jetta
27.02.09,10:46
dobry den!
zaujimalo by ma ci existuje nejaka vynimka pre stavbu domu v ochrannom pasme cintorina. mame pozemok, ktory susedi s plotom cintorina. osobne s tym nemam ziadny eticky problem. v zakone je ochranne pasmo 50 m, ale videla som v susednych obciach novostavby( postavene po roku 2006), ktore su doslova 5m od plotu cintorina. preto by som chcela vediet, ci sa da udelit vynimka a kto ju udeluje.
dakujem
Zoltán Kovács
27.02.09,10:00
Pozri nasledovný link, je tam aj pripojený ďalší, ktorý ti možno pomôže:

http://www.porada.sk/t103699-ochranne-pasma-cintorin-vs-studna.html
jetta
27.02.09,10:54
nepomohlo, ten dokument poznam a hovori jasne:Po nadobudnutí účinnosti zákona č. 470/2005 Z.z. nie je
povolené povoľovať a umiestňovať nové budovy v 50 m ochrannom pásme pohrebiska. len mi nejdu do hlavy tie novostavby, ktore tam stoja, akoby nic...
co ak by mi obecny urad vydal aj tak stavebne povolenie, povedzme na zaklade ´dobrych vztahov´-mohol by to potom niekto alebo nejaka institucia napadnut?
Zoltán Kovács
27.02.09,11:03
nepomohlo, ten dokument poznam a hovori jasne:Po nadobudnutí účinnosti zákona č. 470/2005 Z.z. nie je
povolené povoľovať a umiestňovať nové budovy v 50 m ochrannom pásme pohrebiska. len mi nejdu do hlavy tie novostavby, ktore tam stoja, akoby nic...
co ak by mi obecny urad vydal aj tak stavebne povolenie, povedzme na zaklade ´dobrych vztahov´-mohol by to potom niekto alebo nejaka institucia napadnut?

Neviem nájsť, tu na porade sa to rozoberalo, že to sa vzťahuje len na novo vytvorené pohrebiská. Pohrebiská, ktoré existovali skôr pod to nespadajú. Hľadal som to, ale neviem nájsť.

Mám to:

http://www.porada.sk/t72995-zakon.html

príspevok č. 8
jetta
27.02.09,11:47
dakujeeeeem! tiez som to nevedela najst. mozem ti niekde zdvihnut karmu?;)
arizona
27.02.09,13:53
dakujeeeeem! tiez som to nevedela najst. mozem ti niekde zdvihnut karmu?;)
Zdvihnúť karmu:D mu môžeš udelením bodíka(tlačidlo oceňujem v príspevku):):---
wagner
27.02.09,14:09
Nejedná sa len o novovytvorené pohrebiská, ale aj o staré pohrebiská, ale aj o vydané stavebné povolenia po účinnosti zákona. Tie domy čo tam stoja a stavali ich v roku 2006 určite mali platné stavebné povolenie pred účinnosťou zákona. V roku 2006 inak ešte ani mnohé stavebné úrady nevedeli o takomto zákone. Tieto stavbárky školili až niekedy v lete 2006, tak sa mohlo stať, že dostali stavebné povolenia aj po účinnosti zákona. Dnes to už stavbárky vedia, tak asi sa budeš ťažko vyhovárať, že to platí len na nové pohrebiská.
jetta
27.02.09,19:43
moze sa to lisit medzi regionmi? napr. na stranke reg. uradu verejneho zdravotnictva so sidlom v bardejove stoji, ze to plati len pre pohrebiska zriadene po 1. 11. 2005, ale na stranke ruvz v leviciach, kam patrim aj ja, su stavby v ochrannom pasme zakazane. ??? ide o to, ze nas pozemok susediaci s cintorinom je zahrada.moj povodny plan bol, ze to prehlasime na stavebny pozemok a staviame. dalo by sa spravit, ze by nam to zmenili na stavebny a potom by sme ziadali o primeranu nahradu? :confused:
wagner
02.03.09,17:31
Zákon je jednoznačný, ale ako to posúdi obecný úrad, neviem. Pretože k zmene kultúry pozemku dáva stanovisko aj obec - teda aspoň u nás starosta podpisuje súhlas so zmenou kultúry pre KN. Keď starosta nedá súhlas so zmenou kultúry, čo podľa mňa asi nedá, tak sa to nedá zapísať. Iba ak by si neuvedomil, o aký pozemok sa jedná. Pretože náhradu by musel potom vyplatiť asi on.
mirabele
15.03.12,09:22
OTAZKA: Mozem na pozemku na ktorom stoji stary cca vyse 60 rocny rodinny dom-ktory je postaveny v ochrannom pasme cintorina-hned par metrov oproti starsiemu cintorinu(a ma vsetky siete aj Supisne cislo), dom je rozpadnuty-vhodny uz len na sanaciu(zburanie.Ci mozem poziadat o zburanie a po zburani tohto stareho RD domu v ochrannom pasme cintorina na tom istom mieste postavit uplne novy dom(iny, podla katalogoveho projektu)najlepsie rychlo-teda montovany(s tym istym supisnym cislom samozrejma)? Nieje to pamiatkova zona a o nejakom ochrannom pasme som sa dozvedela az teraz a neviem ako je to v takomto pripade ked tam mame no nepouzitelny dom.ten pozemok so starym domom pri cintorine sme kupili asi pred 2 rokmi. dakujem vam pekne za odbornu odpoved
ivka70
25.06.19,17:44
Bud to pred 7 rokmi vyriesila alebo sa na stavbu davno vykaslala.