batorek
27.02.09,21:27
Dobrý večer.
Ja by som mal ohľadne obratu DPH takúto otázku. Firma dosiahla obrat k 31.12.2008 1500 tis. čiže povinnosť pre registráciu. Učtujem v JU chcem sa spýtať že berie sa obrat podľa súm vystavených faktúr mesačne, alebo podľa úhrady faktúr, lebo nie sú všetky faktúry uhradené v tom istom mesiaci ako boli vystavené. a ešte jedna otázka ked firma podniká od roku 2004 aj v tom
prípade sa berie obrat len za rok 2008???. Lebo keby sa to prenášalo z roka na rok tak napr. by bol obrat už 09/2008. Pýtam sa lebo mám nahlásenu kontrolu z DU lebo som podal o registráciu a chcú vidieť faktúry z roku 2007 a 2008. Prosím o odpoveď. Díky Batorek.
Katarina
27.02.09,20:50
Obrat v JU = zdaniteľné príjmy z peňažného denníka. Obrat sa počíta z 12 bezprostredne po sebe idúcich mesiacov. Povinnosť registrácie od oktobra 2008 vznikla ak obrat za obdobie oktober 2007 až september 2008 presiahol 1,5 mil. Tá kontrola s DU neviem ako súvisí s registráciou DPH, nestretla som sa s tým, že by pred registráiou kontrolovali faktúry.
Orsz
27.02.09,21:22
Dobrý večer.
Ja by som mal ohľadne obratu DPH takúto otázku. Firma dosiahla obrat k 31.12.2008 1500 tis. čiže povinnosť pre registráciu. Učtujem v JU chcem sa spýtať že berie sa obrat podľa súm vystavených faktúr mesačne, alebo podľa úhrady faktúr, lebo nie sú všetky faktúry uhradené v tom istom mesiaci ako boli vystavené. a ešte jedna otázka ked firma podniká od roku 2004 aj v tom
prípade sa berie obrat len za rok 2008???. Lebo keby sa to prenášalo z roka na rok tak napr. by bol obrat už 09/2008. Pýtam sa lebo mám nahlásenu kontrolu z DU lebo som podal o registráciu a chcú vidieť faktúry z roku 2007 a 2008. Prosím o odpoveď. Díky Batorek.

No podľa mňa týmto chcú zistiť naozaj to, či ste sa už nemali stať platcami DPH skôr..... nemala som tiež takú kontrolu, ale z výkazov sa to dá približne zistiť. Neviem či ste už podávali daň.priznanie za rok 2008. ČO sa týka tej povinnosti, tak sa to berie nie za kalendárny rok, ale rok prechídza z roka na rok, to zn. keď ste presiahli obrat 1500tis. za obdobie 10/07 - 09/08m tak povinnosť registrácie na DPH bola do 20.10 ... a tak ďalej.
Ivenka
27.02.09,21:42
Ja som mala tiež raz kontrolu, keď som hlasila registraciu, presne preto či som nemala byť platcom skor. Myslím, že si si odpovedal správne, že si mal už byť platcom od 10/2008
batorek
28.02.09,07:18
No tam som urobil chybu, že som zapísal faktúry podľa dátumu, kde si vediem
záznam o registrácii a nie podľa úhrady a v jednom mesiaci boli uhradené faktúry oneskorene kde som potom dosiahol ten obrat inak by to vychádzalo len na koniec roka. No môžeme čakať pokutu ??? a budeme musieť si aj DPH dopočítať odkedy mala byť registrácia ?????. alebo to už bude tak ako sme sa zaregistrovali len za oneskorenú registráciu dostaneme pokutu.Neviem prečo chcu robiť kontrolu ešte sme ani DP neodovzdali. Batorek
batorek
28.02.09,22:23
Ešte stále som pri tej nešťastnej registrácii, dnes som prepracoval celý záznam, kde si vediem obrat. &vlastne ja ho vediem od roku 01.05.2004 odkedy nadobudol učinnosť 12 kal. mesiacov. takže 12 mesiacov mi vždy vijde
vo 4 mesiaci ďalší rok. takto stým pokračujem až kým mie je 12 mesiacov znovu. A vlastne v roku 2008 vo 4 mesiaci bolo 12 mesiacov pozadu. a k 31.12.2008 sa dosiahol obrat na registráciu čiže nie za 12 mes. ale len za 8 mesiacov. čiže ani sme nezmeškali s registráciou podľa všetkého.
už mám z toho guláš v hlave, keď som to napísal nezrozumiteľne tak prosím doplním. Díky pekne prosím o odpoveď.
Aljok
28.02.09,22:29
Sleduješ 12 kal. mesiacov idúcich po sebe.
Takto : 05/2004 - 04/2005, 06/2004 - 05/2005, 07/2004 - 06/2005...
T.j. každý mesiac odpočítaš obrat z najstaršieho mesiaca a pripočítaš obrat z najnovšieho.
marjankaj
28.02.09,23:38
Prepáč ale to som náhodou poslala 2krát.

