služby aj "pridelenie zamestnancov". Nakoľko chýba odvolávka na právny predpis, nemožno určiť, čo sa tým presne myslelo. Nenašla som to ani v komentároch, ale možno sa domnievať, že práve spomínané "dočasné pridelenie". Z uvedeného vyplýva, že pridelenie zamestnancov ZDPH považuje za službu.

Doporučujem teda radšej konzultovať uplatnenie DPH na DÚ ...
alexis
22.08.05,11:39
Refakturácia mzdy v ziadnom pripade nie je s DPH, ved je to mzda ktoru zarobil u iného zamestnávatela a vy si ju pytate vyfakturovat. Ako vy mudry v mzdových nákladoch zauctujete DPH, ved to sa neda. Mzda je mzda a mzda nikdy nie je z dph. Uz to tu nepretvarajte na obchodný vztah je to pracovnopravny vztah, ked zamestnávateľ vysle s jeho súhlasom na práce k inému zamestnávatelovi. To je vsetko.
Jana Acsová
22.08.05,12:31
Refakturácia mzdy v ziadnom pripade nie je s DPH, ved je to mzda ktoru zarobil u iného zamestnávatela a vy si ju pytate vyfakturovat. Ako vy mudry v mzdových nákladoch zauctujete DPH, ved to sa neda. Mzda je mzda a mzda nikdy nie je z dph. Uz to tu nepretvarajte na obchodný vztah je to pracovnopravny vztah, ked zamestnávateľ vysle s jeho súhlasom na práce k inému zamestnávatelovi. To je vsetko.http://www.porada.sk/showthread.php?t=2886&highlight=Etiketa+porady

Keby to bolo jednoznačné, tak by neexistovali názory ako napr. tento:
Poradca 4/2005 stra. 270 a to nie je jediný príklad.

Zhodou okolností vychádza autor Ing. Dušan Dobšovič zo spochybnenia tvojho tvrdenia z rovnakého § ZDPH t.j. 15 ods. 8 písm. e aký uvádzam v príspevku č. 20.
Jana Acsová
25.04.06,11:24
V § 15 ods. 8 písm. e) Zákona o DPH sa uvádza v časti týkajúcej sa miesta dodania služby aj "pridelenie zamestnancov". Nakoľko chýba odvolávka na právny predpis, nemožno určiť, čo sa tým presne myslelo. Nenašla som to ani v komentároch, ale možno sa domnievať, že práve spomínané "dočasné pridelenie". Z uvedeného vyplýva, že pridelenie zamestnancov ZDPH považuje za službu.

Doporučujem teda radšej konzultovať uplatnenie DPH na DÚ ...Konzultovala som predmetnú problematiku a dostala som zaujímavé vysvetlenie:

Pre účely pridelenia zamestnancov podľa § 15 ods. 8 písm. e) je to služba. Pre účely tuzemského pridelenia zamestnancov NIE ?!
Jela.
26.04.06,09:17
Martina ahoj, robila som dlho v jednej personalke, pri personalnom leasingu som bola od zaciatku, ked sa zacal v SR pouzivat. Takze podla mojich skusenosti z praxe je to nasledovne: Ak zamestnanca prenajmes /tzv. personalny leasing - docasne pridelenie zamestnanca § 58 Zk. prace/ musis mat zmluvy medzi zamestnancom a zamestnavatelom o docasnom prideleni, zmluvu medzi zamestnavatelom a uzivatelskym zamestnavatelom /kam ho pridelujes/. Sucastou tejto zmluvy moze byt dohodnuta provizia za prenajom zamestnancov. Ale nemusi. Neviem ci mate dohodnutu proviziu, alebo refakturujete len mzdove naklady s prislusenstvom. Od toho sa odvija aj ci fakturovat s DPH alebo bez DPH. Ak mate dohodnutu aj proviziu za prenajom, moze byt sucastou zmluvy medzi zamest.-elom a uziv. zamest.-lom alebo ju mozes mat osobitne. Ale na tom nejak nejzalezi. Dolezite je ci za prenajom zamestnancov beries proviziu alebo si ich len pozicala za ucelom spoluprace, resp. preto, ze ty ako zamestnavatel nemas pre nich pracu a uzivatl. zamestnavatel ju ma, alebo za ucelom dosiahnutia zisku. V 1. pripade fakturujes mzdove naklady s prislusenstvom bez DPH. v 2. pripade fakturujes vsetko s DPH vratane provizie. Ja som v jednej firme mala iba za ucelom spoluprace, fakturovala som mzdove naklady bez DPH, tu som potom este prepocitavala plnenia podla DPH co boli fakturovane s DPH a co boli bez DPH. A kratila som narok na odpoc. DPH. Ja ale myslim, ze v tvojom pripade ide o prenajom za ucelom zisku, co ja by som jednoznacne fakturovala s DPH /od 1.5.2004 podla zk. o DPH je kazdy prijem predmetom DPH - to je vseobecne, ale oslobodene to nie je, je to tvoja cinnost za ucelom dosiahnutia zisku, takze jednoznacne s DPH/. Mam k tomu aj nejkae vyjadrenia ak by si potrebovala este podrobne a presnejsie info, mozem ti to pripadne este pozriet, ale vseobecne je to takto, mam to odskusane v praxi. Na tuto problematiku nie je jednoznacny nazor ale ja to robim takto, cize ide o sluzbu - fakturujes vsetko s DPH.
Timcsi
19.06.06,12:06
Konzultovala som predmetnú problematiku a dostala som zaujímavé vysvetlenie:

Pre účely pridelenia zamestnancov podľa § 15 ods. 8 písm. e) je to služba. Pre účely tuzemského pridelenia zamestnancov NIE ?!

?????? Teda ak pridelím môjho zamestnanca dočasne niekomu, kto je FO alebo PO na území SR, tak tú službu fakturujeme bez DPH? Dobre tomu rozumiem?
ALBO
19.06.06,20:13
?????? Teda ak pridelím môjho zamestnanca dočasne niekomu, kto je FO alebo PO na území SR, tak tú službu fakturujeme bez DPH? Dobre tomu rozumiem? Nie taketo clenenie sa nerobi /tuzemsko, cudzina
/.
Dočasné pridelenie pracovníkov resp. zamestnancov je potrebné chápať ako službu, ktorú poskytuje štandardný zamestnávateľ pre užívateľského zamestnávateľa, zameranú na prenájom zamestnancov na určitý čas za účelom vykonávania pracovných činností podľa zadania užívateľského zamestnávateľa.

http://www.drsr.sk/wps/portal
Pribudlo nove obsiahle usmernenie,
anelly
21.06.06,11:59
Absolútne súhlasím s Jelou.
1. MUSÍ byť zmluva o dočasnom pridelení zamestnancov medzi zamestnávateľmi navzájom + každý zamestnanec MUSÍ s takouto zmenou súhlasiť - pretože sa tým pádom stávajú zamestnancami spoločnosti, u ktorej sú dočasne pridelený.
2. V zmluve medzi zamestnávateľmi sa dohodne, či ide o refakturáciu miezd t.j. faktúrujú sa iba náklady na mzdy - potom bez DPH. ALE ak sa dohodne odmena - provízia - otom s DPH.
Milan Benka
21.06.06,12:41
Absolútne súhlasím s Jelou.
1. MUSÍ byť zmluva o dočasnom pridelení zamestnancov medzi zamestnávateľmi navzájom + každý zamestnanec MUSÍ s takouto zmenou súhlasiť - pretože sa tým pádom stávajú zamestnancami spoločnosti, u ktorej sú dočasne pridelený.
2. V zmluve medzi zamestnávateľmi sa dohodne, či ide o refakturáciu miezd t.j. faktúrujú sa iba náklady na mzdy - potom bez DPH. ALE ak sa dohodne odmena - provízia - otom s DPH.

