dareckova
27.02.09,11:24
Ak som SZČO, nie som plátcom DPH a používam súkromné vozidlo na podnikateľské účely, treba ku knihe jázd doložiť bločky za PHM tak, aby bolo všetko do koruny doložené alebo stačí len z internetu vytlačiť cenu PHM?
Martin Mocko
27.02.09,10:31
Ak som SZČO, nie som plátcom DPH a používam súkromné vozidlo na podnikateľské účely, treba ku knihe jázd doložiť bločky za PHM tak, aby bolo všetko do koruny doložené alebo stačí len z internetu vytlačiť cenu PHM?

Pri používaní súkromného vozidla na podnikateľské účely nie je potrebné viesť knihu jázd. V tomto prípade je treba jazdy vydokladovať cez cestovný príkaz (priemerné PHM + kilometrovné)
Zoltán Kovács
27.02.09,10:32
Ak som SZČO, nie som plátcom DPH a používam súkromné vozidlo na podnikateľské účely, treba ku knihe jázd doložiť bločky za PHM tak, aby bolo všetko do koruny doložené alebo stačí len z internetu vytlačiť cenu PHM?


Daňové výdavky

§ 19
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Pre mňa je otázkou to či z internetu stiahnuté ceny sú vierohodným zdrojom preukázania nákupu, alebo nie. Preto zastávam názor, že je potrebné mať bločky, nakoľko ak nemám bločky, tak stiahnem napr. ceny Slovnaftu (čo sú skoro vždy najvyššie), ale tankovať budem na lacnejšej pumpe?
JM1968
27.02.09,10:55
pekný deň, prosím, keď si SZČO vydokladuje jazdy cez cestovný príkaz ako náhrady, musí si ich aj vyplatiť alebo je to v JÚ nepeňažná operácia?...auto nie je zaradené v podnikaní, ďakujem
Zoltán Kovács
27.02.09,11:05
pekný deň, prosím, keď si SZČO vydokladuje jazdy cez cestovný príkaz ako náhrady, musí si ich aj vyplatiť alebo je to v JÚ nepeňažná operácia?...auto nie je zaradené v podnikaní, ďakujem

Je to len na szčo, či bude účtovať nepeňažnú operáciu, alebo aj si skutočne vyplatí svoj nárok.
Martin Mocko
27.02.09,11:05
pekný deň, prosím, keď si SZČO vydokladuje jazdy cez cestovný príkaz ako náhrady, musí si ich aj vyplatiť alebo je to v JÚ nepeňažná operácia?...auto nie je zaradené v podnikaní, ďakujem

Vyplatiť z pokladnice (alebo BU) ako cestovnú náhradu (prevádzková réžia)

Edit: Alebo účtovať ako nepeňažnú operáciu. Podstata zostáva pri obidvoch sytémoch rovnaká - výška náhrad sa premietne vo výdavkoch. Rozdieľ je iba v tom, či chceš fyzicky penize za cestovné náhrady i vyplatiť - alebo nie.
jamis
27.02.09,11:07
Vyplatiť z pokladnice (alebo BU) ako cestovnú náhradu (prevádzková réžia)


Môj názor je, že to môže byť i nepeňažná operácia ako uvádza Zoltán.
JM1968
27.02.09,11:14
Môj názor je, že to môže byť i nepeňažná operácia ako uvádza Zoltán.
Ďakujem, som z toho dopletená, lebo veď keď za PHM platí celá rodina, nie SZČO z pokladne, tak sa mi zdá divné aby dal najprv vklad 31.12. do pokladne, aby si mohol vybrať hovotosť 31.12. pri uplatnení nároku. To všetko "akože"...A na daňovom mi včera toto tvrdili....vlani som to urobila ako nepeňažnú operáciu...teraz neviem....Ešte raz vďaka.
jamis
27.02.09,11:21
Ďakujem, som z toho dopletená, lebo veď keď za PHM platí celá rodina, nie SZČO z pokladne, tak sa mi zdá divné aby dal najprv vklad 31.12. do pokladne, aby si mohol vybrať hovotosť 31.12. pri uplatnení nároku. To všetko "akože"...A na daňovom mi včera toto tvrdili....vlani som to urobila ako nepeňažnú operáciu...teraz neviem....Ešte raz vďaka.
Pravidelne to robím ako nepeňažnú operáciu a ešte nikdy k tomu DÚ nemal výhradu
JM1968
27.02.09,12:48
Vyplatiť z pokladnice (alebo BU) ako cestovnú náhradu (prevádzková réžia)

Edit: Alebo účtovať ako nepeňažnú operáciu. Podstata zostáva pri obidvoch sytémoch rovnaká - výška náhrad sa premietne vo výdavkoch. Rozdieľ je iba v tom, či chceš fyzicky penize za cestovné náhrady i vyplatiť - alebo nie.
ďakujem:)