dark32
27.02.09,11:50
Poprosil by som správcov tohoto servera, či by nezvážili rozšíriť sekciu Účtovníctvo, dane,právo, ... o podsekciu daňová evidencia, kde by sa riešili len problémy týkajúce sa vedenia daňovej evidencie.

Myslím si, že táto téma sa bude v budúcnosti veľmi rýchlo rozmáhať z dôvodu,že nezanedbateľná časť SZČO, ktorí si viedli JU prejde na vedenie daňovej evidencie.
dark32
03.03.09,09:18
čo na to ostatný ? privítali by ste novú podsekciu ?
ekopo
09.03.09,13:09
Konštatovanie niektorých podnikateľov je, že už nebudú viesť jednoduché účtovníctvo, pretože nemusia. Napíšem k tomu zopár riadkov.
A
Podmienky, keď podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou, nemusí viesť účtovníctvo sú:
1., nezamestnáva žiadnych zamestnancov,
2.,jeho príjem nepresiahne v predošlom zdaňovacom období sumu 170000 €
3., uplatňuje skutočné výdavky.
B
Tento podnikateľ môže viesť zjednodušenú daňovú evidenciu a to minimálne evidenciu o:
1., príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov
2., hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť
3., zásobách, pohľadávkach a záväzkoch
C
Podnikateľ ktorý nemusí viesť účtovníctvo, nemá napr. povinnosti:
1., vykonania inventarizácie,
2., zostavovania účtovnej závierky,
3., otvárať a uzatvárať účtovné knihy a vyhotovovať účtovné výkazy,
4., oceňovania reálnou hodnotou,
5.,. zostavovania účtovného odpisového plánu,
6., vyčísľovania kurzových rozdielov.

Daňovník spĺňajúci uvedené podmienky môže viesť zjednodušenú daňovú evidenciu už od 1. marca 2009 v zmysle § 39 f, zákona č 61/2009 Zb. Z uvedeného § mu vyplývajú určité povinnosti.
Teraz drobné poznámky k niektorým bodom:
Bod A je jasný každému.
Bod B číslo. 1. – rozdiel oproti vedeniu účtovníctva je ten, že zdaniteľné príjmy a výdavky sa nemusia zaškatulkovať podľa druhu, t.j. napr. na príjmy za materíá, tovar, služby, ostatné, a na výdavky za materiál, tovar, PR, odvody...bude to príjem a výdavok pri zachovaní daňovej opodstatnenosti a splnení náležitostí účtovných dokladov.
Bod B číslo.2 – evidencia o HM a NHM sa vedie aj pri vedení účtovníctva
Bod B číslo 3 – uvedené evidencie sa vedú aj pri vedení účtovníctva
Bod C je tiež asi každému jasný, len s malou poznámkou: Pri režime riadneho účtovníctva si účtovná jednotka skotroluje aj správnosť a úplnosť svojho účtovníctva, pozná komplexne stav svojho majetku.
Platcovia DPH musia mať zachovanú evidenciu podľa § 70 zákona o DPH. Táto evidencia je vo väčšine programov prepojená na účtovníctvo. Tak isto ako evidencia záväzkov a pohľadávok.
Myslím, že je málo podnikateľov, ktorí by nechceli poznať detailnejšie svoje výdavky. V ďaľšom, ak podnikateľ požiada banku o úver, musí dokladovať detailne príjmy a výdavky, čo pri vedení daňovej evidencie bude asi dosť obtiažne.
Táto zjednodušená daňová evidencia môže byť naozaj výhodná len pre neplatcu DPH s malým obratom, nízkym počtom dokladov a ktorý si nekladie vysoké ciele. Daňové priznanie však musí podať.
To všetko bolo len konštatovanie.
Katarina
09.03.09,17:52
Súhlasím a ešte doplním. Bez znalosti zákona o účtovníctve, daniach z príjmu, postupoch účtovania, zákona o správe daní a poplatkov príp. zákona o DPH to môže mať zlý dopad na vyčíslenie základu dane. Ušetrené peniažky za účtovníctvo možno nebudú stačiť na dorubenie dane včetne sankcií. Poradila by som všetkým podnikateľom, ktorý majú v pláne prejsť na zjednodušenú daňovú evidenciu, aby si zvážili všetko čo je pre a čo je proti. A verte mi nehovorí zo mňa účtovníčka, a určite mi to aj iní potvrdia, že zjednodušená evidencia nebude až tak zjednodušená ako ani jednoduché účtovníctvo nie je jednoduché.
evina
09.03.09,18:23
Pripojím sa k Ekopovi a mám vyhranenejší:D názor.Je veľmi smutné, ak sa teória odkláňa od praxe, a to sa mi zdá i v tomto prípade.