Veď to môžeš vymazať. Ťukni na tlačítko uprav.
Vianocka
02.03.09,17:49
Podnikateľ FO má príjmy zo svojej podnikateľskej činnosti. Okrem toho má ja príjmy, ktoré nie sú živnosťou, ale sú z:
1) duševného vlastníctva - tantiémy so SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský) a zo Slovgramu (ochranný zväz pre výkonných umelcov)
2) honoráre z titulu umeleckej činnosti (funguje ako bubeník v kapele).
Započítavajú sa príjmy takéhoto druhu do obratu pre DPH?
Ďakujem za vašu odpoveď.
Lucida
02.03.09,19:25
Ahojte!
Prosím Vás o radu ak má s tým niekto skúsenost.
U násho klienta sme zistili az dnes (zivnostnik, JÚ) ze už v novembri 2008 dosiahol obrat pre povinnu registráciu DPH (teda obrat cez 35000tis. EUR).
Staci ak ho zaregistrujeme od zajtra alebo to treba urobiť spätne.
Faktury doteraz vystavuje bez DPH...
Co s tym? Ako zareaguje DU?

Dakujem pekne za pomoc!
Orsz
02.03.09,21:58
Ahojte!
Prosím Vás o radu ak má s tým niekto skúsenost.
U násho klienta sme zistili az dnes (zivnostnik, JÚ) ze už v novembri 2008 dosiahol obrat pre povinnu registráciu DPH (teda obrat cez 35000tis. EUR).
Staci ak ho zaregistrujeme od zajtra alebo to treba urobiť spätne.
Faktury doteraz vystavuje bez DPH...
Co s tym? Ako zareaguje DU?

Dakujem pekne za pomoc!

Trošku preklep 35000tis ..... asi si myslela 35000 eur. No v každom prípade tento obrat sleduješ prvý krát za obdobie 02/08 - 01/09 - a ak ho tu prekročíš tak sa registruješ do 20.2.2009, čo už bolo.... a do 31.12.2008 sleduješ obrat 1.500.000,-SK, teda ak za obdobie 01/08 - 12/08 ho prekročíš, registruješ sa do 20.1.2009. Ak si v novembri 2008 prekročila obrat v prepočte 35000 euro, čo je 1.054tis. Sk ... nie je povinnosť registrácie, nakoľko platil starý zákon o DPH platný do 31.12.08.
Lucida
03.03.09,10:04
No ale ak som prišla na to až teraz že prekročil obrat v období 1/08-12/08 (až teraz mi odovzdal bank. výpis 12/08) čo mám urobiť teraz. Odkedy ho zaregistrovať?
marjankaj
03.03.09,20:12
No ale ak som prišla na to až teraz že prekročil obrat v období 1/08-12/08 (až teraz mi odovzdal bank. výpis 12/08) čo mám urobiť teraz. Odkedy ho zaregistrovať?


Za 1/2008-12/2008 prekročil obrat 1 500 000,-Sk ? Tak okamžite ho zaregistruj. Veď po odovzdaní daňového priznania na to prídu.
batorek
04.03.09,20:06
Ahojte.
Ja som dnes mal kontrolu z DU, že sme sa registrovali k 31.12.2008, kde sme prekročili 1500 tis. Som myslela, že sa budú viac o to zaujímať a budú pozerať aj po mesiacoch, ale len spočítali faktúry či sedia so sumou, čo som dala na registráciu a pozreli výpisy či úhrady sedeli na tie mesiace čo bolo v knihe faktúr. Všetko OK. batorek
evina
04.03.09,20:08
Ahojte.
Ja som dnes mal kontrolu z DU, že sme sa registrovali k 31.12.2008, kde sme prekročili 1500 tis. Som myslela, že sa budú viac o to zaujímať a budú pozerať aj po mesiacoch, ale len spočítali faktúry či sedia so sumou, čo som dala na registráciu a pozreli výpisy či úhrady sedeli na tie mesiace čo bolo v knihe faktúr. Všetko OK. batorek

Prvýkrát počujem, že to kontrolovali, resp. čo vlastne chceli kontrolovať- či ste sa správne registrovali alebo nemali skôr?...
andrea70
04.03.09,20:41
Chcem vás poprosiť o radu, práve mi volal môj otec, ktorému robím účtovníctvo, že si bol dnes na pošte zobrať registračnú kartičku na DPH, ale na kartičke je že je platcom už od 1.3.2009. DÚ ju vystavil 23.2.2009 na pošte bola 27.2.2009. Otec však nebol doma a vyzdvihol ju až dnes. Otec prevádzkuje bar, kde ale bola denná tržba za 1-4.3.2009 robená bez DPH. Čo teraz s tým urobiť? Mám si DPH vypočítať z tržieb sama ? Vôbec neviem, prosím poradte. Kasu mu príde servisák nahodiť až zajtra.
batorek
04.03.09,20:47
No podľa mňa chceli vedieť ako som prišla k registrácii, lebo len spočítali faktúry či sedia so sumou , ktorú som napísala na registračný list. Ale ja som
sumu 1500 tis. mohla dosiahnúť aj skôr v priebehu roka čo sa mi aj stalo v mesiaci júl, ale len o 65 tis. podľa mňa som sa tam mal už registrovať. Ale našťastie to neskúmali mesačne len za 12 mesiacov pozadu. Batorek
Vianocka
04.03.09,21:42
Podnikateľ FO má príjmy zo svojej podnikateľskej činnosti. Okrem toho má ja príjmy, ktoré nie sú živnosťou, ale sú z:
1) duševného vlastníctva - tantiémy so SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský) a zo Slovgramu (ochranný zväz pre výkonných umelcov)
2) honoráre z titulu umeleckej činnosti (funguje ako bubeník v kapele).
Započítavajú sa príjmy takéhoto druhu do obratu pre DPH?
Ďakujem za vašu odpoveď.
Prosím, nikto nemá skúsenosť?
andrea70
05.03.09,05:35
Chcem vás poprosiť o radu, práve mi volal môj otec, ktorému robím účtovníctvo, že si bol dnes na pošte zobrať registračnú kartičku na DPH, ale na kartičke je že je platcom už od 1.3.2009. DÚ ju vystavil 23.2.2009 na pošte bola 27.2.2009. Otec však nebol doma a vyzdvihol ju až dnes. Otec prevádzkuje bar, kde ale bola denná tržba za 1-4.3.2009 robená bez DPH. Čo teraz s tým urobiť? Mám si DPH vypočítať z tržieb sama ? Vôbec neviem, prosím poradte. Kasu mu príde servisák nahodiť až zajtra.

