živnostník-začiatočník
27.02.09,12:29
Dobry den prajem,

mam takyto problem:

- so zamestnavatelom som sa dohodol, ze prejdem z TPP na zivnost. Vyplacat ma bude cenou prace, takze by som nemal byt skodny..

studoval som tu Poradu a vyslo mi, ze najlepsie bude zalozit si s.r.o..

bolo by to takto:
1. poskytnem sluzby
2. na konci mesiaca vystavim fakturu
teda budem mat prijem len od jednej firmy pravidelne, v rovnakej vyske cely rok

Otazka:
ako mozem pouzit peniaze, ktore mi druha firma vyplati na moju s.r.o.?
ako sa vyhnem plateniu dani a odvodov? (je mozne znizit danovy zaklad napr. tak, ze si prenajmem auto, sidlo frimy - fiktivne samozrejme..)

Dakujem
Rozalaia
27.02.09,12:21
Ak si zalozis S.R.O. a budes figurovat iba ako konatel (nie zamestnanec, nijaka odmena za vykon funkcie konatela) tak si budes vyplacat iba podiel na zisku s.r.o. - z tohto sa neplatia nijake odvody + MOZES si pisat cestaky, len POZOR, konatel moze vykonavat len pracu konatela, cize zastupovat spolocnost, rokovat .... cize v cestakoch odporucam vykazovat iba pracovne cesty za ucelom rokovania, zastupovania spolocnosti ... atd. Trochu to mozes "vylepsit", ze sa v tej svojej S.R.O. aj zamestnas, aspon na dohodu, potom mozes vykonavat aj "pracu" za tu svoju S.R.O. a pisat aj cestaky za ucelom vykonu prace. Ale zas s dohodou su spojene aj nejake tie odvody a praca mzdarky. SKODA ze si sa hned na zaciatku vzdal SZCO, uvedom si, ze ako SZCO mas narok na odpocitatelnu polozku na danovnika (podla mna vyznamna polozka), nemas taky problem s pracovnymi cestami a odvody spociatku nie su az take katastrofalne vysoke :o)
živnostník-začiatočník
27.02.09,12:30
Dakujem za odpoved.
Samozrejme, mam zaujem platit si len zdravotne - urazovku a dochodok si budem riesit komercnou cestou... :-)


Takze na zaciatok by si skor odporucila SZCO?

Prakticky budem pravidelne cestovat po pobockach firmy, ktorej to budem fakturovat - mesacne to robi aj 4000 km.. Takze tie cestaky by boli super...

Ak teda by som bol konatelom bez akejkollvek zmluvy - pouzival by som vlastne auto a pisal cestaky, prenajal by som si sidlo firmy. Ak by mi to vyslo tak, ze sa to vyrovna cene, ktoru budem fakturovat - nemusle by som platit ziadne odvody??
Resp. - ako by to bolo so zdravotnymi odvodmi - nieco sa predsa platit musi, ak nechcem zostat bez osetrenia, nie?
Rozalaia
27.02.09,12:39
Zdravotne poistenie si budes platit tak, ci tak (z prinutenia, ci dobrovolne :o)
Urob si "kalkulaciu" ake asi budes mat prijmy. Ak budes mat cojaviem 100tis sk mesacne, SZCO pre teba nema velky vyznam. Ta odpocitatelna polozka (2008 je to 98tis, teraz ju zvysili, nemam to tu po ruke, niekde to najdes) v takom pripade nebude pre teba vyznamna. Ale zas na druhej strane, ked teraz odstartujes ako SZCO, budes si platit len zdravotne, mozes si poisat tie cestaky (stravne, nahrada phl ...) a uvidis aky ti vyjde zaklad dane za rok 2009. Tento posudis vo vztahu k socialnej poistovni (ake by ti asi vyrubili odvody od 30.6.2010) a vo vztahu k zdravotnej (detto, ako by ti zdvihli odvody od 30.6.2010) ak budes mat dojem, ze to zvladnes (a chces) platit, pokracujes ako SZCO. Ak budes mat dojem, ze je to privela, mozes zivnost ukoncit, alebo prerusit, zalozit tu S.R.O. a pokracovat dalej ako konatel. Pohrab sa na porade, je tu vela tem na : sro kontra szco, prerusenie zvinosti a odvody ... atd.
Justina
27.02.09,12:50
Pozor na § 5 ods.1 písm. a) ZDP - ak SZČO má iba jedného odberateľa, daňový úrad to môže posúdiť ako závislú činnosť...
Rozalaia
27.02.09,13:10
Pozor na § 5 ods.1 písm. a) ZDP - ak SZČO má iba jedného odberateľa, daňový úrad to môže posúdiť ako závislú činnosť...
a co potom z toho pre SZCO vyplyva? (zmena v zdanovani? zmena v odvodoch?
živnostník-začiatočník
27.02.09,13:14
Hm, je tu toho vela, len sa mi to zda hrozne zmatocne. Samozrejme, uctovnictvo si nebudem robit sam - nechapem ako sa to niekto moze naucit :-)), ale predym ako sa s nejakym kvalifikovanym uctovnikom dam do spoluprace, rad by som mal aspon zakladny prehlad..



Mohla by si mi prosim vysvetli, ako je to s tou odpocitatelnou polozkou pri SZCO?? Celkovy prijem bude pod 100 000 Sk/mesacne (aj ked je to pekna predstava :-))

Ak tomu dobre rozumiem - zacal by som ako SZCO - rok by som si platil iba zdravotne (kolko??) a potom by som si to dal spocitat, kolko by vysli odvody, a ak by to bolo vela, este pred terminom splatnosti odvodov (kedy?) by som SZCO zrusil??
Rozalaia
27.02.09,13:43
Ked si SZCO, robis si danove priznanie, mozes si od prijmov odpocitat "odpocitatelnu polozku na danovnika" 3435,27 € tj. znizis si o to zaklad dane) ale iba v pripade, ak si nedosiahol prilis vysoky zaklad dane (PREPAC, zas neviem z hlavy hranicu, hrozneeee). Ak mas manzelku, ktorej prijmy nedosiahli 3435,27 € a zijete spolu v spolocnej domacnosti, mozes si odpocitat aj ju :o))) to nie je vtip, naozaj. Ak si konatel v S.R.O. a vyplacas si iba podiel na zisku, tak skratka S.R.O. urobi danove priznanie, vynosy - naklady (velmi zhruba povedane) a vyjde hospodarsky vysledok, ktory zdanuje. Nijaky narok na odpocet 3435,27 €.
Zdravotne poistenie minimum by si teraz platil tusim 41,37 eur (odporucam preverit, ja fakt na toto nemam pamat).
A tie odvody ... ked budes mat hotove danove priznanie za rok 2009 (najneskor marec 2010) tak do 30.6.2010 musis podat vypis z tohto DP do socialnej poistovne a ONI ti vypocitaju odvody a detto Rocne zuctovanie zdravotneho poistenie, kde si SAM vypocitas odvody. Tieto buds platit az od 1.7.2010. Ak vsak do toho 30.6.2010 zrusis / prerusis zivnost, povinnost platit odvody nevznika. Tak tu mas casovy priestor "presedlat" zo SZCO na S.R.O.
živnostník-začiatočník
01.03.09,16:48
Ked si SZCO, robis si danove priznanie, mozes si od prijmov odpocitat "odpocitatelnu polozku na danovnika" 3435,27 € tj. znizis si o to zaklad dane) ale iba v pripade, ak si nedosiahol prilis vysoky zaklad dane (PREPAC, zas neviem z hlavy hranicu, hrozneeee). Ak mas manzelku, ktorej prijmy nedosiahli 3435,27 € a zijete spolu v spolocnej domacnosti, mozes si odpocitat aj ju :o))) to nie je vtip, naozaj. Ak si konatel v S.R.O. a vyplacas si iba podiel na zisku, tak skratka S.R.O. urobi danove priznanie, vynosy - naklady (velmi zhruba povedane) a vyjde hospodarsky vysledok, ktory zdanuje. Nijaky narok na odpocet 3435,27 €.
Zdravotne poistenie minimum by si teraz platil tusim 41,37 eur (odporucam preverit, ja fakt na toto nemam pamat).
A tie odvody ... ked budes mat hotove danove priznanie za rok 2009 (najneskor marec 2010) tak do 30.6.2010 musis podat vypis z tohto DP do socialnej poistovne a ONI ti vypocitaju odvody a detto Rocne zuctovanie zdravotneho poistenie, kde si SAM vypocitas odvody. Tieto buds platit az od 1.7.2010. Ak vsak do toho 30.6.2010 zrusis / prerusis zivnost, povinnost platit odvody nevznika. Tak tu mas casovy priestor "presedlat" zo SZCO na S.R.O.

Vdaka za odpovede!
Este - ak spravne rozumiem :)
Budem SZCO, uctovnicka mi spocita DP, to donesiem do SP - ale povedzme 30/6 si zrusim zivnost a odvody teda platit nebudem musiet??
Ak by som si tu zivnost nezrusil, co by som platil? Cely predosly rok, alebo by sa to pouzilo len ako "predpoklad" toho co budem platit v daôlsom roku?
Rozalaia
02.03.09,18:35
Ano, pouzilo by sa to ako "predpoklad" pre buduci rok - skratka podla DP 2009 ti urcia vymeriavaci zaklad od 30.6.2010 za predpokladu, ze bude zivnost pokracovat. Sikovnejsia uctovnicka ti podla DP sama priblizne vypocita ake odvody by ti socialka vyrubila. A zatial to takto s tym prerusenim, resp. zrusenim zivnosti funguje, neviem dokedy, ja sa tomu tiez cudujem, ale je tu na porade o tom dlllha tema, kde pisu ludia, co tomu rozumeju viac :o)
Justina
03.03.09,08:47
a co potom z toho pre SZCO vyplyva? (zmena v zdanovani? zmena v odvodoch?
Vyplýva z toho len toľko, že takýto živnostník si nemusel zakladať živnosť, ale mal byť v pracovnom pomere, nakoľko sa jedná o podriadenosť dodávateľa voči jednému odberateľovi - teda zmena v zdaňovaní a odvodoch... Posúdenie, či je to závislá činnosť alebo nie, je podriadené aktivite konkrétnej daňovej kontroly.
Rozalaia
03.03.09,10:18
Vyplýva z toho len toľko, že takýto živnostník si nemusel zakladať živnosť, ale mal byť v pracovnom pomere, nakoľko sa jedná o podriadenosť dodávateľa voči jednému odberateľovi - teda zmena v zdaňovaní a odvodoch... Posúdenie, či je to závislá činnosť alebo nie, je podriadené aktivite konkrétnej daňovej kontroly.
Priznávam sa, že toto som ešte nepočula, ale LOGIKU TO MA. Takže "živnostník - začiatočník" - pozor na to!!!!!