evina2
24.06.05,09:37
Prajem Vám krásny deň a prosím pekne o radu. Som SZČO , predávam počítačovú techniku. Teraz som si cez Multiservis vzal počítač na splátky, ktorý budem používať na podnikanie ( JU, platca DPH, PC 50.000,-). V Zmluve mám uvedené údaje ako fyzická osoba, nie ako podnikateľ. Môžem vystaviť Fa sám sebe na predaj počítača a potom ho splácať? Poraďte mi prosím. Kedy si ho môžem zaradiť do majetku? ako to zaúčtovať a čo DPH?
Sefcikova
24.06.05,16:34
Neviem či je nejaký problém v tom, že na zmluve si ako FO - pokiaľ máš miesto podnikania doma - rozdiel bude iba v odpisoch, kde zohľadníš používanie aj na súkromné účely. Pokiaľ by si mal na zmluve názov firmy a IČO uplatňovala by som celé odpisy.

Účtovanie - JÚ, platca DPH - to asi nie je leasing, Multiservis - to splácaš asi 1 rok ??

Nákup PC - suma bez DPH zaúčtuješ ako nákup HIM
DPH ako výdaj neovplyvňujúci ZD
Úhrada splátky - suma bez DPH ako výdaj neovplyvňujúci ZD
DPH ako prijatá na vstupe
PC - ako HIM odpisuješ 4 roky - pre rovnomerné odpisovanie ako suma bez DPH : 4 - vždy k 31.12.BO (ak máš na zmluve iba FO bez IČO tak si uplatni odpis iba v pomernej výške napr. 80%)

Maja
ondrejvla
24.06.05,18:49
Prajem Vám krásny deň a prosím pekne o radu. Som SZČO , predávam počítačovú techniku. Teraz som si cez Multiservis vzal počítač na splátky, ktorý budem používať na podnikanie ( JU, platca DPH, PC 50.000,-). V Zmluve mám uvedené údaje ako fyzická osoba, nie ako podnikateľ. Môžem vystaviť Fa sám sebe na predaj počítača a potom ho splácať? Poraďte mi prosím. Kedy si ho môžem zaradiť do majetku? ako to zaúčtovať a čo DPH?
Neviem, či som ťa dobre pochopila - účtuješ v JÚ a PC predávaš sama sebe????
A prečo? Veď keď ho máš na skladových zásobách tak si ho preraď do majetku a odpisuj! Veď ty si ten tovar zaplatila, v nákladoch ho máš, preradíš ho do majetku a budeš odpisovať 4 roky. Daj si zaúčtovať výdaj zo skladu a príjem OVZD ako nepeňažnú operáciu, následne zaúčtuj nákup majetku opäť ako nepeňažnú operáciu, odporúčam to zaúčtovať ako interný doklad. No a DPH, samozrejme, že neodvedieš, nakoľko je to majetok pre tvoje podnikanie. Ale platiť sám sebe ako podnikateľ v splátkach????? No ja som to ešte nepočula, možno ostatní Poraďáci áno, rada sa poučím, ak je to niečo nové. Ale logiku mi to nedáva!
Ale podľa mňa je to nezmysel! Nemôžeš ako FO fakturovať svojej FO! - to je blbosť nie?
ondrejvla
24.06.05,20:57
Pridá sa niekto k tejto téme? Veď sa na to pozrite, lebo ja ani spať nebudem, nedá mi to pokoj!
accad
24.06.05,21:01
Ja som to pochopila tak, že ako FO si uzatvorila zmluvu s Multiservisom o nákupe PC. Budeš ho ako FO splácať v určených splátkach. Ako SZČO si plátca DPH. Daňový doklad od Multiservisu je vystavený na tvoje meno, čo je v poriadku, ale pravdepodobne neobsahuje náležitosti § 71 a to je tvoje DIČ ako SZČO a IČ DPH. V takomto prípade si DPH nemôžeš uplatniť, ale môžeš preradiť tento PC v OC vrátane DPH z osobného vlastníctva do majetku a začať o ňom účtovať ako o hmotnom majetku využívanom na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, t.z. uplatniť si daňové odpisy podľa zákona o daniach z príjmov. V prípade predaja v budúcnosti, bude príjem z predaja zdaniteľným príjmom.
ondrejvla
24.06.05,21:05
Ja som to pochopila tak, že ako FO si uzatvorila zmluvu s Multiservisom o nákupe PC. Budeš ho ako FO splácať v určených splátkach. Ako SZČO si plátca DPH. Daňový doklad od Multiservisu je vystavený na tvoje meno, čo je v poriadku, ale pravdepodobne neobsahuje náležitosti § 71 a to je tvoje DIČ ako SZČO a IČ DPH. V takomto prípade si DPH nemôžeš uplatniť, ale môžeš preradiť tento PC v OC vrátane DPH z osobného vlastníctva do majetku a začať o ňom účtovať ako o hmotnom majetku využívanom na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, t.z. uplatniť si daňové odpisy podľa zákona o daniach z príjmov. V prípade predaja v budúcnosti, bude príjem z predaja zdaniteľným príjmom.
No a práve to ma vyviedlo z miery, že prečo to riešila cez Multiservis a na seba bez IČO a DIČ, je platiteľ DPH, v prípade, ktorý som ja navrhovala mala možnosť odpočtu, no-odpočtu, skrátka by si pri prevode zo skladu do majetku mohla uznať, resp.nemusela odviesť DPH. Takže, nielen, že prišla o DPH, ale aj vstupnú cenu PC má vyššiu, a pritom to bolo podľa mňa úplne zbytočné!
durisovad
24.06.05,21:07
Nie je mi dost dobre jasne, preco osoba, ktora sa zaobera predajom pocitacov, kupuje od splatkovej spolocnosti predmet svojho podnikania.
Ak by som mala ja riesit takyto problem, tak by som to spravila tak, ze ako sukromna osoba by som pocitac predala svojej firme, zaviedla ho do majetku a odpisovala. Splatky by som nechala na sukromnej osobe a do firmy by som to vobec nemontovala. Za predaj pocitaca by som zaplatila vtedy, keby som mala vo firme peniaze.
Jednoduche uctovnictvo nerobim, je celkom mozne, ze tam sa to riesi inak.
Paula
24.06.05,21:22
Evina, nič v zlom, ale tvoja situácia je mimo oblasť môjho chápania :) Obchoduješ s počítačovou technikou a pre seba samú nakúpiš počítačovú techniku na splátky mimo živnosť pre účely živnosti. Ak chceš pre zníženie výdavkov použiť odpisy, nezostáva asi nič iné, len predať sama sebe ....
durisovad
24.06.05,21:25
Vrele suhlasim.
evina
24.06.05,21:32
Evina, nič v zlom, ale tvoja situácia je mimo oblasť môjho chápania :) Obchoduješ s počítačovou technikou a pre seba samú nakúpiš počítačovú techniku na splátky mimo živnosť pre účely živnosti. Ak chceš pre zníženie výdavkov použiť odpisy, nezostáva asi nič iné, len predať sama sebe ....

Pauli ja čítam a rozmýšľam, že čo som to spravila:D a teraz vidím, že to Evina2
Paula
24.06.05,21:46
vedved Evi, to je to mimikry :D:D:D