Zjednodušenie?:


B
Tento podnikateľ môže viesť zjednodušenú daňovú evidenciu a to minimálne evidenciu o:
1., príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov

Pýtam sa aký je rozdiel v súčasnom stave? Z môjho pohľadu osoby, ktorá vykonáva účtovníctvo žiadny. Ak vychádzam zo svojho softu pre JÚ mám napr. materiál č. 30, PR 34 a napr. pre nedaňové výdavky 20 a dtto na strane príjmov. Riadok budem musieť pri evidencii vyplniť prinajmenšom 34 u všetkých výdavkoch , lebo tým sa mi to dostane do daňových alebo 20, tým sa mi to dostane do nedaňových. T.j. či teraz uvádzam ešte iné členenie 30,25,15 atď je mi úplne jedno-účtovanie sa nastaví a soft do doplní./ale ja musím vedieť či áno alebo nie do daňových/.. Ide o čisté účtovníctvo: "v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov"

Čo sa týka otvárania a zatvárania účtovných kníh a vyplňovania výkazov, no to je ozaj smiešna úľava , ak všetko ostatné nahadzujem tak, že ich vlastne vytvorím....

Jediné, čo dosiahli, že niektorí podnikatelia dajú výpoveď účtovníkom a budú hľadať nových s poznámkou, že účtovníctvo nebudú robiť ale zjednodušenú daňovú evidenciu a teda nie za 10 SK ale za 3,50 SK.

Ja osobne nebudem takéto niečo vykonávať a už vôbec nie u niekoho, kto má obrat 5 mil. Ak by mi ostala len takáto práca - mením povolanie. Účtovníci, ekonómovia vedia presne o čom hovorím, a tým to aj smerujem- čiže nejde tú o stavovskú česť /aj keď sčasti áno/ - ale cieľ, ktorý sa týmto opatrením deklaruje /zjednodušenie/ je prinajmenšom nepresný a robiť vlastne účtovníctvo a nazývať to zjednodušená daňová evidencia - akosi sa s tým neviem stotožniť... Brala by som, keby bolo určené niečo podobné napr. paušálnej dani alebo niečo na ten spôsob, ale zjednodušiť a odstrániť len vlastne triedenie na materiál, PR a pod. - tomu akosi nerozumiem. Podstatné je to, že znalosť daňových zákonov, ktoré sú v tejto časti najzložitejšie ostáva rovnaká, len to nebudú chcieť podnikatelia akceptovať.

P.s. nestihla som pozrieť, či zo zákona vypadla povinnosť platiteľom DPH viesť účtovníctvo?? Ak nie , tak to už ako sa hovorí "no comment"
evina
09.03.09,18:34
Poprosil by som správcov tohoto servera, či by nezvážili rozšíriť sekciu Účtovníctvo, dane,právo, ... o podsekciu daňová evidencia, kde by sa riešili len problémy týkajúce sa vedenia daňovej evidencie.

Myslím si, že táto téma sa bude v budúcnosti veľmi rýchlo rozmáhať z dôvodu,že nezanedbateľná časť SZČO, ktorí si viedli JU prejde na vedenie daňovej evidencie.

Dark priznám sa, že k tomu nevidím dôvod. Daňová problematika je tu rozoberaná v každej časti- čoi uznaný výdavok alebo nie a o to tu ide....O tom ako si kto bude robiť zoznam výdavkov a príjmov, záväzkov a pohľadávok - či cez soft alebO excel??? alebo na hárku papiera a ako z toho dokáže urobiť DP - no jednoducho ja profesne k tomu nevidím dôvod....
evina
09.03.09,18:40
Súhlasím a ešte doplním. Bez znalosti zákona o účtovníctve, daniach z príjmu, postupoch účtovania, zákona o správe daní a poplatkov príp. zákona o DPH to môže mať zlý dopad na vyčíslenie základu dane. Ušetrené peniažky za účtovníctvo možno nebudú stačiť na dorubenie dane včetne sankcií. Poradila by som všetkým podnikateľom, ktorý majú v pláne prejsť na zjednodušenú daňovú evidenciu, aby si zvážili všetko čo je pre a čo je proti. A verte mi nehovorí zo mňa účtovníčka, a určite mi to aj iní potvrdia, že zjednodušená evidencia nebude až tak zjednodušená ako ani jednoduché účtovníctvo nie je jednoduché.

