uctoeva
27.02.09,16:00
Dobrě den poradili by ste n*m ako m*me ŁŸtovaœ pren*jom v PU.Sme pl*tcami DPH, firma vlatnĄ budovu, kde na z*klade zmluvy prenajĄma priestory. Priestory su prenajat‚ na dobu neurŸitŁ NajomnĄci n*m platia z*lohove za n*jom. Ako spr*vne postupovaœ pri ŁŸtovanĄ.
Na z*klade zmluvy m*me ŁŸtovaœ mesaŸne tr§by ?
Poradte ako na to?
azla
27.02.09,15:31
Dobrě den poradili by ste n*m ako m*me ŁŸtovaœ pren*jom v PU.Sme pl*tcami DPH, firma vlatnĄ budovu, kde na z*klade zmluvy prenajĄma priestory. Priestory su prenajat‚ na dobu neurŸitŁ NajomnĄci n*m platia z*lohove za n*jom. Ako spr*vne postupovaœ pri ŁŸtovanĄ.
Na z*klade zmluvy m*me ŁŸtovaœ mesaŸne tr§by ?
Poradte ako na to?

Ak chcete mať učtovníctvo s určitou "výpovednou hodnotou" tržby by mali byť zaúčtované v mesiaci do ktorého patria.
Druhá vec je Dph.

Ak nájomcovia platia zálohové platby za nájom , ste povinný vystaviť k prijatej zálohe faktúru. (zálohová faktúra daňová). Tým bude ošetrená platba z hľadiska Dph. Tieto fa sa majú likvidovať iba vo výške Dph.

Následne by sa vystavila každý mesiac ostrá faktúra a zálohová fa by sa odpočítala (ak mate dohodnutá mesačnú fakturáciu).
Ostrú fa zaúčtuje klasicky 311/602,343 a

predchádzajúcu Dph odúčtujete, a odúčtujete aj zálohu 324/311

Zálohové faktúry daňové (aspoň podľa mňa zbytočne zväčšujú agendu, a treba to pracne sledovať, niekto zaplatí, niekto nie ....)

Menej pracné je, ak by sa fa za nájom vystavovali napr. 1-eho v mesiaci a mali by krátku splatnosť.
Prípadne by ste mohli prijať dopredu finančnú zábezpeku, ak chcete mať poistku.
uctoeva
28.02.09,06:54
Vrátim sa ešte k mojej otázke. Píšeš mi , že sme povinný pri prijatej zálohe vystaviť faktúru.Majitel nehnutelnosi sa tomu bráni, že platby prijíma na základe zmluvy, takže nechce vystaviť žiadne faktúry.Nájomcovia su tiež platitelia DPH, pričom chce využiť oslobodenie od DPH. Je teda povinný vystavovať každý mesiac faktúry?
azla
28.02.09,18:28
Vrátim sa ešte k mojej otázke. Píšeš mi , že sme povinný pri prijatej zálohe vystaviť faktúru.Majitel nehnutelnosi sa tomu bráni, že platby prijíma na základe zmluvy, takže nechce vystaviť žiadne faktúry.Nájomcovia su tiež platitelia DPH, pričom chce využiť oslobodenie od DPH. Je teda povinný vystavovať každý mesiac faktúry?

Ten prvý príspevok bol písaný "po čínsky" a možno som niečo nerozumela.:rolleyes:

Ak je vaša firma platiteľom Dph aj nájomcovia sú platitelia Dph, nie je mi celkom jasné z akého dôvodu sa rozhodujete, že prenájom bude oslobodený.:D
Mne sa to javí skôr ako nevýhoda.

Ak by bol nájom oslobodený, nie je povinnosť vystavovať fakturu. (§71/1-posledná veta.)

Ak bude nájom zdaňovaný aj tu sa nemusí vystavovať faktúra a za faktúru sa môže považovať aj dohoda o platbách nájomného - § 71, odst.3, a)

(3) Za faktúru sa považuje aj
a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,

Tržby za nájom by sa účtovali na základe zmluvy - napr. cez interné doklady.