Pekne prosím, nikto neporadí
Vianocka
05.03.09,13:51
Pekne prosím, nikto neporadí
Ja by som sa išla poradiť so správcom dane, ako riešiť tento problém. Ale určite si myslím, že platiteľ je povinný uplatniť DPH odo dňa, keď sa stal platiteľom.
Vianocka
07.04.09,06:40
Prosím, nikto nemá skúsenosť?

Pre prípad potreby pre ďalších záujemcov k t odpovedi na túto tému prikladám odpoveď z DR SR BB.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Obrat pre účely registrácie za platiteľa DPH si sleduje zdaniteľná osoba. Zdaniteľnou osobou v zmysle zákona o DPH je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť definovanú v § 3 ods. 2 zákona o DPH bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. Ekonomická činnosť okrem iného zahŕňa aj duševnú tvorivú činnosť. To znamená, že aj príjmy z duševnej tvorivej činnosti, ak sa uvedená činnosť vykonáva nezávisle (napr. príjmy z činností umelca, ak je jeho činnosť vykonávaná nezávisle) sa započítajú do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH.

Váš dopyt:

Podnikateľ FO má príjmy zo svojej podnikateľskej činnosti. Okrem toho má aj príjmy, ktoré nie sú živnosťou, ale sú z:
1) duševného vlastníctva - tantiémy so SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský) a zo Slovgramu (ochranný zväz pre výkonných umelcov)
2) honoráre z titulu umeleckej činnosti (funguje ako bubeník v kapele).
Započítavajú sa príjmy takéhoto druhu do obratu pre DPH?
Ďakujem za vašu odpoveď.
misolga
22.04.09,16:11
Súúúúúrne potrebujem radu.
Szčo bol v 01/2009 na Daň.úrade podať žiadosť o registráciu dph.Nakoľko mu z daňového úradu neprišlo žiadne vyjadrenie bol sa dnes osobne informovať ako je to s jeho registráciou a pani na daňovom mu oznámila že na základe rozhodnutia Dú je platcom už od februára 2009 a oznámenie sa im vrátilo poštou - adresát neznámy. Keď sa pýtal ako má teraz postupovať-veď do dnešného dňa predával ako neplatca dph a nestihne do pondelka spracovať dph priznanie- odpoveď daňováčky: ju to nezaujíma..
Takže ako postupovať v takomto prípade :
-tržby registračnou pokladňou do dnešného dňa boli vystavované bez dph-je možné rozlíšiť tržby na základ dane a dph 19 % napr z mesačnej uzávierky reg.pokladne-?
- môže na vystavené faktúry zaslať dobropis a vystaviť opravené fa s dph ?
- od 02/2009 z hotovostných nákupov si môže szčo odpočtať daň na vstupe
- z dodávateľských faktúr nakoľko tam nie je uvedené jeho IČ Dph nemá
nárok na odpočet
- ako je to s nárokom dph zo zásob - je jasné že ak na daň.úrade podpísal že osvedčenie o registrácii Dph prevzal 22.04.2009 a platiteľom je od 02/2009 inventúru fyzicky môže urobiť inventúru len 22.04. a to už je dávno platcom dph..

Budem vďačná za každý názor..
misolga
22.04.09,18:40
Súúúúúrne potrebujem radu.
Szčo bol v 01/2009 na Daň.úrade podať žiadosť o registráciu dph.Nakoľko mu z daňového úradu neprišlo žiadne vyjadrenie bol sa dnes osobne informovať ako je to s jeho registráciou a pani na daňovom mu oznámila že na základe rozhodnutia Dú je platcom už od februára 2009 a oznámenie sa im vrátilo poštou - adresát neznámy. Keď sa pýtal ako má teraz postupovať-veď do dnešného dňa predával ako neplatca dph a nestihne do pondelka spracovať dph priznanie- odpoveď daňováčky: ju to nezaujíma..
Takže ako postupovať v takomto prípade : ...

Budem vďačná za každý názor..