Súhlasím Katarína s Tebou - len dopĺňam - napíšem to laicky zrozumiteľne. Jednoduché účtovníctvo sa volá jednoduché preto, lebo zápisy sú vykonané 1x - nie 2x ako u PÚ, čiže nie preto, že ho jednoducho zvládame:D /ja ho osobne ani nemám rada/. Tým sa stáva zložitejším ako PÚ, lebo ak sa aj spraví niekde chyba, ťažko sa odhalí /aj keď už dnes softy veľa pomôžu/. Dobrý účtovník, resp. ekonóm ak prinajmenšom pozrie do súvahy musí vidieť chybu, práve podvojným zápisom sa musí ukázať....

Zjednodušenú evidenciu by som ja prinajmenšom nazvala neprehľadnou už i z dôvodov, ktoré Ekopo uviedol- nič nepovie podnikateľovi o tom ako podnikal, či rentabilne alebo nie vynakladal peniaze /aj keď mnohí to nesledujú ani teraz :D/, ale ...
dadasv
09.03.09,22:28
No mňa sa už jeden klient pýtal, že či môže prejsť na tú evidenciu bez účtovníctva a čo by ho to stálo. Veď vraj z vlády hovorili aká to bude výhoda pre podnikateľov a ako im uľahčia prácu. A keď vraj o nijakom zlacnení a a výraznom uľahčení neviem, bude sa musieť ešte popýtať inde, lebo som to asi dobre nečítala.
Rozalka
08.04.09,13:32
betka
08.04.09,14:10
Osobne si myslím, že zjednoduhšená evidencia, bude zložitejšia než vedenie JU.

Tiež nebudem viesť nikomu zjednoduhšenú evidenciu. Aby som počúvala o 2 roky: Nože mi povedz, dievča moje, koľko som dal na kancelárske potreby, koľko bolo nákup PHM, .....:eek:
nože ujo, ja neviem, písala som výdavky zjednoduhšene pod seba a ručne.:D
mekelek
08.04.09,16:48
Smernenie MF SR tu:
http://www.porada.sk/1014400-post9.html

Neviem, či si dobre pamätám, ale v tých usmerneniach je prechod z PÚ na daň.evidenciu a opačne.
Teraz pre SZČO účtujem v JÚ a nechápem o čo je jednoduchšia tá daňová evidencia, mne sa zdá komplikovanejšia a neprehľadnejšia podľa toho, čo som do teraz pozisťovala.
Existuje pre túto evidenciu nejaký predpis podobný, ako "Postupy účtovania"?
gogina
08.04.09,17:08
Je to taká blbosť vjesť toto zjednodušenä daňovú evidenciu. Mne kôli tomu odišli dvaja klienti, že si to budú robiť už sami a mňa nepotrebujú, že Fico to povedal tak a tak, a že oni to budú mať lacnejšie. Darmo som im to vysvetlovala, že je to to iste, že teraz vedeli koľko a načo minuli. To je tak , ked niekto rozhodol spoza stola a tvári sa ako majster sveta, že ako živnostníkom pomohol v kríze , figu borovú . Iba som z toho nahnevaná a stúpa mi adrenalín...
Paula
08.04.09,17:11
Chcela by som vidieť tých "odídencov" , ako si budú sami potom robiť aj vlastné DP.
mekelek
08.04.09,17:19
Už ich vidím ako sa prosíkajú u účtovníčky, aby im spravila DP, podľa ich "evidencie". Ale podľa mňa účtovníčka nech ich pošle tam, kde im evidenciu robili. ;)
Katarina
08.04.09,18:11
Ja osobne daňové priznanie na základe daňovej evidencie nikomu robiť nebudem. Ak pri daňovej kontrole bude zle "Ja nič, ja muzikant, ja len vyhrávam" a na mňa bude prstom ukazovať. A každému kto sa podujme DP vypracovať doporočujem dať podpísať nariadenie na vypracovanie DP na základe predložených údajov.
betka
08.04.09,19:03
Povedzme si. Ako sa dá dosiahnuť hranica 170 tis. € bez zamestnanca?
Ak robím služby, napr. účto, som architekt, ... určite nedosiahnem obrat, príjmy, výnosy, ..... do tejto hranice.
Ak by som si stanovila robiť 10 hod. denne 7 dní v týždni ako účtovníčka, a dala by som si za rok voľna až 10 dní, vychádza mi kalkulačkou moja hod. "mzda" 49,28 €. Celkom slušne, a potom by ma asi niekde pľaslo od únavy..... Toto je asi nemysliteľné a nemožné. Moje výdavky ako účtovníčky si vieme ľahko vypočítať taktiež na hod.

