Fany
24.06.05,09:32
Ta diskusia je obrovska a zakon podľa mňa nezmyselny. Ochranu údajov schvaľujem, ale načo k tomu treba určiť zvlášť osobu, ktorá to bude kontrolovať? Aj tak zodpovedá firma ako taká.

Vie niekto vypichnúť v kocke, čo vlastne máme urobiť? Ja som už z toho baf!!
Diky.
miriza
24.06.05,07:41
Ja som sa tu včera o tom nadiskutovala až až. Ja som urobila takto:
1. Včera som si podala žiadosť o výpis z registra trestov, keď mi príde hneď ho doložím do šanónu kde mám všetko ohľadom OOU.
2. Stiahla som si z internetu tlačivo o poverení zodpovednej osoby a dnes ho posielam poštou do BA.
3. Taktiež som si z porady stiahla bezpečnostý projekt a smernice, trošku ho upravím a založím do šanónu.
Dúfam, že som na nič dôležité nezabudla.
tonkat
24.06.05,07:49
Ak spracovávame osobné údaje len v rámci mzdového programu, ktorý je na PC, pripojený na sieť a internet tak musím sa registrovať, alebo stačí len poveriť zodpovednú osobu? Budem veľmi vďačná za odpoveď. A ešte jedno, či sa dá zistiť, že poverená osoba by už bola nahlásená na úrade - totiž pred dvoma rokmi sme boli so šéfom na školení, a niečo sa mi marí, že z toho školenia niečo posielali na úrad. Už si to nepamätám. Díky
jholubok
24.06.05,07:49
Môžem sa spýtať s ktorej stránke ste sťahovali bezpečnostný projekt. Ďakujem veľmi pekne
jana k
24.06.05,07:57
To: Miriza
Myslím, že by si si mala ešte stiahnuť formulár o registrácii IS vyplniť ho a založiť a bude ti slúžiť ako evidencia

To: jholubok
Skus pozreť temu: Tlačiva nie daňové potrebné pre chod firmy alebo tak nejak sa vola alebo potom temu: Pozor:Zákon o ochrane udajov (je strašne dlha ale tam určite nájdeš odkaz na tu temu čo som napisala vyššie)
bea
24.06.05,07:58
Je v DOKUMENToch na Porade.
miriza
24.06.05,07:58
No vidíš zabudla som, pravdaže mám ho stiahnutý z časti vyplnený a založený.
uko
24.06.05,08:43
FO so 4 zamestnancami. mzdy robí ručne. inú databázu osobných údajov nemá.Urobila som toto:
vytvorila som si šanón Ochrana osobných údajov, do neho si dám
-1.zákon
-2.poznámky zo školenia
-3.smernica o OOÚ (vrámci nej bezpečnostná smernica) - upravená tá smernica, čo je sem na porade v dokumentoch, excelovská
-4.evidencia informačných systémov - nevedela som, že stačí vyplniť a založiť tlačivo ktorým sa registruje IS tak som si urobila svoje trochu podrobnejšie
-5. aj keď máme menej ako 6 zamestnacov poverili sme zodpovednú osobu (aby som nemusela sledovať počet zamstnancov v súvislosti s OOÚ). K tomu mám:
a/ poverenie zodpovednej osoby (tiež stiahnuté z porady)
b/ osvedčenie zo školenia
c/ výpis z registra trestov
d/ kopiu oznámenia prevádzkovateľa o poverení ZO
kopie a,b original d pošlem v pondelok na úrad...
-6. poučenie oprávnených osôb-to ešte nemám
Magma
24.06.05,09:11
Aká zmluva sa má napísať, ak mzdy spracováva iná firma. V ktorej má byť zodpovedná osoba?
paragraf
24.06.05,09:36
Prosím, prosím napíš, odkial si stiahla tú smernicu a projekt.
petra:-)
24.06.05,19:57
Aká zmluva sa má napísať, ak mzdy spracováva iná firma. V ktorej má byť zodpovedná osoba?

