destiny1111
27.02.09,14:25
Ahojte poraďáci,
zaujímal by ma Váš názor ohľadom vrátenia daru. Manžel daroval manželke nehnuteľnosť vzhľadom na to, že všetky peniaze do manželstva priniesla manželka, za ne bol aj tento dom rekonštruovaný. Desať rokov spolu nespávali, manželku označil za frigidnú, hoci problém bol na jeho strane.A manželke sa prihodilo to, že raz - jediný raz ho podviedla. No otehotnela. On sa s ňou preto hneď rozviedol a teraz žiada vrátenie daru za hrubé porušenie dobrých mravov. Ona teraz zostala sama s dieťaťom. Aký máte názor Vy? Ide o porušenie dobrých mravov alebo o hrubé porušenie dobrých mravov? Počas jej tehotenstva ju fyzicky napadol, no za lekárom ani na políciu nešla. Zobral všetky spoločné úspory aj auto, ktoré bez jej vedomia predal.
Tweety
27.02.09,13:32
Ahojte poraďáci,
zaujímal by ma Váš názor ohľadom vrátenia daru. Manžel daroval manželke nehnuteľnosť vzhľadom na to, že všetky peniaze do manželstva priniesla manželka, za ne bol aj tento dom rekonštruovaný. Desať rokov spolu nespávali, manželku označil za frigidnú, hoci problém bol na jeho strane.A manželke sa prihodilo to, že raz - jediný raz ho podviedla. No otehotnela. On sa s ňou preto hneď rozviedol a teraz žiada vrátenie daru za hrubé porušenie dobrých mravov. Ona teraz zostala sama s dieťaťom. Aký máte názor Vy? Ide o porušenie dobrých mravov alebo o hrubé porušenie dobrých mravov? Počas jej tehotenstva ju fyzicky napadol, no za lekárom ani na políciu nešla. Zobral všetky spoločné úspory aj auto, ktoré bez jej vedomia predal. Môj názor: ide o porušenie dobrých mravov, darca si môže nárokovať vrátenie daru.
Mária27
27.02.09,13:36
Ale ak sa on prizná, že 10 rokov s ňou nespával, je to hrubé porušenie manželských povinností. A keďže vie určite, že to dieťa nie je jeho, asi to pravda bude. Potom porušenie dobrých mravov nemusí súd uznať.

Myslím, že by mala čím skôr žiadať o vysporiadanie BSM. Pri delení BSM sa vezmú do úvahy aj jej peniaze, ktoré do manželstva priniesla.

Bude ale ťažko dokazovať, že ho podviedla jedinýkrát.
hanelie
27.02.09,13:48
táto vec je diskutabilná - ide o to, že neexistuje žiadny zoznam, v ktorom sa uvádzajú kritéria pre "dobré mravy"
o to viac, že manželstvo bolo nefunkčné / je teda v tomto prípade nevera dostatočným "hrubým porušením dobrých mravov" v súvislosti s vrátením daru?
Chobot
27.02.09,14:06
Ahojte poraďáci,
zaujímal by ma Váš názor ohľadom vrátenia daru. Manžel daroval manželke nehnuteľnosť vzhľadom na to, že všetky peniaze do manželstva priniesla manželka, za ne bol aj tento dom rekonštruovaný. Desať rokov spolu nespávali, manželku označil za frigidnú, hoci problém bol na jeho strane.A manželke sa prihodilo to, že raz - jediný raz ho podviedla. No otehotnela. On sa s ňou preto hneď rozviedol a teraz žiada vrátenie daru za hrubé porušenie dobrých mravov. Ona teraz zostala sama s dieťaťom. Aký máte názor Vy? Ide o porušenie dobrých mravov alebo o hrubé porušenie dobrých mravov? Počas jej tehotenstva ju fyzicky napadol, no za lekárom ani na políciu nešla. Zobral všetky spoločné úspory aj auto, ktoré bez jej vedomia predal.

Tu nikto jednoznačne nepovie, či ide o hrubé porušenie mravov alebo nie. Každý bude mať na to iný názor.

Dôležité je, ako hrubé porušenie mravov dokáže alebo predostrie manžel na súde a ako sa bude manželka brániť. Na základe ich výpovedí a dôkazov sudca rozhodne, či sa dar má vrátiť alebo nie.
bobiku
28.02.09,12:45
a kto preboha určil legislatívne čo je to porušenie mravov a hrubé porušenie mravov. Ved pre každého to je niečo iné. Keby bola nevera hrubé porušenie mravov, tak polka obyvateľstva sú nemravníci. Podľa mňa to teda není porušenie mravov v žiadnom význame. Celý ten problém mi príde absurdný. Prečo spolu nespávali ako manželia 10 rokov?! Čo je to za nenormálny vzťah? Ved normálny ľudia spolu komunikujú a takéto veci si mali vyjasniť. ako potom chceli mať deti? A čo mu vadí na tom, že jeho žene praskli nervy a mala pomer s iným, ved keby to bolo tak ako píšete, tak podľa mňa sú divný obaja a nedal sa čakať ani iný koniec, že jeden z nich bude neverný. Nech idú od seba, ved žili spolu nie celkom normálne. Bola medzi nimi láska? nejaké prejavy náklonosti ako v bežných vzťahoch medzi ľudmi, ktorí majú normálni intimni vzťah. Takže dar netreba vracať, ved vlastne kde nič nebolo normálne sa ani nemohlo nič nemravné udiať.