Takýto príjem, výnos, obrat môžem dosiahnuť pri predaji a nákupe tovaru, pri službách typu opravy, kde fakturujem (napr. opravár aut) službu, ktorá obsahuje zoznam materiálu, kt. som musela nakúpiť na opravu príslušného automobilu.

Pri opravách by sa to ešte zrejme dalo: kúpim narazený blatník na 100 tis.auto (€ ), masku, prístrojovku a namontujem to do auta. Tu si presne vykalkulujem svoje výdavky, teda vediem evidenciu zásob, kt. potom namontujem. Pri lacných autách pochybujem, že by som mala takýto obrat.

Ale čo taký predaj a nákup tovaru. Mám nejaký minibutiček s oblečením, ešte i tu by sa to nejak dalo, ale....

.... čo také malé potraviny. Tu by sa tá zjednoduhšená evidencia neuživila, tu potrebujem mať perfektne vedený sklad, evidenciu tržieb, záväzkov..... A ako si potom zistím len z evidencie za január P-V, quartál P-V, za rok P-V rýchlo, stručne.... no nezistím, zjednoduhšene je jednoducho cez účtovníctvo, zjednoduhšene je zložité cez evidenciu.

To je len opäť uplný nezmysel, ako väčšina, čo tam hore robia. Nech si len robia, ale dokedy
Paula
08.04.09,19:08
Kontrolóri budú vyskakovať meter tridsať "od radosti" pri kontrole tých zjednodušených súpisiek.:cool:
Ivana Š
08.04.09,19:25
Povedzme si. Ako sa dá dosiahnuť hranica 170 tis. € bez zamestnanca?
Ak robím služby, napr. účto, som architekt, ... určite nedosiahnem obrat, príjmy, výnosy, ..... do tejto hranice.
Ak by som si stanovila robiť 10 hod. denne 7 dní v týždni ako účtovníčka, a dala by som si za rok voľna až 10 dní, vychádza mi kalkulačkou moja hod. "mzda" 49,28 €. Celkom slušne, a potom by ma asi niekde pľaslo od únavy..... Toto je asi nemysliteľné a nemožné. Moje výdavky ako účtovníčky si vieme ľahko vypočítať taktiež na hod.

Takýto príjem, výnos, obrat môžem dosiahnuť pri predaji a nákupe tovaru, pri službách typu opravy, kde fakturujem (napr. opravár aut) službu, ktorá obsahuje zoznam materiálu, kt. som musela nakúpiť na opravu príslušného automobilu.

Pri opravách by sa to ešte zrejme dalo: kúpim narazený blatník na 100 tis.auto (€ ), masku, prístrojovku a namontujem to do auta. Tu si presne vykalkulujem svoje výdavky, teda vediem evidenciu zásob, kt. potom namontujem. Pri lacných autách pochybujem, že by som mala takýto obrat.

Ale čo taký predaj a nákup tovaru. Mám nejaký minibutiček s oblečením, ešte i tu by sa to nejak dalo, ale....

.... čo také malé potraviny. Tu by sa tá zjednoduhšená evidencia neuživila, tu potrebujem mať perfektne vedený sklad, evidenciu tržieb, záväzkov..... A ako si potom zistím len z evidencie za január P-V, quartál P-V, za rok P-V rýchlo, stručne.... no nezistím, zjednoduhšene je jednoducho cez účtovníctvo, zjednoduhšene je zložité cez evidenciu.