Je veľa možnosti, v každom prípade treba vychádzať zo zmluvy (a zmluva by mala vychádzať z požiadaviek zákona a účtovnej jednotky)
SAIVI
11.03.09,11:41
Sme platcovia DPH a prenajali sme budovu taktiež platcom DPH. Uzatvorili sme zmluvu na 6 mesiacov od 01.09.2009 do 28.02.2010. Súčasťou zmluvy je aj neodeliteľná príloha splátkový kalendár (namiesto faktúry) - nájom sa mal platiť vždy na začiatku mesiaca a dátum zdaniteľného plnenia sme uviedli vždy 5-teho za príslušný mesiac ( vtedy by sme boli aj odviedli DPH ) ...nájomca nám ale následne zaplatil celú sumu za nájom za všetky mesiace naraz v 02/2009.
Máme teraz povinnosť odviesť DPH z celej sumy v mesiaci február ked prišla platba, .alebo DPH budeme odvádzať postupne, tak ako som splátkový kalendár mala zaúčtovaný v ostatných pohľadávkach s dátumom zdaniteľného plnenia za príslušný mesiac prenájmu?
SAIVI
11.03.09,12:23
...posúvam
azla
11.03.09,13:31
Sme platcovia DPH a prenajali sme budovu taktiež platcom DPH. Uzatvorili sme zmluvu na 6 mesiacov od 01.09.2009 do 28.02.2010. Súčasťou zmluvy je aj neodeliteľná príloha splátkový kalendár (namiesto faktúry) - nájom sa mal platiť vždy na začiatku mesiaca a dátum zdaniteľného plnenia sme uviedli vždy 5-teho za príslušný mesiac ( vtedy by sme boli aj odviedli DPH ) ...nájomca nám ale následne zaplatil celú sumu za nájom za všetky mesiace naraz v 02/2009.
Máme teraz povinnosť odviesť DPH z celej sumy v mesiaci február ked prišla platba, .alebo DPH budeme odvádzať postupne, tak ako som splátkový kalendár mala zaúčtovaný v ostatných pohľadávkach s dátumom zdaniteľného plnenia za príslušný mesiac prenájmu?

Z titulu prijatej platby Vám vznika povinnosť odviesť daň a vystaviť doklad.

§19

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.


§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku



(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
SAIVI
11.03.09,13:51
..dakujem
v príspevku "4" bolo uvedené že : Ak bude nájom zdaňovaný aj tu sa nemusí vystavovať faktúra a za faktúru sa môže považovať aj dohoda o platbách nájomného - § 71, odst.3, a)

(3) Za faktúru sa považuje aj
a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,

...kedže už som vystavila splátkový kalendár a u nás v učtovníctve zaúčtovala tieto pohľadávky s dátumami dodania podľa splátkového kalendára... , tieto teraz musím zrušiť a vystaviť im riadnu faktúru?
azla
11.03.09,14:07
...kedže už som vystavila splátkový kalendár a u nás v učtovníctve zaúčtovala tieto pohľadávky s dátumami dodania podľa splátkového kalendára... , tieto teraz musím zrušiť a vystaviť im riadnu faktúru?
Píšeš, že :
Uzatvorili sme zmluvu na 6 mesiacov od 01.09.2009 do 28.02.2010.
Už si toto v účtovníctve účtovala ? Asi nie:rolleyes:

Teraz musíš vystaviť fa k prijatému preddavku. - Zálohová fa daňová.

Keď je takýto prípad (je vystavená zal. fa daňová), následne po uskutočnení dodania sa vystaví ostrá a zalohová fa daňová sa odráta. (tým sa poníži aj daňová povinnosť - dph).

Splatkový kalendár plní funkciu akoby ostrej fa.
Dodávateľ bude mať doklady na odpočet Dph - zálohovú fa daňovú a tiež splátkový kalendár. (čiže 2x)
Nestretla som sa s takým prípadom.
Osobne sa domnievam, že mal by sa vystaviť nový splátkový kalendár, kde už bude daná skutočnosť zohľadnená, prípadne zrušiť splátkový kalendár a vystaviť ostrú faktúru s odpočtom zálohovej faktúry v 9/2009.
SAIVI
11.03.09,14:25
My sme im vystavili splátkový kalendár namiesto faktúry so všetkými potrebnými údajmi ako prílohu k zmluve a platby sme očakávali mesačne podľa neho v príslušnom obdobi tak ako to bolo dohodnuté v zmluve.
...takže im môžem dať nový splátkový kalendár, kde bude uvedené že platba za príslušný mesiac je v 02/2009, na základe ktorého odvedieme DPH a oni si na základe neho môžu DPH odpočítať? ...alebo to musím riešiť cez tu zálohovú faktúru?

...už som to účtovala, lebo som si zaúčtovala splátkový kalendár dopredu ako ostatné pohľadávky, a ked prišla platba tak som ich pouhrádzala. takto by stačilo len zmeniť dátum dodania na jednotlivých mesačných pohľadávkach na február 2009 .
azla
11.03.09,16:02
Asi by som to riešila takto:
Splátkový kalendár zvykne byť ako príloha ku zmluve. Urobila by som dodatok ku zmluve, že splátkový kalendár sa ruší, nakoľko nájomné bolo uhradené dopredu.

K prijatej platbe sa vystaví zálohová faktúra daňová (v mesiaci 2/09).

V mesiaci 9/09 sa vystaví ostrá fa za nájom (vtedy nájom začína).
Fa bude vystavená za celé obdobie 9/09 - 28.10.2010. Vo faktúre sa odráta zálohová fa daňová, čiže výsledný vzťah z pohľadu Dph, aj z pohľadu úhrady bude 0,-.

Fa bude plniť funkciu dokladu podľa § 71, nakoľko splátkový kalendár sa dodatkom zruší.
SAIVI
12.03.09,07:55
dakujem za radu : )