Zrejme najsprávnejší postup bude až do dnešného dňa, kedy podnikateľ podpísal na Dú osobne prevzatie oznámenia o registrácii dph platiteľa účtovať všetko bez dph-nemeniť účtovníctvo a podať nulové dph priznanie, a od zajtra po novom ako platca dph.Samozrejme čaká ho pokuta, dorubenie dane, penále - dá sa aspoň vyhnúť pokute a penálom žiadosťou o odpustenie z vyššie uvedených dôvodov-neskoré prebratie oznámenia?
misolga
23.04.09,06:53
- posúvam príspevky 22 a 23.
misolga
23.04.09,08:02
Volala som na Dú a dostala som nasledovnú radu:
Za doručenie oznámenia sa považuje aj keď sa zásielka vráti naspäť na Dú ako neprevzatá
-z príjmov vypočítať dph a spraviť zápis do knihy reg.pokladne -daň odviesť,
- u dodávateľov odo dňa registrácie na faktúry dopísať svoje iČ DPH a dať nimi potvrdiť a z hotovostných nákupov takisto môže uplatňovať dph na vstupe.
-k nároku na odpočet dph pri zásobách sa mi vyjadriť nechcela
giovanisk
25.04.09,18:27
POVINNOST MI VZNIKLA KU 02.MARCU 2009. CO STRATIM AK SI NEUPLATNIM ODPOCET DPH ZO ZASOB?
Antonia Jendrišáková
26.04.09,05:54
POVINNOST MI VZNIKLA KU 02.MARCU 2009. CO STRATIM AK SI NEUPLATNIM ODPOCET DPH ZO ZASOB?
19 % zo svojho zisku
Muška
26.04.09,10:30
POVINNOST MI VZNIKLA KU 02.MARCU 2009. CO STRATIM AK SI NEUPLATNIM ODPOCET DPH ZO ZASOB?
Nemusíš si uplatniť odpočet DPH zo zásob.
Ale ani nemôžeš mať toto DPH zaúčtované vo VOZD.
Čiže aj tak musíš VOZD ponížiť o DPH zo zásob.
giovanisk
26.04.09,11:16
Suhlasim. Odo dna registracie to robim tak, ale mne islo hlavne o zasoby na sklade, ktore som mal pred registraciou. Ak si tieto skladove zasoby (uctovanie A) do registracie platitela DPH neuplatnim, ci tieto zasoby su VOZD (aj s DPH)
mak
06.05.09,18:29
Dobrý deň - potrebujem poradiť ohľadom registrácie DPH.
V DP za rok 2008 príjmy mala klientka 1 151 062,- Sk -
V januári boli vystavené faktúry v hodnote 50 430 a 68 804,- Sk - uvádzam v SK. Klientka sa zabudla prihlásiť na DPH - viete mi poradiť čo teraz, ak je ĺimit na registráciu DPH 1000000 sk a ešte jedná vec. klientka pracuje pre farmaceutickú firmu, kde si fakturuje svoje náklady a v inej faktúre svoju prácu a firma ma sídlo v Českej republike - Praha ... Platia tam iné zákony ohľadom DPH .... neviem.
potrebujem súrne poradiť :confused::confused::confused:

Ďakujem

mak
Muška
06.05.09,19:26
Mak,
1. JÚ, alebo PÚ?
2. Aké služby faktúruje do Čiech?

§ 2
(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

3. Obrat pre DPH sa sleduje 12 kalendárnych opakujem kalendárnychmesiacov dozadu
mak
07.05.09,04:49
Je to v JÚ, a služby - spracovanie údajov - farmaceutická firma- sídlo v Prahe.
Klientka chodí po nemocniciach a spracováva údaje od lekárov, je to výskum v používaní určitých liekov a ich vplyv na chorobu a pod. Tieto údaje ona zozberá a na základe výsledkov robí porovnania a pod. - tieto služby vyučtuje v jednej faktúre, a v ďalšej vyfakturováva náklady s tým spojené to znamená, že jej preplatia odjazdené km, telefón a pod. to je zahrnuté v druhej fa.
mak
Muška
07.05.09,08:27
Dobrý deň - potrebujem poradiť ohľadom registrácie DPH.
V DP za rok 2008 príjmy mala klientka 1 151 062,- Sk - takže 20.1.2009 nebola povinná sa prihlásiť za platiteľa DPH
V januári boli vystavené faktúry keďže účtuje v JU - tak je jedno koľko faktúr vystavila, dôležité je koľko mala PRÍJEM v hodnote 50 430 a 68 804,- Sk - uvádzam v SK. Klientka sa zabudla prihlásiť na DPH - viete mi poradiť čo teraz, ak je ĺimit na registráciu DPH 1000000 sk a ešte jedná vec. klientka pracuje pre farmaceutickú firmu, kde si fakturuje svoje náklady a v inej faktúre svoju prácu a firma ma sídlo v Českej republike - Praha ... Platia tam iné zákony ohľadom DPH .... neviem.
potrebujem súrne poradiť :confused::confused::confused:

Ďakujem

mak
..v texte
Obrat počítaš z PRÍJMU.
od 1.2.2008 do 31.1.2009 , ak presiahla PRÍJEM 35 tis. EUR, tak do 20.2.2009 bola povinná sa prihlásiť.

Ale do obratu pre DPH sa nepočíta príjem, ktorý nie je miesto dodania v tuzemsku , tzn., že ak sa nájdeš v nižšie citovanom § a tieto služby robíš pre zdaniteľnú osobu v inom členskom štáte EU, tak sa tento príjem nepočíta do obratu DPH. Takže je dosť možné, že keď nebudeš počítať do obratu faktúru o spracovaní dokladov, tak sa ani nestane platiteľom DPH.

A ak by sa aj napriek tomu stala platiteľom DPH, a jej služba bude patriť pod niektorý bod odstavca 8, tak bude do Prahy faktúrovať bez DPH - s prenosom DPH na odberateľa.


Zákon o DPH § 16
(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.
Rozalka
09.05.09,14:05
Dovolím si upozorniť na novelu zákona o DPH schválenú NR SR 29.4.2009, zatiaľ nepodpísanú prezidentom, a to konkrétne na prechodné ustanovenia:

㤠85g
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. júna 2009

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá dosiahla obrat 35 000 eur podľa § 4 ods. 1 alebo 2 v znení účinnom do 31. mája 2009 a stala sa platiteľom, môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, ak k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom podala žiadosť o zrušenie registrácie pre daň, nedosiahla obrat 49 790 eur za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
(2) Daňový úrad po prijatí žiadosti o zrušenie registrácie pre daň bezodkladne určí platiteľovi deň, ktorým platiteľ prestáva byť platiteľom, a týmto dňom zaniká platnosť osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii pre daň do desiatich dní odo dňa, keď prestal byť platiteľom.
(3) Platiteľ, ktorý požiada o zrušenie registrácie pre daň podľa odseku 1, nemôže odpočítať daň podľa § 55 ods. 1 a 2 okrem odpočítania dane z majetku, ktorý dodal ako platiteľ; ak platiteľ odpočítal daň podľa § 55 ods. 1 a 2, v poslednom zdaňovacom období mu vzniká daňová povinnosť podľa § 81 ods. 6 a 7.
(4) Zdaniteľnú osobu, ktorá dosiahla obrat 35 000 eur podľa § 4 ods. 1 alebo 2 v znení účinnom do 31. mája 2009 a nedosiahla obrat podľa § 4 ods. 1 alebo 2 v znení účinnom od 1. júna 2009 a ktorá podala žiadosť o registráciu pre daň do 31. mája 2009, daňový úrad nezaregistruje, s výnimkou, ak táto zdaniteľná osoba do 15. júna 2009 písomne oznámi daňovému úradu, že jej žiadosť o registráciu pre daň sa má považovať za podanú podľa § 4 ods. 4.
(5) Ak zdaniteľná osoba dosiahla k 31. máju 2009 obrat podľa § 4 ods. 1 alebo 2 v znení účinnom do 31. mája 2009 a nedosiahla obrat podľa § 4 ods. 1 alebo 2 v znení účinnom od 1. júna 2009, nie je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. júna 2009.
(6) Ak zdaniteľná osoba bola povinná podať žiadosť o registráciu pre daň podľa § 4 ods. 1 alebo 2 v znení účinnom do 31. mája 2009 a žiadosť o registráciu pre daň nepodala, daňový úrad neuloží pokutu podľa osobitného predpisu,33) ak zdaniteľná osoba nedosiahla obrat 49 790 eur za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom zdaniteľnej osobe vznikla povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň.“.
tinka111
11.05.09,07:52
Prijemny den,
potrebujem poradit ci je nejaky register na internete na ktorom mozem zistit ci je nejaka konkretna firma platcom dph? Alebo ako inak sa to da zistit (okrem info od danej firmy)? Dakujem!
evina
11.05.09,07:55
Prijemny den,
potrebujem poradit ci je nejaky register na internete na ktorom mozem zistit ci je nejaka konkretna firma platcom dph? Alebo ako inak sa to da zistit (okrem info od danej firmy)? Dakujem!

www.drsr.sk na titulnej strane vpravo v strede

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76kX Ahb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVDQ1Vg!!?nID=6_0_T 445&cID=6_0_T445%27%27
chausj
08.06.09,10:16
Dobry de,

mame s.r.o. ktora vlastne este nemala ziadny obrat. Tovar budeme dovazat z neclenskych statov a preto budeme musiet splnit colny dlh (clo+dph). Chceme sa satat dobrovolnymi platcami DPH, potrebujeme preto mat nejaky obrat, alebo staci podat ziadost na DU?

Velmi pekne dakujem za odpovede
jacekova
08.06.09,10:50
ak chcete byt dobrovolni platci, stačí len požiadať príslušný danový úrad na konkrétnom tlačive.
jacekova
08.06.09,10:52
ak chcete byt dobrovolni platci, stačí len požiadať príslušný danový úrad na konkrétnom tlačive.

ale ja ho mám len v Sk...
chausj
08.06.09,10:54
ak chcete byt dobrovolni platci, stačí len požiadať príslušný danový úrad na konkrétnom tlačive.

dakujem za odpoved.