To je len opäť uplný nezmysel, ako väčšina, čo tam hore robia. Nech si len robia, ale dokedy

mimotemy

dnes som robila mzdy,
je od marca zvýšená mesačná nezdaniteľná časť základu dane - veľa sa o tom písalo a hovorilo, ako budú mať vďaka tomu zamestnanci vyššie platy

v našej firme to zvýšenie platu pocítia až dvaja, keďže ostatní zarobia len toľko, že sa im každoročne zdaní iba nepeňažný príjem - kolekcie na Vianoce :mad:
gogina
09.04.09,04:50
Povedzme si. Ako sa dá dosiahnuť hranica 170 tis. € bez zamestnanca?
Ak robím služby, napr. účto, som architekt, ... určite nedosiahnem obrat, príjmy, výnosy, ..... do tejto hranice.
Ak by som si stanovila robiť 10 hod. denne 7 dní v týždni ako účtovníčka, a dala by som si za rok voľna až 10 dní, vychádza mi kalkulačkou moja hod. "mzda" 49,28 €. Celkom slušne, a potom by ma asi niekde pľaslo od únavy..... Toto je asi nemysliteľné a nemožné. Moje výdavky ako účtovníčky si vieme ľahko vypočítať taktiež na hod.

Takýto príjem, výnos, obrat môžem dosiahnuť pri predaji a nákupe tovaru, pri službách typu opravy, kde fakturujem (napr. opravár aut) službu, ktorá obsahuje zoznam materiálu, kt. som musela nakúpiť na opravu príslušného automobilu.

Pri opravách by sa to ešte zrejme dalo: kúpim narazený blatník na 100 tis.auto (€ ), masku, prístrojovku a namontujem to do auta. Tu si presne vykalkulujem svoje výdavky, teda vediem evidenciu zásob, kt. potom namontujem. Pri lacných autách pochybujem, že by som mala takýto obrat.

Ale čo taký predaj a nákup tovaru. Mám nejaký minibutiček s oblečením, ešte i tu by sa to nejak dalo, ale....

.... čo také malé potraviny. Tu by sa tá zjednoduhšená evidencia neuživila, tu potrebujem mať perfektne vedený sklad, evidenciu tržieb, záväzkov..... A ako si potom zistím len z evidencie za január P-V, quartál P-V, za rok P-V rýchlo, stručne.... no nezistím, zjednoduhšene je jednoducho cez účtovníctvo, zjednoduhšene je zložité cez evidenciu.

To je len opäť uplný nezmysel, ako väčšina, čo tam hore robia. Nech si len robia, ale dokedy
Dovtedy to takto budú robiť dokiaľ ich budú ľudia voliť, a bude to oničom na Slovensku zdochol pes ... Ale to je už o politike... Ja iste takýmto odídencom DP robiť nebudem a vyprášim im gate ak ma oslovia ..
dark32
29.05.09,10:04
Poprosil by som správcov tohoto servera, či by nezvážili rozšíriť sekciu Účtovníctvo, dane,právo, ... o podsekciu daňová evidencia, kde by sa riešili len problémy týkajúce sa vedenia daňovej evidencie.

Myslím si, že táto téma sa bude v budúcnosti veľmi rýchlo rozmáhať z dôvodu,že nezanedbateľná časť SZČO, ktorí si viedli JU prejde na vedenie daňovej evidencie.

Znovu by som poprosil správcov tohoto servera, či by nezvážili rozšíriť sekciu Účtovníctvo, dane,právo, ... o podsekciu daňová evidencia, kde by sa riešili len problémy týkajúce sa vedenia daňovej evidencie.

Len by som dodal, že väčšia časť SZČO, ktorý sa rozhodli viesť si daňovú evidenciu sami bez pomoci účtovníkov sa skôr či neskôr aj tak obráti späť na nich - Vás aby im to predsa len viedli oni ( nebudú si vedieť rady ).

A tým pádom by táto nová podsekcia pomohla aj Vám účtovníkom, tým že by ste mali na jednom mieste všetky príspevky s touto témou.

Čo vy na to ?
hemka
29.10.09,21:51
zdravim poradakov,
chcela by som sa ujasnit ohladne danovej evidencii a to:

- je urcena aj pre platcov a naplatcov DPH,
- limit 170 000 EUR predch.obdobie ,
- nesmie mat zamestnanca.

A co ak vznikne 1.7.2009 aj ten moze viest DE?
babi2
30.10.09,06:54
zdravim poradakov,
chcela by som sa ujasnit ohladne danovej evidencii a to:

- je urcena aj pre platcov a naplatcov DPH,
- limit 170 000 EUR predch.obdobie ,
- nesmie mat zamestnanca.