Zmluva uzatvorená medzi prevádzkovateľom (zamestnávateľom) a sprostredkovateľom (účtovnícka firma) musí obsahovať odvolávku, že je uzatvorená nie len podľa obchodného zákonníka, ale aj podľa zákona o OOÚ a aj nasledujúce údaje: účel spracovania OÚ, okruh dotknutých osôb, operácie, ktoré môže robiť sprostredkovateľ s OÚ (povolené, prikázané, zakázané), zoznam tretích osôb, zoznam príjemcov OÚ, poučenie o právach a povinnostiach v zmysle zákona o OÚ (povinnosti prevádzkovateľa = povinnosti sprostredkovateľa §6), poučenie o zodpovednosti za porušenie zákona o OOÚ zo strany sprostredkovateľa, dobu platnosti zmluvy, info o tom, čo sa bude diať s OÚ resp. IS po skončení zmluvy.
Prevádkovateľ môže poveriť ako zodpovednú osobu len FO, ktorá spĺňa podmienky podľa § 19 ods. 12 , t.j. je spôsobilá na právne úkony, je bezúhonná a bola vyškolená. Nie je stanovená podmienka, že to musí byť zamestnanec prevádzkovateľa, zodpovednou osobou môže byť aj FO z účtovníckej firmy, alebo akákoľvek externá FO pri splnení podmienok podľa § 19). Jedinou podmienkou je, že zodpovenou osobou nemôže byť štatutár.
:)
Muška
24.06.05,21:39
Skôr ako kliknete na "Súhlasím" si prečítajte pokyny od Richarda tu: http://www.porada.sk/showthread.php?t=10407&page=1&pp=10

K ochrane osobných údajov:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2165 - príspevok č. 1 je super
zhrnutie

Dokumenty , tlačivá a pod. k tejto téme aj k rôznym ďalším najdete tu:
http://www.porada.sk/downloads.php?
KEJKA
25.06.05,09:57
UKO, ale to vsetko platí pre firmu ktorá má 6 zamestnancov a viac!
Muška
25.06.05,14:23
Opakujem sa, ale ak kliknete na tento link, http://www.porada.sk/showthread.php?t=2165 tak v prvom príspevku je doplnenie z 23.6. 2005 - a je tam veľmi kvalitné zhrnutie o OOU
zuzla
27.06.05,08:05
Ak posielam registráciu informačných systémov, neposielam bezpečnostný projekt, ani nič iné, že?
Monika
27.06.05,08:16
Prajem všetkým krásny deň.

Rada by som dala do pozornosti ešte jednu adresu, ktorá nám bola na školení ponúknutá, ak by si niekto nevedel, alebo nechcel urobiť bezpečnostný projekt a podobné doklady sám, tu je linka na firmu, ktorá vám to môže spracovať.

Adresa: www.kelcom.sk

Monika
uko
27.06.05,08:23
UKO, ale to vsetko platí pre firmu ktorá má 6 zamestnancov a viac!to je pravda. ja som sa riadila §19 ods.8 vlastne som prehodila celú zodpovednosť ohľadom ooú na zodpovednú osobu....
Mickya
27.06.05,08:27
Prosím, poraďte, či sa týka tento zákon aj podnikateľa, ktorý nemá ani jedneho zamestnanca. Ale problém je v tom, že zákazníci vypíšu objednávku, na ktorej vypíšu meno, priezvisko, adresu, telefón, e-mail, niekedy aj rodné číslo. Týka sa aj tohto podnikateľa tento zákon? Čo treba v tomto prípade robiť? Objednávka je vypísaná na internete a nám zaslaná e-mailom.
Ďakujem
ucetni_fantozzi
27.06.05,09:39
domnievam sa spravne, ked si myslim, ze aj uctovnictvo, ak sa medzi partnermi nachadzaju fyzicke osoby podlieha registracii ako informacny system s osobnymi udajmi?
Majka
19.07.05,09:18
prosim o radu,nikde to neviem vycitat,doklad o vyskoleni zodpoved.osoby, posielam na Urad na ochr.osob. udajov alebo len kopiu osvedcenia?

dakujem,dakujem...
Janka6685
19.07.05,09:22
prosim o radu,nikde to neviem vycitat,doklad o vyskoleni zodpoved.osoby, posielam na Urad na ochr.osob. udajov alebo len kopiu osvedcenia?

dakujem,dakujem...
Ja som si myslela, že ten doklad treba mať len k nahliadnutiu v prípade kontorly.
lenkak
19.07.05,09:44
Netreba posielať na Úrad na ochranu osôb žaidny doklad o vyškolení.
ESTER
14.10.05,06:20
Pre určenie zodpovednej osoby sa rátajú do počtu zamestnancov aj dohodári?
petra:-)
14.10.05,06:22
Pre určenie zodpovednej osoby sa rátajú do počtu zamestnancov aj dohodári?
Nie, nerátajú :)
ESTER
14.10.05,06:33
Petra, dík.