To absolútne súhlasím môže platiť iba do konca mája 2006. V júni vydalo DRSR metodický pokyn ( viď link ALBO ) v kt. sa DRSR opiera o
§ 9 Dodanie služby
(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, vrátane
a) prevodu práva k nehmotnému majetku vrátane poskytnutia práva k priemyselnému vlastníctvu alebo inému duševnému vlastníctvu,
b) poskytnutia práva užívať hmotný majetok,
c) prijatia záväzku zdržať sa konania alebo strpieť konanie alebo stav,
d) služby dodanej na základe poverenia alebo rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona.

t.z. aj "refakturácia" miezd je dodaním služby bez ohľadu na to, či faktúrujeme iba mzdové náklady, alebo aj nejakú odmenu navyše. Od vydania spomenutého pokynu to tak budú posudzovať aj kontroly z DU.


PS Pojem refakturácia nemá oporu v súčasných zákonoch, existuje iba fakturácia.
Metodik
21.06.06,12:54
Ahojte, trochu vstúpim do vašej diskusie.
Mám pred sebou Zápis zo zasadnutia Komisie na zabezpečenie jednotného metodického výkladu za oblasť dane z pridanej hodnoty, konaného dńa 30.januára 2006.
Jedným z bodov tohoto zasadnutia je jednotné riešenie dočasného pridelenia zamestnancov. Znenie uvádzam:

Väčšina členov komisie prijala záver, že dočasné pridelenie zamestnancov v zmysle Zákonníka práce je poskytnutím služby, a to aj v prípade ak zamestnávateĺ, ktorý dočasne pridelil zamestnancov, požaduje len úhradu resp.refundáciu mzdových a iných nevyhnutných nákladov spojených s pridelením zamestnancov.DR SR pripraví návrh metodického pokynu, v ktorom okrem zdôvodnenia uvedeného prístupu navrhne aj zohľadnenie doterajšieho postupu platiteľov dane dańovými úradmi pri výkone kontroly.

Z uvedeného jednoznačne vyplýva, poskytnutie zamestnancov sa považuje za službu a podlieha zdaneniu.U platiteľov, ktorí do konca roku 2005 postupovali tak že danú refundáciu miezd nezaťažovali daňou z pridanej hodnoty, bude táto skutočnosť zohľadnená bez sankcií (posledný výklad MF SR). Nie je mi však známe, že by metodické usmernenie DR SR už vydalo.

Členmi tejto komisie boli metodičky MF SR : Ing.Jablonková a Ing.Zuzíková
Metodik
21.06.06,12:59
No už mi to je známe, takže metodický pokyn existuje.Ďakujem benka za upozornenie.
ivička
23.11.07,11:31
Nechcela som zadávať novú tému, lebo môj prípad je vlastne podobný, len ja sa v tom neviem nejako zorientovať:
Firma A vlastní priestory a zamestnáva pracovníkov a vyrába pre seba a tiež pre firmu B,
firma B nakupuje materiál a predáva výrobky, ktoré jej z neho vyrobia zamestnanci firmy A. Moje otázky:
Musí mať firma A dohodu, alebo zmluvu s firmou B o prepožičaní alebo preradení zamestnancov, keď robia vlastne doma teda v A?
Čo všetko treba fakturovať: mzdu a odvody?
nejakú režiu teda - energie ....

Sú to služby teda aj s DPH?
Poraďte prosím!
dalilada
16.01.08,21:26
Dohoda musí byť. Fakturujú sa mzdy, odvody, nejaký nájom, príp. réžia. Myslím, že niekedy od 2006 je to podľa usmernenia DRSR poskytnutie služby - DPH (fakturované mzdy a odvody).
Maaaria
13.10.08,14:43
Zdravim Vas,
nasa spolocnost dala do prenajmu jednu cast budovy.
Za upratovanie spolocnych priestorov im refakturujeme 500,- Sk
mesacne. Dane upratovanie robi nas zamestnanec, za ktoru ma mzdu.
Najomca je neplatca DPH, a prenajimatel je platca DPH.
Podla Vas mame refakturovat danu sluzbu s DPH alebo bez DPH???
Dakujem za odpovede
Jana Acsová
13.10.08,14:54
Podla Vas mame refakturovat danu sluzbu s DPH alebo bez DPH???Tu ste si odpovedali. "fakturovať danú službu". Predmetom dane z pridanej hodnoty je každé dodanie služby v tuzemsku. U vybraných je možné uplatniť oslobodenie. Upratovacie služby tam však nepatria, tak, ako nemôžete hovoriť ani o refakturácii mzdy. Čo sa v reále deje? Prenajali ste priestory s doplnkovou službou - upratovaním. Nakoľko nájomca je neplatiteľ odporúčam jasné určenie zmluvných podmienok a súvisiacich dodávok, ako aj zosúladenie vykonávaného predmetu činnosti s oprávnením (prenájom nehnuteľnosti so súvisiacimi službami, alebo upratovacie služby atď.).
Maaaria
13.10.08,14:57
spravne som pochopila, ze upratovacie sluzby fakturujem s DPH?
Nevadi, ze v jednej budove je platca aj neplatca DPH v prenajme?
Alebo to vobec neovplynuje?
dakujem
Jana Acsová
13.10.08,15:02
spravne som pochopila, ze upratovacie sluzby fakturujem s DPH?Áno.


Nevadi, ze v jednej budove je platca aj neplatca DPH v prenajme?
Alebo to vobec neovplynuje?Zdanenie služieb súvisiacich s nájmom to nijako neovplyvňuje. Ovplyvňuje to možnosť uplatniť oslobodenie prenájmu nehnuteľnosti podľa § 38. Nie súvisiacich služieb.
Maaaria
13.10.08,16:46
ďakujem za odpovede
Dada
14.10.08,11:01
Na stránke www.drsr.sk neviem nájsť to vyššie spomínané usmernenie ohľadom fakturácie miezd, či ich fakturovať s DPH alebo bez DPH. Nemáte niekto konkrétny link na to usmernenie? Vďaka.
Jana Acsová
14.10.08,11:45
Na stránke www.drsr.sk neviem nájsť to vyššie spomínané usmernenie ohľadom fakturácie miezd, či ich fakturovať s DPH alebo bez DPH. Nemáte niekto konkrétny link na to usmernenie? Vďaka.

Odporúčam rozlišovať pojmy ako "refa" alebo "fakturácia" miezd, prenájom pracovníkov, pridelenie zamestnancov atď., ako aj zmluvné zabezpečenie týchto fakturácií. Nemenej dôležité je pomenovať si: KTO? a ČO? si u KOHO? objednal. Takmer nikdy to nie je objednávka týkajúca sa fakturácie miezd, ale objednávka služby bez ohľadu na termonológiu použitú na faktúre, ktorá nemusí byť, resp. často nie je správna.

Predpokladám, že na mysli máte usmernenie DRSR týkajúce sa dočasného pridelenia zamestnancov. V tejto oblasti došlo k vývoju názorov. Prikladám ho ako prílohu.
Ajulka33
05.04.13,06:29
Dobrý deň, prosila by som o radu. V našom prípade nejde o dočasné pridelenie zamestnancov. Od 1.3.2013 do našej firmy prešla kolegyňa, ktorá pracovala prvé dva mesiace pre inú (sesterskú) fimu a v mesiaci apríl jej bude vyplatená odmena, ktorá jej prináleží, ale za 3 mesiace, keďže podľa zmluvy ju má dostať za štrvťrok. Chcela by som vedieť ako postupovať pri fakturácii odmien + odvodov za január a február??? Fakturovať aj s DPH? Ďakujem.
Tweety
05.04.13,06:31
Podľa mňa áno.