A co ak vznikne 1.7.2009 aj ten moze viest DE?
Podľa mňa áno, veď nie je povedané že musí mať za predchádzajúce obdobie príjem, je len povedané že nesmie mať za predchádzajúce obdobie príjem vyšší ako 170000 EUR a keďže začne 1.7.2009 tak túto podmienku dodrží. pokračovať v DE môže dovtedy dokiaľ bude spĺnať podmienky.
Ak podnikateľ (daňovník) v priebehu zdaňovacieho obdobia nedodrží podmienky zjednodušenej daňovej evidencie, pokračuje vo vedení daňovej evidencie už len v tomto zdaňovacom období. V bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období sa daňovník môže rozhodnúť či bude viesť účtovníctvo podľa osobitného predpisu, alebo podľa §6 ods. 10.
hemka
01.11.09,11:45
Ďakujem za ujasnenie.
Romant
07.12.09,16:01
Som rada za všetky príspevky, ktoré sú k DE popísané.Mám ten istý názor a v JÚ pokračujem ako doteraz. DE nech vedú tí, ktorí ju vymysleli :).
Leila2006
28.02.12,09:19
Pridávam jeden môj postreh z praxe len tak na margo - hľadám totiž niečo o daňovej evidencii - ešte som ju nikomu nerobila - dnes prišiel za mnou jeden nový klient, že mu pani z daňového povedala, že mu bude stačiť len taká jednoduchá daňová evidencia a že chce teda spraviť daňové priznanie za predchádzajúci rok. Vytiahol 7 vystavených fa - všetky úhrady išli na súkromný účet a 5 došlých fa - všetko nákup DHM - čiže bude treba vystaviť karty DHM, vypočítať odpisy... a mal predstavu, že mu také podľa jeho slov "zjednodušené" priznanie spravím za 20 eur...dohodli sme sa nakoniec, že tú "zjednodušenú" DE + DP mu teda spravím, ale za 20 eur to nebude...
babi2
28.02.12,10:00
Pridávam jeden môj postreh z praxe len tak na margo - hľadám totiž niečo o daňovej evidencii - ešte som ju nikomu nerobila - dnes prišiel za mnou jeden nový klient, že mu pani z daňového povedala, že mu bude stačiť len taká jednoduchá daňová evidencia a že chce teda spraviť daňové priznanie za predchádzajúci rok. Vytiahol 7 vystavených fa - všetky úhrady išli na súkromný účet a 5 došlých fa - všetko nákup DHM - čiže bude treba vystaviť karty DHM, vypočítať odpisy... a mal predstavu, že mu také podľa jeho slov "zjednodušené" priznanie spravím za 20 eur...dohodli sme sa nakoniec, že tú "zjednodušenú" DE + DP mu teda spravím, ale za 20 eur to nebude...
Jednoducho by som mu povedala, že ak je to podľa neho také jednoduché, tak nech si to jednoducho spraví sám:rolleyes:
Ludula
12.03.14,12:41
Dobrý deň. Daňová evidencia je aj bez príjmových a výdavkových pokladničných dokladov.
A ozaj nemusím písať ani o aké príjmy a výdavky ide a píšem len príjem a výdaj.
Ďakujem.
Strecho
24.04.14,08:01
ZMENA-VÝZNAMNÁ: od 1.1.2014 je zrušené obmedzenie o 170 000 € a LEN samozamestnávaní sa-teda môžeš mať aj zamestnancov a viesť DE.
Strecho
24.04.14,08:02
Pri vedení DE nie si účtovnícka jednotka,takže žiadne sekírovanie od daniarov...Wau!
wardo
30.06.14,12:42
Preco by to mala byt az taka blbost? Par ludi pride o kseft, ale dalsi usetria nejake to euro. Nikdy nebudu spokojny vsetci.

Daňová evidencia je vhodná hlavne pre podnikateľov s menším obratom a malým počtom dokladov, ktorým sa neoplatí uplatňovať paušálne výdavky. Keďže sa na ňu nevzťahuje zákon o účtovníctve podnikateľ nemôže dostať pokutu za nesprávne vedenie účtovníctva. Taktiež nie je podnikateľ povinný viesť účtovné knihy, vypracovávať odpisový plán, uskutočniť inventarizáciu majetku a záväzkov, alebo zostavovať účtovnú závierku. Podnikateľ – fyzická osoba pri podávaní daňového priznania predkladá miestne príslušnému správcovi dane len daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb.