mariannak
27.02.09,19:53
Prečítala som porady ohľadom tejto témy, no stále nemám jednoznačnú odpoveď ...
Prosím poraďte mi:
zaplatená akontácia za notebook v predajni 1874,-Sk október 2008 - VPD
zmluva o pôžičke Quatro - mesačná splátka : istina + úrok 2999,-Sk
v novembri a decembri zaplatené 2 splátky á 2999,-Sk - VPD

KC na faktúre 16874,-Sk

ako to mám zaúčtovať?

Bude notebook vo výdavkoch roku 2008 vo výške 16874 alebo iba vo výške zaplatených splátok?
Andyke
27.02.09,19:07
Do nákladov v r. 2008 Ti celé určite nepôjde.
Prečítaj aj túto tému:
http://www.porada.sk/t43885-pc-od-orange-cez-quattro.html
mariannak
27.02.09,19:16
z toho čo som tam prečítala, mi vyplýva, že nootebok bude VOZD a splácanie pôžičky - istiny bude VNZD a úrok VOZD.
a_je_to
27.02.09,21:02
Neboj sa, úhrady akontácie aj splátok sú výdavky na dosiahnutie príjmov a idú do stĺpca Materiál, lebo fa je do 30 tis. Sk. Ak by bola nad 30 tis. tak by všetky výdavky celé šli do stĺpca DHM - investičný majetok, ale mala by si nárok na ročný odpis 1/4 fakturovanej ceny. Celú fa nemôžeš uplatniť v JUC, iba jej časť, uhradenú v príslušnom roku.
Andyke
27.02.09,21:12
Ja osobne som mala tento prípad, ale vtedy som notebook zaradila ako dlhodobý invest. majetok a 24 mesiacov som odpisovala (aj keď to nemalo hodnotu nad 30.000 Sk)
A iba úroky som dávala do nákladov postupne.
mariannak
04.03.09,21:28
a ako mám postupovať, ak ten notebook nechcem považovať za DM ale za KM?
ecompka
05.03.09,05:10
Do knihy faktur zaeviduj zavazok voci Quatro v celkovej hodnote.
Nakup notebooku zaeviduj v knihe drobneho majetku v celkovej sume. Do penazneho dennika budes uctovat splatky do stlpca material ako VOZD a súcasne budes uctovat uhradu zavazku v knihe faktúr. Teda do danovych nákladov ti pojde suma zaplatená v roku 2008.
mariannak
06.03.09,19:37
Ďakujem
janka.mo
14.07.09,12:42
Dobry den, viem, ze je tu toho na porade popisane vela, co sa tyka nakupu notebooku z orange cez pozicku od quatra, ale ja som z toho jelen. precitala som si asi vsetko, ale stale v tom nemam jasno, ako to mam spravne zauctovat. ak budete taki dobri, tak sa mi na to prosim pozrite a usmernite ma, budem vam vdacna...


16.4.09 kupil notebook
mam fakturu z orange a tam je uvedene:
aktivacia sim karty 6.9442 bez dph
HP 265.1000 bez dph
toshiba (modem) 0.8403 bez dph

cena bez dph spolu 272,88
dph 51,85
spolu s dph 324,73

akontacia -29
uhradene pozickou -286,47
k uhrade 9,26


a tu je zmluva o pozicke s quatrom
kupna cena: 315,47
akontacia 7% 29
splatka 10eur
pocet splatok 36
RPMN: 16,64%
celkova suma pozicky : 389eur
pozicka (finančne plnenie): 286,47 eur


Nikde tam nemam uvedene co je istina a co uroky, takze neviem vobec ako to mam zauctovat.
Fa od orange dam normalne do zavazkov celu sumu, cize aj tento mesiac mi pojde cele dph. 9,26 dam ako uhradu tej faktury, ale zostane mi tam ten zvysok 286,47 . Uhradit ho dam len cez interny doklad? a vytvorim iny zavazok, teda celu sumu pozicky? a co mam robit s tymi splatkami, ktore mam sa mi vlastne pocitaju vo fakturach od orangu? lebo tym sa mi vlastne stale vytvara ako keby dalsi zavazok, aj ked ho uz mam vytvoreny ako pozicku. no a ked uhradim tu fa, tak vlastne 10 eur uhradzam aj ten zavazok. mozem to robit cez interne doklady?
Prosiiim poradte mi, lebo naozaj neviem, co mam robit.....vobec neviem, ci tomu rozumiem....
dakujem
dakujem....
janka.mo
16.07.09,20:46
Dobry den, viem, ze je tu toho na porade popisane vela, co sa tyka nakupu notebooku z orange cez pozicku od quatra, ale ja som z toho jelen. precitala som si asi vsetko, ale stale v tom nemam jasno, ako to mam spravne zauctovat. ak budete taki dobri, tak sa mi na to prosim pozrite a usmernite ma, budem vam vdacna...


16.4.09 kupil notebook
mam fakturu z orange a tam je uvedene:
aktivacia sim karty 6.9442 bez dph
HP 265.1000 bez dph
toshiba (modem) 0.8403 bez dph

cena bez dph spolu 272,88
dph 51,85
spolu s dph 324,73

akontacia -29
uhradene pozickou -286,47
k uhrade 9,26


a tu je zmluva o pozicke s quatrom
kupna cena: 315,47
akontacia 7% 29
splatka 10eur
pocet splatok 36
RPMN: 16,64%
celkova suma pozicky : 389eur
pozicka (finančne plnenie): 286,47 eur


Nikde tam nemam uvedene co je istina a co uroky, takze neviem vobec ako to mam zauctovat.
Fa od orange dam normalne do zavazkov celu sumu, cize aj tento mesiac mi pojde cele dph. 9,26 dam ako uhradu tej faktury, ale zostane mi tam ten zvysok 286,47 . Uhradit ho dam len cez interny doklad? a vytvorim iny zavazok, teda celu sumu pozicky? a co mam robit s tymi splatkami, ktore mam sa mi vlastne pocitaju vo fakturach od orangu? lebo tym sa mi vlastne stale vytvara ako keby dalsi zavazok, aj ked ho uz mam vytvoreny ako pozicku. no a ked uhradim tu fa, tak vlastne 10 eur uhradzam aj ten zavazok. mozem to robit cez interne doklady?
Prosiiim poradte mi, lebo naozaj neviem, co mam robit.....vobec neviem, ci tomu rozumiem....
dakujem
dakujem....
mozte sa na to niekto prosiiiim pozriet a poradit? dakujem
Melnick
16.07.09,21:34
Čerpané zo stránky DRSR


Otázka
SZČO účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva zakúpila na účely podnikania cez splátkovú firmu Quatro nootebok. Môžu sa do nákladov ovplyvňujúcich základ dane zahrnúť tieto mesačné splátky, ktoré bude SZČO 12 mesiacov platiť firme Quatro?


Odpoveď
V prípade obstarania nooteboku, ktorého vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur, prostredníctvom splátkovej firmy Quatro, ide o obstaranie hmotného majetku v súlade s ustanovením § 22 ods. 2 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Výdavky vynaložené na obstaranie tohto hmotného majetku (nooteboku) presahujúce sumu 996 eur sa do daňových výdavkov premietnu prostredníctvom odpisov.
Ak by vstupná cena nooteboku bola v sume nižšej ako 1 700 eur a nešlo by o obstaranie hmotného majetku, v takomto prípade by bolo možné mesačné splátky zahrnúť do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.

Janka - klient nech vypýta od Quatro zrozumiteľný doklad, kde budeš mať rozpísanú výšku úrokov a všetko ostatné.


Ináč mohla by si si prečítať tému , na ktorú Ti prilepila link Andyke v príspevku č.2.

mimotemy všimnite si červene označenú sumu : aj DÚ sa občas zmýli. :D
janka.mo
16.07.09,21:56
Čerpané zo stránky DRSR


Otázka
SZČO účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva zakúpila na účely podnikania cez splátkovú firmu Quatro nootebok. Môžu sa do nákladov ovplyvňujúcich základ dane zahrnúť tieto mesačné splátky, ktoré bude SZČO 12 mesiacov platiť firme Quatro?


Odpoveď
V prípade obstarania nooteboku, ktorého vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur, prostredníctvom splátkovej firmy Quatro, ide o obstaranie hmotného majetku v súlade s ustanovením § 22 ods. 2 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Výdavky vynaložené na obstaranie tohto hmotného majetku (nooteboku) presahujúce sumu 996 eur sa do daňových výdavkov premietnu prostredníctvom odpisov.
Ak by vstupná cena nooteboku bola v sume nižšej ako 1 700 eur a nešlo by o obstaranie hmotného majetku, v takomto prípade by bolo možné mesačné splátky zahrnúť do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.

Janka - klient nech vypýta od Quatro zrozumiteľný doklad, kde budeš mať rozpísanú výšku úrokov a všetko ostatné.


Ináč mohla by si si prečítať tému , na ktorú Ti prilepila link Andyke v príspevku č.2.

mimotemy všimnite si červene označenú sumu : aj DÚ sa občas zmýli. :D
Maji, ja som si tu temu citala, len neviem, ci som to dobre pochopila a ci som to dobre urobila, ked som zauctovala tu prvu fakturu od orange, teda dph sa mi dostalo do evidencie a potom som si urobila ostatny zavazok na celu tu pozicku. potom kazdy mesiac mi pride fa, kde je aj ta splatka 10 eur. ja ich vlastne zaplatim orange, ale musim ponizit aj ten ostatny zavazok, tak to urobim cez nepenaznu operaciu? no a kedze mi ten pan doniesol uz aj splatkovy kalendar, tak si ten zavazok mam rozdelit na dva zavazky, teda zavazok - istina, zavazok - uroky, a ked uhradim fa orangu, tak urobim 2 nepenazne operacie, kedy sa mi bude znizovat ta pozicka? pochopila som to spravne? mozem to tak urobit?