Ak sa spracuvávajú mzdy je nutné dať podpísať súhlas dotknutej osobe?
petra:-)
14.10.05,07:02
V zmysle § 7 ods 3 - ak spracovávate len údaje, ktoré sú nutné podľa osobitných predpisov, tak nie. Ja však do pracovnej zmluvy uvádzam klauzulku, že:

Zamestnanec podpisom tejto zmluvy výslovne vyjadruje svoj súhlas s použitím svojich osobných údajov v súlade so zákonom č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov pre účely práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov založených pracovnou zmluvou, a pre účely plnenia povinností zamestnanca a zamestnávateľa z poistenia v zmysle zákona č. 580/1994 Z. z. o zdravotnom poistení a zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.
ESTER
14.10.05,07:18
Ak má firma len 4 zamestnancov, má vypracovanú bezpečnostú smernicu, uzatvorenú mandátnu zmluvu so sprostredkovateľom, priložený evidenčný list personálneho a mzdového IS, počítač nie je pripojený na internet, zodpovedná osobo nie je zatiaľ poverená. Zabudlo sa ešte na niečo? Dúfam že tu nie je povinnosť registrovať IS.
lenkak
14.10.05,07:20
Myslím si že máš všetko OK, nie je povinnosť sa registrovať.
ESTER
14.10.05,07:35
Vrelá vďaka všetkým za bleskové odpovede.
petra:-)
14.10.05,07:42
Ak má firma len 4 zamestnancov, má vypracovanú bezpečnostú smernicu, uzatvorenú mandátnu zmluvu so sprostredkovateľom, priložený evidenčný list personálneho a mzdového IS, počítač nie je pripojený na internet, zodpovedná osobo nie je zatiaľ poverená. Zabudlo sa ešte na niečo? Dúfam že tu nie je povinnosť registrovať IS.
Tiež myslím, že je to v poriadku, len pripomeniem, že zmluva uzatvorená medzi prevádzkovateľom (zamestnávateľom) a sprostredkovateľom (účtovnícka firma) musí obsahovať odvolávku, že je uzatvorená nie len podľa obchodného zákonníka, ale aj podľa zákona o OOÚ a aj nasledujúce údaje: účel spracovania OÚ, okruh dotknutých osôb, operácie, ktoré môže robiť sprostredkovateľ s OÚ (povolené, prikázané, zakázané), zoznam tretích osôb, zoznam príjemcov OÚ, poučenie o právach a povinnostiach v zmysle zákona o OÚ (povinnosti prevádzkovateľa = povinnosti sprostredkovateľa §6), poučenie o zodpovednosti za porušenie zákona o OOÚ zo strany sprostredkovateľa, dobu platnosti zmluvy, info o tom, čo sa bude diať s OÚ resp. IS po skončení zmluvy. A tiež teba dodržať § 5 ods. 4 - ak bol sprostredkovateľ poverený spracúvaním až po získaní os. údajov dotknutých osôb, treba im to oznámiť pri najbližšom kontakte s nimi, najneskôr do 3 mesiacov od poverenia (najlepšie písomne).
Janka6685
14.10.05,09:21
Len pre istotu: externá účtovníčka sa do tohto počtu tiež nezarátava?
petra:-)
14.10.05,09:38
Ak myslíš do počtu zamestnancov, tak externá účtovníčka určite nie - to je zmluvný partner, nie zamestnanec. :)
Janka6685
14.10.05,12:48
Ak myslíš do počtu zamestnancov, tak externá účtovníčka určite nie - to je zmluvný partner, nie zamestnanec. :)
Vďaka. :)

Radšej sa pre istotu pýtať, ako potom niečo pokašľať.:o