Problem je, ze ked som bol na DU v Trnave, tak tam mne pani z uradu povedala ze mnusim mat obrat a az potom podat ziadost:confused: tak som s toho celkom zmeteny.
Je teda zo zakona mozne aby som sa stal dobrovolnym platcom bez toho aby som mal obrat?
chausj
08.06.09,10:56
ale ja ho mám len v Sk...

to tlacivko mi dali na DU. Je to zaidaost o registraciu pre dan s pridanej hodnoty (tuzemska osoba)
jacekova
08.06.09,11:13
uz sa mi niečo podobné stalo a s DU sa hádať neoplatí.... ono stačí, ked budete mať aspon nejaký obrat (aby ste neboli na nule). vystavte fakturu napr. na 10 eur hocijakemu odberatelovi a uz budete mat obrat...a DU bude spokojný.
chausj
08.06.09,11:15
To je jasne, len ide o to ze vsetko to potrebuje cas a ten moc nemam:)pokial to je teda mozne zo zakona, tak by to mali akceptovat a nevymyslat nove pravidla
jacekova
08.06.09,11:18
tak vystavte dnes tu fakturu, zoberte ju so sebou na DU spolu s vyplnenou žiadosťou o DPH a je to.... verim,že vas to hneva, ale vy dávate žiadosť a oni ju bud akceptuju alebo neakceptuju. nie je to ich povinnosť.
chausj
08.06.09,11:21
Tak to asi aj urobim, dakujem Vam este raz
Marianna01
08.06.09,12:00
tak vystavte dnes tu fakturu, zoberte ju so sebou na DU spolu s vyplnenou žiadosťou o DPH a je to.... verim,že vas to hneva, ale vy dávate žiadosť a oni ju bud akceptuju alebo neakceptuju. nie je to ich povinnosť.

nesúhlasím! citujem zákon o DPH:


(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.


(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
evina
08.06.09,12:04
tak vystavte dnes tu fakturu, zoberte ju so sebou na DU spolu s vyplnenou žiadosťou o DPH a je to.... verim,že vas to hneva, ale vy dávate žiadosť a oni ju bud akceptuju alebo neakceptuju. nie je to ich povinnosť.

Ja pre úplnosť doplním, že je to ich povinnosť. Bohužiaľ prax je taká aká je, kde niektoré DÚ sa odvolávajú na §3 v časti ekonomická činnosť....

§4
4/ Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.
5/ Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len "platiteľ"); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Niektoré DÚ požadujú napr. nájomnú zmluvu /sídlo spoločnosti/, niektorú faktúry, niektoré zmluvy alebo zmluvy o budúcej zmluve s potencionálnymi odberateľmi
Anja111
08.06.09,12:11
Bohužiaľ prax je taká aká je, kde niektoré DÚ sa odvolávajú na §3 v časti ekonomická činnosť....
Niektoré DÚ požadujú napr. nájomnú zmluvu /sídlo spoločnosti/, niektorú faktúry, niektoré zmluvy alebo zmluvy o budúcej zmluve s potencionálnymi odberateľmi
Presne také isté skúsenosti mám aj ja. A práve preto tiež radšej doporučím klientovi vystaviť faktúru...
Manual
08.06.09,12:27
Prosím vás, už vyšla v Zbierke z. novela Zák. o DPH o ktorom píše Rozálka v prísp. č.34 ?
Ďakujem
Manual
08.06.09,13:01
DR SR dnes uverejnilo Metodický pokyn k zákonu 83/2009 Z.z., ktorým sa mení a doplňa zákon 222/2004 Zák. o DPH.
Možno si tam niekto nejakú potrebnú informáciu nájde.
pozri tu:http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_novdhp0609.pdf
Rozalka
08.06.09,18:27
Prosím vás, už vyšla v Zbierke z. novela Zák. o DPH o ktorom píše Rozálka v prísp. č.34 ?
Ďakujem
Janko, zatiaľ nie, musí byť opätovne prerokované v parlamente. Ak stihnem usledovať (do dovolenky), dám vedieť. :)
Manual
08.06.09,18:30
Ďakujem :)
Lianka
08.06.09,18:30
Berie sa do uvahy obrat za 12 po sebe nasledujucich mesiacoch (nie kalendarny rok).

Ak ide o JU, obratom sa rozumeju prijmy.

Je tu vela tem ohladom registracie DPH - najdes cez vyhladavanie zadanim klucovych slov.
erinkasz
09.06.09,08:20
Ak tomu správne rozumiem: Ak je manžel za posledných 12 mesiacov zamestnaný do 7.2008 a zároveň má aj živnosť od 11.2008, povinnosť byť platiteľ DPH mu nevzniká ak nemá ten určený príjem len v živnosti ale má ho so zárobkom zo zamestnania..?? Zrátava sa príjem zo živnosti a zo zamestnania? Do tých 35000 €, alebo nie? Ďakujem za ujasnenie? Mám v tom chaos.
Marianna01
09.06.09,08:32
Ak tomu správne rozumiem: Ak je manžel za posledných 12 mesiacov zamestnaný do 7.2008 a zároveň má aj živnosť od 11.2008, povinnosť byť platiteľ DPH mu nevzniká ak nemá ten určený príjem len v živnosti ale má ho so zárobkom zo zamestnania..?? Zrátava sa príjem zo živnosti a zo zamestnania? Do tých 35000 €, alebo nie? Ďakujem za ujasnenie? Mám v tom chaos.

vyplýva to zo zákona, počíta sa len príjem zo živnosti - mzda zamestnanca určite neovplyvňuje povinnosť registrácie na DPH
Rozalka
19.06.09,11:26
Janko, zatiaľ nie, musí byť opätovne prerokované v parlamente. Ak stihnem usledovať (do dovolenky), dám vedieť. :)
:) Priznajte sa dobrovoľne, kto ich "naháňal", aby to som to stihla usledovať? ako mohli tušiť, že zajtra odchádzam na dovolenku?
Ale teraz už vážne: bolo to schválené, znenie prikladám.
III. čítanie

NZ bol prerokovaný na 39. schôdzi NR SR, uznesenie číslo 1461 zo dňa 16. 6. 2009.

Výsledok štádia procesu: NZ postupuje do redakcie.

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=4&CPT=1092


Upozornenie: nás zaujíma najmä Čl. III
Príroda
20.06.09,17:21
Vďaka za informáciu, čakala som na to. Teda, ak spľňame podmienky, 1.7. môžeme podať žiadosť o zrušenie registrácie k DPH? Je na to aj tlačivo alebo stačí klasická žiadosť s údajmi? Treba uviesť aj číslo zákona, ak áno , aké vlastne je? Ďakujem a pekný večer.
Príroda
22.06.09,16:00
Vďaka za informáciu, čakala som na to. Teda, ak spľňame podmienky, 1.7. môžeme podať žiadosť o zrušenie registrácie k DPH? Je na to aj tlačivo alebo stačí klasická žiadosť s údajmi? Treba uviesť aj číslo zákona, ak áno , aké vlastne je? Ďakujem a pekný večer.
Odpovie mi niekto? Čakám. Vďaka.:)
Marína
22.06.09,16:40
Odpovie mi niekto? Čakám. Vďaka.:)
Stačí si odsledovať tu http://www.zbierka.sk/section/16/default.aspx
Štaf
22.06.09,17:58
Moja skúsenosť ked som sa stala platcom DPH obrat som dosiahla v januári 2009 a do 20 februára som sa mala prihl ako platca DPH bola som sa osobne informovať a prihlasiť na DÚ a tam mi hned povedali že sa stanem platcom od 1.3.2009 a podla toho som konala. Mala som problém so zásobami, lebo mi nikto nevedel povedat či si môžem uplatniť zasoby , ktoré som mala pred platením DPH. nakoniec som sa dozvedela, že sa musí spraviť fizická aj účtovná inventúra k tomuto dátumu a uplatniť DPH pri prvom podaní daň. priznania. Každý druh tovaru musí byť podložený faktúrou, a samozrejme si môžete uplatniť DPH len od platcu DPH, ked ste nakúpili tovar od neplatcu DPH, nemôžte si ho uplatniť. Spravíte veľkú chybu, ked si neuplatníte DPH zo zásob.
Lianka
22.06.09,18:08
Ohladom moznosti odpocitania DPH zo zasob a majetku nadobudnutym pred registraciou hovori zakon, nie je to nic nove. Nie je pravidlom, ze platitelom DPH sa stanes od 1. dna nasledujuceho mesiaca. Stretla som sa s pripadom, kedy sa stal podnikatel platitelom dane v priebehu mesaica.
Štaf
22.06.09,18:23
V zákone v § 50 bolo napísané že si môžem odpočítať DPH z majetku okrem zásob. Na DÚ mi povedala že zasoby si nemôžem odpočítať a potom som sa informovala u lektorky na daň. riaditeľstve a ta mi potvrdila, že si to môžem uplatniť V zákone to nie je tiež jasne napísané.
Lianka
22.06.09,18:31
Mas pravdu, je to v zakone tak salamunsky napisane. Nasla som link, ktory to ozrejmuje: http://www.porada.sk/1021354-post7.html.
VladoaKatka
23.06.09,03:57
Pridávam aj ja link na článok, k zvýšeniu limitu pre registráciu DPH.

Citát:
"Podnikatelia sa potrebujú rýchlo zorientovať v novej právnej úprave, aby čo najskôr eliminovali nevýhody z povinnej registrácie. ..."

http://www.etrend.sk/podnikanie/uctovnictvo-dane-odvody/limit-pre-registraciu-na-dph-isiel-hore/170739.html
tibor1000
09.07.09,16:14
Zdravím Vás poraďáci,
rád by som Vás poprosil o ujasnenie registrácie DPH.
Náš klient bol povinný registrovať sa už v januári 2009,avšak zistil to až po podaní daň.priznania,tj.v marci 2009.
Zaregistrovaný je teda až od apríla 2009.
mal by podľa novej novely podať ešte aj daňové priznanie k DPH za I.štvrťrok,ked už mal povinnosť byť platcom DPH?
a ako to bude s jeho zdaniteľnými plneniami?všetky faktúry vystavoval bez DPH,aj mu boli uhradené bez DPH:confused:

Ďakujem moc
tibor1000
10.07.09,05:59
Zdravím Vás poraďáci,
rád by som Vás poprosil o ujasnenie registrácie DPH.
Náš klient bol povinný registrovať sa už v januári 2009,avšak zistil to až po podaní daň.priznania,tj.v marci 2009.
Zaregistrovaný je teda až od apríla 2009.
mal by podľa novej novely podať ešte aj daňové priznanie k DPH za I.štvrťrok,ked už mal povinnosť byť platcom DPH?
a ako to bude s jeho zdaniteľnými plneniami?všetky faktúry vystavoval bez DPH,aj mu boli uhradené bez DPH:confused:

Ďakujem moc
prosím Vás, viete o tom niekto niečo viac?Lebo je to úplná novinka,a moc tomu teda nerozumiem:(
Ďakujem vopred
wendy
10.07.09,06:33
podla prechodnych ustanoveni plati: "Ustanovenia § 55 ods. 3, § 69 ods. 13 a § 78 ods. 9 v znení účinnom od 1. apríla 2009 sa nepoužijú, ak povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň vznikla pred 1. aprílom 2009."...podla mojho nazoru nebude podavat danove priznanie k DPH za 1Q/2009, ale az 2Q/2009
tibor1000
10.07.09,07:11
podla prechodnych ustanoveni plati: "Ustanovenia § 55 ods. 3, § 69 ods. 13 a § 78 ods. 9 v znení účinnom od 1. apríla 2009 sa nepoužijú, ak povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň vznikla pred 1. aprílom 2009."...podla mojho nazoru nebude podavat danove priznanie k DPH za 1Q/2009, ale az 2Q/2009

aha vidíš,naozaj Wendy,takto som to prehliado.Ďakujem moc
wendy
10.07.09,08:28
rado sa stalo :-)
tibor1000
12.07.09,07:09
Zdravím Vás poraďáci,
môže si prosím Vás odpočítať daňovník keď sa stane platcom DPH,aj DPH za počítač,ktorý stál 1050 EUR s DPH?, takže 882,35 EUR bez DPH
počítač kúpil v r.2009,mesiac pred tým,ako sa stal platiteľom DPH
ďakujem
Anja111
12.07.09,11:02
Zdravím Vás poraďáci,
môže si prosím Vás odpočítať daňovník keď sa stane platcom DPH,aj DPH za počítač,ktorý stál 1050 EUR s DPH?, takže 882,35 EUR bez DPH
počítač kúpil v r.2009,mesiac pred tým,ako sa stal platiteľom DPH
ďakujem
Pozri si príspevok č. 3:
http://www.porada.sk/t115577-uplatnenie-dph-z-kratkobobeho-majetku-pri-registracii-platitela.html
marcelaStanakova
16.09.09,07:52
Potrebovala by som radu, zakladame novu SRO, budeme nakupovať tovar z členských štátov EU, a potom následne tento tovar predávať tu na slovensku vyplatí sa nám registrovať ako platci DPH?
adabirk
16.09.09,11:54
- záleží o aký objem obchodov sa jedná, ak by bol objem nadobúdaného tovaru za rok vyšší ako 13 941,45 EUR - radím sa registrovať sa za riadneho platiteľa DPH - § 4 zákona o DPH,
- treba ďalej zistiť, či dodávateľ tovaru z iného členského štátu je platiteľ DPH, ak je - tak Vašu registráciu na DPH bude vyžadovať.
margaretka71
20.10.09,11:44
Nevie niekto poradiť? Začínajúca firma sa chce zaregistrovať ako platca DPH a daňový úrad ju nechce zaregistrovať hneď, chce najprv vidieť obrat až potom ich môže zaregistrovať. Je to tak? Kde sa to dočítam? Už som prešla celý zákon o DPH.
evina
20.10.09,13:14
Nevie niekto poradiť? Začínajúca firma sa chce zaregistrovať ako platca DPH a daňový úrad ju nechce zaregistrovať hneď, chce najprv vidieť obrat až potom ich môže zaregistrovať. Je to tak? Kde sa to dočítam? Už som prešla celý zákon o DPH.

Z môjho pohľadu to tak nie je. DÚ Vás je podľa zákona o DPH povinný zaregistrovať, aj keď nespĺňate povinný obrat.

http://www.porada.sk/t89424-p3-odmietnutie-registracie-dph.html#post1171727
margaretka71
20.10.09,14:30
Ďakujem za odpoveď. Asi som otázku mala zadať v inej téme, ale nemohla som to nájsť, tak sa opravedlňujem.
Ronn_SK
30.10.09,12:05
dobry den, som zivnostnik - lama a rad by som vedel ci je pre mna vyhodne stat sa platcom dph, ked pocas celeho roka fakturujem (faktury su v celkovej sume za rok cca.10-15tis.EUR) iba jednej firme, ktora je platcom dph.
renkulka
04.11.09,07:57
Prosím Vás, aký obrat sa sleduje, ak už som štvrťročný platca DPH, a mohol by som sa stať mesačný platca. Tiež 12 mesiacov po sebe prijatý príjem /nie vystavené fa/ a obrat aký? Ďakujem. Ešte jedna otázočka. chceli pri Vás pri kontrole DPH aby boli doklady v pokladni označené aj našou pečiatkou /akože sú naše?. Musí to byť? Ideme mať kontrolu na DPH , tak neviem, či tie doklady označiť aj našou pečiatkou? Ďakujem ešte raz.
KEJKA
24.08.10,21:21
Na stránke drsr je nové tlačivo k registrácii DPH. Máte ho niekto v editovateľnej verzii?
našla som - tu je